Binncnlandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GEN ER AAL. Zitting van 5 Mei, In de zitting van heden zijn aangenomen eenige ondergeschikte wetsontwerpen, waarbij de minister van koloniën mededeelde eerlang van de Kamer eene principieels beslissing te zullen vragen omtrent de quaestie der schei ding tusschen de Nedetdandsche en Indische financiën, daarbij opkomende tegen de on gunstige voorstellingen van de Indische geld middelen en tegen de vergelijking van den toestand met Portugal in buitenlamlsche bladen en gelukkig niet n Hoilandsche cou ranten, zooals de heer Van Kerkwijk heden ten onrechte beweerde. De lieer Keuchenius hield zijne interpellatie over het geval van kapitein Roel an ts in zake de Middernachtzending, maar stelde voorop, dat hij daarmede geen slag wil toebrengen aan liet Kabinet, dat hij naar zijn krachten zal ondersteunen, te meer daar de minister van oorlog van goeden wil blijk gaf ook tegenover de Christenen. Interpellant ver dedigde de kloekheid van kapitein Roelants om, zich kwijtende van een christelijken plicht, op te treden tegen de openbare on tucht in publieke huizen te Arnhem, waar mede hij goede resultaten bereikte, al gaf zijn optreden ergernis. Hjj mocht dit ook in uniform doen, althans kon hem dit niet wor den verboden, en 't was een zware eisch, dat hij dit niet in uniform mocht doen. Ten slotte vroeg hij welke de verhouding der regeering was tegenover het werk der Middernachtzending en de bestrijding der openbare ontucht en tegenover de officieren die daartegen optreden. Tevens vroeg hij inlichtingen omtrent het adres der v rouwen vereen igiug tot bevordering van het zedetijk bewustzijn. De minister van oorlog stelde de moraliteit in het leger zeer hoog, maar betoogde dat het optreden van kapitein Roelants insubor dinatie uitlokte en dat hij noch in uniform, noch in burgerkleeding de taak van anderen mocht overnemen. De kapitein is niet ge dwongen ontslag te nemen, zelfs niet zedelijk. Hy is gepensionneerd wegens gebreken in en door den dienst. Hij had alleen door den ernst zijns levens moeten voorgaan. De minister van binnenlandsehe zaken zeide dat de regeering geen steun zal onthouden aan de Middernaclitzending en achtte de hou ding van den burgemeester van Amsterdam volkomen jui«t. Er volgde eeu uitvoerige discussie. De heer Van Lobea Seis beweerde, dat ons leger nog berustte op het stelsel van Napoleon, waarin de prostitutie noodig scheen, en de heer Van de Velde, achtte de rechts positie van de officieren niet voldoende ge waarborgd. Dit ontkende de minister van oorlog, die beweerde, dat het moreele peil van het leger tegenover vroeger reeds veel is verhoogd. De heer Van Velzen verdedigde het waken van officieren tegen ontucht der soldaten, als geruststelling voor de ouders, wier zonen in het leger dienen. Bij het volgend debat kwamen de heeren Van Löben Seis, Van de Velde en Van Velzen op tegen de richting, die bij het legerbestuur schjjnt te heerschen en strijdt metdechrïs- telijke heginselen onzer wetgeving. De heer Schimmelpenninck van der Oye meendedat door bescherming der zending de regeering door daden zou tooaen de zede lijkheid te willen bevorderen. Meent men dat officieren geen zedelijk toezicht op minderen mogen oefenen, dan schaffe men alle toezicht der hoofdofficieren op de officieren af. De heer Keuchenius was onvoldaan en vroeg wat de regeering gedaan had om de zedelijkheid in het leger te verhoogen. Wan neer de minister aan de uniform zulk een prestige toekent, dat de officieren niet in uni form legen het bezoek aan bordeelen mogen waken, waarom mogen dan soldaten in uni form in de bordeelen komen 1 De minister van oorlog protesteerde tegen elke poging om het gebeurde als een wapen te gebruiken tegen de dienstneming. Geen onrecht is gepleegd, maar de officiers dienst is onvereenigbaar met de Middemachlzending in uniform. De lieer Schaapman betreurde deze per tinente verklaring, waarvan de socialisten met hunne bekende sluwheid zullen party trekken om het leger verdacht te maken. De heer Tjjdens vroeg waaruit die sluwheid bleek? De heer Schaepman antwoordde: koopt eenige jaargangen van Hecht mor Allen. De heer Keuchenius zou overwegen de toe standen aan de Koningin-Regentes mede te deelen, daar ze gelden de eer van het vader land en de jeugdige Koningin. De interpellatie was hiermede afgeloopen. De conclusie werd goedgekeurd omtrent de verbinding van Schouwen met den vasten wal en omtrent de heffing van kanselarij-leges. Morgen is de jachtconclusie aan de orde. Bij het