I !l A°. >892. Woensdag 13 April. N°. 7991 KENNISGEVING. esen veertigste .T a a r g a n g. Biiitenlamlscke Berichten. aaonuckiintsi'hijs, per kwartaal Franco per post, door bet Roheole Rijlt AfiomieiTyte mnmners 1.85. - 2.50. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BVRRAVi BOT KB STRAAT, E 97, tpwanwi»*!»: ran 1—10 geworm regela «iel inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10 Dkigkaai. geplaatst wordt tegen race •••at, berekend. De Voorzitter van ben Gemeenteraad van Schiedam brengt bij, dezen ter kennis van de ingezetenen lo, (lat de op den Ssten Maart j.l. vastgestelde lijsten der kïesbevoegden ml het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Stalen -Generaal, van de Provinciale Sialcn en van den Gemeenteraad, opgemaakt ingevolge art. 6 der wet van den 4den Juli 1850 (Staatsblad m. 37), zooals zij is ge wijzigd bij het Vilde additioneels artikel der grondwet, op heden, krachtens het bepaalde bij art. 31 dier wet, zijn gesloten en op de gemeente secretarie ter inzage voor een ieder nedergelegd, en dat een exemplaar dier lijsten is aangeplakt aan het Raadhuis; 2o. dat de lijsten der kiezers van de Tweede Kamer der Staten-Generaal der gemeenten OVERSCHIE, SCMEBROEK, KETHEL VLAAK- DINGEN ei VLAARB1NGER-AMBA0IST, als mede die der Provinciale Staten van de gemeen ten OVERSCHIE en KETHEL, zijnde onderkies districten van het hoofdkiesdistiict Schiedam, snede ter inzage voor de belanghebbenden op de .secretarie neder liggen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het 'behoort, den 12den April 1892. De Voorzitter voornoemd, VAN DUK. VAN MATE NESSE. F It A X E B IJ K. De abt ti'Hnlst, de nieuwe afgevaardigde •voor Brest, interpelleerde in de Kamerzitting van Zaterdag de regeering over de vervolgin gen, die de katholieken te lijden hebben, nu de regeering geen maatregelen wil nemen tegen de rust vei storingen in de kerken. De minister-president antwoordde eenvou dig, dat de regeering de orde aal weten te handhaven. De heer Jourdan beklaagde zich jrm over het mandement van den bisschop ■van Mende, waarin de geloovigen worden aangemaand, bij de gemeenteraadsverkiezingen 'hun stem niet uit te brengen op vijanden der kerk. Spr. vraagt, wanneer toch eens een eind zal worden gemaakt aan zulke aan matigingen en inmengingen der geestelijkheid 1 De minister Rieard zeide, dat de Raad van State zich met de zaak van den bisschop van Mende zal bezighouden, en dat de bezoldiging van dien prelaat zal worden ingehouden n- dien daarvoor reden bestaat. Te midden van een hevig tumult 2ette de minister uiteen, welke houding de regeering tegenover de geestelijkheid zal innemenalle wetten der republiek zullen door de geestelijkheid geëer biedigd moeten worden. De met veel vuur uitgesproken rede van den heer Rïcard werd door de linkerzijde uitbundig toegejuicht. Na eenig verder debat werden viermotiën voorgespeld, onder welke een van den heer d'Hulst, die met 363 stemmen tegen 141 verworpen werd. Eene van de heeren Léon Say, Francis Charmes eu Aynnrd, luidende iDe Kamer, overtuigd, dat de regeering met dezelfde vastberadenheid de misbruiken der geestelijkheid en de rustverstoringen ia de kerk zal te keer gaan, gaat over tot de orde van den dag", werd voor de stemming achter gesteld bij die van den heer Jourdan, waar mede de minister verklaarde zich te vereeni- gen, en werd aangenomen met 317 stemmen tegen 165, Zij luidt aldus; i>De Kamer, do verklaring der regeering goedkeurende en vertrouwen stellende in hare geestkracht, gelast de rede van den lieer Ricard in alle gemeenten te doen