Zijt gij slapeloos? Bet jaarverslag van de Noord- en Zuid- hollandsche reddingmaatschappij over 1891 vermeldt, dat gedurende dat jaar in het geheel 88 man door haar bemiddeling werden gered, in het geheel sedert de opri ting een totaal van 3512 man. Deze reddingen verdeelen zich over de verschillende stations als volgt Schiermonnikoog op 4 Januari 17 man van de postboot op OostmahornNieuwediep op 14 Januari 21 man van de FlstowAmeland (Nes) op 22 October 2 man van de Goede Verwachting', Kallantsoog op 11 December6 man van de ExpresNieuwer liep op 41 Dec, 5 man van tie Februari Y, M, no, 29; Scheve- nïngen op 13 December 7 man van de Ficter Jacob ueZand voort op 29 December 8 man van het schip Fust en Werk; Nieuwedïep op 30 en 31 December 22 man van de Tvskar, Aan giften en legaten werd ten voTigen jare ontvangen f21,879.59, Moge de slaat der geldmiddelen in het afgeloopen jaar geen nadeelig saldo aanwgzen, hetgeen voorname lijk aan de ontvangst van eenïge niet onbe langrijke legaten te danken is,aldus wordt in het verslag opgemerkt, toch zal het tijd stip der tekorten niet ver meer verwijderd zijn, daar de vaste inkomsten jaailijks afne men, terwijl de uitgaven, tengevolge van voortdurende verbetering en uitbreiding van het materieelzoowel als van de hoogere eischen, in vergelijking bij vroeger aan het reddingswezen gesteld op zeer beduidende wijze toenemen. In de commissies van plaatselijk bestuur had men het overlijden te betreuien van de lieeren mr. D. Visser van Hazersvvoudete Znndvoort, en J. Boelens, te Ameland. Voorts is te Terschelling afgetreden de heer K. Prak ken terwijl op voordracht der commissies tot Hd werden benoemd de heerenPleter Metz, te Ameland, Doeke Doek es Roos, oud- scheepsgezagvoerder, ie Terschelling, J.Giltjes, te Pellen, en L. van der Werf, te Zand voort. In 1881 is op serie 2193 no. 1 der premie- leeningen van *1809 Palijs voor Volksvlijt met den hoofdprijs vau f50,000 uitgeloot en nog steeds is door den gelukkigen bezitter van dat lot dat sommetje niet afgehaald. Uit Goedereede meldt men aan de N. F. Ct.i Door den heer B. ter Cock, geneesheer te Stellendam en alhier waarnemend gemeente geneesheer, is bij den burgemeester dezer gemeente een klacht ingediend tegen den persoon van C. J., wonende aan het Haven hoofd onder deze gemeente, wegens afpersing met bedreiging. De geneesheer moet zich n.l. op 23 dezer, des voormiddags omstreeks holfelf uur, ten huize van J. bevonden hebben tot het.verleenen van geneeskundige hulp aan diens huisvrouw, toen J. te kennen gaf, dat zijn vrouw by zijn medische hulp geen baat vond en hij verkoos met Item af te rekenen. Nadat de heer Ter Cock te kennen had gegeven, dat hij op dat oogenblik het juiste bedrag zijner vordering niet kon opgeven, moet J. hem, na eerst de kamer op slot gedaan te hebben, als een woesteling met een mes en door hem bij zijn board te grypen hebben genoodzaakt een quitantie af te geven wegens geneeskundige behandeling, zonder dat daarop eenige betaling volgde. In de veiling van schilderyen der collectie Robertson te New-York, 44 April en volgende dagen gehoudenkwamen verscheidene werken van Hollandsche kunstenaars voor, o. a.: Alb. Neuhuys, Gezicht op de Mame, 80 dollar, Be eerste let, 225 dollarRoelofs, Landschap met nee, 440 dollar; J, Weissen bach, Landschap, 175 dollar; A. Mauve, Be herder, 390 dollar,'Nat weer, 250 dollar; GabrielZonsondergang80 dollarTer Meulen, Be Melkbocht, 219 dollar; Rastert, JEen landweg, 440 dollar; Tholen, 8neevw~ vermaaki 90 dollarme;. Rooseboom Camelia's, 125 dollar; Theerozen, 105 dollar, alle aquarel teneene schilderij van Mauve, Be Schaapskooi, 2850 dollar. Betreflende den diefstal te Arnhem wordt nader bericht: Bij den directeur der water leiding, den heer Metelerkamp is, terwijl by ultstedtg was en zijn echtgenoote een uitvoe ring in Musis Sacrum bijwoonde, Dinsdag avond een ijzeren geldkist opengebroken en daaruit voor ongeveer f7000 aan bankbiljetten en effecten spoorloos verdwenen. Do huisknecht moet verdwenen