3Aniie«laiiclscIte Berichten. de bank enz. enz., aan de beurt zouden zqo gekomen. De ware namen der anarchisten, die Dins dag trachtten het gebouw der Kamer in de lucht te doen vliegen, zijn Manuel Ferreira en Jean Marie Delboche, Laatstgenoemde is een Fmnsche deserteur. De verklaringen die zij voor den rechter van instructie hebben afgelegd, worden geheimgehouden, maar moeten van ernstigen aard z\jo, daar een groot aantal arrestatien van anarchisten heeft plaats gehad. Naai* (iet schijnt heeft men in Ferreira en Delboche twee gevaarlijke aanvoerders der anarchistische partij in handen gekregen. Ook te Grenada zijn een!ge anarchisten in hechtenis genomen. Een ernstig oproer heeft plaats gehad in de gevangenis van Bazade gendarmerie moest van zijn wapenen gebruik maken, met het gevolg dat er dooden en gewonden zijn gevallen. R U a E N I E. Prins Ferdinand van Dohenzollera, de ver moedelijke troonopvolger, is thans verloofd met prinses Marie vanEdinburg. Onmiddellijk na het herstel van den broeder der prinses, die te Darmstadt ziek ligt, zal daarvan offici eel tnededeeling worden gedaan. T U lï K IJ JE. Naar uit Konstantinopel aan de Times ge meld wordt, vindt de invoering van het tabak monopolie allerwegen zonder verzet plaats. EGYPTE. De plechtigheid der overreïking van den firman des sultans aan den khedive is uitge steld tengevolge eener depêche van lord Salis bury. De khedive riep de vertegenwoordigers der mogendheden bijeen en verzocht hun officieus werkzaam te zijn bij den sultan, om het schiereiland Sinai te doen belmoren tot het gebied van Egypte. De Daily News verneemt uit Kairo, dat de plechtige investituur van den khedive on bepaald is uitgesteld, daar de khedive noch de Engelsclie agent een afschrift van den firmnu ontvingen. Men gelooft bovendien dat de fir man Egyptes grenzen wijzigt, o. a. door het schiereiland van Sinai daarvan uit te sluiten. Volgens de Times weigert de gezant van den sultan om van den firman den inhoud mede te deelen voor de investituur. De zaak maakt een slechten indiuk; men ziet daarin een geheime manoeuvre van den sultan. P E R Z I E. Aan de Times wordt uit Teheran geseind dat de regeering en de tabaksmono- p o 1 i e-maatschappij overeengekomen zijn het monopolie af te schaffen. De regeering neemt activa der maatschappij in Perzic over, be halve de contanten en de uitvoerbare tabak, binnen een tijdperk van vier maanden. Daaren tegen betaalt* Pei-zië aan de maatschappij Vs millïoen p. st. schadevergoeding, betaal baar te Londen. schuwen blik op den handelsrond en scheen een zwaren inwendige» strijd te voeren. Spoedig echter bad zij de heerschappij over zich zelve herwonnen. Haar gelaat werd kalm, een koude glimlach speelde weer om have lippenen op een toon, die bedaarder klonk dan men kon verwachten, sprak zij «Gij weet, dat mijne wenschen niet met de uwe overeenstemden en zult licht begrijpen, dat ik mij niet verheugen kan over dezen afloop, doch na al wat er gehemd is wil ik er niets tegen inbrengen moge alles zich nog ten goede keeren". Bianca omarmde schuchter hare moeder. Koen- raad ti ad eerbiedig nader, zij reikte hem hare hand, die hij kuste maar die hand was koud nis ijs en scheen zenuwachtig te trillen bij de aan raking van den jonkman. Ook de generaal trad nu nader en sprak: sOntvang mijn gelukwensch, dat alles zich zoo goed geschikt heeft. Moge Bïanea's geluk strekken om den vrede in dit huis te herstellen. De goede naam der familie is nu in goede handen. Laat