HAAGSCHE SCHETSEN. Land- en Tuinbouw. 0 nderwijs. binden. De uitvoering van de lijn, die over hooge en roet eeuwige sneeuw bedekte bergen gelegd zal moeten worden, is opgedragen aan den direc teur van de algeroeene telephoonmaatschappij te Stockholm. Wegens de sneeuw en rijp zullen geen kope ren maar bcmetnlüeke draden gebruikt worden. Een gesprek van 3 minuten zal volgens het tarief 30 cents kosten. In een negerkerk te Augusta Amerikaanschen staat Georgié) is Zendag de daar dienstdoende zwarte bisschop Jones op den predikstoel dood geschoten. «Duizend bommen en granaten", die vloek van den ouden zeerob dreigt een variant te krijgen. Ongelukkig Frankrijk 1 «Kardoezen en dynamiet I" luidt daar de leusen welke zullen de «Maszreglen" zijndie er tegen te nemen vallen 7 Ziehier drie dingendie me na aan 't hart liggen Frankrijks historie, Frnnkrijks literatuur, Frankrijke volk. O, la belle France 1 En dan Ie moeten wetendat juist daar het dynamiet da rechter in hoogste instantie dat is de volks instantie iszoo iets vervult me met een zekere ontroering, om niet te zeggen, bekomme ring. In een der voornaamste bladen las ik dezer dagen, dat de Par ij zonaars, die niet ernstig kun nen zijn, wel spoedig hunne aardigheden op de jongste dynaroiet-aanslagen zullen hebben. Welnu, laat dat zoo zijn. Deter aldus dan de zoogenaamde «/tH-rfe-rièc/e"-gezichten van onze jeunesse dorée, en ook wel van onze burger-jonge lui. 't Moet een aardig, opgewekt leven zijn, dat boulevard teven, aardigopgewekt vooral in tegenstelling van ims saai ca/é-leven, waarbij onze jongelui zich zitten te «verbitteren", om daarna op een be lachelijk lompe manier de Haagsche gr befjes het hof te maken. Stel u zoo'n dynamiet-ontploffing voor in onze goede residentie. Waar is te onzent de geestige Carrot d'Ache, die aanstonds zijn tee- kenstift gereed zou hebben als in de voorlaat ste aflevering van f Illustration, om zoo'n aanslag te persiflneren op een wijze, die iemand doet schudden van lachen 7 Men zou eerder de hoofden bij elkaar steken, de justitie helpen op zijn Van den Bergspimpelpaars zou «de Witte" worden, wat trouwens tegenwoordig zesmaal in de veertien dagen gebeurt, ook zonder dynamieten bnze tboutevardiens" (want we hebben ze welzouden hun ernstigste gezicht aantrekken, in de heilige overtuiging dat twintig jaar ,te geschikte leeftijd is om ernstig te kijken. La belle FranceIk herinner roenog maar een schooljongen zijmie en zonder dat iemand ei- iets van wist, laat staan vermoedde, hoe alles in mij trok naar al wat Fmnsch was. En leven dig herinner ik me hoe, op Zaterdagmorgen, de algeroeene geschiedenis me volmaakt koud liet, behalve dan, als la belie France erin betrokken -was, en dat gebeurde nogal dikwijls. Wat meer zegtde Fiansche geschiedschrijvers, de Franscbe wiens lippen weigerden de moeder van Bianca anders te betitelen, «wat zal zij er van zeggen Het gezicht van den handelsraad nam bij die vraag een donkere, dreigende uitdrukking aan, en hij antwoordde «Laat die zeggen, wat zij wilzij zal moeten eindigen met haar lot te zegenen, want dat Is voor haar de eenige weg om al het gebeurde te doen vergelen. God geve, dat zij niet in vermetelen trots weigere, dezen weg in te slaan". Koenrand sloeg de oogen neder. Hij gevoelde, dat hier nog een geheim school, doch hij had geen recht om ook dezen sluier op te lichten. Een deel er van was hem reeds geopenbaard ten gevolge van de verwikkeling met graaf Mekberg. Pieper in dien afgrond door te dt ingen scheen hem onraadzaam en stuitte hem ook te zeer tegen de borst. Te zamen gingen zij naar da villa. Zij trollen den generaal reeds in het salon aan. Mevrouw was gewoon eerst te verschijnen wan neer het gezelschap