Binnenlandsclie Berichten. opschrift was gevoegd»De arbeiders hebben dezen krans gelegd op het graf van Piscisheli, die tijdens de meeting van den ln Mei 1831 het leven verloor. Ook te Turyn, Livomo, Genua en Napels bleef het kalm. Een troep onruststokers heeft te Bologna in den namiddag in verscheidene straten de glazen der winkels en der lantaars ingewor pen. Men heeft 9 personen in hechtenis ge nomen. In het stadje Vagherat bij Pavia werden hq de ontploffing van een dynamiet patroon voor liet stadhuis, dm pei-sonen lichtgekwetst. Te Sinaglia, nabij Ancona, is omstreeks 11 ure een bom geworpen in eene leeszaal. De ruiten werden verbrijzeld en vijf personen gewond. Eenige personen, van den aanslag verdacht, zijri gearresteerd. Id de met het Vaticaan in verbinding staande kringen loopt het gerucht, dat de paus nog dezen zomer een nieuwe encycliek zal open baarmaken over de sociale quaestie. SPANJE, Te Madrid had op 1 Mei een groote socia listen-meeting in den tuin van Retiro plaats, waar Modales als spreker optrad. Van heinde en ver, ook uit het buitenland, waren ruim 50 telegrammen van adhaesie ingekomen. De anarchisten Beten niets van zich hooren. Te Barcelona werd een werkman gearres teerd, die zes pakken dynamiet, revolvers, patronen en een ontzaglijk mes bij zich had. Ook drie andere anarchisten werden gepakt, verdacht van samenzwering. De troepen waren in de kazernen geconsigneerd. Ook te Cadiz werden zeven verdachte personen aangehou den, en daaronder een Franschman, die zeer gewichtige papieren by zich had. Patrouilles doorkruisten de stad. lOBIVOiL Te Lissaboa hebben op 1 Mei de werklie den eenige vreedzame bijeenkomsten gehou den. Groepen van aanhangers van Marx en van possibilisten trokken naar het kerkhof en legden bloemen op de graven. In de rede voeringen werd de arbeidsdag van 8 uren geëischt. Nergens is de orde gestoord en de steden hadden het aanzien der gewone Zon dagen. AMERIKA, Volgens de AW- Yor/c Herald heerscht er te Caracas eene paniek, dewijl de president der republiek slechts 3000 man tot zijne be schikking heeft tegenover de 6000, waarmede generaal Crespo naar Caracas oprukt, en zal de president waarschijnlijk zijn heil in de vlucht zoeken, In de Yereenigde Staten heerscht volko men rust. Den ln Mei werden te Chicago eenige roode vlaggen in beslag genomen. De berichten omtrent het sluiten vaneen verbond tusschen de Vereenigde Staten en de Argentijnsche republiek, alsmede dat betref fende den afstand van het eiland Libertad door de regeeriog van Uruguay aan de Ver eenigde Staten, teneinde het in te richten -voor kolenstation voor de vlootworden van officieels zijde tegengesproken. Wel zijn er plannen aanhangig tot het sluiten van een groot tolverbond tusschen de Unie en ver schillende Zuidamerikaansche republieken. De omwenteling in den Braziliaanschen staat Matto Grcsso heeft niet veel te betee- kenen. De bezetting, niet tneci dan 1300 man tellende, is te Corumba nabij de grens van Uruguay samengetrokken en wordt daar niet eens door de bevolking gesteund, terwyl het arsenaal van Ladario zoogoed als ledig is, zoodat men gelooft dat reeds de aankomst der bondstroepen voldoende zal zijn om hen de vlucht naar Uruguaysch grondgebied te doen nemen, om van daar uit wellicht nog eenigen tijd de orde te bedreigen. SCHIEDAM, S Mei 1693. Bg kon. besluit is het besluit van 4 April j.l,, voor zooveel betreft de benoeming van H. C. Boogaard tot directeur van het telegraaf kantoor te Leiden, op diens verzoek inge trokken en is benoemd I. Ouwenbroek, thans in gelijke betrekking te Sneek. Zondagavond