N°. 7998, A°. 1892 Zaterdag 23 April, Zesenveert gste Jaargang:. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. ÜITGETEE: J. ODÉ, BVREiUi BOTfiBSf RAAT, E S7. FE A N KR IJ K. Inden gisteren gehouden ministerraad heelt de minister van justitie medegedeeld, dat hij besloten heeft, den aartsbisschop van Avignon en zijne vier suffragaan-bisschoppen van Montpellier, Nimes, Valence en Viviers voor den Raad van State te vervolgen wegens hun bekenden herderlijken brief. Het lokaal, waar de manifestanten op den dn Mei zullen samenkomen, is nog niet ge vonden; intusschen schijnt de kas der com missie bijna uitgeput te zijn. Een gedelegeer de der syndicale Kamer verzette zich tegen het besluit, met 1 Mei geen optocht te hou den. Dit protest bleef echter zonder gevolg. Uit Rome wordt aan het Journal des Dél>aU gemeld, dat de kardinaal-aartsbisschop Foulon, die rich sedert eenigen tijd te Rome bevindt, -en verscheidene malen een onderhoud bad met den paus, in Frankrijk zal terugkeeren. Mgr. Foulon is door den Heiligen Vader be iast met een vertrouwelijke zending- bjj de Fransche bisschoppen, teneinde eenige moei lijkheden van den tegenwoordigen toestand uit den weg te ruimen, vooral met betrek king tot de quaestie van den calechicmus, waarin gehandeld wordt over de verkiezingen. De Rappel wjjst er op, dat onder het •protectionistisch stelsel de nvoer van grond- .stoffen voor de nijverheid in Februari en Maart met bijna 24 millioen, de uitvoer van gefabriceerde goederen met 74 millioen frs. is afgenomen, in vergelijking met hel vorige jaar. Het natuurlijk gevolg is, dat er in Frankrijk minder gewerkt en minder verdiend wordt. Henri Koenigstein heeft in Ravacho! zijn broeder herkend. Hij hield zich zeergroot, noemde zich zelf een martelaar en zeide dat bij sterven zou voorden triumf zijner begin selen. Toen zijn broeder over den moord te Uhambles sprakzeide hij dat geldgebrek hem daartoe had gedreven; hij had geld «oodig voor zijn maitres. DUIÏSCULAN». De keizer en de keizerin hebhen Dinsdag bij den Russischen gezant, graaf Schuvvaloff, gedineerd. De bondsiaad zal zich binnenkort bezig houden met een wetsontwerp betreffende den handel in ontplofbare stoffen. De groothertog! u-moeder Alexandrina van Mecklenburg Schwerin, zuster van wijlen keizer Wilhelm I, is gistemamiddag te half zeven aan eene hartverlamming overleden. E N G E L A N In eene Maandag gehouden redevoering heeft de minister van landbouw Chaplin ver klaard, dat het tijdstip der Parlements-oat- binding niet ver meer is. Men vermoedt dat •die ontbinding in Juli zal plaats hebben na afdoening van het ontwerp, regelende het kleine grondbezit, terwyl de regeering dan het ontwerp tot invoering van plaatselijk zelf bestuur in Ierland, dat ook bij de meerderheid op weinig steun kan rekenen, zal intrekken, onder voorwendsel dat voor eene richtige afdoening geen tijd meer over is. OOSTENRIJK. De Duitsch-liberale leden van den Böheem- schen Landdag hebben, nadat de voorjaars- ritting van dien Landdag gesloten was, waarin het Czechisch-Duitsche vergeijjk begraven" werd, een manifest aan hunne kiezers uit gevaardigd, waarin de loop der zaak in zeer gematigde bewoordingen uiteengezet en hun geduld aanbevolen wordt De Hongaarsche minister van justitie ont werpt een nieuwe wet op het huwelijk» waarbjj huwelijken van menschen van verschillend geloof en het hertrouwen van gescheiden katholieken wordt toegestaan. Uit Brunn, Moravië, wordt gemeld dat een groot aantal Czechen, tengevolge van het verzet der Roomsche geestelijkheid tegen de viering van het Comenius-feest, besloten voort aan de diensten in de Russische kerken bjj te wonen. RUSLAND. Naar bericht wordt, zou de keizerin gisteren via Moskou naar den Kaukasus vertrekken om baai- zieken zoon, grootvorst George, te bezoeken. De president van den ministerraad, Bunge, is hersteld en heeft zijn plan om een buiten- landselte reis te doen, tot hetstel van gezond heid, opgegeven. Ook in den toestand van den minister van buitenlandsche zaken, baron Von Giers, is sedert Dinsdag verbetering gekomen. Wishnegradsky is wat beter en werd Maan dagavond door den czaar en de czarine ont vangen. De secretaris van lioancién Thbrner zal den minister tijdens zijn verlof vervangen. ITALIË. In het proces Oreglia-Amalfitano heeft het openbaar ministerie geconcludeerd tot vrij spraak, daar er in deze zaak aan geen opzet telijke beleediging kan gedacht worden. Het uitvoerend comité voor de feestelijk heden bij gelegenheid van 's pausen vijftig jarig priesterschap heeft tot alle Italinansche katholieken een manifest gericht, waarbij ZÜ worden uitgenoodigd, deel te nemen aan de bedevaart die dan zal worden georganiseerd. Een groot aantal toezeggingen is reeds voor dezen pelgrimstocht ontvangen. Er loopt een gerucht dat het nieuwe Kabinet zich, zoover als het nu bijeen is, aan de Kamer zal voorstellen; maar tot nu toe is er nog geen afdoende beslissing genomen. Te Rome is gisteren het internationaal congres van het Roode Kruis geopend, waar aan 75 Italiaansche en 95 buitenlandsche gedelegeerden uit Oostenrijk, België, Dene- marken, Frankrijk, Duitschland, Japan, Groot- Brittannië, Griekenland, Montenegro, Neder