Maandag 25 April. N°. 7399. Eersfe Blad A0. 1892, Zesenveert gste Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ITIfGETEli: J. ODÉ. BPBEAtJ: BOTBEaTBAAI', E SI. Biniieitlfindsclic Berichten. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Schiedam, 23 April 1892, Nieuws uit Luxemburg, al sqju de relatiën van ons vaderland met dit onzijdige groot hertogdom verbroken, en al is de begiftiging van Nederlanders met de Orde van de Eiken kroon een zeldzaamheid geworden, nieuws uit Luxemburg interesseert ons tocli steeds een weinig. Een kort bericht uit hel groothertogdom vermeldde deze week, dat de vreemde anar chisten over de grenzen waren gezet. Meer niet; men kan dus allerlei gissingen maken, tot zelfs omtrent dynamietaauslagenniets van dit alles is waar, mag men ten minste geiooven, wat sommige Duitsche bladen ver melden. In de hoofdstad van het groother togdom dan moet onlangs een republikeinsche demonstratie hebben plaats gehad. Een repu blikeinsche demonstratie 1 dat klinkt, 'en dat in een landje, waar voor den groothertog, Koning Willem II uit dankbaarheid een ruiterstandbeeld werd opgerichtwaar een gedenkteeken prijkt ter eere van prinses Arnalis, de algemeen vereerde gemalin van Luxemburgs stadhouder prins Hendrik der Nederlanden, waar een spoorweg den naam van laatstgenoeirJ *n draagtwaar men Koning Willem III vereerde I Nu moeten de Luxemburgers eenigszïns ontgoocheld zijn. Toen bij den dood van Koning Wiliem III groothertog Adolf de regeering liet landje aanvaardde, hadden de Luxemburgers zeker gehoopt, dat de vorst zich in hun midden zou vestigen. Aan liefde voor het groothertogdom ontbrak het stellig niet; bij een vroegere gelegenheid had hij immers gesproken van zekeren laatsten druppel bloed, dïe hij bereid was, ter wille der Luxemburgers te storten. Sterker kan iemand zijn genegenheid wel niet in woorden uit drukken. Welnu, de nieuwe heerscher kwam en werd .plechtig ingehuldigd en feestelijk ingehaald, maar de man, die sedert 1866, het jaar zijner verbanning uit liet hertogdom Nassau, veel in Weenen had verkeerd, schijnt in liet stille Luxemburg weinig behagen te hebben gevon den. Ten minste, hjj is meest altijd buitens lands en ook zijn zoon, de vermoedelijke troonopvolger, verkiest verre het verblijf te Nizza en te Monte Carlo boven dat te Luxem burg. Dit heeft wel wat kwaad bloed gezet, en van deze minder gunstige gezindheid is door •de Frauscbe partij in het groothertogdom ge bruik gemaakt om de gemoederen nog wat meer op te winden. Benige honderden perso nen in de hoofdstad hebben geroepen »weg met den Nassauer, leve de republieken het gevolg is geweest, dat men met de politie is •slaags geraakt en er eenige gewonden zijn ge vallen. Ze waren ook wel een beetje getart, de brave Luxemburgers. In het begin van het aar was de groothertog afgereisdin liet laatst van Maart was hij teruggekomen. Doch, zooals Poot zong«Bij was er nauw verschenen, of ging wel giaag weer henen," althans, na eenige dagen verblij f in Luxemburg vertrok de vorst weer naar Weenen. Commentaar overbodig! Zeker, Weenen en Monte Carlo zien er anders uit dan Luxemburghoewel Monte Carlo, de laatste der publieke speelholen, zeker minder geschikt is voor de vorming van een toekom stig groothertog dan het op een rots gebouwde, stille Luxemburg, Aan goede voorbeelden ontbreekt het overigens den Luxemburgschen troonopvolger niet. Hy gelieve slechts kennis te nemen van wat hier te lande opgaat, en leere dan, hoe men vorstenplichten goed waarneemt De Fransche radicalen en socialisten gaan voort de groote beweging van 4 Mei