j.l. had in het lokaal »Paulus" de derde openbare bijeenkomst plaats der afdeelsng Schiedam van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond", welke 200 druk bezocht werd, dat de localiteit te klein bleek te zyn, Nadat de voorzitter, de heer G. W, Snel, de vergadering geopend, in een inle dend woord zijn indruk van de algemeene vergadering, de beide Paaschdagen te Amster dam gehouden, weergegeven en het doel van het verbond, in korte trekken uiteengezet had, werd het woord verleend aan den heer M. Hom voor zyne verhandeling over Alge meen kiesrecht". Spreker begon met te verklaren dat hij een beslist voorstander is van algemeen kiesrecht, daar het geheele Nederlandsche volk belang heeft, of althans behoort te hebben bij de behartiging zijner belangen. De uitdrukking in de grondwet, dat ade Staten-Generaal vertegenwoordigen het gausche Nederlantlscbe volk" acht spreker onwaar, in stryd met de werkelijkheid. Neen, de leden der Tweede Kamer vertegenwoordigen slechts hunne kie zers^ bepleiten hunne zaken en streven er naar, althans voor een groot deel, hun ter wille te zijn, teneinde na verstrijking van het mandaat niet naar huis te worden ge zonden. Om dezelfde reden stemt men naar den aard van zijn district, of wel men ont houdt zich van stemming en blijft weg; de kiezers zijn als 't ware de patroons hunner afgevaardigden. Naar aanleiding hiervan laakt spreker de knoeierijen, welke vaak by eene verkiezing gepleegd wordenhij wijst er op hoe vaak een caudidoat wordt opgedrongen en welke middelen worden gebezigd om-zoo iemand dellnitief gesteld te zien; hoe na de candidaatstelling op de kiezers pressie wordt geoefend door patroons als anderszins en de kiezers worden opgehitst door verkiezing- reizigers. Zeer gewenscht acht spreker bij uitbreiding van kiesrecht het z.g. couloirstel sel, waarbij de kiezer geheel naar eigen in zicht en overtuiging stemmen kan; wel kan vooraf de patroon of geestelijke invloed oefe nen of raad geven, doch by de stembus is ieder kiezer vrij. De bewering dat by uit breiding van kiesrecht de invloed op de stem ming zich nog meer zou doen gelden dan thans, weerlegt spreker beslistnaar zijn oordeel heeft die reeds zijn toppunt bereikt. De vrees voor verplaatsing der meerderheid in de Kamer acht spreker ongegrond, daar bij de vigeerende kieswet reeds het platteland in verhouding meer kiezers telt dan de groote stedenter staving hiervan voert spreker een tweetal gemeenten in onze omgeving nan, rul. Ketel en Rotterdam. Terwijf eerst genoemde plattelandsgemeente op iedere acht inwoners een kiezer telt, heeft Rotterdam er slechts een op iedere dertigeen enorm verschil dus, hetgeen natuurlijkerwijze by algemeen kiesrecht den grooten steden ten goede komt. Maar ook indien de meerder heid in de Kamer er door verplaatst zou worden, zou ftpreker niettemin algemeen kiesrecht een dringenden eisch achten, daar tengevolge daarvan een ware volksuitspraak wordt verkregen. Het argument dat reeds nu zeer velen zich van hunne stem geen rekenschap kunnen geven, welk getal natuurlijk ontzaglijk zou toenemen, acht spreker geen beschuldiging tegen die kiezers, maar tegen de meerge- goeden, tegen den staat. Terwyl de meerge- goeden alle onderwijs kunnen genieten, ziet de arbeider zich daarvan voor een groot ge deelte beroofd, voornamelijk wegens de voor hem hooge kosten. Kan een aanzienlijke zich de weelde van middelbaar en hooger onder wijs veroorloven, de werkman wordt maar al te karig bedeeld met ambachtsscholen en ziet zich van het hooger onderwijs ten eenen- male verstoken; klaagt men dus vaak