antwoordden, dat zij niet durf dm voor te stelten wat billijk en rechtvaardig was, Ged, Staten van Groningen parodieeren des ministers aanschrijving, door 2. de bedoeling toe te schrijven om eerst te hel pen, als burgemeester en veldwachter en onderwijzer, hun traktement niet meer ont vangende, niet meer werken willen. Terecht gaf men den minister de onge vraagde opmerking ten antwoord, dat de maatregel slechts een palliatief, een ongeluk kig huismiddeltje is. Indien dan ook het on bed ui detuie wetsontwerpje iets bewijst, dan is het wel dit: de regeering deed verkeerd de regeling dergemeentefinanciën te verschui ven voor onbepaalden tijd, »Maar helaas, er zyn nu en dan politieke omsiaudigheden, politieke eische» van het oogenblik, waarvoor alles schijnt te moeten wijken, waarvoor alles schijnt te moeten onderdoen, ook het gewichtigste, ook het besef van billijkheid", In zulke ougen blik ken zwijgen wel vele stemmen, die zich anders zouden doen hoe ren. Maar intussehenverergert de wond en het einde draagt den last, nZoo moge het niet zijn hoopt het blad. In de rivier Het Spui is op de Bieningen eene nieuwe vaargeul ontstaan, waardoor bet thans mogelijk is, de rivier met elkeu water stand in of uit te varen. Niet minder dan 783 personen zijn in de afgeloopeu maand aangeworven voor het Indische leger. De miliciens, die voor Indië twee jaar detachement aanvroegen, zijn hier onder begrepen en hun getal moet niet onaanzienlijk zijn. Nadat op i Mei j.l. de bouwondernemers der sporttemoonstelling te Scheveningeo, de heeren Van Lieflandt tevens architect der tentoonstelling, en H, E. de Baan de gebou wen hadden opgeleverd, heeft Donderdag middag j.l, de goedkeuring er van plaats gevonden door het uitvoerend comité, waarbij de meeste zijner leden tegenwoordig waren. Te voien was door het comité de ronde ge daan in alle gedeelten en localiteiten van het gebouw, en aadat die taak was verricht wendde de heet Tramglino, ged el egeerd com- missaris en lid van het uitvoerend comité, ach tot de beide bouwondernemers, bracht dezen hulde voor hetgeen door hen was ver richt, in 't bijzonder den heer Yan Lieflandt als ontwerper, en stelde hierna met volkomen gerustheid en vertrouwen voor, steunende ook op de voorlichting van onpartijdige en ervaren deskundigen, het gebouw goed te kernen. Alle aanwezige leden van het comité stemden hiermede in en de waarnemende vooizitter, de heer Van der Ouder meiden, aam aardde vervolgens, tta andermaal de bouwondernemers te hebben gehuldigd en dank betuigd, namens het comité de gebouwen. Ook voor zijn mede-ondernemer, den heer De Baan, sprak hierop de architect der ten toonstelling de heer Yaü Lieflandt, een >YVnrd van dank dat dit belangrijk werk hem was opgedragen en voor de onderscheiding hem te beurt gevallen het plan te hebben mogen ontwerpen, maar in 't byzouder voor de ondervinden medewerking en samenwer king waardoor huu zware taak zeer was ver licht. Hij beval zich en zijn mede-ondernemer verder aan en eindigde met den wensch, dat 't comité voor zijn bemoeiingen mocht be loond worden door het welslagen der ten toonstelling, bij welken wensch de heer De Baan rich van heeler harte voegde. Door de vele en kwistige inzendingen van verschillende bloem kweek erge h, laat het zich aauzien dat de recreatie-tuin van de ten toonstelling met muziektempel in 't midden, zijn achthoekige esplanade met bazaars en verpozingslokaienelectrisehe verlichting en elegante bouwordeeen aflerverrassendsten en "aaulokkelijken aanblik zal oplevereneen hoogst aangenamen indruk zal maker en het middelpunt van gezelligheid belooft te worden. De Temp* acht het kunstntveau op den Salon du Champ du Mars veel hoog tv dan op dien van Champs-Elysées. Het is in het Champ de Mars, dat de meeste onzer tlol- landscbe artisten exposeerden Vos, Israels, Gabriel, Ten Gate, Mesdag, Zileken worden met lof vermeld. Namens den burgemeester van Rotterdam zijn aan de verschillende ©ader-inspecteurs van politie uitgereikt formulieren, welke hen ten allen tijde in de gelegenheid stellen, ook tegen den wil van den eigenaar, fabrieken en werk plaatsen te