UITGEver7~j7 odê. A0. 1892, Woensdag 27 April. N°. 8000. Eerste Blad P O L riil E. - JZ ©sen veer tigs t© Jaargang, Bnitenlandsclte Berichten, Binnenlandsche Berichten. 1 1.85. - 2.50, 0,10. Verschijnt dag el ks, Uitgezonderd Dinsdag. ItHtEAO; IOVER ITBAAT, E 2?. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebrachteen jongenspet, een huh van een sïgarenpijp, een »lr ters mes, een bloedkoralen hettlckjc met goudeo tonnetje, een ptthjc met nieuwe postzegels en een portemonnale met een 21A-centstuk. FBOEB IJ E. Te Alenfon is Labbé, republikein, met 506 stemmen tot senator gekozeD, de conservatieve candidaat verkreeg 189 stemmen. Verder werden tot senatoren gekozente Rouaau de republikein Houlant en te Dijon de republikein Spuller met 716, tegen 137 op een radicaal. Het eeuwfeest der vMarseillaise" is Zondag met eel praal gevierd te Choisy-Ie-Roy, waar R4tf£et de Lisle, de dichter en componist van het vermaarde lied, geboren werd, en waar ook een standbeeld voor hem is opgericht. De president der republiek had zich bij de feeslelijkheden doen vertegenwoordigen. Na de arrestaties in massa, in den vroegen morgen van Vrijdag te Parijs en in de provin cie uitgevoerd, is de »anarchistenjacht" nog met succes voortgezet. Zoo werden te Parijs nog 5, te Lyon 24, te Saint-Quentin 16, te Djjon 5, te Saint-Etienne 15, te Chaumont 4, te Roanne 15 anarchisten in hechtenis geno men. In laatstgenoemde plaats was de opge wondenheid bij een zeker deel der bevolking zoo groot, dat het stadhuis en het tribunaal door de troepen bezet moesten worden. In- tusschen zullen de gelederen der anarchisten nu toch niet onbelangrijk gedund z de politie rekent er dan ook op dat het den dyna- mietmanuen zal ontbreken aan aanvoerders, indien zij op 1 Mei hun propaganda door de daad" in het groot willen ten uitvoer leggen. Kolonel Dodds is benoemd tot opperbevel hebber der strijdkrachten te land en ter zee tegen Dahomey. Te Lyon is een telegram ontvangen waar bij het vroeger bericht wordt bevestigd dat eenige zendelingen en liefdezusters der Afri kaan sche missiën als gijzelaars door de Daho- meyanen medegevoerd zijn. liet proces tegen Ravachol heeft heden voor het bof van assises te Parijs een aan vang genomen. DUITSCELAÏD. De Berlynsche correspondent der Tt. Ct, schrijft van gisteren: De sociaal-democraten maken groote toe bereidselen voor den aanstaanden Mei-dag waarvan het hoofdpunt zal zijn eene betooging voor den acht-uurschen werkdag, fn de onderscheidene stadswijken zijn verschillende vergaderplaatsen gehuurd, waar reeds te acht uur 's morgens koorgezang, feestreden en muziek-uitvoering gehouden zullen worden. Van het partijblad VorwdrU wordt eene feest- oplage van een half millioen exemplaren gereedgemaakt, Bovendien is men bezig aan het opstellen en ontwerpen vaa eene menigte vlugschriften, afbeeldingen enz., alle bestemd om op den In Mei te verschijnen. Zooveel als zich op het oogenblik voorspellen laat, belooft de geheele zaak vriij onschuldig te zulten afloopen en te zullen neerkomen op pleziertochtjes naar buiten, opgeluisterd door dansen en koffiedrinken in het open veld, hetgeen te allen tijde het toppunt van uitspanning voor den Bertijnschen burgerman is geweest Te Hamburg, te Lübeck en te Düsseldorf zullen optochten gehouden worden. In het koninkrijk Saksen daarentegen, waar de socialisten het talrijkst zijn, heeft men alle optochten, bijeenkomsten in de open lucht enz. verboden. ENGELAND. De Standard verneemt uit Calcutta dat het bekende, opzienbarende manifest van den emir, waarschuwend tegen Rusland, niet door den emir opgesteld is, maar voortge vloeid uit liet overspannen brein van eenen al te ijverigen dagbladschrijver. De zaak komt eenvoudig hierop neder, dat de emir zich ongeveer in den geest als door den schrijver aangegeven werd, uitgelaten heeft in eene vergadering van hoofden van Afghaan- sehe stammen, nadat gebleken was dat enkele ontevredenen de hulp van Rusland wilden inroepen. De gouverneur van Singapore heeft, naar de 'Times verneemt, aan den sultan van Pahang een ultimatum gezonden. Hg eischt daarin dat de sultan onmiddellijk bijstand zal verteenen tegen de opstandelingen. Wei gert de sultan dit, dan wordt hem de oorlog verklaard. OOSTENRIJK. De ministers van financiën van de beide deelen der monarchie hebben eene samen komst gehad met de vertegenwoordigen der Oosten rijk-Hongaarse he bank. Dientengevolge ffeerscht er nn volledige overeenstemming omtrent den tekst zei ven der wet, regelende de muntquaeslie. Te Weenen zullen op den eersten Meidag 22 socialistische vergaderingen gehouden wor den, die alle des morgens te 9 uur aanvan gen. Na afloop begeven de socialisten zich in optocht naar het Prater; daar zij het plan hebben, hunne vrouwen en kinderen op dien tocht mede te nemen, gelooft men dat er van rustverstoring geen sprake zal zijn. De regeering gaat geregeld voort met de tenuitvoerlegging van het Duitsch-Ozechisch vergelyk. Het regeeringsblad bevat thans weer een besluit tot instelling eener Duitsche rechtbank