alles over aan ons, die alleen het goede bedoelen". AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt aan de Times geseind, dat de regeering verslapt in hare voorzorgen tegen oproerde dynamiet-be- schuldigingcn tegen de radicalen schijnen o nli oud baar. De Nation raadt de radicalen vrijelijk te laten meestemmen, anders zou de wettigheid der presideutskeuze later kun nen betwijfeld worden, Aan de Times wordt uit Tientsin gemeldLi-Hung-Tjang's rap port aan den keizer schrijft den jongsten opstand toe aan jarenlange onderdrukking door een Mongoolscheu prins en de Chaoyang- stammen. De aanval op de Christenen werd door bun aaumatigingen uitgelokt Li-Hung- Tjang erkent evenwel dat de plaatselijke overheden onmachtig waren of medeplichtig. De Belgische zendelingen eischen 100,000 taels schade vergoeding en roepen daartoe de hulp in van den Fransclien gezant, dien China zoekt af te leiden met contracten voor spoor wegaanleg aan Franschen te ggnnen. De* Belgische gezant kon niet intervenieeren omdat Frankrijk voor zich de algemeene be scherming der Christenen in China opeischt te dezer zake is liet met de samenwerking der buïtenlandsehe gezanten gedaande Russische gezant weigert den Duitschen als doyen te volgen. Uit Rio de Janeiro wordt van gisteren ge meld dat de vice-president der republiek een adres van verscheidene hoofdofficieren heeft ontvangen, waarin liem verzocht wordt on verwijld de verkiezing van een president der republiek uit te schrijven. SCHIEDAM, 7 April ISP2. Op het adres door eenige ingezetenen aan den minister van bïnnenlandsdie zaken ge richt in zake de nieuwe tijdregeling is het volgende antwoord ontvangen: De minister van binneulandsche zaken, be schikkende op de adressen van dr. A, A. W, Hubrecht en anderen, waarin de overtuiging wordt uitgedrukt, dat in het algemeen be lang het samenvallen van den spoorwegtijd en den burgerlijken tijd zeer wenschelkjk is, en verzocht wordt, dat liet van regeerings- wege daarheen geleid worde, dat geene ver andering in de burgerlijke tijdsregeling inge voerd worde, dan zoodanige die Nederland in aansluiting brengt met den zónetijd voor Midden-Europa. Heeft goedgevonden: aan adressanten te kennen ie geven dat het ook hem wenschelijk voorkomt, dat spoorwegtijd en burgerlijke tijd samenvallen dat hij dan ook aan de daarbij betrokken autoriteiten bereids in overweging gegeven heeft in dien zin werkzaam te zijn, doch de bevoegdheid mist om daartoe bevelen te geven of bindende voorschriften te verstrekken en dat ook de regeling van den spoorwegtijd Ook hij reikte mevrouw Brückner de hand en als werktuiglijk stak zij hem de hare toe. Nog een tijdlang was het gezelschap onder den indruk van dit toon eel. Maar de hand elsraad duidde nu geen ontstemming. Toen men zich aan tafel gezet had en de heer des huizes zich zoo ongedwongen overgaf aan het genot van eeh vreedzaam en gelukkig tehuis als men dit vroeger nooit van hem gewoon was, gevoelden weldra allen zich weder op hun gemak, behalve na tuurlijk mevrouw, die koel en afgemeten bleef, maar wel zoo goed haren onwil overwon, dat ook zij aan het onderhoud deelnam, voor zoover zij dit ten minste niet kon vermijden. De handelsraad wilde nu de verloving zoo spoe dig moge tijk, liefst reeds den volgenden dag wereldkundig maken, doch de generaal wierp daartegen in: a Neen, neen, dat gaat niet. Na eenige dagen zal het gerecht Koenraads zaak in behandeling nemen. Wie weet of hij niet voor eenige weken naar eene of