bezoeken, om zich van eene rich- tige naleving der arbeidswet te overtuigen. In geval van weigering behoeven de formulieren slecht door den betrokken onder-inspecteur te worden ingevuld. In de te Amsterdam gehouden halfjaar lijkse he vergadering der vereen igïngen en afdeelingen tot bestrijding der prostitutie, onder voorzitterschap van ds. H. Pierson, was de vereenïging tot opbeuring van gevallen vrou wen n|j% vertegenwoordigd. Het bestuur dezer vereenïging had bericht, dat de vereenï ging hiertoe besloten had wegens de opruiende woorden door ds. Pierson ïri Frascati ge sproken. Men zal zich herinneren, dat ds. Pierson, naai- aanleiding van de woorden van den burge meester van Amsteidam, die met het oog op de studenien-middermichiszendeimgen, deze >kleine kereltjes" had genoemd, in Frascati sprak van sklesne kerels",die inden gemeen teraad, als dergelijke zaken tersprake komen, geen mond opendoen; die in mooie huizen wonen en sgroote kerels" niet aandurven. In het Vaderland treedt de gemoedelijk geestige t»Dirk Groen" in eene beschouwing over de tjjciverscliuiving. IIij zegt dat de regeering vaderlijk en moe derlijk wilde gaan zorgen om ons op de klok te loeren kijken en vervolgt dan: sToen beeft zij een circulaire gemaakt. Ik weet niet, of u van circulaires houdt, ik houd er niets van. Van de tien zijn er altijd vijf overbodig en vier die den boel in de war sturen. In de circulaire staat, dat gemeente besturen de klok met I Mei mogen verzetten en dat ze 'took mogen laten. Naar mjjn boe renverstand eer circulaire van de in de war sturende soort. Want als nu 't eene gemeente bestuur het doet en het andere niet? En bovendien, dat is nu geheel iets anders. Wil zich post, telegraaf en spoor regelen naar Amsterdam, of naar Labrador, naar Moskou, of naar Afjeh, dat is een ding van dienst, dat ons hoogstens dwingt om spoorwegboekjes te gebruiken, waarin da spoorcijfers rood en de gewone menschel jjke cijfers zwart gedmkt zijn. Maai- de gemeenteklokken verzetten, dat is wit zwart noemen, dat is den plaatse- lijken tijd, die er is en blijf, negeeren. Daar door is dan ook een Hefelyke spraakverwar ring ontstaan. Als de regeering op I Mei de klok 20 minuten laat stilstaan, moet ik iederen morgen 20 minuten later opstaan en moet ik iederen avond 20 minuten later naar bed gaan, heeft een geleerd professor, die nu 20 minuten later zijn emeritaat krijgt, gezegd; een professor, meenende, dat alle Nederlan ders zouden doen als hij, heeft uitgerekend hoeveel vaten petroleum er dan wel meer noo- dig zullen rijn ter verlichting van die 20 minuten, Andere geleerde mannen hebben de regeering toegeroepenlaat de klok niet stil staan, maar geef haar te middernacht een Hin ken duw, veertig minuten vooruit, dan staan wij voortaan altijd veertig minuten vroeger op; dan besparen wij licht, wij zijn 's mor gens vroeg by de hand en zullen o! zoo ge zond worden vanwege de morgenlucht. b Mijn heer de redacteur! Ik heb erg veel respect voor professors, en ais ik 't ongeluk mocht hebben myn vrouw te verliezen, zal ik er stellig vóór zij sterft nog een professor bij halen, maar vreemde menschen zijn 't toch! Zou die professor er nu werkelijk nooit van gehoord hebben, dat een baas Zaterdags tegen zijn voikt zegt: sjongens, Maandag een half uur vroeger op 't karwei; 't wordt al vroeper lichtNooit er om gedacht hebben, dat een boer 't land ingaat, zoodra hij zien kannooit dat een fabriek 's zomers en 's winters aan vangt op tijdstippen, die zich regelen naar het licht; nooit overwogen hebben, dat in de maatschappij de menschen, die naar de klok en niet naar het licht leven, eene kleine minderheid in de steden uitmaken?" De '10e dezer maand zal, zegt het Hbl.t een belangrijke dag zijn voor velen onzer siadgenootenmet name uit den werk mansstand. Op dien dag wordt sOns huis", de stichting van den heer P, W. Janssen, plechtig inge wijd, en zullen de schoene plannen, die de stichter en wie met hem arbeidden koesteren, tot verwezenlijking komen. Het gebouw is reeds zoogoed als voltooid. Hier en daar wordt nog een laatste hand ge legd om den verschillenden kleinen en groeten lokalen