i Binnenlandsche Berichten. ren. De laatstgenoemde, een verarmd Poolsch edelman, had eene zeer goede opvoeding genoten en leefde schamel, met vrouw en drie kinderen, als klaviermakersbed lende sedert twaalf jaar in Weissensee. Hij werd vroeger, te geljjk met Pilakowski, wegens anarchistische aanslagen uit Parijs verbannen. Er wordt beweerd, dat Zukowski in zijn schild voerde zich zeiven en zijnen medeplich tigen een aanzienlijke geldsom te verschaffen, om daarmede naar Amerika te vertrekken. De bejaarde dichter Friedrïch Bodenstedt ligt te Wiesbaden érnstig krank. FRANKRIJK. De Senaat heelt de door de regeering aangevraagde kredieten voor Soedan en Daho- tney gisteren met eenparige stemmen goed gekeurd. De beide Kamers zijn daarop uiteengegaan tot 17 Mei. De socialistische afgevaardigden Lafargue, Thivrïer en Baud in hebben zich naar den mintster-piesident begeven om hem te vragen, of bet bericht juist is, volgens hetwelk er, wegens mogelijke gebeurtenissen bij de mani festation op 1 Mei, exceptioneels maatregelen te Foui'mies genomen zullen worden. De minister heeft geantwoord, dat de re geering te Fourmies zoowel als in andere plaatsen op vooizorgsmaatregelen bedacht is. Doch de inlichtingen die hij ontvangen heeft doen hem hopen, dat er den eersten Meidag te Fourmies niets bij zond era zal voorvallen. De drie afgevaardigden hebben daarop ver klaard, dat 2\j op verse billende plaatsen conférences gehouden en allerwegen totkahnte op dien dag aangemaand hebben. Weer zijn drie vreemde anarchisten het land uitgezet. Twee hunner zijn Italianen, de derde is een Zwitser. De minister van binnenlandsche zaken heeft verscheidene prefecten naar Parijs ont boden, om hun instructiën te geven ten aan- sten van de gebeurlijkheden op 1 Mei. Te Mende heeft eene talrjjke menigte den bisschop, die van de regeering eene berisping heeft ontvangen, bij zijn terugkomst eene ovatie gebracht. Het houden eener processie werd van overheidswege verboden. Dagelijks vallen berichten omtrent dyna- mietaanslageu en anarchistische toebereidse len te vermelden. De zaak van Havacholzal den 26sten dezer voor het hof van assises te Parijs in behan deling komen. Met hem zullen nog vier anarchisten op dien dag, als betrokken in hetzelfde geding, voor het gerecht verschijnen. In verband met de maatregelen die ter uitvoering van de algemeene amï-slavernij- akte genomen zullen worden, is het volgende niet onaardig. De Temp* kwam onlangs in een artikel over de onderdrukking der slavernij volgde zij, terwijl zij sen kleine portefeuille uit baar schrijftafel te voorschijn haalde, «dit is een authentiek afschrift van uwe doopakte l" Zij toonde bem een met een kei kelt jk zegel voorzien papier. «Het bevat alleen den naam awer moeder, Klara "Walther Do naam uwe vaders mocht niet ge- noemd worden. Kuenraad las met moeite de weinige regels die bet blad inhield en vatte nieuwen moed. „En wat bewijst dit T' vroeg hij. «Ik wist al, dat ik geen bekenden vader had," »Hoor verder!" hernam mevrouw Brückner snel terwijl zij hora een tweede blad overreikte. Er stond enkel op te lezen Weduwe Josephine Herrmann, in het dorp Klein-Hal denberg Koenraad keek verwonderd op. Ook hier zag hij geen verband tusschen het geschreven getuigenis en dat van mevrouw Brückner en levendiger werd zijne hoop, dat hij slechts met eene list van de wraakzuchtige vrouw te doen had, die bezig was een laatste kaart uit to spelen. „Hebt gij nog