A". 1892. Maandag 2 Mei. N°. 8004. Tweede Blad Feuilleton. 7 esenveertigete Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsche Berichten. oviiKunnv. UITGEVER: J. ODÉ. 87, COURANT. Xronnkmkntspüijs, per kwartaal ,!ritico per postdoor bet geheels Rijk Afioiulei lijkt Hommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BVBBA Vi BOfKBSTBAiT, E 2 7. tomnimminran 110 gewone regels me» inbegrip van eene Courantf 1 10. Iedere gewone regel meer - 0.10 Drirmaai. geplaatst wordt tegen tweSuaaC. berekend. B E L 6 I E. Donderdagavond ongeveer 9 uur heeft in het centrum der stad Luik een hevige ont ploffing plaats gehad. Eene bom, die, naar men vermoedt, met dynamiet was gevuld, is in het kozijn gelegd van een huis in de Rue Saint Pierre, bewoond door mevrouw Myst, weduwe van den directeur der tram. Deze straat is achter het park Notger gelegen, tegenover het paleis van den gouverneur der provincie. De ontploffing was geweldig, enkele kamers zijn geheel verwoest, doch slachtoffers heeft zij niet gemaakt. Niemand begrijpt, -waarom het huis van mevrouw Myst voor deze misdaad is gekozen, en daardoor gelooft men, dat de bom maar op goed geluk af is nedergelegd, om schrik te verspreiden. Toen de regeering eenigen tijd geleden overging tot het instellen van opperste raden van handel, .nijverheid en landbouw, werd tevens besloten tot het oplichten vaa een oppersten raad van arbeid. Deze raad zou bestaan uit 16 patroons en 16 werklieden, waarbij nog 16 personen gevoegd zouden worden die door hun kennis van sociale toestanden hiervoor in aanmerking konden komen. Tot voor enkele dagen had de regeering nechter in weerwil van de protesten der werk lieden, st'eds geweigerd, uitvoering te geven .aan dat besluit. Toen verschenen in de Mrni- tear de benoemingsbesluiten der raadsleden, fn het bedoelde lichaam. Maar de socia listische arbeiders beweren dat bij de samen stelling van dezen raad veel partijdigheid in het spel geweest is. Slechts drie leden hun ner partij bevinden ach onder de aangewezen werklieden. De werkliedenpartij heeft nu een vergadering gehouden, waarin besloten werd dat ware partpgenooten geen zitting zullen nemen n den hoogen raad van arbeid, daar dit toch nutteloos zou zijn. Tengevolge van dit besluit hebben 2 van de 3 benoemde socialistische werklieden verklaard, de be noeming niet aan te nemen. F B A N I R IJ K. Buitengewone maatregelen zijn tegen 1 Mei genomen. Zeven regimenten cavalerie zullen het garnizoen te Parijs versterken en zeven andere gereedstaan om naar Parijs te ver trekken. Zondagmorgen zullen de paarden opgetuigd, de manschappen gewapend bij hunne paarden en de infanterie op de binnen pleinen der kazernes gereedstaan om uit te rukken, terwijl de geweren in rotten gesteld zijn. Buitengewone maatregelen zijn genomen om de openbare gebouwen en monumenten te bewaken. De minister van binnenlandsehe zaken, Loubet, heeft den procureur-generaal Quesnay de Beaurepaire Donderdag bij zich ontboden, en dezen gelukgewenscht met de houding, die hij in het procesRavachol als openbaar aan klager heeft aangenomen. De minister van justitie, Ricard, was daarbij tegenwoordig. De heeren bespraken de maatregelen, die geno men moesten worden, in verband waarmede nieuwe huiszoekingen bij anarchisten werdeD gelast. Donderdagavond vereenigde de prefect van politie alle commissarissen uit Parijs en de voorsteden en gaf hun in algemeene termen voorschriften voor hun optreden op i Mei. Drie arrestatiën van bekende anarchisten geschiedden, waaronder die van