Bet Huisgezin van den Fabrikaot. Feuilleton* A0. 1892. Vr dag 29 April. N°. 8002. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Zesenyeertig-ste Jaargang, Buiten! andsche Be rich ten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER; J, ODÉ. BDRBAV: BOTBBIfRAAT, E 27. SGHIEDAMSGHE cnomiT. Asphnkhsktsfrijs, per kwartaal trance per post, door bet geheel' Rijk Afzonderlijke nummers - fiS5. - 2.50. - 0.10. AbvkrtkntIsFRIJS: au 1—10 gewon» regels wet (ntejrip eau eena Courant1.10. tedere gewone regel meer- 0.10 DtieiiAiL geplaatst wordt tegen iwiiiul berekend. Inrichtingenwelke gevaar, schade ol hinder kannen veroorzaken. Burgemeester es Wethouders tak Schiedam; Gezien het verzoek do. van H. P. VAN KATWIJK, om ver gunning tot oprichting van een distil leerderij in het pand aan de Weetuest alhier, wijk B, no. 27, kadaster sectie C, no, 4078 en d079. 2o. van J. BRANDENBURG, om vergun ning tot uitbreiding zijner branderij aan den Ufoordvesttvngel alhier, wijk B, no. 94»», kadaster sectie H, no. 225, met een stoom werktuig van dVs paardenkracht, en ketel met een ver vvarmingsoppervlak van 1.75 M1 en So. van J, L, GOTJKA, om vergunning tot ultbreidln zijner branderij aan den Woordeestsingd alhier, wjjk B, no. HO, ka daster sectie H, no. 302 loor plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 2'/s paardenkracht, en ketel met een ver warmingsoppervlak van 8 M», ter vervanging van het bestaande stoom werktuig met ketel. Gelet op de Artt. 6 en 7 der "Wet van den 2den Juni 1875 (StaaUhlad no. 95); Doen te weten: Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den iaden Hel &.s., des namiddags ten halttwee ure, ten Raad- huize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28sten April 1892, Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DUK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÈDE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de 3de aline van Art, 228 der Wet van en 29sten Juni 1851 (Slaatebhxd no. 85), regelende samenstelling, Inrichting en bevoegdheid der Gemeentebesturen ielet op de bepalingen der Wet van den Ssten November 1815 tSfeofiïJad no, 51); )oen te weten; Bat alle ichsüdvorderingen ten lade dezer Gemeente, het dienstjaar 1891 betreffende, vóór den eerden Jttlt aanstaande moeten zijn ingediend, daar zij, die vóór dien dag niet zijn ingekomen, zullen gehouden teerden voor verjaard. Wordende verder, wien zulks mocht aangaan, bij dezen dringend uitgenoodiqd, ter bevordering eener ge regel; administratie, alle vorderingen zoo spoedig mogelijk en niet op het einde van den vorenstaandeo termftn in ie leteren. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 2Ssten April 189'. Burgemeester en Wethouder* tan Schiedam, VAN DIJIC VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE, F E A N H R IJ K. De Raad van State heeft in zijn zitting van Dinsdag verklaard, dat de brief van den bisschop van Mende aanleiding geeft tot eene vervolging wegens misbruik van gezag. Het regeeringsblad bevat een bestuit, de verklaring inhoudende dat de bisschop van Mende zijne bevoegdheid is te buiten gegaan in zijn herderlijken brief en in de door hem op de brochure, getiteld »de neutrale school", gestelde vergunning tot afdrukken, en waarbij bedoelde herderlijke brief en verklaring wor den ingetrokken. Met het oog op eventueel e rustverstoringen op den In Mei, zal, te beginnen op heden, elk verlof in het leger worden opgeschort. Zaterdag worden alle garnizoenen geconsig neerd. Het 2e regiment huzaren, te Metun in garnizoen, begeeft zich op dienzelfden dag naar Parjjs (Belleville), Door den prefect van politie in de hoofdstad worden uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen, welke echter nog niet geheel zijn vastgesteld. De voor steden, waar de anarchisten het talrijkst zijn, zullen door de troepen bewaakt worden ook te Asnières, Saint-Ouen, en op andere plaatsen in de onmiddellijke nabijheid van Parijs, worden troepen saamgetrokken. De minister van oorlog heeft een besluit uitgevaardigd, betreffende de oprichting van een militair velocipedisten-korps, en de voor- loopige regeling van dat korps, dat uit 3100 Jpan zal bestaan, verdeeld over de verschil lende staven. Voor het oogenblik worden zij met de cavalerie-karabyn, later met de revolver bewapend. Mgr. Goulhe-Soulard, de bekende aartsbis schop van Ais, geeft, in weerwil van den uüdrukkelykeii wil van den paus, den strijd tegen de regeering nog niet op. Zondag heeft hij in al de kerken van het aartsbisdom een gedeelte van zijn catechismus doen voorlezen, handelende over de verkiezingen. Op de vraag: »Waarom is het zonde, verkeerd" te stemmen wordt daarin geantwoord Omdat, door verkeerd te stemmen, wij in de regeering mannen verkiezen, die vijandig zijn aan God en den godsdienst, en dus tot 's lands vijanden moeten gerekend worden." Ten slotte beveelt mgr. Soulard zijn getrou wen aan, niet te vergeten dat zij tot de j> strijdbare kerk" behooren. »Nooit heeft de kerk een vinniger, duivel3cher strijd te voeren gehad." Zekere Francois, bijgenaamd Francis, een anarchist, is gisteren te Parijs gearresteerd, verdacht van de