Bet BüisgRzin vao den Fabrikant. Vrijdag 8 April, N°. 7988. Feuilleton. A0. 1892, Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag. Bnitenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. SVttEAl): BOTER (.'TBAIT, E 27, BEL G I E. Te Seraing heeft opnieuw een dynamiet- aanslag plaatsgehad; drie patronen met aan gestoken lonten werden neergelegd voor het huis van Mangédie de werken in de mijn Collard leidt. Twee ontploften met een vree- selijken knal. De schade is zeer groot, maar gelukkig werd niemand gewond. Uit de mijn van Bareux zijn 200 patronen met dynamiet gestolen. Er schijnt inderdaad reden 'te zyn om een bondgenootschap tusschen de liberale fractiën, vertegenwoordigd door de r»Ligue libérale" en de Association", waarschijn lijk te achten. Drie conferenties hebben achtereenvolgens plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers van beide groote vereenigïngen. Teneinde zekerheid te hebben voor het vervolg, zijn de verklaringenbrieven enz. die werden ge wisseld, op schrift gesteld, en is dit rapport door de voorzitters der vereenigïngen, de heeren Hanrez en Vanderkindereondertee kend. De voornaamste grondslag der overeen komst (die nog door de vereenigïngen zeïven moet goedgekeurd worden) bestaat in het »iet~opnemen in de grondwet van eenige bepaling die een beletsel zou kunnen vormen door de meest uitgebreide toekenning vnn het kiesrecht, met uitzonderidg van geheel onontwikkeiden en van bedeelden, maar met terzijdestelling ook van eiken census, f S A S E B II L De president der republiek, omringd door de officieren van het Militaire Huis, ontving Dinsdag tn officieel gehoor den Nederland- schen gezant jhr. De Stuers, die den heer Carnot de insignien der orde van den Neder- landschen Leeuw overhandigde. Omtrent de houding van Ravachol, den ^misdadiger uit overtuiging" gelijk een der bladen hem noemt, zjj nog het volgende medegedeeld Van berouw bij hem geen spoor. De tegen woordige maatschappij is, volgens hem, zoo verrot en er wordt zooveel ellende geleden hier, en daarentegen weer zooveel overvloed genoten ginds, dat diefstal en moord geoor loofd worden om daarin evenwicht le brengen. Ravachol erkent te hebben gestolen en ge moord en zich te hebben willen wreken op de rechters, die, zijne broeders hebben veroor deeld. Maar uit deze daden van sociale recht vaardigheid, welke de maatschappij misdaden noemt, heeft hij nooit persoonlijk voordeel getrokken, daar het geld steeds in de partij kas kwam. Op zijne moorden enz. verklaart Ravachol trotsch te wezen. Er is waarlijk reden toe. Een afgeleefde kluizenaar, wien hij 30,000 francs ontstal en twee oude vrouwen waren Ravachol's slacht offers! Ook in de kathedraal te Nancy hebben thans ongeregeldheden plaats gehad, naar aanleiding eener voordracht van den bisschop over het maatschappelijk vraagstuk, die door de aanwezige socialisten werd uitgefloten. Men taakte handgemeen, wierp elkander met stoelen en banken, en eerst het uitdraaien der lichten maakte een einde aan de vecht» party. DU1TSC11LAND. De Beiersche Kamer van afgevaardigden heeft een krediet van 4788,000 mark toege staan voor den aanleg van locaalspoor wegen in de Pfalz, ENGELAND. Koningin Victoria zal te Hyères bezoek ontvangen van haar zwager en schoonzuster, den hertog en de hertogin van Saksen-Coburg- Gotha, Sinds lang heerschte oneenigheid tus schen H. M. en de Coburgsche familie. ITALIË. De Kamer heeft met groote meerderheid besloten een wetsontwerp op de echtscheiding in behandeling te nemen. Het wetsontwerp van den heer "Villa op de echtscheidingen, dat gisteren door de Kamer van afgevaardigden in overweging genomen werd, nadat de regeering had verklaard, zich hiertegen niet te verzetten, bepaalt dat de echtscheiding slechts in twee gevallen zal kunnen uitgesproken worden. Die gevallen zijo lo. veroordeeling, wegens een misdaad tegen het gemeene recht, tot dwangarbeid of tot gevangenisstraf van 20 jaar2o. wan neer de scheiding van tafel en bed vijfjaar heeft geduurd, of drie jaar, indien er kinde ren zij o. In den Senaat heeft de minister-president Di Rttdini, by de behandelt tg der gewijzigde begrooting van 1890—91, belangrijke ver klaringen afgelegd betreffende de algemeene staatkunde der regeering. De heer Di Rudini erkende, dat Italië in deze tijden een crisis doorleeft, maar is overtuigd dat het krediet van den staat onaangetast blijft. De regee ring zal op het leger zooveel mogelijk be zuinigen, maar er voor waken dat de kracht van het leger onaangetast blijft, daar een goed leger tegenwoordig de beste waarborg is voor het behoud van den vrede. Bij de vloot is de uiterste grens van bezuiniging bereikt. Maar volgens den minister-president biedt de spoorwegwet groote voordeelen aan »de groote vijanden van het budget, zeide hij, zyn de door den staat aangelegde spoor wegen'". De reorganisatie der financiën en de zorg voor de verdediging van liet vader land moeten hand aan hand gaan. De algemeene beraadslagingen werden daarop gesloten. SPANJE. De regeering wist al voor eene maand, dat twee vreemde anaichisten te Madrid waren gekomen om er een vernielingswerk aan te richten, in overleg met