andere vesting moet wandelen. De rekening met het verleden moet geheel afgesloten niet behoort tot de bevoegdheid vim den minister van binnenlandsche zaken. Naar wij vernemen, zal op de algemeene vergadering van het Nederlandsch werk liedenverbond, de beide Paaschdagen te Am sterdam te houden, door de afdeeling Schiedam worden ter sprake gebracht de voorgestelde verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Op uitnoodigmg van het bestuur dier afdee ling heeft de heer M. Horn zich bereid verklaard op 1 Mei a.s. een lezing te houden over het algemeen kies- en stemrecht. Bjj kon. besluit is J. O. Freiwaldte Amsterdam, erkend en toegelaten als consul- generaal van Nicaragua voor Nederland. De R,-kalbolieken op liet eiland Zuid-Beve- land hebben besloten, by de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten niet met de anti-revo- lutionnairen mede te gaan, doch integendeel de liberale candidaten te steunen, onder voor waarde evenwel, dat de laatsten ook den katholiek zullen stellen, In de Dinsdag te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij. is het bestuur gemach tigd tot het aangaan vau eene 3-pCt.-leening, groot f 12000,000 nominaal, waarvan intus- schen voorloopig slechts f3 millioen nominaal zal worden uitgegeven. De commissiedie voor wijlen den heer P. H, Witkamp een eenvoudig gedenkteeken wil oprichten, heeft eene circulaire verspreid om ieder die Witkamp hoogacht, in de ge legenheid te stellen daartoe mede te werken. Zij wenscht gaarne vóór 1 Mei de blijken van sympathie en deelneming te ontvangen. Het hoofdbestuur der maatschappij ter be vordering der pharmaeie heeft bepaald, dat de volgende algemeene vergadering te Am sterdam zal gehouden worden in de tweede helft der maand Juli e.k. Het christelijk werkliedenverbond »Patri- monium" telt 114 afdeelingen met 10,000 leden. Zuid-Holland telt 26 afdeelingen, en wel: RotterdamIJselmonde's-Gravenhage Zwijndrecht, Kralingen. Hillesluis-Fijenoord, Dordrecht, Leiden, Katwijk-a/Zee, Delft, Ylaardingen, Gouda, Oude-Wetering, Gorïn- chem, Charlois, Scheveningen, Giesendam- Hardinxveld, Delftshaven, "Voorschoten, Kin derdijk, Sassenheim, Bodegraven, Maassluis, Rijsoord, Schiedam, Zwammerdam, terwijl vermoedelijk binnenkort nog afdeelingen worden opgericht te 's-Gravendeel, Slikker veer en Schoonhoven. Op 12 September a.s. zal iPatrimonim" 12Va jaar hebben bestaan. zijn, en dan nog wil het mij toeschijnen, dat wij beter deden, de wereld er zooveel mogelijk buiten te laten. Zij za! vroeg genoeg ervaren wat er ge beurd is. Als eens de jongelieden veilig en vrij aan hun huiselijke» haard gezeten zijn, laat ze hen dan benijden, zooveel zij wil." Bianca dankte den generaal met een goed keurenden blik. Haar na zoovee! strijd verworven geluk was-te groot en te edel om het tot een onderwerp van de koude, niet altijd edele beoor deeling der wereld te maken, die nog met niet weinig leedvermaak sprak van de droevige ont knoopingen, waarvan zij het offer geweest was. Er werd dan ook besloten, dut de gebeurtenis, die zooveel geluk en vreugde in den huise lijken kring had gebracht, vooreerst het geheim van dien kring zou blijven. Onder de bespreking van deze zaak had me vrouw Brückner eenige malen belangstellend de oogen opgeslagen en toegeluisterd. Toen de handelsraad te kennen gaf, dat hij de door den generaal aangevoerde gronden billijkte, had zij de flikken weer neergeslagen, terwijl een geheim- De Leidsche broodfabriek heeft ouder haar geheele