A0. 1892. Woensdag 6 April. N°. 7986. Tweede Blad Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks» t tgezonderd C nsdag, Binnenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Post en Telegrapl e. Land- en Tuinbouw. 0 nderw ijs. QOUBANT. «BONN» WKNTSf-B IJS, per liwirm! 'jranro per post, dooi bet geheele Rijk Afzojideilijke Hommer? 1.85, - 2.50, - 0.10, 8PIBAI': BOTKRIïBAlT, E 2 T. AUVBKTBtNTiBPRns: van 110 gewone fe^eis met inbegrip van «ene Courant110 Iedere gewone regel meer- 010 Dribkaai, geplaatst wordt tegen tweehaM betekend. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 2 April, In de heden gehouden zitting werd in de eerste plaats goedgekeurd het wetsontwerp tot bekrachtiging van de met Oostenrijk- Hongariije gewisselde verklaring betreffende den z.g. Ttandel in vrouwen en meisjes. De minister van justitie verklaarde, dat de regeering zooveel mogelijk zal bevorderen dat de uitleiding van te verwijderen vrouwen plaats heb be overeenkomstig de begrippen van zedelijkheid. Daarna werd behandeld het wetsontwerp tot verlenging van den termijn van schorsing van het uitvoerrecht op suiker in Ncd. Inlië. De heer Fransen van de Putte, verklarende, in afwachting van de definitieve belasting voorstellen voor Indië, dezen maatregel te zullen goedkeuren, acht echter voor de toe komst protectie voor de suikercultuur min der noodig, wanneer slechts de cultuur zelve op beteren grondslag gevestigd ware dan nu 't geval is. De verbetering is te verkrijgen door verlenging van den huurtermijn voor de inlanders, door vei beterde bepalingen ten opzichte der landrente en door te bepalen dat in elke dessa niet meer dan van den grond voor suikercultuur mag gebezigd worden. De heer Regout verklaarde zich tegen dit nieuwe offer uit 'srjjks schatkist, ten behoeve van alle s^Jterfabrikanten, wier groote meer derheid nochtans '10 20 pCt. maakt, ter wijl hier te lande de landbouw gedrukt blijft. De heer De Bftiyn acht 'teen goed prin cipe, om takken van volksbestaan, die dit behoeven, te steunen. In vertrouwend af wachten van 's ministers nadere plannen zou hij dus dit ontwerp aannemen. De heer Van Gennep zag in dezen tijde- 1 ijken maatregel slechts de natuurlijke be stendiging van eene vroeger aan de industrie verleende hulp, onder nagenoeg geljjke om standigheden als de tegenwoordige, een hulp ■die juist ook door de protectionnistiache agrariërs" moest worden toegejuicht, omdat zij ook den landbouw ten goede komt. De minister van koloniën maakte het ont werp los van elk verband met bescherming. Het ontwerp beoogt enkel, nog gedurende -een jaar niet de extra winst te treffen door een uitvoerrecht. Met den heer Van de Putte is hf "t eens dat voorkomen moet worden de verbreking van den band tusschen den inl dander en den grond en wijziging der rege ling vau de registratie, zoodat deze verplich tend worde, maar goedkooper. Het ontwerp is aangenomen met 29 tegen 8 stemmen. De Kamer is uiteengegaan. SCHIEDAM, 9 April 1892, Door den minister van oorlog is bepaald dat er dit jaar in de stelling van Amsterdam onder leiding van den commandant dier stelling oefeningen zullen worden gehouden n het volledig in staat van veidedigïng brengen van een of twee der zaod ophoogingen als onderdeel der tydelijke stelling. Volgens art. 19 van het kon. besluit van 11 Dec. 1857 (Staatslied No. 124) kan zout, met vischschepen uit zee teruggebracht, aan boord -worden gehouden en is dat zout als een gewone inslag aan te merken. Geschiedt dit elders dan op de gewone los-of laadplaats van het schip, dan is volgens resolutie van den minister van financiën daarop van toe passing het bepaalde onder 2o. der resolutie van 25 Oct, 1886, n*. 16, De ontvangers, die in de daar bedoelde gevallen de rekening Acc. n°. 31 o houden, hebben zich voor de debiteering te overtuigen, dat de ter gewone losplaats van het schip gestelde zekerheid toe reikend en voor dergelijke inslagen speciaal veibonden is. Zij geven van de aanzuivering dier rekening kennis aan den ontvanger van die losplaats. Ter vergadering van de billiton-maat- schappij waren Zaterdag aanwezig 74 aan deelhouders uitbrengende te zamen 501 stemmen. Het voorstel tot het aangaan eener nieuwe overeenkomst roet de regeering is aange komen met 343 tegen 153 stemmen. De Vereeniging tot behartiging der Stoom- vaaitbelangen in Nederland" heeft een adres gericht aan den'minister van waterstaat, met mededeeliog van de bezwaren, welke voor de scheepvaart zullen ontstaan bij de invoering in Nederland van den Westeuropeeschen tijd. Adressante erkent bet nut, gelegen in de invoering van een zëne-tijd, en veroorlooft zicli mitsdien het bekende voorstel van profes sor A. A. W. Hubrecht te steunen, om voor Nederland den Middeneuropeeschen tijd aan te nemen. Het vervroegen van den dag zal voor de scheepvaart eigenaardige voordeden opleveren, de bezwaren van het verschil in tijd bij onze veelzijdige communicatie met Duitschland opheffen en eemgszms te gemoet komen aan