ME en ÏSS omwende püi In den afgeloopen nacht omstreeks W* uur werden 5 kinderen van den timmerman L,, wonende alhier achter de Teerstoof, die Op dea zolder sliepen, van den rook wakker, en nadat zij hun vader hadden geroepen bleek dat er brand was in een mand met papieren en andere goederen, die op den zolder naast den schoorsteen stond. L- heeft met behnlp van buren den brand, waarvan de oorzaak onbekend is, gebluseht. Uit Ai'olsen wordt gemeld, dat HH, MM. de Koningin-Regentes en de Koningin dezen zomer ook daar worden verwacht om een bezoek te brengen aan den vorst van AVal- deck, vader van Koningin Emma. De minister van binnenlandscVie zaken heeft den commissarissen der Koningin in de pro vinciën verzocht om de vertegenwoordieers van vreemde regeeringen die van hen in lichtingen trachten te bekomen omtrent den gezondheidstoestand van onzen veestapel, voortaan steeds te verwijzen nftar de regeering. Ter bevordet ing eener spoedige en gere gelde mobilisatie van bet leger is door den minister van oorlog eene groepin deel ing der provinciën vastgesteld, als grondslag voorde indeeling van de miliciens der lichting van '1802. Daaibij zijn de provinciën Noord-Hol land, Groningen, Zeeland, Overijsel en Nooiil- Brabant, elk in 4, Utrecht in 1, Gelderland in 11, Zuid-Holland in 8, Drente in 2 en Fi its land en Limbing elk in 5 groepen ver deeld. Naar aanleiding van het verleenen van het grootkruis van den Nederlandse hen Leeuw aan den president der Fransche republiek schrijft een correspondent der Daily News uit Parijs»Dc Nederlanders wenschen vooral niet in moeilijkheden te geraken met Frank rijk door daden van hun gouvernement, die als bijzondere voorkomendheden voor het drievoudig verbond zouden kunnen worden opgevat. De jonge Kontugin gaat dezen zomer naar Berlijn. De beleefdheidpas aan den heer Cnvnol bewezen, heeft ten doel te laten uitkomen, dat dit bezoek slechts eene beleefd heid is jegens den nabuur. Het is evenwel geen geheimdat de keizer zijn invloed in Nederland tracht te verzekeren door een huwelijk der jonge Koningin, over zes of zeven jaar, met een lid van zijne familie tot stand te brengen. Om de beleefdheid van de Koningin-Regentes te beantwoorden, heeft het Framclie gouvernement besloten een militai ren attaché naar 's-Gravenhage te zenden. Eenigen tijd geleden werd die post als over bodig afgeschaft". Het plan bestaat tot het bouwen van eenige woningen voor de ouden van dagen, die na een harden arbeid van vele jaren hunne hoeven in de Maatschappij van Weldadig heid'' moeten verlaten. H. M, de Koningin-Regentes opende de rij der giften voor deze stichting sRustoord" genaamd, en zond voor dit liefdadig en tevens praetisch doel eene som van f400 aan den heer M. E. van der Meulen, te Bols ward. Een ander weldoener, wiens naam wij alsnog niet mogen noemen, gaf aan den denzelfden de beschikking over f 5000, op voorwaarde dat, zij 'let °P bescheiden schaal, spoedig een begin worde gemaakt met de stichting. Dit een en ander is ter kennis gebracht van commissarissen en dezen hebben besloten, die giften met dankbaarheid te aanvaarden, daarvoor eene plek grond beschikbaar te stellen en daarop aanvankelijk, naar het cottage-systeemeen viertal woningen te stichten, (Nv. d. I>.) De Zutphemche Courant verzekert, dat het door de Bi lli ton-maatschap pij met den staat gesloten nieuw contract 4 a 5 ton meer zal brengen in de Indische schatkist dan het vorige en ook zjjn de belangen van den staat ten nauwste met die der maatschappij ver bonden, zoodat ook in jaren dat er weinig tin aan de markt zou worden gebracht, de staat toch zijn evenredig aandeel zou krij gen. Uit den tegenstand, welken het con tract op de vergadering van aandeelhouders ontmoette, waar R3 der stemmen er tegen gekant waren, maakt het blad op, dat de Tweede Kamer thans niet verstandig zon doen opnieuw een afkeurend votum uit te brengen. In dat geval zou iiet spreekwoord, waarin iets voor-komt van het onderste uit de kan, wel eens van toepassing kunnen worden. Reeds in het laatst van deze maand zal de Tweede Kamer weder bijeenkomen om o. a. die zaak af te doen. Men schrijft uit Arnhem aan liet D. v. it7. De tijd van pensionneering voor kapitein Roelants was nog niet aangebroken en tot het aanvragen van pensioen word l»ij niet gedwongenalleen was hem medegedeeld, dat Jir voorbevorderirgnietmeerinaanmerking zoude komen. Daarop nam de lieer Roelants zelf het initiatief om zijn pensionneering te verkrijgen, en heeft hij, teneinde het hoogst aan zijn rang verbonden pensioen te erlan gen, alles gedaan wat