personeel de Zondagsrust ingevoerd. Het Gmll, Poiitienieuws deelt mede dat Bouke Meijer, portier aan de gasfabriek aau de Linnaeusstraat te Amsterdam, Woensdag op de Oostenburgergracht door twee mannen werd achtervolgd en aangegrepen met bevel mee te gaan. Hoewel zjj zich niet als zoodanig- bekendmaakten, begreep Meijer dat hij met agenten in burgerlt leeding te doen had en volgde gewillig. Hij herkende in hen twee personen, die hij een oogenbhk te voren in een tapperij ontmoet had, waar hij met hen, terwijl zij ieder vier glaasjes jenever gebruik ten gesproken had over don moord en o. a. ge zegd had: »het moet bepaald een bekende geweest z\jn". »In het bureau aan de Kattenburger gracht", deelt het Gf. P. verder mede, swerd voor een brigadier geleid, voor wieu de woorden moord op de Prinsengracht" vol doende waren, om te gelasten dat Mejjer in bewaring moest bliiveu. Het was toen ruim 3 uur. Meijer werd in de wachtkamer der agenten op een bank geplaatst, met de woorden »AIs je je beweegt om op te staaD, dan ga je het hok in". Des avonds omstreeks halfnegen werd Meyer gebracht voor den hoofdinspecteur, Hazenberg, die ook betooverd scheen door liet gerucht van den moord en niet luisterde naar de verdediging van den arrestant. Deze nu zeide: iMaar mijnheer, ziet u niet dat die menschen neg dronken zijn, de een kan nauwr- Ips goed staan", waarop de heer Hazen berg antwoordde: »gij blijft van mijn politie af", en verder tot de agenten zeide»boei dien man en breng hem naar het Leidsche- plein". Meijer protesteerde tegen deze door niets gemotiveerde daad; verzocht toen hij geboeid was, voor eigen rekening per vigilante te worden overgebracht, maar ook dat werd hem geweigerd. Daarna werd de arrestant met de handen op den rug geboeid overgebracht van de Kattenburgergraeht naar bet bureau Leidscheplein; zeker een onaangename wan deling voor iemand, die niets misdreven heeft. Op het bureau Leidscheplein omstreeks 10 uur aangekomen, vond Meijer daar althans een inspecteur, die zijn verstand gebruikte en dadelyk gelastte den arrestant van zjjri boeien te ontdoen. Daarna werd hjj verhoord, naar hij meent ook door den commissaris mr. Zur Mühlen, en spoedig ontslagen met de woorden: »Nu Meijer, u kunt wel gaan, maar u moet nooit weer grapjes verkoopen". Te Amsterdam zijn facsimile's aangeplakt van de adressen der drie brieven, doorSara geschreven, en wel op vijf plaatsen. Daarbij wordt door de justitie ieder, die in het schrift dier adressen een bekend hand schrift meent te herkennenuitgenoodigd zinnige glimlach van boosaardige voldoening cm hare lippen speelde. Het was reeds laat, toen men scheidde. Vreugde en geluk hadden haat en onwil overstemd. Me vrouw had zich we! gewacht die nog verder to verstoren, en toen men uiteenging, was haar echtgenoot over haar tevreden. Hij reikte haar vriendelijk de band en zag baar met een blik van innig medelijden aan. Zij bemerkte dit niet, want ook onder het afscheid nemen zag zij niet opzelfs Bianca trachtte tevergeefs een ver zoenenden blik van hare ntoeder op te vangen. Toen deze al teen was, sloeg zij de oogen op, maar in den blik, dien zij waar de deur wierp, waarachter bare dochter verdwenen was, lag zooveel woeste haat en eene zoo verschrikkelijke bedreiging, dat Bianca, had zij hem opgevangen, van angst gebeefd zou hebben, In hare kamer teruggekeerd, viel de hartstochtelijke vrouw als. vernietigd in haren stoel neder. (Wordt vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2