de nadeelen, die geboren worden uit de nei ging in ons maatschappelijk leven om het midden van den werkdag hoe langer hoe meer naar den avond te verplaatsen, inzon derheid voor die zaken, die voor de uitoefe ning van hun bedrijf het daglicht noodig hebben, In zake den moord op de Prinsengracht te Amsterdam verneemt men, dat op aanwij zing van de justitie, die door een anonymen brief dienaangaande ingelicht was (van welken brief de schrijfster nog altijd niet ontdekt is), door de politie Donderdag te Haarlem gear resteerd zijn twee personen, waarvan den ook al omgang had gehad met de vermoorde dienstbode. Deze beide persouen hebben den nacht van Diasdag op Woensdag niet in hun kosthuis te Haarlem doorgebracht, en bleven eenïg antwoord op de vraag naar hun verblijf schuldig. Daarenboven meent de justitie goeden grond te hebben om op twee personen te Amster dam nauwlettend toe te zien, Leu Vos te Amsterdam, gearresteerd als verdacht de moordenaar te zijn van Anna Verhoeven, is bjj gebrek aan bewijs vrijge laten. De schildersknecht, gearresteerd als ver moedelijke dader van den moord op de Prinsengracht te Amsterdam, is weder op vrije voeten gesteld. Het is gebleken dat bij, wel den vorigen avond, doch niet den dag van den moord aan de meid een bezoek heeft gebracht. De 22-jarige slagersknecht Pieterse uit Gouda is te Amsterdam gearresteerd, ver dacht van den Goudschen moord. Hij heeft bekend in den nacht van Maandag op Dins dag van Gouda naar Rotterdam geloopen te hebben, en vroeger aan de verslagens, die lijj wist dat geld bezat, een huwelijksvoorstel te hebben gedaan. Omtrent den grooten diefstal te Nispen onder Rozendaal, meldt men dat al de dieven, negen in getal, te Antwerpen zjjn gearres teerd, De beruchtste onder hen is zekere J. B., een neef van den bestolene. De gestolen effecten zjjn niet teruggevon den. Vrijdagavond omstreeks elf uur is, zooals reeds gemeld werd, bij de weduwe A, Diele- man, wonende op eene hofstede onder Zaam- slag, ingebroken doer een bende, vermoedelijk uit zes personen bestaande, De weduwe woont samen met liaarzoon; bovendien is er eene meid en een jong knechtje in huis De voordeur werd met een zwaren houten paal opengestooten, waaraa vier per sonen het hub binnengedrongen. De zoon, Christiaan Dieleman, ging de indringers te lijf, maar werd door een schot hagel, dat hem het sleutelbeen van den linkerarm ver wondde, buiten gevecht gesteld. De weduwe kreeg belangrijke wonden aan hoofd en hand. De inbrekers hebben met een paal den lesse naar en andere bergplaatsen verbrijzeld en al het gereede geld medegenomen. Gistermiddag is GhiDieleman geopereerd; hij verkeert in levensgevaar. Nabij het gehucht Reuzeahook zijn voet sporen van zes personen ontdekt. De justitie uit Middelburg heeft gisteren te Zaamslag een onderzoek ingesteld. Volgens later telegram lag de zoon Zater dagmiddag nog steeds buiten bewustzijn. De toestand van de weduwe Dieleman is bevre digend. Een barer vingers zal zij echter moe ten missen. Te Guitekoren (L.) had de molenbaas Gerards Vrijdagavond liet ongeluk tusschen de raderen te geraken en daarbij zulke ern stige kneuzingen te bekomen, dat bij eenige oogenblikken daarna is overleden. De Paedagogkche Fragmenten van dr. P. H. Rilter worden vertaald in het Deenscli en in het Fransch. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf liijrt e. De laatsie buslicliting aan bet postkantoor te Rotterdam is bepaald op 8 April, des ochtends te 5 uur. De afdeeling 's-Gravenhage van de H. lendsche maatschappij van landbouw zal van 23 tot 2G September eene vierdaagsche tentoonstelling van vruchten en knolgewassen houden in de feestzaal van de sport tentoonstelling. In het Westland worden de asperges opgekocht voor 22i/j cent per bos voor de gelieele teelt. Te Naaldwijk breidt de kwade droes zich onder de (marden uiter zijn opnieuw weer 2 paarden afgemaakt. Ook in de omliggende gemeenten ver toont zich de ziekte. De minister van landbouw in Ft ankrijk heeft den invoer van levende rnndeien, schapen, var kens en geiten uit België verboden. Dieren van deze soorten die via Belg ié uit Nederland en Duitschland komen zulten in Frank rijk slechts worden toegelaten als de doorvoer heeft plaats gehad in spoor weg-waggons, door de Nederlandsclie tolbeambten gesloten en verzegeld. Blijkens een bericht van den consul-generaal to Christian ia heeft de Noorsche regeering den in voer in Noorwegen vei boden van uit Nederland herkomstige levende paarden, runderen, schapen en geiten. "Volgens het Bulletin d'Horticulture Ïlelge is door den bekenden kweeker Ed. Pij naeit le Gent, een zwarte aarbezie in den handel gebtacht. Deze soort moet van aanzienlijke grootte en uitstekende qualiteit en ook zeer vruchtbaar zijn. De 47ste algemeens vergadering van het Nederl. onderwijzers-genootschap zal, ondir leiding van den heer G. Kappenburg Pz.lid des boofdbe- stuurs, gehouden worden in Juli te Amsterdam.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5