over de algemeen geringe ontwikkeling van den werkman, men heeft het zich zelf te wijten, daar men niet voldoende maatregelen neemt om dien stand, die waarlijk niet van weten schappelijke ontwikkeling afkeerig is, maar evenzeer dorst naar vermeerdering van ken nis, naar behooren te ontwikkelen en te be schaven. Nog meerdere onrechtvaardigheden kleven onze wetten aan; immers wordt den werk man in sommige oprichten te kort gedaan, in andere wordt van hem het leeuwenaandeel geëischt. "Worden onderwys en vrije tyd voor hem als weelde-artikelen beschouwd, de nationale militie is voor Iiem niet te weel derig, maar juist goed genoeg. Voor dergelyke haantjes is hy nog wel bruikbaar en wanneer hem een kogel treft, wordt er aan een arbeider niets gemist, althans niet zooveel als aan den aanzienlijke, die zyn tijd vaak in nietsdoen doorbrengt. De plicht jegens het vaderland, een der duurste welke op den mensch rusten, is voor den meergegoede slechts een vorm, een klankdaarom zich dien plicht afgekocht voor eenige zilverlingen, een plaatsvervanger aangesteld, en men is er af een vaderland bestaat alleen op feesttijden, in hoogdravende toespraken en liederen; dan is men er bij, in de voorste gelederen, aan het hoofd. Neen, wanneer men alleen op die wijze rijn vader land erkent en huldigt, dan voorzeker is 't maar beter te doen als de sociaal-demoeraten, die geen vaderland kennen. Maar de kazernen zyn zoo onbewoonbaar, zyn pestholen voor onze zonen I Welnu, wanneer dan werkelijk die uitspraak waarheid bevat, zyn zij het dan niet voor de kinderen van den werkman; of zyn dat schepselen waaraan niets te bederven valt, bij uitstek en uitsluitend voor onzede lijkheid en den kogel bekwaam 7 Neen, wan neer de jongeren uit de meergegoede standen zoo 00berispelijk zyn, laten zij dan in de eerste plaats de kazerne betrekken, want dan is ft hun taak de minder zedelijken en ontwik kelden op te heffen en te beschaven, en tevens hij hen het besef te wekken en te verlevendigen, dat de plicht jegens éen zelfde vaderland hen bindt, dat zij nevens de rechten ook de plichten deelen. Algemeene hilariteit ontlokt de mededeeling van het feit, dat de nieuwbenoemde commandant van het regi ment grenadiers en jagers, dus van de keur bende, zjjn eigen zoon, die in het leger dient, buiten de kazerne houdt. Een groote grief is in sprekers oog het voorstel tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Reeds jarenlang levert Schiedam een niet onaanzienlijk contingent aan de schatkist, en daarvoor ontvangt het niets in de plaats. Dit is zoo geweest onder alle regeeringen, zoowel liberale als anti liberale, en het is spreker geheel onver schillig of men door een liberaal hondje of door een anti-liberaal katje gebeten wordt. Hy stelt zyn volle vertrouwen in minister Pierson evenals in minister Tak van Poort vliet, als zynde mannen van de vooruit strevende richting, doch indien de verhooging van den gedistilleerd-accijns niet wordt inge trokken, hoopt spreker dat 's ministers belastingvoorstellen vallen. Eu dan de rechtspraak I Al geschiedt die voor den werkman krachtens de wetten zoo billijk en rechtvaardig mogelijk, 'och is zy dik werf nog onrechtvaardig wanneer men met om standigheden en oorzaken te rade gaat. Ter be vestiging hiervan haalt spreker een proces aan tegen een rangeerder der Hol 1. ijzeren-spoor wegmaatschappij, die door ft verkeerd leggen van een wissel een ongeluk veroorzaakte. In aanmerking nemende de langdurige trouwe diensten aan de maatschappij bewezen, werd de man tot slechts zeven dagen hechtenis ver oordeeld Bedenkt men