afdeelingsonderzoek over het wets ontwerp tot goedkeuring van internationale overeenkomsten betrefiende bescherming van den industrieelen eigendom, wenschte men in de Tweede Kamer de verzekering te ont vangen, dat in geen enkel opzicht inbreuk zou worden gemaakt op onze vrijheid ten opzichte van de octrooien van uitvinding. Nalatenschap pon. In 1891 bedroeg de waarde der actieve be- standdeelen van de nalatenschappen, waarvan recht van successie betaald is, f 325,062,300, waarvan f107,037,928 onroerende zaken, f 54,237,872 reutegevende schuldvorderingen, f40,363,977 binnenl. fondsen, f78,131,777 buiten I. fondsen eo f45,290,746 andere roe rende zaken. De waarde van het passief bedrdeg f35,768,266. Recht van successie is betaald voor 9734 nalatenschappen, waarbij in 4601 geërfd werd in de rechte nederdalende linie, hetzij in die linie en tusschen echtgenooten, kind ot kinderen uit hun huwelijk verwekt of afstammelingen daarvan nalatende. De meeste nalatenschappen wisselden voor de rechte nederdalende linie tusschen f 1000 tot f *100,000 en in de overige gevallen tusschen f 300 tot f 100,000. Boven f 100,000 werd er geërfd in 142 gevallen tot IVs ton, in 73 gevallen tot 2 ton, in 83 gevallen tot 3 ton, in 66 gevallen tot 5 ton en in 63 gevallen tot een bedrag boven 5 ton. Van successierecht waren vrijgesteld in de rechte nederdalende linie en tusschen echtgenoot en kinderen 9807 nalatenschappen, in de rechte opgaande linie 680 en in alle andere gevallen 2335, totaal 12,822 nalaten schappen. Betaald werd1 pCt. van f 165,066,937, geërfd in de rechte nederdalende linie, 1 pCt. van f 20,907,861, geërfd door echtgenooten, 3pCt. van f2,803,512,4 pCt. van ft 4,006,128, geërfd door echtgenooten*, 4 pCt. van f25,102,116, geërfd door broeders en zusters, 6 pCt. var. f23,054,766 en 10 pCt. van f33,715,861 SCHIEDAM, 6 Hei 1882. Tot sluiting van het seizoen gaf de afdee- ling zanggezelschap der vereen ïging »Paulus" gisteravond een uitvoering, waarvoor het een wel niet uitgebreid doch uitgelezen programma gekozen had. Uitgevoerd werden: sZomer- Avondlied" uit Haydn's oratorium »i)ie Jahres- zeiten", 3 Dank voor vrede" van denzelfde, »Ons Vaderland", cantate van M. Schuil, en sVoorjaarsgroete" van D. de Lange, welke nommers, behoudens een enkele onzuiverheid, goed werden ten gehoore gebracht; vooral in »Ons Vaderland", hetwelk met bezieling werd voorgedragen, kwamen de verschillende partijen goed tot haar recht, terwijl in sDank voor vrede" de vereeniging meer onderschei denlijk van haar beste krachten deed hfijken. Zoowel directie als piano-begeleiding droegen het hare bij om deze uitvoering te doen slagen. Door ds. Haverschmidt werden ter afwis seling een tweetal letterkundige bijdragen ten beste gegeven, n.l.: Tante Claire" van Pierre Loti en sLenlemymermg" van den Ouden Heer Smits, welke wegens den bijval, dien beide voordrachten inoogstten, nog ge volgd werden door sEen Zondagmorgen-ver rassing" uit Van Maurik's »Amsterdaxnsche luidjes". Na dankbetuiging door den voorzitter aan allen die tot dezen avond hadden medegewerkt en een »tot weerziens" aan het publiek scheidde men. Bij kon. best. van 4 Mei is bepaald, dat de stembriefjes, ter verkiezing van leden der Provinciale Staten in de hoofdkiesdistricten Dokfcum en Helder op '10 Mei, en, in geval van herstemming, op 24 Mei in te leveren, zullen worden geopend, respectievelijk op 12 en 26 Mei. (St.-Ct.) Men weet, dat HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes de uitnoodiging, om de harddraverijen en wedrennen op den 24n Juni by Groningen met haar tegenwoordigheid te vereereu, hebben aangenomen, Nader ver neemt de W. Or. Ct„ dat HH, MM. twee prijzen in zilver hebben beschikbaar gesteld, de een voor een wedren, de andere voor een harddraverij. De generaal-majoor J. W. Bergansius, heeft Woensdag het commando over de stelling van Amsterdam overgegeven aan den gene- raal-roajoor H. W. van Marie, en is naar 's-Hage vertrokken tot het aanvaarden van het commando over de vesting-artillerie. Volgens een schrijien van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid- Holland heeft de typhus te Schevenfogen opgehouden epidemisch te heerschen. Tusschen Nederland en Dui tóch land wordt onderhandeld over een overeenkomst betref fende de seinlichten voor de in het binnen land varende schepen. Onze regeerihg wit het systeem van sein lichten voor de zeevaart aangenomen ook voor de binnenvaart toepasselijk verklaren en tracht ook Duitschland daartoe over te halen. De Nederiandsche regeering is uitgenoo- digd, zich