van eerste instantie te "Wekelsdorf in Bokemen. Te Budapest heeft de overheid alle mani festaties op den In Mei verboden. Het werk volk wil een optocht houden door de stad en daarbij demonstreeren voor algemeen stemrecht en den werkdag van acht uien. ITALIË. Na een langdurig debat, waaraan o. a, ook de Nederlandsche afgevaardigde, de heer Rooseboom, deelnam, heeft het congres van het Roode Kruis te Rome een motie aange nomen van het internationaal comité tegen het misbruik, dat van het kenteeken van het Roode Kruis wordt gemaakt. Op voorstel van den Russischen afgevaardigde zijn de nationale comité's voorts uttgenoodigd maatregelen te beramen, om voor de niet-vervoerbare ver wonden inrichtingen tot sland te brengen op gezonde en veilige plaatsen nabij de slag velden, waar zij behoorlijke verpleging en voeding kunnen vinden. Het congres besloot ook aan de regeeringen, die toetraden tot de conventie van Genève, te verzoeken de bepa lingen van die conventie ook zooveel mogelijk van kracht te verklaren voor zee-oorlogen. De minister van binnenlandsche zaken heeft de prefecten gelast alle vergaderingen en op tochten op den eersten Mei te verbieden. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld dat de commissie voor de begrooting in hare zitting van Zater dageen uitgebreid plan heeft vastgesteld, waar bij verschillende belastingen verhoogd worden en eenige inrichtingen hervormd. Bezuinigin gen en meerdere belastingopbrengst zullen een overschot van 45 a 20 millioen peseta's op de begrooting mogelijk maken. De commissie is daarvan ten minste overtuigd, PORTUGAL, De door den beer Serpa Pimentel namens de regeering aan de gemachtigden der comité's van houders van Portugeesche fondsen voor gestelde schikking, in ruil voor de door hen verlangde contróle op de staatsuitgaven en ontvangsten, bepaalt dat wekelijks of maan delijks, zooals de comité's zulleu verlangen, by een of meer door hen aan te wijzen bank-instellingen de gelden zullen worden gestort, noodig voor rente en aflossing der buitenlandsche schuld. De gemachtigden heb ben zich bereid verklaard dit voorstel in over weging te nemen. BULGARIJE. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat de Bulgaarsche politie, door de Turksche ingelicht, eene nieuwe sa aenzwering heeft ontdekt. Zij vond veertien t amen met dyna miet in de woning van een Armeniër te Rutchuk, werwaarts zij gebracht waren uit Galatz, K CfllE N I E. De minister Pierre heeft aan het Parlement eene krediet-aanvraag gedaan van 25 millioen voor nieuwe wapening en het bouwen van kazernes, T U B K IJ E. Uit Konstantinopel wordt aan de Standard gemeld, dat de inmiddels op vrije voeten ge stelde KvscheldT vooraf een zeer streng ver hoor heeft ondergaan in bijzijn van den dragoman van het Russische gezantschap. Kuscheleff zeide te Odessa vernomen te heb ben, dat de moordenaars van Yulkovitch naar het binnenland gezonden waren. HERIK A. In den Senaat der Vereenigde Staten vindt de door het Huis van afgevaai digden aangenomen wetgeving tegen de Chineezen bestrijding, hoofdzakelijk omdat zij Canada zou bevoordeelen en voor Noord-Amerika nadeeltg zou zijn. vWordt het wetsontwerp wet", zeide de senator Sherman, »dan zal Vancouver eerlang een tweede San Francisco worden." Naar uit Buenos-Ayres aan de Standard gemeld wordt, zal de opening van bef con gres plaats hebben op den 2den Mei. De meerderheid steunt het beleid der regiering tegen de radicalen. De lijdingen volgens welke er op politiek gebied spanning be staat, zijn ongegrond. De Braziliaan sche regeering deed door haren Londenschen gezant de geruchten omtrent eene revolutie in de staten San Paolo en Rio Grande tegenspreken. De regee- riug heeft amnestie verleend aan de deel nemers aan de onlusten in San Paolo en Minas Geraes. Ernstige lieden achten eene scheuring van liet rijk onmogelijk. Er is een vast bewind en de dienst der schuld is ver zekerd. SCHIEDAM, 20 April 1892. De voortgezette vergadering van den ge meenteraad, tot behandeling der ontwerp verordeningen voor eene plaatselijke directe belasting naar het inkomen, werd gisteren bijgewoond door 17 ledenafwezig de hoeren Tak, Bergsma, Maas en Prins, beide eerst- genoemden met kennisgeving. Ingekomen zijn4, het uitvoerige bere deneerd verslag van den toestand der ge meente over 1891, dat op de gebruikelijke wijze zal worden gedrukt en algemeen ver krijgbaar gesteld2. bericht aan burge meester en wethouders omtrent den strekdam in de rivier de Maas, van den ingenieur in het 6de rivier-arrondissement. Naar aanlei ding van deze missive, machtigt de raa.l hy acclamatie het dagelyksch bestuur de overeen komst aan te gaan, tenzij, bij het te houden overleg met den gemeente-architect, moeilijk- CDU 1A IT. A.BPNNKHKNTSPBJJS, per kwartaal Ira wo per post, door het geheele Rijt AfzontUriyke nominers J i07ERt«*TIB «IS: *au 110 gewone re^eld met inbegrip ven «ene Courant110 Iedere gewone regel meer- 'MO Drienul geplaatst wordt tegen twsbniul betekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1