besteding van 49200 liter jenever ten dienste der koloniale marine ws de minste inschrij ver de heer 3. T. Beukers alhier, voor f 40,081,00. Boor de politie is opgespoord en naar de gevangenis te Botterdam overgebracht de persoon van A, N., die zich j.l. Zaterdag, door middel van een valseh briefje ten name van den hovenier en bloemist Van Vooren, had meester gemaakt van eenige tuingereed schappen in den ijzerwinkel van de firma Post en Co. aan den Korten Dam alhier. H. M, de Koningin-Regentes heeft de be noeming van de volgende zes nieuwe leden der koninklijke academie van wetenschappen bekrachtigdmr. N. P. van den Berg te Amsterdam, dr. P. J. Blok te Groningen, dr. J. J. M. de Groot te Leiden, dr. A. Kluyver te Leiden, dr. H, 3, Polak, te Rotterdam en I. A. Silletn te Amsterdam. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 30 April bedroeg: bij de Nederlandscbe Bank f 6,050,740.571/3 en bij de betaalmeestersJ - 4,200,680.36Va Te zamen f 7,251,420.94 De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 5den dezer niet plaats hebben. De StaaUct. bevat de volgende bekend making Op last van Hare Majesteit de Koningin- weduwe-Regentes, brengt de directeur van het kabinet der Koningin ter algemeene ken nis, dat gedurende Hoogstderzelver verblijf in het buitenland alle aan Hare Majesteit gerichte brieven moeten bezorgd worden aan het kabi net der Koningin, alwaar voor eene geregelde doorzending der stukken aan het adres van Hare Majesteit zal worden zorg gedragen. De a Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in Handenarbeid in Nederland" heeft onderstaand adres gezonden aan de Koningin-Regentes Geven met verschu Idigden eerbied te kennen J. Stam te Amsterdam en A. van Waart te Schiedam, respectievelijk president en secretaris der Vereeniging tot bevordering van het onder wijs in Handenarbeid in Nederland", erkend bij kon. besluit van *23 Jan. 1892 (StaatsbL no. 34) dat, toen naar aanleiding van het bekende kon. besluit, waarbij de handenarbeid voortaan op de rijkskweekscholen voor onderwijzers een leervak zonde uitmaken, het gerucht zich ver spreidde, als zouden HH. directeuren van kweek scholen, bezwaar gemaakt hebben tegen de in voering, wegens hun weinige bekendheid met dit nieuwe leervak, in de zomervergadering van 1 Aug. 4894 van bovengenoemde vereeniging het besluit werd genomen, dat door ons bestuur eene commissie zou worden benoemd, die onder zoek zou doen naar de wijze, waarop het onder- wijs in H.-A, op de rijkskweekscholen zon kun nen worden gegeven. dat deze commissie, bestaande uit onderwijzers in H.-A., onder voorzitterschap van den heer directeur der gem een te-kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen te Amsterdam, in het najaar van het vorige jaar baar taak volbracht en ïn de algemeene vergadering der voornoemde vereeniging van 30December4891 rapportheeft uitgebracht van haar werkzaamheid. dat op voornoemde algemeene vergadering hel besluit is genomen aan Uwe Majesteit dit rap port met enkele wijzigingen en aanvullingen te doen toekomen. dat wij, bestuurders der sVereening tot be vordering van Onderwijs in H.-A. in Nederland bij dezen uitvoering gevende aan dit besluit, thans de eer hebben Uwe Mcj&feit bijgaande proeve van een leergang voor den H.-A. op de kweek scholen voor onderwijzers in Nederland aan te bieden, met het beleefd verzoek, dat het Uwe Ma jesteit behagen moge, genoemden leergang ter kennisse te brengen van H.H. directeuren van de rijkskweekscholen voor onderwijzers, opdat dezen daardoor bekend woide, in welke richting volgens het oordeel der meeste deskundigen, het onder in H.-A op de kweekscholen voor onderwijzers zou kunnen gegeven worden. Blijkens bericht van Harer Majesteits minister-resident te Lissabon is in Portugal een nieuw tarief van in- en uitvoerrechten vastgesteld. De datum van inwerkingtreding daarvan is echter nog niet bepaald. Bij den invoer zal het nieuwe recht be dragen op: Kaarsen per kilogr. 