nu dat het verkeerd leggen van dien wissel het gevolg was van sla perigheid, ontstaan door te langdurigen arbeid, dan vraagt spreker of niet eer de maatschappij had moeten veroordeeld worden wegens het afbeulen van haar personeel. Ook wijst hy op den Haarlemschen barbier, die wegens preventieve hechtenis zijne klanten verloren had en dus zonder verdienste was; alsmede op den boerenknecht, die op onjuiste ver moedens gearresteerd, eveneens wegens onver diende veroordeeling en opsluiting, toen hy eindelijk losgelaten werd nergens meer werk kon vinden en als koloniaal rijn land verliet. En dit zijn nog maar enkele feiten; doch hoe dikwerf doen dergelijke gevallen zich voor, terwyl voor den aanzienlijke allicht ver zachtende omstandigheden worden aange voerd en hem menigmaal de gelegenheid gelaten wordt om zich te verwijderen/ Ook den achturïgen arbeidsdag acht spr. een billijken eisch. Niet dat die grens niet zou mogen worden overschredenieder arbei der moet kunnen overwerken zoolang hij verkiest. Doch er moet een waarborg zijn dat de arbeider zich niet overwerkt, en daarvoor is een internationale arbeidsregeling dringend noodzakelijk. De gevolgen toch van een al te langdurigen, abnonnaleu arbeidsdag zyn helaas maar al te veel waarneembaar; liet boven aangehaalde voorbeeld van den rangeerder is slechts den uit ontelbaar vele. Het laffe argument dat de arbeider bij een achturigen arbeidsdag den overigen tyd zou verbrassen beschouwt spreker afkomstig te rija van een ryken sociëteitsbezoeker. Neen, de meeste- patroons en werkgevers exploiteeren hun per soneel geheel te hunnen bate en behandelen hen nog minder dan doode machines, welke rij steeds behoorlyk verzorgenzy werpen hen na gebruik zonder behoorlyke pensioen verzekering weg als uitgeknepen citroenen, en wanneer zy hun al een kleine onderschei ding toekennen, dan geschiedt dit in den regel om reclame te maken voor hunne zaak. Na deze breedvoerige, zaakrijke redevoe ring komt spreker tot de slotsom dat op heb gebied der sociale wetgeving nog heel wat te- doen valt. Daarom wekt hij de aanwezigen krachtig en ernstig op zich aaneen te sluiten en langs geleidelyken en wettigen weg een sociale heivorming te bewerken, opdat ia 't vervolg ook de werkman in alle opzichten als een lid der maatschappij, als een burger van Nederland gekend worde. Een daverend applaus getuigde van de instemming met het gesprokene. •Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door de heeren J. Schot Pz. en W. F. Tak. Uit het debat van eerstge noemde bleek dat hy den spreker misver staan had en ft geheel met hem eens was. De heer Tak beschouwde enkele opmerkingen van spreker als persoonlijkheden en prote steerde daartegen. Ook achtte hy de verge lijking van Ketel met Rotterdam onjuist, als- zijnde deze z. i. ongelijksoortige grootheden. Daar de heer Tak zich blijkbaar te veel door zyn hartstocht liet meesleepen, riep de voor zitter hem tot de orde. Ten slotte verklaarde hij zich eveneens voorstander van algemeen kiesrecht, doch eerst door lengte van tijd, wanneer de massa bekwaamd zal zijn tot zelf standig kiezen. Nadat de heer Horn gerepliceerd had, sprak de voorzitter een woord van waardee ring voor den leerzamen avond en een woord van dank voor de groote diensten, de afdee- ling Schiedam bewezen, waaraan de vergade ring door tuide toejuiching haar adhaesie be tuigde hierna keerde men dankbaar en op gewekt huiswaarts. Na afloop traden nog eenige leden en donateurs tot de afdeelïng toe. Bij de Zaterdag te 'e-Hage gehouden aan-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2