compleet waszij vermeed literatoren, die destijds me 't meest aantrok ken ze oefenen nog diezelfde aantrekkingskracht op me uit. Men mag zeggen wat men wil, maar De Jjüntarline's Voyage en Orient is toch maar 'n mooi boek. En soms,... soms(maar vertel liet vooral niet verdersoms grijp ik nog wel eens naar een Paul de Koek jawel, mevrouw, dezelfde De Koek, die 't meisje met drie pantalons ef drie rokken (daar wil ik af wezen) schreef. Goeie hemel, waar is de flollandsche schrijver, die zich beroemen kan op een visite heel in de vroegte, op een Zondagmorgen nogal, als welke Paul de Koek eenmaal, neen honderdmaal heeft moeten recipiecren Heel een heir van jeugdige messieurs en demoiselles, jongelui, die in de week bard, e heel hard moesten wei ken voor hun menus platsirs (in Holland heet datvoor bun brood, met zes o's) heet zoo'n heir stond op dien gedenk waardigen Zondagmorgen voor zijn bed (in Hollandvoor zijn deur, maar in Frankrijk is iemands bed meer genaakbaar) en troonde hem er uit, en hielp hem bij 't aankleedenen legde hem uit dat hij dien dag mee moest, buiten Parijs, naar een of anderen jardin, want dat men hem wilde fitter en «wegens" at het genoegen dat zijn boeken aan heel die jonge familie had verschaft. En wat daar in dien «thee tuin" is voorgeval I an neen maar, een Holland- ache auteur zou er kippevel van krijgen. In de meeste van Do Ifocks boeken gebeurt er mot den held een of andere aardigheid'n bord soep over 'n t.ieuwe broek, of 'n kop koffie over 'n witte dito, en zoo voorten al die bijzonderheden heeft De Koek dien gedenkwaardigen dag in eigen persoon ervaren. Realisme pur sang Of hij er boos om werd 7 Hoegenaamd niet. Hij liet zich zelfs een laurierboom welgevallen, alleenlijk verzoekende dat het lieve gezelschap dien voor hem dragen zou, wat het ook deed. Ja, het ging zelfs zoo ver, van den geliefden auteur te willen cntkleeden en te bed helpen, gelijk bet hem uit bed geholpen en aangekleed haden Paul de Koek schreef later, dat die Zondag een der aan genaamste in zijn schrijvers-loopbaan was ge weest.... Maar ik zou over dynamiet schrijven.,,. Ver geef me dat ik mijn onderwerp heelemaal uit het oog verloren heb, en het nu maar liever laat. voor wat het is. Ook hier zal de tijd rechten. Ik keer tot la belle France terug. Niet minder dan veertien der nieuwste Fransche uitgaven liggen gratis tot mijne beschikking.... quasi ter recensie, die ik roe wel wachten zal te geven, 't Meerendee) dier werken kan eenvoudig worden genoten, niet gerecenseerd. Maar bevorder allen bij uwe kinderen de studie der schoone Franscbe taal: onberekenbaar nut en andets genoegen zullen zeervan hebben. Ziedaar de moraal van dit praatje van Pl.OÏ. Als een bewijs, hoe belangrijk Duitschland voor onzen veestapel is, kan gemeld worden, dat gedurende het afgeloopen jaar via het grensstation Nieuwe-Schans (Groningen) zijn uitgevoerd steeds elke ontmoeting met ieder der leden van den huiseltjken kring afzonderlijk. De heer Brückner Duisterde Koenraad eenige woorden in het oor en deze snelde daarop naar Bianca om haar tot haren vader te geleiden en haar vol vreugde mede te deeten, dat deze met hunne verbintenis volkomen genoegen nam. De generaal stond verwonderd over het vroo- lijke, gelukkige inzicht van zijn neef. Hij zelf was nog bitter gestemd over de onterving van Bianca, en des te meer ontstemde hem die ongewone vrolijkheid, die hij met geen enkel der hem medegedeelde feiten tn overeenstemming kon brengen. «Wel," vroeg hij eindelijk, zoodra hij den heer Btdckner onder vier oogen een woord kon toe voegen, «hebt gij over mijn voorstel nagedacht 7" «Dat heb ik," was het antwoord van den heer Briickner, terwijl hij den generaal