Zaterdag 9 Apri I. N°. 7989. A". 1892. ©senveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks» uitgezonderd Dinsdag, BnitenlanAscHe Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. S D i I S C II L A N Di Het Pruisische Heerenhuis heeft met alge- sene stemmen liet wetsontwerp aange nomen, waarbij het beslag op het vermogen van Itoning George van Hannover wordt opge heven. Graaf Munster, Duitseh gezant te Parijs, die zich op dit oogenblik in Duitschlaud bevindt, zegde, uit naam van den Provincialen Landdag van Hannover, den keizer dank voor zijn initiatief bij de indiening van dit wets ontwerp, en voegde er bij, dat vele Hanno- veranen, die zich tot nog toe in hun billijk heidsgevoel gekwetst achtten, zich nu gaarne met den nieuwen stand van zaken zuilen vereenigen. De Berlijnsche correspondent der B. R. Cf, meldt van gisteren Naar gemeld wordt, heeft de Fransche regeering de Spaansche en de Belgische ge polst over de mogelijkheid van gemeenschap pelijke maatregelen ter bestrijding en voor koming van anarchistische aanslagen. Ook de Italiaansche regeering schijnt genegen te zijn, zich bij internationale maatregelen ten deze aan te sluiten. Sedert de jongste ministerieele crisis is in den boezem der conservatieve partij de heftigste broedertwist ontbrand. De uiterste ■rechtervleugel is in woede ontstoken tegen de leiders der meer gematigden als Von Helldorf -en Von Manteuffel. Door Stöcker en Hammerstein, den hoofd redacteur der Krettszeitunj, wordt Von Hell dorf van byzantisme beschuldigd en van stoken tegen het schoolwetontwerp bij den keizer, tengevolge waarvan Von Zcdlitz met het ontwerp viel. Daartegenover verwijt Von Helldorf zijnen bestrijders dat rij «anti- monarchale demagogen" zijn, hunne trouw aan den koning schenden, enz. De conser vatieven in het Hoogerhuis verloochenden Von Helldorf plechtig en kondigden hem aan dat li ij niet meer tot de hunnen behoort. Hierop antwoordde Von Helldorf met een beroep op de gematigde conservatieven in de Kamer van afgevaardigden en in den Rijksdag om zich om hem te scharen en zich van de uiterste rechterzijde af te scheiden. Na het Paaschreces zal eerst kunnenhljjken, welk verloop deze crisis in het conservatieve kamp heelt en of het mogelijk is, de poli dek van den vroege ren Oartell tusschen gema tigd-conservatieven, vrije conservatieven en nati onaal-1 iberalen weder nieuw leven in te blazen. In het liberale kamp worden deze voorvallen natuurlijk met aandacht en niet zonder blijdschap gevolgd. De diepere oorzaak van den broedertwist schuilt hierin, dat de gematigde conservatie ven eene aansluiting aan de middenpartijen moeken, teneinde by de aanstaande verkiezin gen eene legeermgsmeerderheid te kunnen vormen, terwijl de uiterste rechtervleugel op eeo samengaan met het centrum speculeert, teneinde de regeering te kunnen dwingen om naar rechts te zwenken. In verband met vroegere geruchten ver dient het de aandacht, dat volgens den Softén- Courierde Koningin en de Koningin-Regentes van Nederland den 15n Mei te Berlijn ver wacht worden. De heer Von Helldorf! heeft gisteren in eene stormachtige partyvergadering zijn besluit aangekondigd om zich af te scheiden van de conservatieve groep in het Heerenhuis. Een provinciaal bladdat met den heer Von HelldoifF in nauwe betrekking staat, betoogt te gelijker tijd de noodzakelijkheid van het vormen eener groote conservatieve mid denpartij in welke ook de vrij-conservatie- ven opgenomen kunnen worden. Naar gemeld wordt, vonden Woensdag ver