V ergeet niet ging >Thalia" alhier, die, zooals wij vroeger mededeelden, in den wedstrijd le Lier (België) den tweeden prijs heeft behaald, Maai ag- nvond omstreeks halfzeven door verschillende alhier bestaande vereenigmgen feestelijk wor den ingehaald. Blijkens het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen, hebben deze in de maand Maart j.l f 255,000 meer in de schat kist gebracht dan in de gelijknamige maand van het voorgaande jaar. Er is overigens af wisseling genoeg in de verschillende posten dezer lijst. Op de drie directe belastingen (grondbej, personeel en patent) is te zamen meer afbetaald f' 293,000, doch aan rechten op den invoer werd f 47,000 minder ontvan gen dan in Maart *1891, Ook de accijnzen bleven te zamen f36,000 ten achteren, het geen de schuld is van het gedistilleerd, dat alleen f164,000 minder opbracht, gevolgd door den wijn met f 11,000 minder. Ware het dan ook niet dat de suiker f 106,000, de bieren en azijn en f12,000, het geslacht f 16,000 en bet zout en de zeep te zamen f 6000 meer hadden opgebracht, dan zou bet nadeelig saldo dezer rubriek heel wat groo- ter zijn geweest. De indirecte belastingen, waaronder het zoo wisselvallige recht van successie is begiepen, met eene mindere op brengst van f'144,000 tegenover Maart van het vorige jaar, levert per saldo slechts een tekort op van fGOQG, een gevolg van de aanzienlijk ruimere opbrengst der andere posten onder die rubriek, en wel de zegelrech ten f16,000, registratierechten f 109,000, hypo Ui eek rechten f 13,000. Van de rubrieken, die verder nog in het overzicht voorkomen, zijn slechts goede saldo's te vermelden, en we! van de domeinen f 28,000, posterijen f5000, staatsloterij f 10,000, loodsgelden f 60ÜO, Bij eene vergelijking der opbrengst over de eerste drie maanden dezes jaars tegenover die van 1891 zijn wij tliaus nog f 206,000 ten achteren en tegenover de raming over drie maanden f 4,063,000, Tijdens het kon. bezoek aan de provincie Groningen zullen HH. MM. ook het monu ment te Heiligerlee gaan bezichtigen. Te Winschoten zal door de Prov. Staten van Groningen aan HH. MM. een diner wor den aangeboden. In het afdeelingsverslag over de belasting voorstellen van den minister Piersoti wordt op een aantal wijzigingen, waaronder er zijn von ingrijpenden aard, vrij algemeen aange drongen. Er schijnt zekerheid te bestaan, dat de minister bereid zal worden bevonden de meeste der gevraagde veranderingen nader iu zijn ontwerp aan te brengen. Het voorïoopig versiag van het wetsontwerp tot het verleenen van hulp aan noodlijdende gemeenten is door de commissie vau rappor teurs vastgesteld en zal in de volgende week aan de leden der Tweede Kamer worden rondgedeeld. Aanstaanden Dinsdag zal de commissie van voorbereiding van de faillissement-wet hare vergaderingen hervatten. De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heer Gleichman, heeft zïcli voor eenigen tijd naar Parijs begeven. De heer M. Noordtzij, te Kampen, heeft ontslag genomen als lid der Tweede Kamer. Als vooiioopige candiduten worden genoemd de heeren jiir. mr. De Savornin Lobman, tnr. baron Mackay, P. van "Vliet en mr. Heemskerk. De gezondheidstoestand van het Kamerlid di-. Schreinemacher is in de laatste dagen zorg wekkender geworden. Men vreest voor verval van krachten, Zooals men weet, is, tengevolge van de uitspraak van den czaaf, het La «u-gebied (YVesl-Iudië) aan ons toegewezen. Eenige Imliauen-stammen, dte daardoor op ons grondgebied kwamen te wonen, moeten, naar de Fransche bladen melden, den wensch te kenuen hebben gegeven om onder het Fransche gezag te blijven en hebben in Fmnscli Guyana terrein aangevraagd om te bewonen. Aan lum verzoek zal worden vol daan. Diakens een rapport in de Staatscourant heeft de influenza Buitschland nog niet voor goed verlaten, Het is te verwachten, dat zjj echter spoedig verdwenen zal. liet rapport zegt verder dat het waarschijnlijk is, dat