Spaansche anarchisten. Zij werden dus nauwlettend ia het oog ge houden. Zoo gebeurde het dat zij op den voet gevolgd werden door de politie, toen sy zich naar de Kamer van afgevaardigden begaven, om er de twee dynamietbommen neder te leggen. Het helsche pSan zou reeds twee dagen vroeger door hen uitgevoerd zyn, maar de een, de Portugees Ferreira, werd ongesteldzoodat het plan dien dag bleef rusten. De bommen wogen elk vier kilo; volgens de verklaring van experts zouden zij vol doende zijn geweest om het geheele parle mentsgebouw in de lucht te doen vliegen. Op de bij de anarchisten gevonden ver- delginsüjst stond ook het koninklijk paleis aangeteekend. De aanslag hierop zou Patm- Zondag plaats hebben, op het oogenbük dat het geheele hof met het gevolg zich in de kapel zou bevinden tot het bijwonen der mis. Te Barcelona, een broeinest van de anar chisten, vreemde zoowel als Spaansche, zijn een dertiental Fransche broeders en een Etzasser gepakt. Zy zullen het land uitgezet worden. Uit Madrid wordt gemeld, dat de twee anarchistendie een bom met ontplofbare stoffen nederlegden op de trap van het Cortes-gebouw, reeds bekend hebben. Het zjjn een Fraaschman en een Portugees. Men vond bij hen papieren, waaruit bleek, datzy tot eene »cosmopolitische vereeniging" be boeren en dat, na het gebouw der Kamer, dat van den Senaat, het paleis van justitie, Eene Schets naar het leven. Naar bet Hoogduitsch door Gregor Samarow. 81. Zich vervolgens tot den generaal wendend, vroeg bij met een lach om den mond en vochtige «ogen ïZijt gij nu tevreden met mijne keus, neefje Y' vis bet zoo besteld!" riep de generaal, vis het "Koen raad, dut is wat anders ja, dat is goed, zeer goed maar hoe kon ik dat denken De handelsrnad leidde de beide jongelieden tot 'bem. De generaal omarmde Btanca, nam toen Koenraad bij de hand, trok bem een weinig ter rijde en sprak: »God loone u voor 'tgeen gij daar doet. 't Was het eenige wat er nog te doen overbleef voor de eer van ons huis". Koenraad zog hem met bevreemding aan. »0, mijnbeer de generaal, »'t is nu niet meer te doen om den goeden naam van het huis Bruck ner het geldt nu mijn hoogste geluk, de vervul ling van mijn vnrigsten wensch. En u dank ik, genet aal, in de eerste plaats de bereiking van mijn levensdoel, want gij hebt Btanca den brief in handen gespeeld, waarin ik mijn hart had uitge stort en die baar na mijnen dood had moeten worden overgereikt. Ik droeg hem tijdens het duel bij mij." vDuivelsch !*j riep de generaal, »ik zelf bet werktuig tot deze onverwachte ontknooping t Ook dat is buiten mijn weten. Ik heb de u bekende noodlottige papieren eenvoudig uit uwen zak genomen en ze op tafel naast Bianca nedergetegd," Btanca had deze laatste woorden geboord. Met een bevallig lacbje reikte zij den generaal de hand, zeggende '.Vat een geluk, oom, dat gij de bewuste pa- pteten niet gesorteerd voer mij hebt uitgespreid, want dan hadt gij misschien achtei gehouden wat voor mij een bron werd van het hoogste geluk. Het moge u leeren om naderhand voorzichtiger te zijn f' De generaal schudde bet hoofd. Al weer een geheim," mompelde hij, vin dit geheimzinnige huis. liet lijkt mij wei een toover- paleis. Doch met de oplossing van dit laatste raadsel ben ik volkomen tevreden. Gave God, dat alle raadselen vatbaar wat en vooreen zoo geluk kige ontknooping!" Mevrouw Bruckner bad bericht ontvangen, dat het gezelschap haar wachtte. Als altijd trad zij met een koelen, vormelijken groet binnen, Koemaad er, Bianca sloegen verlegen de oogen neder. De handelsrond trad zijne vrouw te gemoeten sprak ernstig maar met aandoening sOns huts is zwaar beproefd, maar at de verwikkelingen hebben zich opgelost op de beste wijze en zoo als ik het altijd heb gewenscht. Gij kendet vervolgde hij op vasten toon mijne plannen in betrekking tot Koenraad en Bianca, gij wist dat mijn besluit onherroepelijk vaststond. Nu heeft zich alles vanzelf en op de natuurlijkste wijze geschikt Koenraad beminde Bianca en zij bemint hem, zij zijn vereenigd en alles zal nu weer goed wotden alles At het gebeurde zal aan de vergetelheid wotden prijsgegeven. Liefde en vrede zoo besloot hij, terwijl hij zijne vrouw de hand reikte zullen voortaan in dit huis lieerschen." Mevrouw Bi ticknor stond als door den bliksem getroffendoodetijke bleekheid overdekte haar gelaat; haat en woede flikkerden in haar oog. Een oogenbük scheen zij besluiteloos, doch toen maakte zij eene beweging, als wilde zij zich op Bianca werpen oen haar aan Koenraad te ont rukken. De handelsrond greep bare hand. Met dreigende stem riep hij uitWaag hat niet, mijn wil en het geluk onzer kinderen te weer streven, Leer het trotsche hart buigen, of—-het zwaard, dat o boven het hoofd zweeft, zal neer komen en u doodeltjk troffen 1" De trotsche vrouw beefde. Zij wierp eon snellen, 9ED1SCHE GOURA ABONNcKKNTSPftusper kwarta»! franco per post» door bet geheele Rijk Afzonderlijke «ominers t 1.85. - 2.50. - 0.10. AdvKRt irigPRIJS: vss 110 gewon» regels met inbegrip van eene Courant. .f110. Iedere gewone regel meer '0 10 Ddiehaai. geplaatst wordt tegen tweemaal betekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1