tot een belangrijken dag te maken. Overal hoort men van vergaderingen. - Zelfs zal tegen dien dag een socialistisch blad verschijnen, waar van de titel niet wordt genoemd. Met de ver schijning van het eerste nummer houdt het blad ook op te bestaan. De inhoud er van is al voor een gedeelte bekend, en zeker niet malseh; ziellier een proefje: «Weldra, als gij wilt, proletariërs van de geheele wereld, lijfeigenen van de fabriek, van de mijn en van de werkplaats, gy allen die mee- doogenloos en zonder ophouden uitgezogen en bestolen wordt, weldra, als ge wilt, zullen uw ketenen vallen. De loonquaestieliet laatste overblijfsel der onmenschelylte bar- baarschheden, gepleegd door de piraten van het gezag, zal van den aardbol verdwijnen." En tegen 6 Mei wordt een ander politiek stuk voorbereid. In het Engelsche parlement zal dan door den heer Blane een motie wor den ingediend, waarvan de inhoud aldus luidt «Dat, volgens de meening van het Huis, de tijd aangebroken is tot het vestigen van een Iersch parlement voor het bestuur en beheer der aangelegenheden van Ierland, met inbegrip van agrarische wetgeving, rechterlijke benoe mingen en de koninklijke Iersche rijkspolitie." Aan duidelijkheid laat deze motie niets te wensehen over, en hoewel de heer Blane zich zelf wel geen illusién zal maken van de aanneming zijner motie, die niet veel minder zou teweegbrengen dan een revolutie in En- gelands staatkundige geschiedenis, zal de be handeling er van ten minste dit voordeel opleveren, dat liet Engelsclie volk op de hoogte komt van de meening der verschillende par tijen waarin iiet Engelsche parlement ver deeld is. Oponzen eigen bodem viel deze week weinig voor dan dat men voorbereidende maatregelen nam voor de verkiezingen der Provinciale Staten op 10 Mei aanstaande. In ons eigen district bleef het merkwaardig stil; alleen de anti-revolutionnairen kwamen bijeen en besloten ditmaal een eigen candidaat te stellen, zoodat de strijd in het kiesdistrict Schiedam waarschijnlijk over drie candidaten zal loopen, 't Is tijd, dat ook van andere zijde leven getoond wordt. De gemeente Schiedam bleef overigens niet onbesproken. Het gevleugelde woord«Sluit Schiedamwerd meer dan eenmaal gehoord, en te Enkhuizen op een kiesveigadering werd beweerd, dat men de belasting op het gedis tilleerd zoo hoog moest opdrijven, dat afschaf fing het gevolg is. Volgens den spreker zou de bloei van Schiedam geen nationaal belang zijn. Bit ontkennen wij: Tot de groote ge meenschap, die we den Nederlandschen staat noemen, behoort ook de gemeente Schiedam, en wel degelijk is de welstand van elke ge meente een zaak, waarbij het geheel belang heeft. En Schiedam neemt een bijzonder stand punt in onder de Nederlaudsche gemeenten. Het voedt de schatkist, zooals geen enkele itïsderè gemeente dit doet En al geeft men nu ook af op den jeneveraccjjns: telkens als er ver sterking der landsmiddelen noodig is, betoont men zich volstrekt nïet afkeerig van de verhoo ging der inkomsten, waardoor Schiedams indus triebij herhaling wordt getroffen En wat heeft de staat de gemeente in ruil gegeven Elke gelegenheid om er eenige inrichting te geven is voorbijgegaan. Zondert men de normaal school voor onderwijzers uit, dan heeft het ryk voor Schiedam niets gedaan. «Sluit Schiedam!" dat is gemakkelijk te zeggen, maar als het eens gesloten mocht zijn, en de miüioenen die daardoor gedekt moesten worden, werden vei haald op de sluiters onzer gemeeute, de lucht zou van jammerklachten weerklinken, over gansch Nederland heen. Neen, «opentSchiedam!" met zijn heerlijke ligging, klopt