Europa vooreerst geen influenza meer te vreezen zal hebben. De vorige groote influenza- epidemieën duurden nimmer langer dan drie jaar en kwamen slechts terug na verloop van verscheidene tientallen van jaren. In het reglement op de exercitiën der infanterie is het «schouderen" van liet ge weer afgeschaft en lu er voor het presenteeren van het geweer by eerbewijzen in de plaats getreden, zoodat voortaan door een schild wacht niet alleen voor H. M. de Koningin ea de leden van het Koninklijke Huis, maar ook voor opper-, hoofd- en verdere officieren van zee- en landmacht in uniform gekleed, als mede voor vaandels, standaarden en militaire lijkstatiëu, het geweer zal worden gepresen teerd. De Staatscourant No. 90 bevat de statuten van de naamlooze ven nootschap «Maatschap pij tot exploitatie van kootzuurfabrieken irf Engeland", te Botterdam, met een kapitaal van f 600,000, in 6(JO aandeelen van f1000, die alle zyn geplaatst. Directeur is de heer E. L. C, Schiff, te Delft, Commissarissen zijn de heeren F. A. Vriese, te Amsterdam A. A. H. Boon Hartsiuck, tc ArnhemJ. J. L. Heldring, te 's-GravenliageS. A. Maas, te Schiedam en C. G. Ro mm en hol Ier, te Kralingen. De vleescbhouwers te Kampen hebben aan den minister van financiën een uitvoerig adres gericht, waarin zij verzoeken de wet geving op het geslacht vee te verbeteren. Adressanten besluiten hun verzoek met den eerbiedigen doch dringenden wensch, om lo. Zoo spoedig mogelyk bij partieele her ziening de aan den benaderden slager uit te keeren verhoogtng te brengen van 7 op 14pCt» 2o. De premie door ambtenaren bij benade ring te vorderen, te beperken tot ten hoogste het bedrag wegens verhoogde aangifte door het rijk te ontvangen, en eindelijk zoodra mogelijk den accijns op 't geslacht af te schaf fen en daarvoor als equivalent een bedrijfs belasting in de plaats te stellen. De Kamer van koophandel te Kampen heeft instemming betuigd met het adres. Men meldt aan het Vaderland, dat kort na de aankondiging der interpellatie van den heer Van Beuningen, betreffende de spoor wegtarieven, verlaagde tarieven voor goederen- en veevervoer door de regeering zijn goed gekeurd. De goedkeuring van andere perso- neutavieven lijdt nog vertraging door het verachil van opvatting tusschen beide maat schappijen, van welke de eene een zóne-tarief, de andere een kilometriek tarief wil. "Wellicht wenscht de regeeriog, alvorens een beslissing te nemen, de uitkomsten van liet eerste exploi tatie-jaar onder de nieuwe contracten af te wachten. Uit Hurwenen schrijft men aan het 2f. t>. d. D. Alle ellenden van de invoering van den nieuwen t'yd ondervinden wij reeds hier. De gordels der tij dsve i-schillen worden door eeue lijn gescheiden, die tusschen de prote- stantsche en katholieke kerken doorloopt. De protestantsche klok (gemeenteklok houdt zich niet aan Berlijn, maar aan Moskoude katholieke klok heeft den middelbaren tyd. De school regelt zich naar den middelbaren tijd. De kinderen onder Bommel volgen den spoortijd. De arbeidera beginnen met Amster dam en eindigen met Moskou. De verpach tingen volgens Moskou beginnen met Amster dam. De raadsvergaderingen beginnen met Greenwich en eindigen met Moskou. De burgemeester wordt in de gemeente verwacht volgens Moskou en komt naar de tijdrekening van New-York. De koeien staan Moskou te roepen en de melksters zingen Greenwich. Een pachter wil volgens Greeuwich «mijnen" en bevindt, dat hy het volgens Moskou deed. De varkens worden afgeleverd naar Mos- covischen tijd en leveren geld op naar Green wich® u tijd. Niets stoort zich aan het request van prof. Hubrecht, Niets luistert naar de klaagtonen van dr, Schut inga. Maar weidra wordt hier in Hurwenen de profetie vervuld Er zal geen t'yd meer zijn Ten behoeve van bet Ned museum te Amsterdam is van den heer Otto van der Vies, aldaar ten geschenke ontvaugen: een plat ovaal doosje met eenige op het deksel gedraaide ornamenten. Blijkens