glimlachend in het donkere gelaat zag, «maar kan het niet aan nemen, eenvoudig omds' ik intusschen reeds zelf een goede partij voor Branca gevonden heb, en daar ik meen, dat zij zelve met die partij ge- 20.H0 varkens, 11.753 koeien en stieren, 5006 hokkelingen en kalveren, 180 veulens, 101 paar den. Het aantal ingevoerde dieren bedroeg 322 paarden, 48 veulens en 1 schaap. Blijkens de graphische kaart van in- en uitvoer van boter en kaas, hebben de volgende landen uitgevoerd boterNederland 57,462.200, Frank rijk 37.779.900, Denemarken 29.322.000, Zwe den 14.810.000, Duitschland 6.696,700, Veree- tiigde Staten 5.227.100 KG. Kaas Vereenigde Staten 44.004.500, Frank rijk 37.734.400, Nederland 24.000.000, Zwit serland 23.142.600, Duitschland 1.475.600, De nemarken 261.700, Zweden 223.700 KG. Nederland neemt dus altijd nog de eerste plaats in bij den boterbende! en de derde bij dien in kaas, Het programma voor het «onderzoek," in te stellen door den schoolraad voor de scholen met den bijbel, luidt aldus: 1, De bijbelse!» geschiedenis: a. Grondige bekendheid met den historischen inhoud van de boeken des ouden en des nieuwen Testaments b. eenige bekendheid met zulke oudheidkundige bijzonderheden, die tot de juiste kennis van den inhoud der Heilige Schrift beboeren. 2, De bijbeisctie aardrijkskunde. 3, De geschiedenis der christelijke kerk ken nis van de voornaamste gebeurtenissen en van do hoofdpersonen uit de kerkhistorie. 4, Do geschiedenis des vaderlands, zoodanige bekendheid met de hoofdzaken, der volkshistorie, dat daardoor duidelijk aan het licht komen a. de waardij van de beginselen der horvor ming in den strijd, zoowel met het Roomsche bij geloof, als mot het revolutionnaire ongeloof; b. do roeping en verdiensten van do vorsten uit het Huis van Oranje en Nassau in betrekking tot de Nederlandsche natie. 5, Da christelijke opvoedingsleer: a, Kennis van de wijze, waarop het onderwijs aan christelijke opvoeding moet worden dienst baar gemaakt; b. eenige bekendheid met de methodiek van do vakken der christelijke school, inzonderheid van het onderwijs in de bijbelscbe geschiedenis; e. kennis van do beginselen waarop orde en tucht in de school berusten en van de middelen, waardoor zij worden gehandhaafd d. eenige bekendheid met de geschiedenis van de opvoeding en het onderwijs, vooral in de lan den, sedert het laatst der vorige eeuw. Voor de vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs worde bovendien verlangd kennis van en instemming met de onverander lijke waarheden, waarvan in artikel 1 van het reglement der vereeniging voor christ. nat. school onderwijs sprake is; Voor de vereeniging voor gereformeerd school onderwijs worden bovendien verlangd De hoofdwaarheden, waardoor de gereformeerde leer kenmerkend is onderscheiden, en zooals die noegen zal nemen, ja, dat haar hart zich reeds ten gunste er van uitgesproken beeft «Eene partij voor Bianca 1" riep de generaal vol verbazing, «nu neem niet kwalijk nu geloof ik, dat gij schertst, 'tgeenmijin de gege ven omstandigheden minder gepast voorkomt." «Ik scherts niet I" zeide de heer Brückner, wien niettegenstaande de donkere blikken van den generaal zijne vroolijkheid niet begaf, >Nu, dan heb ik reden om mij te verbazen over een zoo spoedig besluit en te vreezen, dat hier geheel andere belangen in het spel komen dan die van het meisje zelf. Hebt gij den vrijer, die zoo plotseling uit de lucht is komen vallen, reeds medegedeeld, dat uwe dochter uw vermogen niet zat erven 7" «Hij weet dat," zeide de beer Briickner, «en ik weet ook van hem, dat hij in 't geheel geen eigenbatige bijoogmerken hoeft," «Dan wenech ik u geluk," hernam de generaal boos, «met deze snelle oplossing