mogelijk was, om veor de verdere waarneming van den dienst onge schikt te worden verklaard. Dat is hem ge lukt. Op zijn daartoe gedane aanvraag is kapt. Roelants wegens lichaamsgebraken een eervol ontslag verleend, met aanspraak op het reeds vastgestelde pensioen. Is dit bericht juist, dan verandert wel niet het oordeel over den dooi- Roelants* supe rieuren uitgeoefenden dwangin zake de middernachtzending, maar valt er een licht op des kapiteins houding, waaronder deze zich minder gunstig voordoet. De Roüerdamsche gemeenteraad heeft het afwijzend praeadvies van burgemeester en wet houders op het adres der hit. Heybroek c. s. om concessie voor een paardentram van het museuro-Boy mans naar Delftshaven —inge volge een adres van adhaesie van 119 Delftsha- vensche ingezetenen, aangehouden. Door B. en TV, zal deze zaak nader worden overwogen. Onder dankbetuiging werd aanvaard een fraai schilderij van Cornells de Mooïj, door mr. Hubrecht aan het museum-Boy mans ge schonken. Het Rotterdamsell comité ter verkrijging van den Middeneuropeeschen tijd heeft zich met een adres tot burg. en welh, gewend, waarin het wijst op de vele bezwaren, aan de invoering van den middelbaren tijd van Green wich vooral voor Nederland verbonden, zich tevens overtuigd houdende, dat het aannemen van den Middeneuropeeschen tijd ook voor Nederland in de naaste toekomst ligt. Daarom stellen zij vww teneinde de be zwaren in den lusschendjd tot de kleinste ver houdingen terug te brengen, na 1 Mei voor- loopig den Amstardamschen tijd te Rotterdam te behouden. Door de zeer groote aanvraag om plaats ruimte, zoowel in Europa (en Nederland) als in Afrika en Amerika, voor de Zuidafrikaap- sche en internationale tentoonstelling te Kimberleyzal het tentoonstellingsgebouw minstens viermaal grooter moeten worden dan aanvankelijk bedoeld was.j Daardoor en dooi' de steeds toenemende aanvragen om plaatsruimte is dan ook geen definitieve datum opgegeven van de sluiting van aan vrage om plaatsruimte, zoodat er gelegenheid bestaat nog minstens een maand aanvragen te doen (agent; de heer Leon de Raay, Lepelstraat 72, Amsterdam), Men schrijft aan het HU, De muntjes, ten getale van ongeveer 1200 in een terp te Sehagen gevonden, zijn zeer oud. Zij zijn echter mei, zooals sommige bladen ver meldden, uit den Romein se hen tijd maar heel wat jonger, ze dagteekenen uit de 12e eeuw zij zijn niet bisschoppelijk, want dan zonden ze E. P. C. of E. P. C. T. R. A. (Episcopns Trajec ten sis bisschop van Utrecht) moeten vertoo- nenmaar daar zij geen opschriften hebben bohooren zij tot de zg. »inonnaies mnettes". Hoogstwaarschijnlijk zijn zij door Westfriesche kloosterboeren of abten geslagen.Wijlen prof.Van der Chijs onderstelde, dat dergelijke reeds vroe ger gevonden munten door de abten van Egmond gemunt waren. Dergelijke muntjes droegen den naam van denarïen of deniers, bij groot© beta lingen werden zij toegewogen; vandaar nog de benamingenpond grootpond Vlaatnsch en pond sterling. Sedert een aantal dagen wordt te Deventer vermist de 2e luit. De B., van het 8e reg, inf. Hij heeft zonder verlof het garnizoen verlaten. De beide minderjarige meisjes, die uitliet Doorgangshuis te Arnhem ontvlucht waren ert wier opsporing en aanhouding door den commissaris van politie te Arnhem in een extra Politieblad was verzocht, zijn te Utrecht door de politie aangehouden en naar Arn hem overgebracht, alwaar zij, ter zake van diefstal van verse! dl lende goederen aan het Doorgangshuis toebehoorende, ter beschik king der justitie zijn gesteld. 's-Gravenhage. Na afloop van de parade, gisteren ter gelegenheid van dea verjaardag van H. K, H, de groothertogin van Saxen- Weimar gehouden, deed het regiment grena diers en jagers een wandeling door de stad en trok ook door het Noordeinde, Toen de troepen het paleis naderden, verschenen de Koninginnen en enkele dames van de hofhou ding voor een opgeschoven venster ter linker zijde van het balkon. De Koninginnen gingen voor het raam zitten om den troep te zien passeeren. De regiments-commandant stelde zich met zijn adjudant ter zijde van het bordes en ter wijl de koninklijke kapel, die ter zijde van het standbeeld was opgesteld, den »Parade- marseh" speelde, trokken de compagnieën met geschouderd geweer langs het paleis. De Koninginnen beantwoordden met een buiging het militair saluut der officieren. Het vaandet- saluut werd beantwoord met het salueeren van den koninklijken standaard, die van het paleis was geheschen. Nadat de troepen voorbijgetrokken waren, hief de muziek liet Wilhelmus aan, dat door HH. MM, staande en door het steeds aan groeiend publiek met onibloote hoofden werd aangehoord. Onder de hoerah's der menigte begaven de Vorstinnen zich naar haar ver trekken terug. 