de inscriptie op de buitenzijde van den bodem is het op de draaibank bewerkt door czaar Peter I en door hem in 1724 aan zijn ge neesheer Nicolaas Bidloo geschonken. Deze doos is besloten m een gouden of zwaar vergulde grootere, gedeeltelijk met robbevel overtrokken. De bodem is van onderen versierd met 's keizers initialen en de keizerskroon, gevormd door grootere en kleinere gouden knopjes. Op het deksel is ïn den geest van Hou- braken in olieverf een voorstelling geschilderd, toepasselijk op den dood van den czaar, wiens buste met de attributen va» het keizerschap op een graftombe zijn geplaatst, waarnaast een figuur, symboliseer® nde het Russische rijk, zit te treuren. Daarachter de geschiedenis, die het treurige feit aan teekent op een marmeren blad, dat een engeltje vasthoudt. Op den voorgrond een treurend engeltje, omringd door de attributen van kunst en wetenschap. Deze doos is lang 8.5, breed 6 en hoog ruim 2 centimeier. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Er zyn reeds nieuwe dubbeltjes met den beeldenaar van Koningin "Wilhelmina io omloop. De regenten van het krankzinnigengesticht te 's-Hage hebben den heer P. Krab op diens verzoek, met uiterlijk! Septembera,s., eervol ontslag verleend uit zyn betrek king van direc teur er inrichting. Door mej M. E. Leemans, overleden te War mond op den huize nOostergeest", is aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden gelega teerd f500. Blijkens mededeeling van den heer Kruse- mnu, secretaris van den volksbond, zijn op het asyl Hooghullen sinds Januari 189 S opge nomen 24 irankzuchtigen, terwyl 56 aan vragen om plaatsing inkwamen. Van de verpleegden trokken zich vier terug, tien anderen bleven en werden ais hersteld ontslagen. Thans zyn van de in 1891 opgenomen patiënten nog 10 in behandeling. De inrichting, onder leiding van dr. Wester- bof en mej. De Vries, wordt thans belangrijk uitgebreid. Een navolgenswaardig voorbeeld op het stuk van bestrijding der armoede en geheel in den geest van hen, die den arbeidersstand willen voor uitbel pen, leveren directeuren der Nuts- spaarbank te Franeker. Deze heeren hebben van het opgespaarde geld der instelling acht perceelen bouwland gekocht, liggende ha de on middellijke nabyheid der stad en te zamen groot 9,88,10 hectare; doze grond is in gebruik gegeven aan 202 diverse personen, zoodat edere akker gemiddeld 5 are groot is. De voorwaarden, waarop het gebruik is toegestaan, z'yn de volgende: voor het gebruik van een akker wordt vier gulden betaald, uiterlijk te storten den 1 mitsten Zaterdag in Juli. Ofschoon het gebruik wordt toegestaan voor een jaar en bestuurders der spaarbank geheel vrij blij ven om het met ieder jaar te,.doen eindigen, mag toch de gebruiker op voortduring van dit rekenen, zoolang by a tydig betaald, b den grond niet verwaarloost, c zich betamelijk ge- raagt, d in de gemeente blijft wonen en e zijnen akker niet aan een ander overdoet Bestuurders der spaarbank behouden zich voor om, bij niet tydige betaling, den gebruiker van zij» akker te ontzetten en de vrucht door een ander te doen rispen, {Midi, Cl.) Te Amsterdam is een vergadering van verversknechts gehouden, met het doel mid delen te beramen om tot loon s ver hooging te komen. Een commissie van 7 leden wei d be noemd, die aan de bazen een verhoogïng van 2 cent per uur, van 48 op 20, zal vragen. Te Dordrecht zyn gedurende Sequah's ver blijf 40,000 fleschjes van zyr i inge klaard a H.25 per stuk f50,000. oe hoog de Sequah-maatschappij die middelen schat, bewijst wel dit, dat zy tegen 7 cent per stuk weiden ingeklaard. De twee inwoners van Stekene, die onder Haarlem in hechtenis waren genomen en Maandag met de wed. Dieleman onder Zaam- slag geconfronteerd werden, zijn weder in vryheid gesteld. De voormali ge kastelein te Noordwolde, Harm Menger, die genoodzaakt was zijne woonplaats te verlaten, omdat hij aldaar niet langer veilig was na