scheidene huiszoekingen bij, anarchisten te Berlijn plaats.Verschillende arrestaties hadden plaats, terwijl een aantal anarchistische ge schriften werden in beslag genomen. De ar restatie staan kennelyk in verband met die, welke voor twee maanden plaats hadden. FRANKRIJK. In den ministerraad is het krediet voor de Dahomey-zaak vastgesteld op 2,925,000 francs. Wegens den diefstal van dynamiet te Soisy-sous-Etoiles zullen, na afloop der ver schillende verhoerenvervolgd worden de anarchisten Chalbret, Foucoux, Vandel, Rava- chol en Bornter; van den dynamietaanslag op den boulevard St. Germain worden be schuldigd: Ravachol, Béalat, Simon, en een vrouw, Soubert genaamdvan dien op den Lobau-kazerneBastard, Kay en Gustave Mathieuvan den aanslag op de rue de ChlichyRavachol en Gustave Mathieu. Te Angers had hedennacht, voor het bureau van politie op het Cupif-plein, een dynamietaanslag plaats. Gelukkig was de bom buiten het gebouw neergelegd; de schade is betrekkelyk gering. Een politie-agent is aan het gelaat gekwetst. Ook te Roubaix is een busje met dynamiet, dat gevonden was door een werkman, die zonder er verder op te Iet* en het naar zyn woning had medegenomen, ontploft, met het ongelukkig gevolg, dat een jonge man ernstig gewond werd. Te Fourmies heeft de heer Legrand een dynamietpatroon gevonden. Het gevaarlijke voorwerp is naar liet stedelyk laboratorium te Parijs opgezonden. Véry, de koffiehuishouder op den Boulevard Magenta, waar Ravachol is gearresteerd is diep terneergeslagen door de vele dreigbrie ven weike hij ontvangen heeft. Hij houdt zich overtuigd dat men hem naar het leven staat Doch, heeft hy aan een verslaggever van de Tempi verklaard, wat ik gedaan heb zou ik weer doen (om een Ravachol over te leveren aan de politie). Véry wil zyn huis verlaten en zijne zaak aan kant doen om veiliger te zyn. Sedert eenige dagen zoekt (tg niet een ander huis, maar slechts eene kamer, doch hij kan nie mand vinden die hem als huurder wil hebben, Hjj denkt er nu aan om ver van Parijs te gaan wonen onder een anderen naam. Daar er ook in de provinciën ergerlijke rustverstoringen hebben plaats gehad in ker ken ter gelegenheid van het houden van conférencesonder andoren te Marseille en Nancy, zoo heeft de minister van onderwijs en eeredienst aan den bisschop van eerstge noemde en aan den aartsbisschop van laatst- gemelde plaats verzochtter voorkoming eener hei haling van dergelijke onlusten de voortzetting der conférences te staken. Woens dagavond zou de aartsbisschop de confétence hervat hebben, maar hij heeft, zoo het scby nt na eenige aarzeling, aan het verlangen des ministers toegegeven, zoodat de deuren der kerk gesloten bleven. Het comité ter viering van het arbeiders- feest op den ln Mei heeft eenige besluiten genomen. Op dien dag zal een internationale meeting worden gehouden in een groote zaal, zoo mogelyk in het centrum der stad. Het comité heeft besloten, geen manifestation op straat te doen plaats hebben, en evenmin commissiën af te vaardigen naar de autori teiten. Voorts werd nog uitgemaakt, dat een afzondei lijk dagblad voor de propaganda zal worden opgericht. Uit alles schijnt opgemaakt te kunnen worden, dat de le Mei een kalm verloop zal hebben. BELG E. De voorzitter van den Senaat, graaf De Mérode-Westerloo, prins De Grimberghe, senator voor Turnhout, is gisternacht te Brussel overleden. Hij had sedert 1867 zitting in het Parlement en behoorde tot de ijverigste leden der clericale party. De Indépmiance is overtuigd, dat de