dader of medeplichtig te zijn aan de ontploffing in de restauratie van Very. In het geheel zjjn tot hier toe te Parijs 51, in de andere steden van Frankrijk 94 anarchisten gearresteerd, B E L G I E. Na de verschillende artikelen van Belgische dagbladen, tot onderscheidene partijen behoo- rende, waarin het beleid der regeering van den Kongostaat wordt aangevallen, bevat de Chro- nique een nieuw artikel, dat groote sensatie verwekt. Volgens bedoeld artikel heeft de regeering van den Kongostaat, in strijd met de bepalingen der Brusselsche anti-sla vern ij-con ferentie, bij wapenfabrieken te Luik 20,000 achterlaadgeweren besteld, welke bestemd ziin om te dienen als ruilartikel voor den aankoop van ivoor, terwijl de Kongo-regeermg aan particulieren den invoer van geweren verbiedt. Volgens de Chroaiqur heeft de Kongo-regee- ring aan hare officieren eene premie van 10"/, toegezegd voor den aankoop van ivoor. Het blad verlangt dat te dezer zake eene inter pellatie in de Kamer zal worden gedaan. D D1T9CHIAND. By den Beierschen Landdag is een krediet aangevraagd van 1,300,000 mark voor den aanleg van havenwerken te Ludwichshaven en van '280,000 voor gelijk doel te Spiers. De vrijzinnige leden van liet Pruisische Huis van afgevaardigden hebben eene inter pellatie aangekondigd over de geruchten, dat eene nieuwe loterijleening zou worden uitge- Eene Schets naar het leven. Haar het 'Hoogduitsch door Gregor Samarow. 85. Doch toen hij de hand uitstrekte naar het doo- denri wapen om het vonnis te volvoeren, kwam toch nog een oogenblik de natuurlijke gehechtheid aan het leven boven, aan het leven, dat toch ook zijne lichtzijde voor hem had gehad. Hij dacht aan de liefde van zijn vader, aan de liefde van Bmnca vooral, haalde nog eens baar brief te voorschijn, las de hartelijke bede om zijn welzijn, daarin vervat, nog eens over; hij stelde zich haar schoone, van liefde en toewijding stralende gelaat nog eens voor en namelooze smart maakte zich meester van zijn gemoed, die een uitweg zochten vond in een stroom van tranen, die het papier be sproeiden. Een oogenblik later echter schudde hij fier het hoofd en riep uit; «Waarom mij meer te kwellen en met gebroken hart den lijdenstocht voort te zetten 1 Waarom nog langer de wereld een kortstondig geluk afge bedeld, dat zij toch altijd bij bet toereiken weer terugneemt! *t Zou lalbeld, ellendige zwakheid zijn Rij wierp den brief van zich, greep naar de revolver en spande de haan. Kalm hief hij den arm op en richtte de loop naar zijn voorhoofd Daar boorde hij stemmen op de trap, daar knarste het deurslot, daar vloog de deur open en stond de heer Brückner, door een soldaat naar zijn vertrek geleid, voor hem. "Verbluft zag Koenraad hem aan. Er kwam een gevoel over hem als dat van den knaap, die op eene misdaad betrapt wordt, doch hij verzette er zich tegen en dacht nog een oogenblik aan de volvoe ring van zijn plan. Het was te laatde heer Brück ner sloot hem in zijn armen, uitroepende «Daar ben ik, lieve Koenraad, Laat u dit niet te zeer verwonderen. Ik moest immers eens gaan zien, waar men gestopt had. Nu, uwe gevangenis ziet er nogal draaglijk uit. Wij hadden geschil, de boekhouder en ik, over enkele zaken, waarover gij eigenlijk alleen kunt oordeelen, en nu kwam ik uw oordeel vragen. Ik heb een paar stukken meegebracht,' die wij straks op ons gemak in mijn hotel willen bestudeeren. Gij moogt immers vrij uitgaan? Dan willen wij na gedaan werk wat praten, want daarvoor ben ik, zooals gij begrijpt, vooral overgekomen. Ik heb eigenlijk thuis rust noch duur, nu gij er niet zijt. Eiken dag heb ik u wat te vragen en met u te bespreken. Dit voorval dreef mij hierheen. Ik weet wel, dit is dwaas van mij, maar ik heb nu eenmaal een zoon en kan hem niet meer missen, 't Is alsof mijn leven er mee ge moeid is. Nu ik maar weer bij u ben, is op eens al mijn zorg en onrust heen en ben ik weer gelukkig en tevreden. Den anderen heb ik niets van mijn be zoek aan u verteld, Ei ia rum nieten mijn neef ook niet. Dan hadden zij met mij willen gaan. Den geheelen dag hebben zij wat te praten en te fluis teren. Ik geloof, dat de generaal er van spreekt om met ons allen den gevangene te verrassen." Zoo praatte de anders tea ernstige en i ngetogen heer Bruckner in éer, adem door, vroolijk en ge lukkig, ais een kind, dat van de reis terugkeert. Nog eens drukte hij den jongeling aan zijn hart en trad toen een paar schreden terug om hem nog eens te beschouwen bij het flauwe lieht van het eenige venster. Reeds onder zijn spreken had hij zeer goed de diepe zucht gehoord, die uit Koen- raads boezem opreesnu zag hij ook hoe bleek, hoe onrustig hij er uitzag en bespeurde duidelijk, dat hij geweend had. «Maar mijn hemel I" riep hij, «wat ziet gij er bedrukt uitWat deert u toch, wat is u overkomen Baar zag hij ook het wapen, dat Koenraad nog in de hand hield. Met een kreet van schrik vatte hij diens arm en ontrukte het hem. Angstig en dreigend te gelijk klonk zijne vraag «Om Gods wil, zeg, wat gaat hier om Wat beduidt dit moordtuig in uwe hand Spreek toch en helder mij alles op

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1