eenige herinnering aan uwe vroegste kindsheid, voordat mijn man u opnam V' z-Kiot veel," antwoordde hij; «enkele flauwe in Afrika, terug op den ^schandelijken handel in menschenvleesch" die te Weïdah met mede werking van de Duitsche koloniale agenten zou gedreven worden. Een ander blad, de Justice, doet nu echter opmerken, dat men niet met steen en moet werpen, als men zelf in een glazen koets zit. Want wij 2elf, zegt de Justice, dulden in onze bezittingen den slavenhandel, die er op de schandelijkste wijze wordt gedreven, niet alleen in Soedan, maar zelfs te Saint-Louls en aan boord onzer schepen. "Wie zich voor de zaak interesseert, kan er meer over vinden in het boek van den Franschen luitenant ter zee 6. Jaime: »De Koulikoro a Tombouclou". ENGELAND. De regeering heeft besloten aan het Par lement voor te stellen de subsidie voor de wereldtentoonstelling te Chicago te verhoogen tot 60,000 p. st., waardoor de commissie in, de gelegenheid zal rijn kosteloos plaatsruimte af te staan aan de Britsche inzenders. De commissie voor de spoorwegen in het Lagerhuis heeft het plan bekrachtigd der spoorwegmaatschappij Manchester—Sheffield Lincolnschire, tot aanleg van een spoorweg naar Londenen 2Ulks in weerwil van liet verzet der bewoners van Sint John's Wood, dat door de nieuwe lijn zai worden doorsne den een verzet dat namens tweehonderd aldaar gevestigde ar listen was onderteekend door Alma Tadeina. De Londensclie anarchisten hebben Zondag in het Hydepark eene meeting gehouden, om te protesteeren tegen de veroordeeling hunner partygenooten te Walsall, martel aars voor het heil der verdrukte menschheid, en slachtoffers der verraderlijke klassen-poli de". OOSTENRIJK. De Landdag van Neder-Oostenryk heeft eene wet aangenomen, waarbij het Elber- feldsche stelsel van armenverzorging in die provincie met uitsluiting van Weenen wordt ingevoerd. Te dien einde wordt het beginsel, waarbij elke gemeente voor zijne armen moest zorgen, afgeschaft en daarvoor groote groepen gevormd, waarin een zeker aantal gemeenten tot een arrnen-distriet met een eigen armen- fonds worden samengevoegd. De Landdag van Stiermarken heeft, alvo rens uiteen te gaan, eene wet aangenomen, waarbij voor het sluiten van huwelijken de toestemming van het gemeentebestuur wordt verplicht gesteld. Terecht vreest men dat door deze bepaling het onwettig samenwonen nog meer zal toenemen, dat in Oostenrijk toch reeds zoo veelvuldig voorkomt, aangezien do katholieke kerk geen echtscheiding toelaat. De Landdag van Tyrol heeft een voorstel aangenomen, waarbij de scholen onder uitslui tend toezicht der geestelijkheid worden ge plaatst. indrukken zijn mij bijgebleven, een nevelachtig beeld van een vriendelijke, goedhartige vrouw, die mij kuste en op de armen nam." „Welnu,riep mevrouw Btückner, «dit is de naam dier vrouw. Zij leeft nog en woont in het zelfde dorp. Zij is reeds hoog bejaard, maar zal zich het verledene nog wel herinneren. Zij kent het geheim uwer geboorte, heeft uwen vader ook ge kend. Ga tot haar en zij zal bevestigen hetgeen ik u niet durfde verzwijgen, hoeveel smait ik u moest aandoen. Gij zult het mij later dank wijten." Kuenraad zag somber voor zich neer. «Ik zal gaan," zeida hij, »ik zal trachten mij licht te verschaffen omtrent hetgeen mij nu nog duister is doch als het blijkt, dat gij mi) bedrogen hebt, dat gij die ontzettende gedachte slechts bij mij bebt willen wekken om mijn geluk en dat van uw gezin