zijn. «Pastoor Kneipp, Zijn streven en werken in het belang der Menschheid" is de titel van een klein vlugschrift, welks lezing we zeer aanbevelen. "Vervolgens vestigen we de aandacht op hetgeen er in voorkomt over de malzkoflie, die hij ter vervanging der gewone koffie aanbeveelt; hij zegt, betreffende de ia aanmerking komende surrogaten voor boonen- koffie: «Bovenaan staat malzkoflieheeft men deze een tijdlang gedronken, dan gevoelt men het gemis van boonen-koffie niet meer. Zoo verslappend de boonenkoflie werkt zoo voedzaam en versterkend is de uit koren bereide koffie. Zoo zeer de koffieboeren het zenuwstelsel prikkelen zoo kalmeerend werken daarop de graankorrels." En op bladzijde 400 heet liet«Een moeder had een dochtertje, dat eenige weken achter een steik groeide, doch op eens begon te sukkelen, geen voedsel meer verdragen kon en er zoo ellendig begon uit te zien, dat het «vel over been" geleek, zooals men dat noemt. Een vierdedeel 'sjanrs nam het voortdurend af en weken lang vreesde men, dat het kind zou sterven. Ik ried der bekommerde moeder: geef uw kind dagelijks driemaal, telkens twee of drie lepels vol zwarte moutkoffie en verder het voedsel, dat de kinderen hier te lande gewoonlijk krygen, namelijk gekookte brei. Het kind kreeg zooveel smaak in mout koffie, dat het er iedere andere spijs voor liet staan en haar gretig dronk. Na enkele dagen werd de moutkoffie met wat melk ver mengd en hiermede drie maanden lang voortgegaan, zonder dat men het kind eenig ander voedsel gaf. Melk en mout waren dus de eenige voeding der kleine. Het kind sterkte vervolgens zoo aan, dat het trek kreeg in de gewone dagetijksche spijzen, en nu groeit het op tot een krachtig, door en door gezond meisje." De prijs kan niemand van een proef terug houdenze is 27 Va cent het halve kilogram. In Engelsche sportkringen maakt, naar onze correspondent te Londen meldt, bet bericht van den hertog van Westm in ster groote sen satie, dat zijn 3-jarig renpaard Orme moed willig vergiftigd is. De Orme was het lieve lingspaard bij de wedrennen van dit jaar, en grootesommen waren er op gewed. {S, F. CL) Ravachols afkomst. De theorie van het atavisme, waaraan de heer 2ola en signer Lambrosozooveel gewicht hechten, schynt bevestigd te worden door hetgeen men omtrent Bavachols afkomst ver nomen heeft. De nasporingen sedei t zijn in hechtenisneming in het werk gesteld naar zijne familie van vaderszyde, hebben aanga? toond, dat zijn grootvader en overgrootvader voor diefstal en moord opgehangen zijn. Zij behoorden tot een bende misdadigers, die men de «Bokkenrijders" of de «Ridders van de Geit" noemde. Deze bende verspreidde overal in Nederlandsch Limburg in het Geuldalmaar vooral in het dorpje Heerlen, schrik en ontzetting. Henry Königstein, de overgrootvader, was een pachter op een landgoed te Meersen, dat behoorde aan graaf d'Oensel Hij was gehuwd met Anne Boiler. Deze Henry Königstein is met zyne vrouw Anne Boiler en zijn zoon Louis Henri te Hecrlerlieide nabij Maastricht op het schavot om het leven gekomen. De appel viel dus niet ver van den boom. De «diepzinnige zonnebloem" zooals Ha- merling haar noemt, of eigenlijk haar zaad, moet buitengewoon goed zijn voor kippen voer. Door dat zaad wordt niet alleen het eierenleggen bevorderd, maar de vederen der hoenders krijgen ook een bijzonder fraaien glans er door. In Engeland wordt het veel gebruikt als hoendervoer en het wordt nu ook door Duitsche landhuishoudkundige bladen aanbevolen. Rotterdam. In een woning aan de Hugo- de-G rootstraat alhier heeft zich een geval van varioloides voorgedaan bij aeu vrouw en baar vier kinderen. Allen zijn naar het ziekenhuis overgebracht en het huisraad is, onder toe zicht der politie, deels onteigend, deels ontsmet. Te St. Agatha (Kuijk) zijn ook eenige ge vallen van pokken voorgekomen. Heden is de nieuwe industrieschool voor meisjes aan den Ouden Binnenweg nabij de Josepiistraat alhier, op plechtige wijzegeopeud. Maassluis. Het gemeentebestuur heeft besloten, dat de openbare uurwerken alhier voorloopig niet in overeenstemming zullen gebracht worden met de lijdregeling welke bij de administratie der posterijen en tele graphic en spoorwegen met 4 Mei zal ingaan. Loosduinea, Gistermiddag werd alhier, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, de eerste steen gelegd van het nieuwe krank zinnigengesticht «Bioemendaal", op de voor malige buitenplaats van dien naam, gelegen aan den weg naar Monster. 