het vriendelijk aanzien van een ge zellig tehuis te geven, dat velen zal uitlokken den drempel te overschrijden, en wij zijn er zeker van hen, die eenmaal »Ons Huis" bezochten, tot trouwe gasten zal makem »0ns Huis" zal den werkman alles geven, wat hem naast de vervulling der terste levensbehoeften dienstig kan zijn. Hij kan er den geest ontwikkelen, beschaven en ont spannen, ea zal in de gymnastiekzaal kunuen zorgen, dat ook zijn spieren, waarin veelal de bron van zijn levensonderhoud ligt, krachtig worden geoefend. Maar de schoonste verwachting koesteren de bestuuiders vooral van den band, dien zsj aanleggen tusschen maatschappelijk meer en minder bevoorrechten, tusschen verstandelijk meer en minder ontwikkelden. De werkman zal er een nauwen omgang vinden met mannen onzer wetenschappelijke wereld; syn vrouw en dochters zullen zich onder gezellïgen of meer ernstigen .kout met beschaafde vrouwen om de theetafel seharen, en zich buitendien kunnen oefenen in ver schillende takken van huishouding, waardoor de gezelligheid van »Öns Huis" zal overge plant worden in ieders eigen huis. Dit beginsel werd door de oprichters reeds gehuldigd nog voor de eerste steen van het gebouw was gelegd. De vereenïging, die met het door den heer P, W. Janssen ter beschikking gestelde kapi taal »Ons Huis" stichtte en besturen zal, bestaat uit slechts IS personen. Drie hunner, de heeren Janssen, Kaliï en Spakler, vormen een financieele commissie. Onder de overige 15 leden vinden wij vijf werklieden van ver schillende godsdienstige en maatschappelijke richting en een vijftal dames, mevr Janssen Rehbock, mevr. Tetterode, mevr. Gotisch 11 ij mans, mej. Merrier en mej. Yerboom. Al de belangen der stichting zullen in overleg met de 5 leden uit den werkmansstand be sproken worden, en de heer J. A, Tours, die zich geheel aan het dagelijksch bestier gaat wyden, vertelde ons, dat by de inrichting dei- zalen en by het ontwerpen van het plan der werkzaamheden, reeds meermalen het advies der werklieden van zeer veel nut is geweest. Het dagelijksch bestuur zal besiaan uit de heerendr. G. A. Ver rijn Stuart, dr. C, W. Janssen, Van Minden en Van Duyvenbode (twee werklieden), mej. Me rei er, mevr. Jans senRehbock en den heer J. A. Tours, Verder hebben 80 dames en heeren uit verschillende kringen der maatschappij zich gevormd tot verschillende commission, die de on derafdeel ingen zullen leiden. De sSophia-Vereeniging tot bescherming van Dieren" te Amsterdam, heeft bij den burgemeester, als hoofd der gemeente-politie, geprotesteerd tegen de vertooning van eene jacht door dashonden op levende vossen, welke men voornemens is bij gelegenheid van de tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te houden, en hem verzocht die vertooning. op grond van art. 254 der straf wet, te verbieden. Op denzelfden dag, waarop de epidemisch- verklaring werd opgeheven, werden te Sche- veningen in het dorp vier nieuwe gevallen aangegeven l Onder die aangetasten behoort de jeugdige dokter A. de Niet Mz., die aldus het slacht offer werd van de groote toewijding, waar mede hij in den afgeloopen winter de armen praktijk waarnam en dag aan dag de be smetting trotseerde. Door een 100-tal ingezetenen van Ridder kerk is een adres aan den raad dier gemeente gericht, om op zijn onlangs genomen besluit terug te komen en den Amsterdamschen tijd weder in te voeren- Nadat In de gemeenten Numansdorp, Klaas waal en Zuid-Beierland gedurende eene week de proef was genomen met Greenwich-tyd is door die gemeentebesturen besloten daarvan af te zien en geen verandering te brengen in de bestaande tijd regeling, zooals thans in at Óe gemeenten van het eiland de Hoeksche "Waard liet geval is. Pas vier dagen heeft de Rijnsburgsche gemeente klok den tijd van Greenwich aan gewezen, of allerlei storingen in den gewonen dagelykschen sleur doen zicli reeds gevoelen, vooral, omdat de naburige gemeenten den ouden tijd behouden hebben. De Rijus- burgsclse dag loon er b.v. begeeft zich op Greenwich-tyd naar den akker onder Katwijk, De Kntwijksche klok (Amsterdamse!)