te vernietigen hoezeer wenschte ik zelve, dat ik mij be drogen had, wiel mevrouw hem met een zucht in de rede «wanneer ik slechts de mogelijkheid daarvan had durven aannemen, don had ik gezwegen." ZWEDEN. De koning ligt ziek aan een acute keel- catarrh. RUSLAND. In den ziektetoestand van den rijkskanse lier Von Giers heeft zich pleuris geopenbaard en er is rheumatische pijn aan de band en het kniegewricht bijgekomen. De toestand is ernstig, ITALIË. De kardinalen Monaco la Valetta en Bianchi, die moesten getuigen in het proces van den abt Amallitano tegen den kardinaal Oreglia te Rome, zijn in hunne woningen door rech ters verhoord. Dit is de eerste maal dat kar dinalen, voor het gerecht als getuigen gedag vaard, zich hebhen laten ondervragen, PORTUGAL. Uit Lissabon wordt aan de Rundschau gemeld, dat de Japansehe regeering liet eiland Macao, aan de Ckineesche kust, van Portugal wil koopen. De regeering zou tot onderhan delen hierover bereid zijn. B U K'JB N I E. Koning Karei moet voornemens zjjn afstand van den troon te doen, zoodra liet huwelijk van rijn neef, kroonprins Ferdinand, met de Engelsclie prinses Mary van Edinburg zal 2 i voltrokken. De koningin (Carmen Sylva), omtrent wier gezondheid onlaogs weder minder gunstige berichten verspreid werden, vertoeft nog steeds in Italiëzij zou zelfs verklaard heb ben, niet weder naai* Rumenië terug te keeren. De koningin zal in het einde van Mei op raad der dokters naar Salzburg gaan, waar een kasteel dat aan Koning Lodewyk van Beieren behoorde, voor H. M. zal worden gehuurd. EGYPTE. Volgens een telegram uit Kalro aan de Times zouden de moeilijkheden, gerezen bij de investituur van den khedive, een uitvloei sel zijn van een complot van den Turkschen agent Mukhtar pacha, geholpen door den overbrenger van des sultans firman. Beiden waren begeerig den invloed van den sultan in Egypte te vermeerderen; eerstgenoemde moet zelfs geëischt hebben, dat er wijzi gingen in het kabinet plaats vonden, hetgeen de khedive platweg weigerde. Terzelfder tijd zond de khedive een krachtig protest naar Turkije, waarin deze beproefde inmen ging in Egypte's binnenlandsche zaken in strijd met de rechten van den khedive werd verklaard. Men spreekt van Mnkthar's terugroeping, naar aanleiding van dezen ver keerden zet, daar de sultan moet inzien dat rijn blijven overbodig en ongewenscht zoude zijn. AMERIKA. De consul van Venezuela heeft aan het En wat geeft u zoo groote zekerheid f" vroeg Koenraad, «Gelooft gij," was het antwoord, «dat het mij, de moeder, onverschillig kon zijn, dat mijn man mijne dochter achterstelde bij een vreemd kind, dat hij aan u alle zorgen besteedde, die mijn kind toekwamen Was het niet mijn recht, mijn plicht, om in zijne geheimen door te dringen en den sluier op te heffen, die over uwe geboorte lag? Ik dank den Hemel, dat ik het gedaan heb en den vader in zijn waanzinnige vetbltnding kan beletten zijn onverklaarbaar opzet door te drijven." „En als gij gelijk hebt," vroeg Koenraad bevend, «als uw beweren wordt bevestigd, wat zai er dan van Bïanca worden?" «Zij zal mij duizendmaal moeten zegenen," riep zij, «dat ik haar bewaard heb voor de grootste ramp, die haar kon overkomen. Ik heb lang nagedacht," vervolgde zij, «op welke wijzo ik mij van mijn plicht zou kwijten. Ik vroeg mij zelve af, of ik het vreeselijk geheim aan het arme kind, dat onder den last dier openbaring bad kunnen be zwijken, mocht mededeelen ik bedacht, dat