's-Gravenhage. De achtste jaarvergade ring van de «Vereeniging tot Christelijke ver zorging van krankzinnigen en zenuwlyders in Nederland" werd Donderdag alhier door den voorzitter, prof. Lindeboom, geopend. De secretaris deed eenige mededeel ingen, die een helderen blik gaven in het huishou den van Veldwijk. Timmerlieden, metselaars, schoenmakers, allen worden daar zooveel mogelyk aan het werk gesteld. De patiënten worden beziggehoudenzelfs bestaat er eene zangvereeniging van 50 leden. De vereeniging telt 4521 leden, 48 afdeelin- gen, 490 correspondenten en coiporatiëu. In 891 werdeu 85 mannen en 78 vrouwen in «Yeldwy k" opgenomen. Ontslagen als hersteld 4 mannen en 28 vrouwen. De paviljoens in Loosduinen zullen met November geopedd worden. Of vóór i Januari nog met den bouw van de paviljoenen in het Noorden by Zuid-Laren een aanvang zal kunnen gemaakt worden, is nog niet zeker. SchcTCnlngeu. Ter gelegenheid van de sporttentoonstelling zal in de laatste dagen van Juni een internationaal biljart-concours op de tentoonstelling worden gehouden waarvoor een prijs van 600 frs. en eenige kunstvoorwerpen zullen worden uitgeloofd en waarvan de heeren J. Leembrugge te Amster dam en H. A. graaf van Bylandt tc's-Hage de leiding op zich hebben genomen, die ook het programma zullen samenstellen. Een sportminnaar heeft voor de fraaiste Inzending van dierenvangmiddelen op de sport- tentoonsteïling prijzen uitgeloofd van f 420. 40 t, 200 maik en 250 francs. 500 voor werpen behooren lot de afdeeüngjachtsport. Xe Globe illmire', uitgegeven te Par i en Brussel, behelst een zeer welgeslaagde photo- typie van de monumentale facade van het sporttentoonstellingsgebouwmet een bij schrift, waarvan de slotsom deze is«De ten toonstelling zal een der belangwekkendste zijn, welke tot dusver in Nederland is gehouden". Met iiet tentoonstellingsgebouw en het decoratie werk is men reeds zoover gevorderd, dat ai les op den bepaalden tijd gereed zal zijn. Wij herinneren de exposanten er aan voor een tijdige inzending te zorgen, de uiterste termijn van inzending is 20 Mei. Van verscheidene exposanten zijn reeds inzendin gen b'y het comité ontvangen. Amsterdam. Onder de personen, die ten hove ter audiëntie gingen, behoorden ook de afgevaardigden van de christelijke werklieden- vereenigtng Patrimonium", de heeren K. Kater, J. Witmond en J. Windhouwer Pz. Aan de Regentes voorgesteld, overhandigden zij H, M. het bekende adres, op de jongste jaarvergadering voorgesteld, met de volgende korte toespraak: Mevrouw! VVy hebben als commissie van «Patrimonium" eerstens in last Uwe Majesteit de eerbiedige hulde te betuigen van meer dan 10.000 Nederland sche christelijke werk lieden anderzijds daar het op onzen weg ligt de oorzaken der sociale nooden op te sporen, hebben wy gemeend ook te moeten doen kennen wat de wegneming van die nooden tegenhoudt, en dit per adres aan Uwe Majesteit te doen weten. Waarop H. M, de Koningin-Regentes ant woordde: «Ik dank u zeer voor deze hulde en voor de aanbieding van liet adres, en ik geef u de verzekering, dat ik zooveel in mijn vermogen is de belangen van den werkman zal behar tigen". Alkmaar. De gemeenteraad heeft be sloten dat de stadsklokken den Amster- damschen tijd zullen blijven aanwijzen. Te gelyker tijd is ingetrokken de vreemde bepaling (dateerende van 4861), dat niet alle klokken gelijk mochten loopeis, maar b.v. de kerkklok 4, eene andere klok 2 minuten met den waagtorsn moest verschillen, een maatregel waaraan velen zich al jaren geërgerd hebben, en waarvan burg. en weth. j dan ook heden zelden