420 reis Kaas9 300 Boter (natuurlijke)250 Margarine en alle soorten van namaak van boter 400 Thees 4000 Sigaren 4500 Suiker, geraffineerd volgens Portugeesch systeem boven type 20 der Nederlandsche schaalz» 145 Alle andere suiker x> 120 Brandewijn of ge wone alcohol in vaten of demyohns t> 1930 v per decaliter; zuiver alcohol Brandewijn of ge wone alcohol in lles- schen of kruiken2360 reis per decaliter vocht Alcoholische dran ken die niet afzonder lijk gespecificeerd zijn2500 reis per decaliter vocht Bier840 reis per decaliter vocht Bij den uitvoer zal o. a. de handel in antiquiteiten met 30 pCt. ad valorem ge troffen worden. Het hoofdbestuur der ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft medegedeeld dat ter vervanging van de heeren A. C. "Wertheim te -Amsterdam en dr. J. Zaaier Az. te VGravenhage, die op 1 Juli a.s. als hoofd bestuurders moeten aftreden, door de be trokken commissie zijn opgemaakt de vol gende dubbeltallen: vacature-WertheimI. de heer mr. R. van de Werk, te Amsterdam II. de heer dr. P. H. Ritter, te Amsterdam vacature-ZaaijerI. de heer mr. H. L. Drucker, te LeidenII. de heer D. Cordes, te Arnhem. De Rotterdamsche tramwegmaatscliappij vervoerde in de maand April j.l. 446,344 reizigers met een opbrengst van f 36,554,53, tegen 448,461 reizigers met een opbrengst van f34,474,11 in April 1891. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1892 heeft bedragen 1,603,442 reizigers met een ontvangst van f431,166,99, tegen 1,621,806 reizigers met eert ontvangst van f *126,059,75'vs over datzelfde tijdvak in 1891gevende dit jaar een achteruitgang van 18,364 reizigers en een vooruitgang van f5,107,23'/s in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maand van 1892 beliepen f62,852,66 terwijl die over datzelfde tijdvak van 1891 f61,174,64 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1892 beliep f 194,019,65, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1891 f *187,234,39l/s beliep. Aan de rijksveldwacht wordt vanwege het departement van justitie een nieuw model revolver uitgereikt, grooter en van betere constructie dan de oude, die moeten worden ingeleverd. Van de betoogingen voor den aehturïgen werkdag, op 1 Mei in ons vaderland gehou den, zullen wij niet in het breede mededee- ling doen. Wij achten het voldoende te ver melden dat ze overal vrij kalm en ordelijk rijn afgeloopen; alleen te Leeuwarden hadden wanordelijkheden plaats, waaromtrent het vol gende gemeld wordt: Een paar arrestaties, des namiddags om streeks haltzes, op den Eewal en op het Hof plein gedaan, gaven aanleiding tot een volks oploop en verzet tegen de politie. Het peloton huzaren werd gealarmeerd en was spoedig ter plaatse aanwezig, terwijl de lioofdwacht werd bezet door 1 officier en 20 man. De orde was evenwel spoedig hersteld, zoodat de cavalerie, zonder geweld behoeven te gebrui ken, kon inrukken. Den geheelen namiddag en avond was het te Leeuwarden buitengewoon druk in de straten, de orde werd des avonds omstreeks halfacht door een volksoploop en het inwer pen van glasruiten opnieuw verstoord. De hoofdwacht wei*d versterkt met 2 officieren en 25 man, en tiet peloton huzaren ontving den last, voor een deel door de straten te patrouii- leeren en voor een deel zich op te stellen vóór de hoofdwacht. Ofschoon 't hier en daar nog vrij onrustig was, hadden er verder geen rustverstoringen meer plaats. Des avonds om 41 uur heerschte overal weder stilte. Aangezien dien avond in de stad nog op twee plaatsen sociaal-deunoaatische vergade ringen werden gehouden, bleef de hoofdwacht bezet, doch den geheelen nacht is 't rustig gebleven. De cavalerie en de lersterking van de wachten rukten te kwart over eenen in. Uit Leeuwarden meldt men aan de A". R-Cf. De stad was ook gisteren weder zoo rustig mogelijk. Al meer en meer is aan den dag gekomen, dat de baldadigheden bij de op stootjes van Zondag hoofdzakelijk door opge schoten knapen werden gepleegd. De arbei dende stand nam er zoogoed als geen deel aan. De in hechtenis genomen vier personen zijn weder losgelatendrie reeds Zondag avond, de vierde de knaap die een dolk mes bij zich had gisterochtend. De provinciale bond voor R.-k. kiesvereeni- gjngen van Zuid- en Noord-Holland heeft op gehouden te bestaan. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Maart van dit jaar verongelukt 74 zeilschepen, als: 4 Duitsche, 11 Ameri- kttansche, 28 Eogetsche, 1 Oostenrijkseh, 2 Deensche, 3 Spaansche, 7 Fransche, 2 Neder landsche 1 Italiaansch9 Noorsehe2 Pórtugeesche en 4 Zweedsrhe, In dit getal zjjo begrepen 9 schepen, waarvan de berich ten ontbreken en die vermoedelijk zijn ver ongelukt. In dezelfde maand zijn vergaan 14 stoomschepen, als1 Duitsch, 10 Engel- sche, 2 Spaansche en 1 Noorseh, In dit getal zijn begrepen 8 stoomschepen, waar van berichten ontbreken en die vermoedelijk zijn vergaan. Volgens den regenmeter der rijkslandbouw- sehool te "Wageningen bedraagt deregenval over de maand April 21.5 mM, tegen 53.5 mM over dezelfde maand van 1891. Door de weduwe van den spoorwegarbeider "Willeboer, wier man aan liet station Beurs te Rotterdam beide beenen werden afgereden, is eene rechtsvordering tot schadevergoeding ten" bedrage van f20,000 ingesteld tegen de exploitatie-maatschappij De bekende riddermatige hofstede ulluis ter Werve" te Rijswijk, aan den weg van Kieuw-Oostei nde (Bezuiden houtVoorb urg), met de voormalige buitenplaatsen »Hilde- voorde" en Rusthof' en onderhoorigheden, is geveild voor f161.000. Het geheel is ruim 77 hectare groot. De bekende groot-industrieel, de heer W. A. Scholten, is Zaterdagnacht te Groningen overleden, 72 jaar oud. De overledene was ridder van den Ned. Leeuw, ridder 3e kl. der orde van St Stanislaus van Rusland en ridder van het Legioeu van Eer. Vrijdagavond stond te Utrecht aan het centraal-station de rangeerder S., met een conducteur een brief te lezen, toen hy door een trein, dieomstreeks 10 uur binnenstoom- de, werd gegrepen; hij is over de beenen gereden. De politie heeft hem per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hem de beide beenen onder de knie zijn afgezet. De toestand is zeer redelijk. {U. D.) In Nijmegen zijn van 24—30 April zeven gevallen van pokken aangegeven. Een persoon is aan deze ziekte overleden. Zondagavond is te Enschede een persoort uit Oidenzaal, die op de treeplank van den reeds in beweging zijaden trein der locaal- spoor naar Oidenzaal sprong, daaraf gevallen, en met het hoofd op de rails terechtgekomen, waarbij hij den nek brak. 's-Grarenhage, H. M. de Koningin onder den naam van gravin Van Buren en H. M. de Koningin-Regentes vei Heten gister avond te 7,40 de residentie tot liet aanvaar den van de vroeger reeds aangekondigde buitenlandsche reis. Reeds 10 minuten voor Het tydstip \an vertrek van den koninklijken specialen trein kwamen de Vorstinnen in do wachtkamer van het Hof aan, alwaar HH. MM. een groe ten kring van autoriteiten vonden, om de beide Koninginnen uitgeleide te doen. Voor zoover de tijd dit toeliet, namen HfI. MM. van elk der aanwezigen hartelijk afscheid. Allen vergezelden de vorstelijke reizigsters tot aan den trein en van liet balkon van den salonwagen onderhield de Regentes zich nog eenige oogen blik ken met de dames du palais, aan wie II. M. by het alluiden van den trein een tot wederziens toeriep. Het gevolg der koninklijke familie bestaat uit hofdames, den kolonel jhr. Van Spengler, adjudan*, en jhr. Van Pabat tot Bingerden, kamerheer. Vanwege Hr. Ms. kabinet is toe gevoegd de refendaris jhr. Vegelin van Claer- bergen. Bij het afrijden van den trein van hier klonk Hare Majesteiten het gejuich tegen van eene kinderschare, die in de aan den spoorweg uitkomende hofjes gedurende ge- ruimen tijd het \oorbygaan van de Koning innen stonden af te wachten. Door H. K. H. tie groot-iiertogin van Saksen is een hoogst aanzienlijke gift geschonken voor de uitbreiding en verbetering van de diaconessen-inrichting alhier. Verkiezingen voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Gisteravond vergaderde de kies vereeniging ^Schiedam", hoofdzakelijk tot het stellen van een candidaat voor de Provinciale Stateu, De vooi7.itter, ofschoon hulde brengende aan het aftredend lid, den heer L. W. Jansen, meende dat de kiesvereeniging Schiedam" een liberaal candidaat moest stellen. Een circulaire naar hij zeide van de Liberale Unie" ontvangen, ried dit ook aan en de vergadering, die daarmede volkomen een stemmig was, stelde daarop tot candidaat den heer C. J, P. van der Schalkdeze, ter vergadering tegenwoordig, meende echter om voorhem overwegende reden voor deze eandidatuur te moeten bedanken. Eene nieuwe vrije stemming bracht de heeren J. Tak en P. Loopuyt in herstemming, waarbij de heer P. Loopuyt tot candidaat werd gekozen, wien, niet ter vergadering tegenwoordig, van zijne benoeming zal wor den kennisgegeven. Het bestuur, dat moest aftreden, werd met daverend applaus herbenoemd, zoo ook de voorzitter. De heer A. H. W. van Luik,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3