haar agentschap Havas mededeeling gedaan van eene depêche van den president dter republiek, volgens welke te Caracas volkomen rust heeracht. De opstandelingen zijn verslagen, zoodat men hoopt dat binnen 14 dagen de orde geheel zal zijn hersteld. Te Chicago wordt tegen I Mei eene betoo ging op touw gezet, waaraan 20,000 werklie den zullen deelnemen. Het centrale bestuur der werkliedenvereenigtng heeft een manifest in de Engelsche en Duitsche taal uitgevaardigd, dat in anarchistisch en geest gesteld is, invoe ring van den achtuurs werkdag eischt en verzet aanteekent tegen de verdrukking der werklieden door de politie. Eene anarchistische brandstichtersbende moet te Brooklyn zijn ontdekt doordien een gearresteerd anarchist bekende haar werktuig te zijn. De New- York Herald ontving de volgende depêche uit Rïo de JaneiroSedert het afkondigen van den staat van beleg nam de president eenige legerhoofden en marine- hoofden gevangen. SCHIEDAM» U April 1S92. Gisteren had te Rotterdam in de Nutszaal de prfjsuitdeeling plaats aan de leerlingen der ambachtsschool, in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten. Onder de leerlin gen die bevorderd werden en aan wie getuig schriften werden uitgereikt, beboeren onze stadgenooten"N. Ruseier (machinist-bank werker), J. Tullen era (meubelmaker), C. H. G. Hodes (huisschilder) eu J. F. W. Maartens (machinist-bankwerker), beide eerstgenoem- den van de middelste naar de hoogste klasse en de beide laatsten van de laagste naar de* middelste klasse. Tulleners is verpleegde in het diaconiehuis en Maartens in het weeshuis der hervormden* alhier. Betreffende de kleine maar belangrijke inzending van de firma G. J, Viucent &Co. alhier op de tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, vanwege de vereeni- ging «Vak en Kunst" te Dordrecht lezen wjf in de iff. iü. Cf. van heden Deze firma legt er zich enmeteere op toe, om de smeedkunst (als kunst) weer in tel te doen komen. Deze oude tok van in dustrie, wiens schoone overblijfselen men nog in onze oude steden bewondert, in het sierlijk, vlecht- en rankwerk van oude hekken, muur ankers of slotplaten, is hier allergelukkigst toegepast op voorwerpen van huishoudelijke!) aard of bouwkundige onderdeelen. Zoo riet men er o, a. een bioemenstandaard in gotliiek, die allersierlijkst gesmeed iseen vuurscherm, een fragment en een traphek of leuning, alles uitsluitend smeedwerk. Groote teehni- bart kon breken onder het verlies van den zaligen droom, waaraan zij zich overgeeftdoch ik be dacht ook, dat het arme menscbenhart voor het lijden geschapen is en veel vermag te dragen voordat, het bezwijkt dat zij bij al wat zij verliest toch een vader en eene moeder behoudt, die zij niet zal behoeven te verachten, omdat zij haar voor bet ongeluk niet hebben behoed. Zoo weifelend tus schen gevoel en plicht, ban ik ten laatste besloten mij tot n te wenden, tot u, den sterken man, die boven allen verplicht is om haar die bij bemint de hand toe te steken. Gij, mijn vriend, hebt de kracht daartoede kracht ook om den man, die uw weldoener wilde zijn, maar in zijne blindheid' n aan de vernietiging zou hebben prijsgegeven,, deswege niet te vloeken de kracht om ook verder den weg door het leven te gaan met opoffering van> veel wat u lief en dierbaar was, oen weg waarop- mijne dankbaarheid en mijne zegeningen u 2ullenr volgen." {Wordt vervolgd.),

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2