Moran, bg wien gevonden werden voorschriften voorde vervaardiging van ontplofbare projectielen ea wapenen van alle soortenmen meent ia hem een'" vervaardiger der helsche werktuigen gevonden te hebben. Men heeft een spoor ontdekt van de daders van den aanslag op den Boulevard Magenta. Vooral een vrouw wordt gezocht, die sedert de ontploffing, niet in hare woning is verschenen. Het is nagenoeg zeker dat de Woensdag n hechtenis genomen anarchist Francois niets heeft uit te staan met den dynamiet-aanslag op het restanrant-Véry. Daarentegen wordt het steeds waarschijnlijker dat deze wandaad het werk is van Pini of Gustave Mathieu, of misschien van beiden. De Italiaansche anarchist Pini schijnt er in geslaagd te rijn, na zijn komst te Parijs een bende anarchis ten om zich heen te verzamelen, terwijl hij, tengevolge van verscheidene diefstallen, veel geld tot zijne beschikking moet hebben. De politie meent nu een spoor gevonden te hebben dat zon kunnen leiden tot ontdek king der bedrijvers van den jongsten aanslag. Te Saint-Etienne en in den omtrek 2ijn och teen volgens zes branden uitgebroken, die kwaadwilligheid worden toegeschreven. De laatste brand was ongetwijfeld het gevolg der ontploffing van een bom met onplofbare stof. De bevolking is zeer beangst Graaf Limburg Stirnra heeft, volgens de Kreuz. Zig,, thans ontslag als diplomaat aan gevraagd. Het bericht, dat de brochure van Ahl- wardt over knoeiergen bg de levering van geweren in beslag was genomen, wordt door een officieus berichtgever öerHamb. Cor reap. tegengesproken. Intusschen kan hg omtrent de zaak nog mededeelen, dat de heer Kühne, gepensionneerd luitenant, belast met de tech nische leiding van de fabriekwerken der firma Lüwe, aanvraag heeft gedaan om een gerech telijk onderzoek omtrent de beschuldigingen. De firma zelve heeft nog geen aanklacht inge diend, maar een exemplaar der brochure bg het departement van oorlog ingezonden, onder mededeeling dat zij zich niet onmiddellijk tot den officier van justitie zou wenden, maar dit wilde doen op grond der resultaten van het onderzoek hetwelk zij natuurlijk moest verwachten, dat uoor het deparlenment zou worden ingesteld. Het Reichsgericht te Leipzig heeft het appèl vernietigd van den redacteur Fussangel, die tot vier maanden en twintig dagen ge vangenisstraf veroordeeld is, wegens laster tegen den ijzerfabrikant Baare te Boehum, ENGELAND. Uit Lahore wordt gemeld dat volgens een bericht aan de Civil and Military Gazette uit Peshawur de troepen van den emirtus- schen Herat en Bamïan ernstig geslagen zijn geworden. Het gevecht werd uitgelokt door de geweldenarijen der soldalen. De bevel hebber der troepen werd zwaar gekwetst en vele geweren gingen verloren. Er werd hulp gezonden van Herat, Kandahar en Kaboel. De consul-generaal van Brazilië te Londen spreekt het bericht tegen, dat hij instructies zou ontvangen hebben om geen scheepspa pieren af te geven aan schepen, bestemd naar Matto Grosso. De Engelsche regeering heeft een ambtelijk bericht ontvangendat de Bmiiiaanschc regeering besloten heeft het nieuwe douane reglement te schorsen, totdat het gewijzigd zal zijn. RUSLAND. De regeering berekent, dat de herziening der inkomsten-belasting de ontvangsten des rijks met 15 mÜlioen zal doen toenemen, Eene Schets naar bet leven. Naar het Hoogduitsch door Gkegor Samarow, v>En ik," riep de bandelsraad, rik had haar nog 'wel met zooveel verschooning behandeld, had om harentwil dit plan gevormd, heb mijn eigen kind zijne rechten en den naam, waarop hij trotsch mag