den moorddadigen aanslag, in het vorige jaar op hem gepleegd, is door den commissaris der Koningin in Friesland benoemd tot veldwachter in de gemeente Barradeel. TJaardingen, Woensdagmiddag is door den majoor Schermbeek, adjudant van gene raal Van Teijlingen, alhier het theoretisch exa men afgenomen van de jongelieden, welke sedert eenigen tijd zich onder leiding van den sergeant Stoop en onder toezicht van kapitein Schwartz practisch in den vrijwil ligen wapen handel hadden geoefend Hieraan hebben deel genomen; twee jongelieden uit Vlaardiogeu, twee uit Schiedam en zeven uit Maassluis, welke allen geslaagd zyn, terwyl tevoren reeds aan de lote igen van dit jaar A. Sluimer en W. P. Versteve het diploma was uitgereikt. 's-Oravenliage, Het Hof zal na het bezoek aan Amsterdam voor enkele dagen naar de residentie terugkeeren. Tot het gevolg van HH. MM. gedurende baar verblyf in de hoofdstad zal ook nog behooren de kamerheer ridder Huyssen van Kattendijke. H M. de Koningin-Regentes beeft voorde op 21 dezer alhier te openen bloementen toonstelling van de VGra venhaagse lie Tuin- bouwvereeniging waarvan H M. als be schermvrouw is opgetreden twee groote zilveren medailles geschonken. Er heeft zich thans bij den «Ifaagsche Kunstkring" ook een muzikale afdeeling ge constitueerd. Tot leden van liet bestuur der afdeeling zijn gekozen: GotfriedMann(voor zitter), A. Spoel (ondervoorzitter), dr. J, de Jong, jhr. J, L. de Casembroot en Karei Textor (secretaris), Leeuwarden Door de katholieke kies- vereeniging alhier was besloten, aan de ver kiezing van leden der Provinciale Staten deel te nemen, indien met de anti-re vol ut ion nairen eene candïdatenlyst kon worden vastgesteld, in dien zin, dat 4 anti-revolution nairen en 1 katholiek candidaten werden gesteld. De ver- eeniging had daarvoor met bijna eenparige stemmen gekozen den heer mr. Julius Verwer, advocaat te Leeuwarden. Naar aanleiding hiervan, heeft de heer Verwer in het te Leeuwarden verschijnende blad Ons Noorden een brief doen plaatsen, waarin hij schrijft; sik heb nooit geweigerd, myn naam voorde katholieke zaak te geven, als daarover, ge vraagd of ongevraagd, beschikt werd. Maar wie wit zich nu nog laten gebruiken door die zoogenaamde «katholieke party", zoolang de krenkende bejegening, den schoonen katho lieken naam van Borret en den heer De Vos de "VVael aangedaan, niet hersteld is? Iknieb- Ik weiger dus de candidatuur der R.-k. kies- vereeniging voor de Provinciale Staten". Srouïngen. Naar wy vernemen, heeft H. M. de Koningin-Regentes de haar aange boden burger-eerewacht aangenomen. Bet getal deelnemers is reeds tot vyftig gestegen. Het cyfer is hooger dan ooit vroeger by vor stelijke bezoeken, ais wanneer de eerewacht vau vijf en twintig tot dertig ruiters telde, (JV. G. Cl.) Nijmegen. De beide laatste dagen zyn alhier in verschillende gezinnen in onderschei dene buurten der stad weer nieuwe gevallen van pokken voorgekomen, zoodat de toestand hoog ernstig wordt. Ingezonden mededeel In gen, betreffende- zaken van particulier handelz en n Overheidsbelang. 30 Cents per regel. dat Sequah*s Onmiddellijke Verlichting een oogenblïkkelyk werkend middel is voor inwen dige pijnen. Het moet voor koliek, krampen, hoest, verkoudheid en hoofdpijnen gebruikt worden. Sequah's Froirie-JBIeem is het beste en zekerste van aile huismiddelen. Het moet voor slechte spijsverteringengal, hersen ziekte en leverziekte gebruikt worden. Sequah'e Olie voor uitwendige gebruiken is niet met andere te vergelijken. Het is het beste geneesmiddel voor rheumatiek, stijfheid' der spieren, pijn in de heup, rheumatische jicht, keelpijn en voor vele andere kwalen- Indien deze geneesmiddelen bij uwen Apo theker niet verkrijgbaar zijn, schrijft dan aan; den Heer I. M. POLAK, Nieuwe Hoog straat 28, Amsterdam. C. I. W. SNABILIÉ, Steiger Rotterdam- Prijs 1.3$ «ld. per flacon.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2