1 J A". 1892. Vri dag 15 April. N°. 7993, Eerste Blad. KENNISGEVING. Feuilleton. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Uithoofde van den Goeden. Vrijdag zal aan den avond van dien dag GEEN Courant worden uitgegeven. Buitenliindsolie Bericliteu. UITGEVER: J. ODÉ. COURANT. ABOHN««KNTSPKfJ8, per kwartaal Iraneo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nam mars 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAUt BOTÜÜBAAT, E 27 Advbrtektikpmis; ran 1—10 gewone rebels roet inbegrip van «ene CourantJI .1Ö, Iedere gewone regel meer- 0.10 Dsiutti. geplaatst wordt tegen rvtsrt.t berekend. Inrichtingen, welke gevaar, schade &S binder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders ven Schiedam; Gezien bet verzoek van A. HOEK, om vergunning tot uitbreiding zijn» bran derij aan de Weetvest alhier, w\ik A no. 250, kadaster seclie L no. 449 door plaa sing daarin van een stoomwerktuig van 3 paardenkracht en ketel met een verwarming®- oppervlak van 4.50 Ml, ter vervanging van bet bestaande stoomwerktuig met ketel Gelet op de Artt. 6 en der "Wet van den 2den Juni 1875 (Staatsbl-ad no. 95); Boen te weten: Bat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 2§sten April a.s., des namiddags ten halttwee ure, ten Raad- huize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren egen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van le schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14den April 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÊBE. I) if I I S C II t A N 1). Ten behoeve der commissie van enquête over beurszaken heeft de Pruisische minister van justitie bij alle rechtbanken aanvraag gedaan om mededefeling van uitspraken, hetzij van strafrechterleken of van cirielen aard, die in verband staan met misbruiken en verkeerd heden in het beursverkeer» Be Beiehsanzeiger meldt dat de keizer het vonnis tegen den oud-gezant graaf van Lim burg Stirum heeft bekrachtigd, behalve wat betreft zijne vervallenverklaring als officier by het leger. De Norddeuische Atlgemeine Zeitung logen straft het bericht in Fransehe bladen, volgens hetwelk in Duitschland nieuwe militaire voor stellen zuilen worden ingediend. Niet alleen dat er zulk een voorstel niet bestaat, er wordt by de bijzondere commissie ook niets van dien aard voorbereid. De heilige rok te Trier is Maandag, in bij zijn van burgerlijke en militaire autoriteiten, weer verzegeld en in de Dis gesloten, waar hij sedert eeuwen bewaard werd. Be paus heelt den bisschop van Trier dank be tuigd voor de gifteningezameld voor den Pieterspenningen de tentoonstelling van den rok een goed werk genoemd terwijl hij zijne blijdschap uitspreekt over de wonderdadige uitwerking, welke de aanraking van den rok thans weer voor velen heeft gehad. (De bisschop van Trier achijnt 2elf niet veel aan die wonderen te hechten, al thans hij heeft verklaard, die eerst nog aan een ernstig onderzoek te willen onderwerpen.) De Berlijnsche correspondent der W. jR. Ct, schrijft van gisteren In aansluiting aan wat er bekend is omtrent eene scheiding der betrekkingen van Duüsch rijkskanselier en Pruisisch minister-president, brengen de Hamburger Nachrkhtm heden het belangrijk bericht, dat voor den plotselingen val van Bismarck tusschen keizer Wilhelm II en den ouden rijkskanselier reeds besloten was, dat Bis marck langzamerhand, de eene na de andere, zich van zijne betrekkingen zou losmaken, Eene splitsing als nu heeft plaats gehad, zou, zoo was de afspraak, toen hebben plaats gevonden. Bismarck zelf vestigde toen de aandacht des keizers op Caprivi, op wïen het oog des keizers trouwens ook reeds door anderen was gevestigd, Bismarck noemde hem voor het presidium van het Pruisisch kabinet Bismarck zou rijkskanselier zyn ge bleven, rijn zoon Herbert zou minister van buitenlandsche zaken zijn geworden, en Caprivi, die toen nog commandeur" in Han nover was, zou minister president van Pruisen zjjn geworden. Deze schikking zoude voor- loopig en bij wijze van proef, hebben bestaan tot de volgende, verkiezingen voor den Rijks dag. Bismarck's keuze was op Caprivi ge vallen, dewijl toentertijd de politiek der verzoening" nog niet was ingevoerd en dewijl een binnenlandsche strijd hem, na bet mis lukken der socialistenwet noodig en onver mijdelijk scheen. In den conservatieven sol daat Caprivi nu zog Bismarck den man som aan liberaliseerende en civiüstische invloeden in het ministerie het hoofd te bieden." Deze onthulling zullen zonder twijfel zeer de aandacht trekken en verrassen. Zij lichten een sluier op van de redenen voor Bismarck's toorn, toen hij niet alleen plotseling viel maar tevens dupe werd, Eene t> onthul ling", ofschoon van geheel anderen aard, doet heden de bekende anti semitische rector AUlwardt. In zynezoocven verschenen brochure, vol heftige uitvallen tegen de joden, beweert hij dat de welbe kende wapenfabriek van Lovve en Co,, te Berlijn, bij spoedige levering van 425,000 stuks van hdt nieuwste geweer (model 88) aan de Duitsche regeering zich aan ergerlijke onregelmatigheden heeft schuldig gemaakt; dat er bij de aftevering bedriegerijen en ora- koopingea hebben plaats gehaddat er bij de officieels