zijn en dien zij te schande heeft gemaakt, willen hergeven doch zij beeft in hare verwaten» lieid en arglist mijne goede bedoelingen weer streefd, die toch ook haar eigen kind hadden moeten redden. O Koen raad, Koen raad uw rein en edel hart ie niet in staat om de lage aanslagen dezer vrouw te doorgronden. Graaf Melsberg is leeds gevallen als offer van hare duiveUche berekening en had de Voorzienigheid het niet anders gewild, dan zou op dit oogenbhk uw bloedig lijk opnieuw wraak roepen tegen do ellendige. Neen, nu zal bet uit zijn nu geen mededongen meer 1 Ook ik zou medeplichtig geweest zijn aan dezen tweeden moord, omdat ik wenschte te ver zwijgen wat ik strijdig achtte met den goeden naam, dien ik voor het oog der menschen wilde bewaren. Zij heeft geen genade gekend, heeft u onbarmhartig den doodelijken stoot durven toe brengen ook voor haar geen genade, geen barmhartigheid meer Ongeduldig het hoofd sehoddend stond Koen- raad voor den verbitterden man, die hij twijfelde er bijna niet meer aan niet wel bij* zijne zinnen moest zijn. «Koenraad mijn zoonhervatte de heer Brttckner, meen, ik zie, gij kunt niet gelooven aan zooveel slechtheid, aan zoo duivelsche aanslagen. En zoolang gij blijft rondtasten in deze duisternis, begrijp ik dit. Gij hadt gelijk, in uw geval was er geen andere uitweg dan deze" en bij wees met afgewenden blik op de revolver, iDoch hoor nu, verneem thans wat aan alle twijfeling, aan alle (lende een einde zal maken gij zijt mijn zoon en zult het voortaan voor het oog van alten zijn, zoo als gij bet steeds voor mij waart voor het oog van God, doch Bianca is mijne dochter niet tik sta in geen de minste betrekking tot haar, dan in zoover, dat de wet mij hare verpleging oplegt en uwe liefde mij aan haar verbindt Nn begreep Koenraad, wat hem straks nog duister was gebleven, en hij stond als door den bliksem getroffen. «Bianca uwe dochter niet!" riep hij. #0, mijn vader, heb medelijden wek geen ijdele hoop nieuwe teleurstellingen zou ik niet kunnen overleven!" Een krampachtig snikken gaf lucht aan het overstelpt gemoed, dat nog zweefde tusschen vrees en hoop, twijfel en geloof. De koene jongeling ver borg als een schuchter kind het gelaat aan de borst zijns vaders. Deze bracht hem zachtkeos naar zijn zetel, nam nevens hem plaats, streelde zijne haren, kuste de tranen van zijne wangen en zeide «Het is de waarheid, mijn kind, volle waarheid, dat zweer ik u bij den geest uwer zalige moeder, bij den Vader in den Hemel, aan wiens opofferende liefde ik thans meer dan ooit geloof. Ik kan u be wijzen, wat ik u zeg, en ik zat het doen, opdat geen spoor van twijfel meer in uw hart overblijve, en dan zal ik aan de nietswaardige, die mijnen naam heeft onteerd, dien ontnemen om hem u te geven. Het wordt tijd, dat ook de wereld wete, wie zij is. En moge ook mij liet oordeel der onrechtvaar dige» treffen, wat gaat het mij aan 7 Ik heb u terug en wil breken met het verleden, dat mij te lang beknelde. Geen dwaas vooroordeel zal mij meer weerhouden openlijk als uw vader op te treden, en als gij dan nog liefde kunt koesleren voor het kind, welker moeder gij thans hebt leeren kennen, dan wil ik Ook Binnca uit het stof opheffen, waarin zij, zij het onschuldig, met de schuldige zou terugzinken, maar dan zal zij alles wat zij zal zijn en bezitten aan u te danken hebben." Bij deze laatste woorden hief Koenraad bet hoofd op. Hij was weder in staat geirgeld te den ken, en met een blik op den mandie hem in dub-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5