aan, o sluiters, bij de regeering, opdat Schiedam, die steun van de schatkist, een spoorwegverbinding krijge met de rivier dringt er op aan, dat het ook eens zijn deel krijge aan rij ksstich tingen, waarmede andere gemeenten zijn begiftigd, en ge zult zien, dat onder Schiedams burgers mannen zijn, die wat kunnen en wat durven. «Sluit Schiedam!" Men zou er om lachen, als de zaak niet zoo ernstig was. SCHIEDAM, 23 April 1892. De heer Gleichmanvoorzitter van de Tweede Kamer, is gisteravond van Parijs te 's-G raven hoge tei uggekeerd, Men verwacht nu binnen weinige dagen de bijeenroep!ng der Kamer. Blijkens een in deSt.-Ct, opgenomen bekend making van den minister van binnenlandsche zaken zijn de pokken in de gemeente Nijmegen epidemisch verbreid. De minister van justitie heeft op een daar toe gedaan voorstel van het college van re genten over de gevangenissen te Groningen goedgevonden te besluiten, dat Jan Drenth, gedetineerd io de strafgevangenis te Gronin gen, veroordeeld bij vonnis van dearrondis- sements-rechtbank te Assen, dd. 16 April 1889, ter zake van mishandeling, den doem ten gevolge hebbende, voorwaardelijk in vrij heid zal worden gesteld. De straftijd zal ver strijken, behoudens te verteenen vermindering van straf, den 19n Maart 1893. Kapitein C, Roelants heeft in een door den heer H. B. Breijer te Arnhem uitgegeven vlug schrift zijn «eervol ontslag" naar de officieeIe bescheiden toegelicht. De schrijver verdedigt daarin met een beroep op de grondwet en het reglement van krijgstucht de handelingen, welke tot zijn ontslag aanleiding hebben gege ven en deelt de daarover gewisselde beschei den enz. mede. Tot hoofd-ingeland in het 4e kiesdistrict Maasland is bij herstemming gekozen de heer C. M. Ham met 327 stemmen. De heer Adr. Doelman verkreeg 309 stemmen. Sand, de plek waar onze Koninginnen gedu rende eene maand zullen vertoeven, is een klein lucht-kurort in het Bühiertha! ten zuiden van Baden. Om hare hoogte en ligging is deze plaats vooral des zomers zeer gezocht, en goede wegen geven ruimschoots de gelegen heid tot wandelingen of rijtoeren in den schoenen omtrek. Door de Vlaardingsche harddraverij-ver- eeniging »de Eendracht" is besloten eene voormiddag-harddraverij voor paarden, die nog geen prijs gewonnen hebben, eene na middag-harddraverij voor paarden die niet meer dan twee prijzen gewonnen hebben, en eene harddraverij voor hitten te houden op den 22n Juni. De afdeeling Amsterdam van den «Volks bond" heeft zich tot den raad dier gemeente gewend, om te bevorderen, dat de tapperijen niet geopend worden vóór de arbeid in fa brieken en werkplaatsen is aangevangen. Men acht het een groote schrede op den goeden weg als de openingsuren werden gesteld op 6 uur in den zomer en 7 uur in den winter. Het adres is mede onderteekend, door het bestuur van «Liefdadigheid naar Vei mogen", «Hulp in Nood", «Tot het heil des Volks", een groot aantal cargadoors, stoomboot- en andere reederïjen. Te Zaandam zal Zondag 1 Mei vanwege den bond van algemeen kies- en stemrecht eene meeling worden gehouden in de open lucht. Sprekers zijn de heeren J. Leguy t. te Krom menie F. van der Goes, te Amsterdam, en D. de Clercq, te Haarlem. Muziek zal de ver gadering opvroolyken SCHIEDAM!» O 0 UI JA NI ibonivwentrpiuis, per kwa-ta»! franco per post, Hoor het geheele Bij - AftetjHer.ijVe mourners - 1.83, - 2.50. - 0.10. A riVC» r CWTI ZPKUSmm 1—19 gewon» regelt toet inbegrip v*n c«e Courant.110, Iedere gewone regel meer- h, Driekaai. gepitstst wordt tegen twesnasl berekend,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1