stempeling der geweren derge lijke vervalschingen zijn begaan als bij de Bochumer spoorwegrails; dat een derde ge deelte der geleverde geweren voor den oorlog niet bruikbaar z|jn, enz. Ahlwardt noemt daarby 27 personen, die bij de levering be trokken waren en naar hij meent als getui gen voor de rechtbank zijne beschuldigingen kunnen staven. Hij heeft tevens alle stukken te dier zake aan den officier van justitie ge geven. Daar de firma Lowe Sc Co. tot de meest gerenommeerde firma'r in dat vak be hoort, en daar de geheele zaak ook het mili tair bestuur ten nauwste aangaat, zal na tuurlijk eene scherpe gerechtelijke vervolging niet achterwege blijven, zoodat Ahlwardt wel spoedig genoodzaakt zal worden, van z|jne be schuldigingen rekenschap te geven. Omtrent het onderzoek naar den moord aanslag op den proost Poninski, die naar het heette door een Poolsch anarchistisch kom- plot ondernomen was, wordt thans van blijk baar geïnspireerde z|jde medegedeeld dat het betrokken zyn van een anarchistisch kom plot bij deze zaak zeer onwaarschijnlijk is, hoewel misschien eenige der daders met anarchisten persoonlijk bekend waren. Verder bleek, dat twee van de terstond neergeschoten boos wichten, Pilakowski en Zukowski, in de Ber lijnsche voorstad Weissensee woonachtig wa- Eene Schets naar het leven. Naar bet Hoogduitsch door Greoor Samarow. 83. En nu naar de kamer van mevrouw Bruckner, Zij ontving hem in haar boudoir. De deur naar de voorkamer stond open, zoodat van daarniemand ben kon beluisteren. Ernstig, bijna plechtig was do uitdrukking van haar gelaat en uit hare oogen straalde een bijzondere glans, waai van Koenraad bijna r.chi ik te. Boeken en plaatwerken lagen op de tafel, doch toen Koenraad, zooals gewoonlijk, zich daarheen wendde, hield zij hem terug en zeide op half luiden, eenigszins snijdenden toon üLaat dit liggen het was niet daarom, dat ik u bij mij genood igd heb. Ik moet u iets mededeelen, dat u onaangenaam treffen zal, Daarom ook heb ik die mededeeling tot nu toe uitgesteld doch het zon een misdaad zijn, nog langer te zwijgen. Ik kan het niet aanwen, dat door de verblinding en de onbegt ijpelijke stijfhoofdigheid van mijn echtgenoot iets geschiede, wat later niets dan ellende, be rouw en vertwijfeling ten gevolge moet hebben". Koenraad sidderde. Zou thans het spook zijner verbeelding werkelijk voor hem opgetreden zijn in de gedaante van die gevreesde vrouw, op wier ernstig gelaat hij een heïschen glimlach van boon en leedvermaak meende te bespeuren 1 aGij weet," vervolgde zij rustig, adat ik mij steeds gekant heb tegen den wil van den beer Biückner, die uwe verbintenis met Bianca wensch- te. Slechts dwang kon mij nopen niet tot toegeven, maar tol een tijdelijk zwijgen." ïlk weet het," sprak Koenraad, ven nooit had ik het gewaagd uwen wil te wederstreven en aan spraken te doen gelden, indien niet Bianca's hart te mijnen gunste gesproken had. Daarop steunen mijne rechten op bare hand, en ik durf hopen Luister verder 1" viel mevrouw Brückner hem in de rede. z Daarover wilde ik niet sprekenik bad niets tegen uw persoonen dit zeggende sloeg zij de oogen neder, om den vijandiger) blik te verbergen, die zoo geheel in tegenspraak was met hare woorden »ik kende u niet, en sedert ik u beter heb toeren kennen, doet bet mij des te meer leed u te moeten zeggen, wat ik niet mag verzwij gen. De redenen, waarom ik mijn man wilde nood zaken door die ongelukkige verbintenis met graaf Melsberg van zijne plannen af te zien, hadden meer grond dan gij kondet vermoeden Bianca kan de" uwe niet worden Hare liefde voor u is reeds onnatuurlijk, een huwelijk zou eene misdaad zijn, strijdig met atlegoddelijke en men- scbehjke wetten Zij hield oen oogen blik op. sOra Gods wil," riep Koenraad, cverklaar u nader I" vWaiit," vervolgde zij op gedempte» toon en zich tot hem over buigende, sBianca's vader is ook de uwe I" Koenraad stond als door den bliksem getroffen. Hij zou neergestort zijn, als hij niet den arm van mevrouw Btuckner gegrepen had. Het koude zweet stond hem op het voorhoofd, doodsbleek was zijn gelaat. Maar zijne geestkracht werd weer meester van zijne aandoening en, zijne pijnigster strak in de oogen ziende, riep hij op schorren toon o Dat is niet waar »Ik beb dit antwoord verwacht," hernam me vrouw Brftckner kalm, owant de zaak zelf is te vreeselijk om er dadelijk en op het enkele zeggen van mij geloof aan te kunnen slaan. En toch is zij waarik kan u die bewijzen leveren. Hebt gij uwe ouders gekend »Neen," steunde Koenraad, veerst voor kort Doch plotseling hield hij op en fluisterde, den blik wanhopig naar den grond slaande; i>0 God, hij sprak van mijne moeder beeft mijnen vader niet genoemd vArme jonge man," sprak mevrouw op deel- nemenden toon, nik beklaag u diep, en toch mag ik u de waatheid niet vet heten. Gij gelooft mij niet, en dat is begrijpelijk Toch wil ik u redden van den afgrond, die voor uwe voeten gaapt. Een leven van vertwijfeling en wanhoop zou duizend maal erger zijn don deze ontgoocheling. Dank den Hemel, dat hij mij in de gelegenheid stelde u voor dien omzettende» val te bewaren. Ziet gij V' ver-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1