te doen vertegenwoordigen op de internationale conferentie ter verkrijging van meer eenheid in het personenvervoer. De tijd van samenkomst der conferentie, waartoe de uitnoodiging reeds door de vorige regeering was aangenomen, is nog niet be paald. De Nederiandsche jacht vereeniging »Nim- rod" kwam destyds in een uitvoerig adres aan den toenmaligen minister van justitie op tegen de nmti-jachtwetbeweging van den heer De Kanter c. s. Nu de commissie uit de Tweede Kamer uitvoerig verslag heeft uitgebracht omtrent de inlichtingen door den minister van justitie naar aanleiding van de adressen der heeren De Kanter c. s. verstrekt, heeft het bestuur van sNimrod" aan de Tweede Kamer een afschrift van zijn vroeger adres gezonden. Zooals men zich herinneren zal, verdedigde dit adres het behoud van het jachtrecht en gaf ten slotte den minister het volgende in over weging het recht van eigenaars van jachtgrooden, dat hun bij art. 641B, W, op het zich daarop bevindend wild is toegekend, meer volkomen te beschermen dat het thans beschermd is, door: hetzij in het gedeelte Jacht, der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad 87) tot regeling der jacht en visscherij, zooals die door latere wetten gewyzigd, thans van kracht is, eenige verbeteringen aan te brengen, en daarbij ook de straffen tegen de wederrechtelijk toeëige- ning van wild gelijk te stellen met die op diefstal hetzij door het wild onder het gewone recht te brengen, de bedoelde wet, voor zooverre die op jacht betrekking heeft, te vervangen door eene jachtwet iu den geest van die, welke in Duitschland van kracht is. Naar het Vad. uit zeer goede bron ver neemt, zal binnenkort weer een nieuwe stoom- bootdienst geopend worden tusschen Vlissingen en Engeland, in verbinding met den stootn- bootdienst VlissingenHuilHetzelfde blad zegt, dat de booten van de Castle-line" in het vervolg de haven van Vlissingen weer zullen binnen loepen tol het opnemen van passagiers en goederen. Thans geschiedde dit voor de op de reede liggende booten met een sleepboot. De heer F. van Beers, directeur der ko ninklijke school voor nuttige en beeldende kunsten te 's-IIertogeriboschis plotseling overleden. Eerst sedert kort was de overledene tot die betrekking benoemd. Zooals bekend is, zal de internationale sport-, visscherij- en paard enten toon stelling te Schevenïngen *1 Juni geepend worden. Reeds is bepaald, dat er plaats zullen hebben duiven wed vlucht op 3 Juli, internationale honden tentoonstel ling 8, 9 en 10 Juli, inter nationale postduiventeutoonstelling 15, f(>, 17" en 18 Juli, internationale paard en tentoon stelling 2230 Juli, schaatsen rij derscongres 22, 23, 24, en 25 Juli, kegel weds (rijd 31 Juli en 1 Augustus, schermwedslryd 13 en 14 Augustus, cricketwedstrijd 21 Augustus, kolfwedstrijd 12 en 13 September. Terder biljart-, football-, crocket-, lawn-tennis-, wieier- en andere tijdelijke ten toonstellingen op nader te bepalen tijdstippen. De commissie van brandassuradeurs van den Botterd. schouwburg bood Woensdag de opera-zangeres mile. Marcolini in het hotel sPaulez" te 's-Hage een massief gouden bracelet aan met figuren in diamant. Daarbij was gevoegd een smaakvol gebonden album, waarin calligraphisch de moedige daad van mile. Marcotini is beschrevenin welke opdracht vooral nadruk wordt gelegd op liet feit, dat zij door haar tegenwoordigheid van' geest niet alleen groote geldelijke verliezen, maar ook een paniek in den schouwburg heeft voorkomen. Zeer bewogen over deze verrassing, betuigde mile. Marcolini aan de heeren, dat zij geen aanspraak kon maken op dit hu Ide bewijs, daar zij enkel gedaan had wat ieder moest doen. Zij verklaarde vooral het in bet album geschreven voor haar vleiend getuigenis op den hoogsten prijs te stellen. Door Nederlandsch Mettrny werden dezer dagen weder 15 kweekelingen in de maat schappij gebracht, en met goede verwachting, 4 als smid, 2 als timmerman, 1 als kleer maker, 3 als bakker, 3 als schoenmaker, 1 als tuinier en 1 als muzikant by ons leger. Gaarne brengen wij met dit bericht Mettray weer„ëens in herinnering, de schoone stich ting, die zulk een goed doel beoogt en zulk» goede vruchten draagt. Te Middelburg is besloten tot oprichting van eene Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Walcheren". Het denkbeeld is uitgegaan van de vereeniging ïUil het volk voor het volk". Verschillende heeren, tot eene voorloopige commissie vereenigd, zullen trachten met eene te Vlissingen op te richten soortgelijke ver-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2