's-Gravenhage. HH. MM. de Koningin- Regentes en de jonge Kontugin brachten gistermiddag een langdurig bezoek aan het weeshuis der Ned.-herv, diaconie aan de Hööftskade. Alleen door den weesvader, den heer Duif, rondgeleid, namen HH. MM. het geheele gebouw met groote belangstelling in oogenschouw. De weezen zongen voor HH. MM een lied. Vóór haar vertrek stelde H. M. de Koningin-Regentes aan den directeur een som gelds ter hand, teneinde den 342 weezen een genoeglijken avond te verschaffen. Aan den directeur en zijn echtgenoote betuigde H. M. de Koningin-Regentes haar bijzondere tevredenheid over heel de inrich ting. Buiten het gebouw wachtte een zeer talrijke menigte den terugkeer van de Koninginnen af en begroette haar met luide hoera's. Amsterdam. In de Woensdag voortge zette jaarvergadering van het christelijk werk liedenverbond Patrimonium" kwam ook aan de orde een voorstel-Velp om bij de regeering aan te dringen op sluiting van fabrieken en branderijen, waar bedwelmende dranken ge maakt worden. De heer Kater betoogde, dat men door zulk een radicaal besluit ook de consequentie moet aanvaarden, waarna een tweede spreker vroeg, hoe men na sluiting der stokerijen aan gist zou komen. De heer 3b. Oversteeg achtte het voorstel onpractisch, maar wilde wel bij de regeering aandringen, den financieel ert toestand des lands onafhankelijk te maken van het drank gebruik. De heer Kater wees er op, dat men ster ken drank en bier gelijkstellen moet ten aanzien van de gevolgen van het misbruik, maar kon niet inzien, dat men om het mis bruik het gebruik moet afschaften. Wat uit Gods gaven wordt gemaakt, is niet volstrekt ongeoorloofd. Alleen wraakte hij het, dat dronkenschap ook bij rechters als een ver zachtende omstandigheid geldt (stemmen nu niet meer!) Zoo, is dat ui t de strafwet, dat is goed. Twee borrels daags komen den werkman niet toe; de drank is te duur voor den werk man. Maar wil mcu bedwelmende dranken afschaffen, dan moet men consequent zijn. Ten slotte werd aangenomen een motie, waarbij verklaard werd, dat de drankzonde moet wordenb es tred enaanvangende in eigen kring. Gemengde Berichten. Hedenmorgen te 5 'h uur heeft te Parijs da ex-luitenant Anastay. die de barones Mlard, zijn weldoenster, beeft vermoord, de doodstraf ondergaan. "Volgens de Globe heeft eene ra oil is te uit bet East-end merkwaardige onthullingen gedaan be treffende don moordenaar van Rainhill, Op 29 September 1888 wandelde zij mot ia- mand, die zteh Laws on noemde. Ztj werd toen getroffen door zijne vreemde manieren en zijn ge praat over de Whi tec lispel-moorden. Den dag daarop werd het geschonden lijk van Elisabeth Stride te Whiteehnpel gevonden. Volgens de modiste lijkt het portret van Dee ming sprekend op Law sou. Dit verhaal versterkt het vermoeden, dat Dee ming eenige der Whitecliapel-moordun zou heb ben begaan. Het onderzoek wordt met ijver voortgezet. Eert in Rusland zijn bovindend correspondent van het JFeek's Neiv$ heeft To'stol gesproken, die zich te Moskou bevindt met zijn gezin, wel zeer veel van de officieelo pers te lijden heeft ge had, maar niet is veibatmon of watook. Do mi nisters zouden wel een voorstel om Tolsio'ï ge vangen te zetten aan den czaar hebben gedaan, maar deze zou geantwoord hebbensik wil geen martelaar van hem maken". De czaar is zeer ver toornd op Tolstoi, doch om andere redenen dan do ambtenaren, die voortgaan den dichter von revo lution naire propaganda te beschuldigen, zonder dat hij in de gelegenheid is to antwoorden en zich te te verdedigen. S tede lij It JUcmvs. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 7 April. Geertruida Andrina, dochter van A. Koster en G. Bu ij te weg, Hoofdstraat 8, Hermanns Johannes, zoon van G. van Noort en J. M, Slinker, Broers- veld. Maartje, dochter van G. Vink en A. M. C. ter Hofstede, Steenstraat. Pieter- nella Johanna, dochter van G. van der Kris en M. H. van Gogh, Noordm ohmstraat. Overleden t 8 April. Johannes Saas, oud 48 jaar en 40 maanden, Spoorsingel, Albertus Franciseus Mat ia Heinsbroek, oud *10 maanden, Nieuwe Haven. Verkocht9 April, Notaris: W. J, A. Rolbanus. Een pand, gedeeltelijk distilleerderij, met kan toor, bergplaats voor fusten, ruim bovenhuis, open plaats en erve, staande aan da Lange Haven, wijk A, no. 238, groot 294 centiaren, in veiling f 4900, opgehouden op 16500.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2