dat ze zonder eenigen grond was. Toch is ook nu in de instructie voor den stadsklokkenist eene zeer curieuse bepaling opgenomen, n.l. dat bij zich eenmaal per week per telegram moet op de hoogte stellen van den julsten tijd tan hetAmster- damsche paleis. Hoe de man dat doen moet, is ons een raadsel. Leeuwarden, Een groot getal dames heb ben zich vereenigd, om aan de eerewacht, die bij het bezoek der Koningin zal optreden, een vaandel aan te bieden. Donderdagnamiddag kwam generaal Booth met den trein uit Zutfen alhier aan. Eene ontzaglijke menschen massa wachtte hem aan het station af. Het muziekkorps der ex-dakloozen, geleid door deu staf-kapitein Govaars, maakte, omstuwd door eene voort durend aangl oeiende volksmenigte, een tocht door de stad. Te twee en een half uur had eene bijeenkomst plaats in de zalen van mej, de wed. Van der Wielen, welke reeds lang te voren door een groot getal belang stellenden van beiderlei kunne, uit verschil lende standen, was bezet. Nadat de generaal door een luid Hallelujah was begroet, werd een lied aangeheven door mevr. Oliphant Schoch. Hierna hield generaal Booth eene improvisatie over «een vurig Christendom". Te 5 uur vertrok de generaal rnet zyn staf naar Groningen. Ook nu was weder eene aanzienlijke volksmenigte bijeengekomen, Sclieemda, By het bezoek van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes, al- bier, zal eene harddraverij van paarden en eene keuring van tuigpaarden worden gehou den. Baarn. Uit goede bron vernemen wy, dat HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes 3 of 4 Juni op Soestdyk zullen aankomen. HH. MM, komen dan van haar bezoek by den keizer van Duitschland rechtstreeks op Soestdyk aan- Het verblijf alhier zal duren tot ongeveer half September, Alle feestelijkheden bij aankomst der kon. familie zullen achterwege blijven, doch men is voornemens den verjaardag van H. M. de Koningin alhier luisterrijk te vieren. Maastricht. Het bericht, dat de exploi tatie van de spoorweglijn Si ttard Heerlen- Hertogen rath aaa de Nederlandsche Zuider- spoorwegmaats chap pij is opgedragen, wordt door de Limburgsche Koerier onjuist ge noemd. Niet de exploitatie, die de staatsspoor wegmaatschappij zal op zich nemen, maar wel de aanleg der bovengemelde lijn is aan de Zui der-spoorwegmaatschappij opgedragen. Verkiezingen voor de Provinciale Staten van Zuid-Hol land. Do liberale kies vereen! ging «Burgerplicht" te Helft heeft bij acclamatie tot candidate» gesteld de heeren mr. W, K. S. van der Mandeis en A. Vermaes Wz. Wegens on voltalligheid van de Donderdag avond door de Haagsche kies vereeniging der «Nationale Unie" gehouden vergadering is besloten ditmaal harerzijds geen candidalen te stellen voor de Provinciale Staten. Ingezonden «tedcdeellngen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheids belang. 20 Cent* per r e g e f. Indien gy niet slapen kunt, is het een toe ken dat gy onderhevig zijt aan zwaarheid en ongerustheid na den maaltijd, verzwakking van geest zijn de uitwendige teekenen deter ziekte. In het begin wordt men deze leekenen niet gewaar, maar na een zekeren tijd wordt men er vreeselijk door aangetast, en is men geplaagd door congestie, zenuwpijnen, zwaarte in de maag en hartklop pingen gepaard gaande met slapeloosheid van lichaam en geest. "Vuile en vergiftige geneesmiddelen zijn niet alleen nadeelig, maar in deze gevallen zeer gevaarlijk. Het eenige en zuivere middel is het mineraalwater en extract van planten dat men in Segua&'s Frairie-Bloem kan vinden, dat gewaarborgd is direct verlichting aan de pijnen te geven. Seguah's Olie moet in gevallen van rheumatiek en rheurnatische jicht aangewend worden en er is niets beters dan SeguaWs Onmiddellijke Verlichting voor hoest en verkoudheid. Indien deze geneesmiddelen bij uwen Apo theker niet verkrijgbaar zijn, schryft dan aan den Heer I. M. POLAK, Nieuwe Hoog straat 28, Amsterdam. O. I. W, SNABIL1É, Steiger Rotterdam.- Pry's 1.2» «ld. per flacon.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2