® tijd) meldt hern wanneer de tijd van schaften daar is. Het gevolg daarvan is, dat hij 20 minuten werkt zonder daarvoor betaald te worden, en daar litj dagelijks driemaal gaat schaften, geeft hij zijn baas dan een uur cadeau. De klokken manifestatie op 1 Mei heeft zijn arbeidsdag dus éen uur verlengd. Donderdagmorgen is de Rijnsburgsche klok weer 20 minuten vooruitgezet Men meldt uit Scherpenzeel (prov. Fries land) van 4 Mei: Gisteren werd hier in de veenderijen in alle stilte de arbeid gestaakt. In alle stilte, want had men te voren niet over het nu zwaarder werk hoeren mopperen, zoodat het loon daar thans niet mede in goede verhouding stond, men zou er niets van bemerkt bebben, te rneer omdat het met de staking ook zoo bovenmate gunstig afliep. Beginnende bij de kleinere, werd door de arbeiders by alle ver- venei-s aangedrongen op 5 cent loonsverhoo- ging per vierkante roede. Dit werd hun, men zou baast zeggen zeer bereidwillig, toege staan, zoodat de werkstaking denzelfden dag, dat zij begonnen was, weer in alle stilte eindigde. Het loon der veenarbeiders is nu dus gesteld op f 0.lJ2l/s per vierkante roede. Terwijl de fabrieksarbeider Ulderiks des nachts in de papierfabriek van den heer H. Mulder, te Oude-Pekela, zat te slapen, hebben andere arbeiders een lap met petroleum on der hem gelegd en in brand gestoken, zoodat zijne kleeren in brand geraakten eo hem het haar op het hoofd geschroeid is. Tegen de- vermoedelijke daders is proces-ver baal op gemaakt. Te Delfzijl overleed dezer dagen eene wedu we. De erfgenamen vermoedden dat er geld moest zijn, doch het was nergens te vinden. Niet weinig echter werden de erfgeuamen verblijd, toen de schoorsteen geveegd werden de schoorsteenveger niet alleen het roet naar beneden bracht, maar tevens een aardig sommetje aan baak- en muntpapier. De zoogenaamde Nederlandsche anarchist- H. Hoer, die te Gent (België) is gearresteerd,, en voorgaf uit Nijmegen afkomstig te zijn, is, naar de Nijm. Cl. verneemt, gedeserteerd van de koloniale reserve te Nijmegen, Sinds eenige dagen wordt te Dinxperlo vermist de heer C, S. 1., eigenaar en houder van liet grootste en tal van jaren bestaande hotel »de Zon". Ook diens vrouw is ver dwenen. Het hotel staat onbeheerd. De politie heeft uit voorzorg deuren en ramen gegrendeld. Men vermoedtdat hun een ongeluk is overkomen, daar verschillende personen tegen 2 Mei bij hen op bezoek waren genoodigd. Te Gent (Betuwe) is bij het graven in het afgebrande huis van den arbeider D. onder een bedstede een geraamte opgedolven. Aan het hoofd zijn nog kenteekenen te bespeu ren, waaruit men besluiten kan dat het een geraamte van een man is. Eenige met laken overtrokken knoopen lagen in \:e nabijheidl Vermoedelyk is daar in vroeger dagen eene misdaad gepleegd. Te Middaehten (de Steeg) is Woensdag morgen op de rails van den spoorweg ge vonden, het lijk van H. E., oud 26 jaar, koetsier te Velp. Vermoedelijk is hij Dinsdag avond door den laatsten trein overreden. Het hoofd was geheel van den romp ge scheiden. De ongelukkige was gehuwd en had een kind. Op een verkooping gehouden onder Wil lemstad bij den heer A. v. T. werd o. a, een oud kastje verkocht voor f4. Dekooper, een handwerksman, ontdekte by zijn thuiskomst een geheime lade, welke bevatte 45 oude gouden tientjes en vele andere oude gouden en zilveren munten. De eerlijke boo per, be twijfelende of het wel zijn eigendom was heeft het geld in handen van een notaris gesteld. Hit Os (N.-B.) meldt men omtrent den op den heer H. v. Leeuwen gepleegden aanslag nader het volgende: Omstreeks éen uur 's nachts weiden op de woning eenige schoten gelost. De eerste kogel drong voor in het huis, terwyl vijf gaten geboord werden in de ramen der boven verdieping, waar de heer v. L. en zijne echt- genoote sliepen. Er rijn twee zes- of acht kantige stukken lood in het plafond gevonden. Bij de naast het huis staande fabriek is steeds een nachtwacht, die vóór liet- lossen der schoten niets verdachts hoorde. De politie, hoewel laat gewaarschuwd, .doet ijverige na sporingen en de burgemeester aldaar heeft £300 uitgeloofd aan hem, die zoodanige aan-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2