van eon zoo moei- lijk vraagstuk. Ik wil niet verder trachten het raadsel op te lossen 1" in den Heidelbergschen catechismus, de Neder landsche geloofsbelijdenis en de Dordsche leerre gels zijn geformd. Van de candidaten kan geêischt worden bewij zen te leveren van hunne bekwaamheid om een opgegeven onderwerp uit bijbelsche geschiedenis op eene bevattelijke wijze aan kinderen van de verschillende klassen te verklaren. fn de Bode, bet orgaan van den bond van Ne derlandsche onderwijzers, wordt de uitslag mede gedeeld van het referendum over verschillende vragen gehouden. L «De bond trachte met medewerking van alle vereenigingen, die willen helpen de grieven van den bond te doen verdwijnen alle bezwaren, die tegen de tegenwoordige wet op 't lager onder wijs bestaan, te forrauleeren en die ter kennis van de autoriteiten te brengen," Aangenomen met 804 stemmen; 128 stemmen waren er voor, dat een nieuw ontwerp eener wet zou samengesteld worden; 21 stemmen blanco. II. «De algemeene vergadering, gehoord de inleiding en de discussie over punt 8 van den be schrijvingsbrief overwegende de stappen in zake leerplicht door volksonderwijs gedaan, verzoekt bet hoofdbestuur in overleg te treden met dia vereeniging, teneinde gezamenlijk een adres in te dienen." Aangenomen met 900 stemmentegen 25 st.; blanco 11 sL ïlln. «Aan onderwijzeressen worde op 50- en aan onderwijzers op 55-jarigen leeftijd pensioen, toegekend op eigen verzoek." Aangenomen met 631 stemmen; tegen 299st„ blanco 15 st Hlè, «Aan allen kan, na een bepaald aantal dienstjaren op eigen verzoek, een pensioen worden verleend, berekend naar den tijd van hunne werk zaamheid in de school." Verworpen met492 st. i- veer 418 st., blanco 29 st ille. «In geen geval mogen onderwijzers of on derwijzeressen langer dan tot hun 64ejaarin da- school werkzaam zijn," Aangenomen roet 525- stemraentegen 411 st.blanco 16 st, IV Motie. Daar eene telken jare wederkeeren- de statutenwijziging niet wenschelijk is, wordt het hoofdbestuur opgedragen in den loop van 1892 nieuwe statuten en een nieuw huishoudelijk reglement te ontwerpen en ia de afdeeüngen aan de orde te stellen, om die na bespreking opde- afdeelingen op de eerstvolgende algemeene ver gadering te doen behandelen." Aangenomen met 912 stemmentegen 24 st,, blanco 21 st, V. «Het hoofdbestuur trachte eene kas op te- richten, waaruit ontslagen onderwijzers kunnen ondersteund worden." Aangenomen met 762 sip tegen 163 st., blanco 10 st. VL Motie. «De algemeene vergadering, over wegende het hooge belang van de quaestie of bet onderwijs rijkszaak moet worden, spreekt da- wen schelijkheid uit, dat dit onderwerp nogmaals in de afdeelingen uitvoerig behandeld worde, om daarna in de volgende algemeene vergadering opnieuw aan de orde te worden gesteld." Aange nomen met 632 stemmentegen 22 gt, blanco 4 st. «Het is opgelost 1" riep de heer Brückner, «kijk om u heen en alles zal u duidelijk zijn." De generaal keerde zich langzaam en morrend' om, doch bleef eensklaps staan, want juist traden- Biancaen Koenraad gearmd de deur binnen, beiden, stralend van geluk. Zij snelden op den heer Brückner toe. Bianco1 kuste zijne hand en sprak vol ontroering «O, mijn vader, hoe goed hebt gij het met mij- gemeend en hoe dank ik den Hemel, die nog alles juist zoo geschikt beeft, als gij het reeds vooraf had verordend". De handelsraad kuste haar op het voorhoofd, en toen Koenraad zich nevens haar plaatste, als om voor aller oogen den zegen des vaders ta ont vangen, toen zeide de heer Brückner met bewo gen maar krachtige stem «God zegene u, mijne kinderen En hij sloot hen beiden te gelijk in zijne armen, Wordt vervolgd.}.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6