aanplakken". De Kamer behandelde gisteren de aanvul- lings-kredieten voor Dahomey en Tonkin. De tribunes waren overvol. De heer Delahaye stelde eene motie voor, strekkende om het ontwerp tot verleening der kredieten te ver dagen, om de regeering in de gelegenheid te stellen alle stukken betreffende Dahomey aan de Kamer mede te deelen. Deze motie werd verworpenaangenomen daarentegen werd er eene om de behandeling der krediet-aanvrage gelijk te doen plaats hebben met die der i n ter pel latie-Bervieu, 1) U I T H C K f. A N li- De Pall Mall Gazette deelt mede, dat Bis marck zich tegenover eene deputatie van metselaars over keizer Frederik heeft uitge laten, dien hij roemde als den meest beminhe- Iijken man dien bij ooit gekend had. Hg zeide dat al de praatjes omtrent de slechte ver standhouding tusschen hem en den 3> wijzen keizer" geheel ongegrond waren. In weerwil van zijne ziekte was keizer Frederik altijd heusch jegens Bismarck en deze was nooit zoo weinig op zijn vingers gekeken als gedu rende dit korte tijdvak. Uit de nadere berichten omtrent het ge beurde in de nabijheid van Inowrazlaw blijkt, dat niet twee personen, Poninski en Kosciëlscy (welke laatste insgelijks nabjj Inowralaw woont) maar alleen de deken Poninski te Kosciëlce is aangerand. De deken is getroffen door een kogel aan het hoofd, twee schoten in den rog en een in de hand. Bij de aanranding was hem eene roode kaart ter hand gesteld, waarop ge schreven stond: iHet uitvoerend comité der Poolsche anarchisten beveelt, alle gelden aan te brengen ten behoeve der Poolsche anar chisten. Ongehoorzaamheid of verzet wordt met den dood gestraft". De landeigenaar van het grondgebied Kosciëlce, een broeder van den deken Poninski, heeft onmiddellijk met 20 man te paard de roovers achternagezet, men weet met welken uitslag. Bij onderzoek is gebleken, dat een der roovers verloofd was met een dienstmeisje ten huize van dien land eigenaar. ENGELAND. De toestand van den Neder! an dschen ge zant te Londen is ongunstiger. De minister van landbouw heeft alle be staande bepalingen tot wering van veeziekten ingetrokken en die vervangen door een alge meen reglement, waarbij bepaald wordt dat de invoer van buitenlaodsch vee in het be lang van den Britschen veestapel streng ge weerd zal worden, maar dat de biunenlaud- sche veehandel zoo weinig mogelijk belemmerd zal worden alleen zal het vervoer van vee uit besmette naar andere districten verboden zijnomgekeerd wordt, dat geheel vrijge laten in het belang van het verbruik. De Timen verneemt uit Singapore dat de Maleisclie opstand ernstiger wordt. Des sul tans trouw schijnt twijfelachtig. Een Engelsch- gezind heetend opperhoofd liep over naar de opstandelingen, die Pekan bedreigen, waar 8 Europeanen en 25 Sikhs verschanst zijn. De regeering zond drie oorlogsschepen naar Pekan, die honderd matrozen zullen ontsche pen. De opstandelingen bedreigen het mgn- district, alsook het Britsche hoofdkwartier te Koewala Lipis. Eenige dames, tot Europeesche families behoorende, zijn Zondag uit Pekan aange komen. Zaterdag bleef daar alles rustig .doch er heerscht eene groote paniek. De regeering heeft oorlogschepen Hyacinth en 'Rattler er onverwijld heengezonden. OOSTENRIJK. Te Presburg, in Hongarije, is eene geheime dynamiet-fabriek ontdekt, welke door een Belgisch werkman gedreven werd. Eene groote hoeveelheid werd door de politie in beslag genomen. RUSLAND. De czaar heeft de uitgifte gelast van zes nieuwe serieën sclratkistbiljetten, tot een ge zamenlijk bedrag van 16lA mülioen roebels. Uit particuliere bron wordt uit