land, Portugal, Rusland, Amerika, Zweden en Zwitserland zullen deelnemen. SPANJE, Het ministerie van binnenlandsche zaken hecht geeneilei geloof aan de beweerde ont dekking van eene samenzwering tegen den jeugdigen koning van Spanje, onder de in beslag genomen papieren op het bureau van het anarchistisch blad Common Wealth, Munoz, die beschuldigd wordt betrokken te zijn bij het plan om de Kamer in de lucht te doen vüegeD, verklaarde voor de justitie te Madrid, dat op een onlangs gehouden anar chisten-vergadering geloot is, wie hunner den kleinen koning Alfons moest vermoorden, Munoz wordt echter, naar van verschillende zijden wordt bei icht, voor een spion van de politie gehouden. PORTUGAL. Het blad La» Novidados meldt, dat de Brazihaansche staten San Paolo en Rio Grande bun autonomie hebben geproclameerd. T U R K IJ E, De Por te heeft thans aan alle groote mogendheden afschrift gezonden van het tele gram, waarbij het bestuur over het schier eiland Sinai aan den khedive van Egypte wordt opgediagen. Naar verzekerd wordt, heeft de Turksche commissaris, Moukhtar-pacha, bevel ontvan gen zich niet met Egypte's binnenlandsche aangelegenheden te bemoeien. EGYPTE. Het is waarschijnlijk dat het Kabinet ml af treden, maar niet vroeger dan over 10 dagen. De correspondent der Times te Kaïro heeft een onderhoud gehad met den khedive, waarin deze ten stelligste tegensprak dat het mi nisterie ontslag genomen zou hebben. De sultan heeft een vriendschappelijk eigenhan dig antwoord gezonden op de klacht van den khedive over de bemoeizucht van Moekhtar- pacha, die last gekregen heeft zich voortaan te onthouden. De regeering heeft machtiging gegeven tot het oprichten eener suikerfabriek in Opper-Egypte. AFRIKA, Uit Accra wordt van gisteren gemeld: Inlanders van den stam der Jebus en der Egba's bedreigen Lagos en de Goudkust; eene strijdmacht van Houssa's is afgezonden om Lagos te verdedigen. De taken staan stil. De inboorlingen der Goudkust zelf zijn rustig. AMERIKA, De gezant van Venezuela heeft gisteren een telegram uit Caracas ontvangen, berichtende dat de staten Cojedes en Zamora aan de regeering onderworpen zijn. Crespo eindigt eenea enkelen guerilla-strijd en blijft in Carabobo. Logenstraft zoo luidt het door den president ge toekende telegram de val- sche berichten, die ten doel hebben den handel te bedriegen en wapenen en munitie te verki ij gen. Volgens berichten van de New- York Herald uit Caracas, is er een nieuw mini sterie opgetreden, met Ruiz als minister van financiën. De president der republiek heeft de traktementen van alle ambtenaren met veertig pCt. verlaagd. Uit Montreal wordt geroeid, dat Mereier, de gewezen minister-president van de provin cie Quebec, alsmede Langelier, die onder hem staats-seeretaris was, en Pacaud, eigenaar van het blad Jdlecteur, voor den strafrechter gedaagd zijn, wegens wederrechtelijke toe- eigening van zestig duizend dollars uit de schatkist. De New- York Herald van gisteren bevat een depêche uitPuertoCabeilo, waarin gewag wordt gemaakt van een reeks van verwoede en bloedige gevechten in het binnenland, tus- schen de troepen van Palacio en de generaals van de opstandelingen gevoerd en waarhij de gouvernementstroepen met groot verlies zou den zijn geslagen. De opstandelingen bedrei gen thans Puerto Cabe!! o, waar de handel bijna geheel stilstaat. Deze berichten loopen tot 14 dezer. SCHIEDAM, 22 April 1802. De gemeenteraad hield lieden namiddag eene zitting, welke werd bijgewoond door 19 ledenafwezig waren de heereii Tak en Prins, eerstgenoemde met kennisgeving. Na resumtie der notulen van 24 en 30 Maart j.l. kwamen de volgende stukken in Besluit van de Ged, Staten dezer provincie (Rroo. Blad no. 25), houdende kennisgeving der benoeming van de heeren mr. J. A. \an Gilse en J.H.Kramers te Rotterdam tot school opziener in het arrondissement Rotterdam (zuideljjk en noordelijk) en van den heer mr. L, A. Bybau tot schoolopziener in het arron dissement Schiedamaangenomen voor ken nisgeving. Een missive van Ged, Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurde 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1891drie missiven van de zelfden, ten geleide van evenzoo vele door hen goedgekeurde raadsbesluiten tot wijziging dergemeentebegiuotingen voor 1891 en 1892; en een gelijke missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit tot on- derhandsche verhuring van een strookje ge meentegrond aan A. van Bt inkwelke alle werden aangenomen voor kennisgeving. Eene gelijke missive, waarin onder ver wijzing naar een bijgevoegd uittreksel uit eene, onder dagteekening van 10 Maart 11. tot hen gerichte missive van den heer minister van binnenlandsche zaken waarbij de gemeen tebesturen worden uitgenoodigd, voor zoover GOUHANT. iBONNKHBNTSPRIJS, p» t'fttrl l frases per post, door bet geheele Rgk Afzonderlijke nornmers 11.85. 4.50. - 0,10. Advert «riBPRlis: san 1—10 gewon» regel, met inbegrip v»u «ene Courent1.10, Iedere gewone regel meerO t(i, OniBMitt, geplaatst wordt tegen Twegmti betekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 7