over eenkomst tusschen de Association Liberale en de Ligtie als een feit kan worden be schouwd, daar by de wederzijdsclie conces sion, de goedkeuring van het compromis der afgevaardigden, door de beide vereenigingen, nog slechts een formaliteit is. Het akkoord is getroffen, en de organisatie der liberale partij heeft een allerbelangrijk- sten stap gedaan. Te Luik is een anarchist in hechtenis ge nomen, die zich eerst Lambart, vervolgens Mathieu noemde. Men meent den bekenden medeplichtige van den Parijschen anarchist Ravachol in handen te hebben, maar zeker is dit nog niet, ENGELAND. Het Huis der lords is tot 2 Mei verdaagd. In het Huis der gemeenten heeft Kicks Beach voorgesteld, dat namens het Huis door den speaker eene vermaning gericht worde tot de diiecteuren der Cambrian Railway Cv.", omdat zij de privilegiën van het Parlement hebben geschonden dooi' een ambtenaar te ontslaan wegens zyne vei klaringen voor het comité van enquête uit het Lagerhuis over de arbeidsuren van spoorweg-beambten. Dit voor stel werd door T, P. O'Connor bestreden, die een amendement voorstelde, inhoudende dat het vergrijp der directeuren niet is goedge maakt, zoolang niet de ontslagen ambtenaar in zijn ambt hersteld of schadeloosgesteld is. Te Manchecter had Dinsdag een vergadering van mijneigenaren plaats, waarin besloten werd te verklaren, dat zij gaarne met de ver tegenwoordigers der mynwerkers in overleg willen treden, maar dat alleen aan de onder nemers moet worden overgelaten te bepalen, hoeveel en op welke dagen gewerkt zal worden. De gemeenteraad van Hartlepool heeft ge constateerd, dat meer dan 306 huisgezinnen zonder middelen van bestaan zyn. Teneinde aan de behoeftigen werk te verschaften, heelt de raad besloten, openbare werken te doen uitvoeren. O O S T E N n IJ K„ Ia den Boheemschen Landdag hebben de woordvoerders der verschillende groepen Woensdag, by de beraadslaging over de be grooting, hunne houding ten opzichte van het Duitsch-Czechisch vergelyk nader uiteengezet, De heer Von Zeithammer verdedigde het standpunt der oud-Czechen de heer Pal fly betoogde dat de groote grondeigenaars op loyale wyze hebbes gehandeld, en sprak de verwachting uit, dat het uitstellen van het vergelijk een schikking tusschen de partyen ten gevolge zal hebbenvervolgens deed de heer Gregr, het hoofd der jong-Czechen, op merken, dat de eerste plicht der Czech en is, het stelsel van centralisatie te bestrijden. De gouverneur van Boven-Oostenrijk heeft het socialistische congres, dat na Paschcn te Linz zou plaats hebben, verboden. EGYPTE Hit Kaüro wordt aan de Times gemeld Engeland steunt Egypte ia het geschil over de firman ter bevestiging van den khedive. De houding van den sultan in deze zaak geeft aan de Europeesche ingezetenen in Egypte aanleiding volkomen afscheiding van Turkije, onder behoud alleen eener schatting, te verlangen. AMERIKA. De Times verneemt uit Buenos-Ayres, dat de regeering tot het bijeenkomen van kies- coraité's uit alle politieke partijen vergunning heeft gegeven. De radicalen dreigen de wanordelijkheden te hervatten. By de staatsverkieziugen in Rhode-Island hebben de republikeinen gezegevierd. EOIIIM ABONMKHBNTSI'IUJS, pir kwartaal franco per postdoer het geheel# Rijk Afzonderlijke nominees f 1.85. - 2.50. - 0.10. ft IJ R JE A ITBOTBRIVBAAf, E 3 7. AsmTHtniFiti»: nn f10 gewone regels met inbegrip van eene Oonriot. 10. Iedere gewone regel meer .-0,10 Da renaai. geplaatst wordt tegen tweehaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1