Petersburg gemeld, dat het verbod van graanuitvoer den in Juli (nieuwe stijl) zal worden opgeheven. De keizerin van Rusland zendt aan bare moeder, de koningin vaa Denemarken, ter gelegenheid van haar gouden huwelijksfeest, een zespan sneeuwwitte hengsten ten ge schenke, welke met veel moeite en kosten zijn bijeengezocht. De czaar heeft den kapitein van het tweede Amerikaansclte schip, dat te Libau aankwam met graan voor do hongersnoodlijdenden in Rusland, een zilveren theeservies geschon ken. Het werd den kapitein overhandigd door graaf Bobrinski, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur van Libau. De keizer zond vroeger al een fraaie geëmailleerde doos aan den kapitein van het eerste Amerikaan- schip schip, De practische Amerikanen hebben eiken zak graan voorzien van gedrukte gebruiks aanwijzingen in het Russisch. Zoo zullen, naar men hoopt, de moujiks voor het eerst van huu leven leeren, Amerikoansch meel te gebruiken, in plaats van hun geliefde rogge. De toestand van den minister van financiën Wyschnegradski is "verbeterd. Hij wordt door prof. Zacliarjin uit Moskou behandeld en zoo dra zijn gezondheidstoestand het gedoogt zal hij met een langdurig verlof naar het buiten land gaan. Professor Zaeharjin verklaarde dat de minis ter zal herstellen, doch wanneer hij zijne werkzaamheden thans mocht willen hervat ten, zou het niet te voorzien zijn welken loop zijn toestand nemen zon. De toestand van den kanselier Yon Giers is ongunstiger. De koorts verheft zich weder, en de lijder wordt zwakker. Van de voorgenomen algemeene opneming van den werkelijker» graanvoorraad is, uit vrees voor on geregeld lied en onder de bevol king, afgezien. Het vraagstuk over opheffing van het uitvoerverbod is uitgesteld tot de vooruit zichten van den nieuwen oogst volledig zijn vastgesteld. ITALIË. Het koninklijk besluit is verschenen, waarbij graaf Taverna benoemd wordt lot gezant te Berlijn. SPANJE. Te Bilbao is weder een anarchist in hech tenis genomen. Men vond bij hem zeer belang rijke geschriften, die waarschijnlijk meer licht zullen verspreiden over de plannen der anar chisten in Spanje. PORTUGAL. De onderhandelingen tot regeling derbui- tenlandsclie schuld zijn op een goeden weg. De heer Navarro richtte aan den minister van financiën een brief, welke is opgesteld in de volle vergadering van liet comité uit de houders dier fondsen, te Parijs bijeenge komen. De brief constateert, dat de voor stellen van Poi tugal een grondslag aanbieden voor besprekingen en verzoekt dat de Porlu- geesche regeering een gedelegeerde zal zenden. Het antwoord is afgezonden aan den heer Navarro en behelst dat de minister een gevolmachtigde naar Parijs zal zenden. Diens naam is nog niet bekend, maar men gelooft dat het de oud-president van den minister raad zal zijn, een bevoegd financier. EGYPTE. Thans is bepaald, dat de openbare voor lezing van den Qrman, inhoudende de formeele aanstelling van den kltedive, zal plaats hebben op aanstaanden Donderdag, des morgens. AMERIKA. De Braziliaansche legatie heeft aan de Agence T2ava$ mededeeling gedaan van een telegram uit Rio de Janeiro, berichtende dat dertien generaals van land- en zeemacht een manifest aan den president hebben gericht, waarin zij zich veroorloven bezwaren in le brengen tegen de grondwet en waarin zij vragen dat eene presidente-verkiezing on mid dellij k plaats hebbe. De regeering, overwegende dat de onderteekening van dit manifest eene daad is van hooge inbreuk op de krijgstucht, HIEDA1GHE count - 0.10. i mm I

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1