doch dit voorstel werd met 14 stemmen tegen 4 verworpen. Na eenige discussie, ■waaruit bleek dat burgemeester en wethou ders zich leien dat Ged. Staten tegen boven vermelde aflossing in 44 jaren geen beden king zullen hebben, werd dit voorstel aan genomen met 47 stemmen tegen 4, die van den beer Van Erpecum. Bij het voorstel van burgemeester en wet houders tot het verzekeren van werklieden tegen ongelukken bij openbare aanbesteding van gemeente-werken, werd op voorstel van den beer Schuurman met 11 stemmen tegen 7 aan het slot bijgevoegd de volgende clausule: voldoet hij niet aan zijne verplichting of op onvoldoende wijze ter beoordeeling van de directie, don verbeurt hij voor eiken dag f 25.Bie korting wordt bij de eerstvolgende termijn van afbetaling van gemeentewege ingehouden". Ook de heer Van Erpecum wenscht nog eenige wijziging, doch zjjn voorstel werd niet ondersteund en kon dus ook geen punt van behandeling uitmaken; waarna het voorstel van burgemeester en wethouders werd aan genomen met 1G stemmen tegen 2, die van de heeren Tak en Ris. Hierdoor zullen, wanneer, naar het oordeel van burgemeester en wethouders, hiervoor termen zij», in de bestekken de bepalingen worden opgenomen welke daaromtrent gel den voor alle werken welke vanwege het rijk worden aanbesteed. De staat der oninvorderbare posten van de plaatselijk directe belasting, dienst '1890, werd goedgekeurden wet de wettelijke afschrijving tengevolge van overlijden, ver trek uit de gemeente of van verleende remissie ad f 1513.75 en de nonvaleurs door faillissement of wegens onvermogen ad f 788.23®. De twee ontwerp-besluiten tot het doen van af- en oversell rij vingen op de gemeente- begrootingen voor 1891 en 1892 werden ;net algemeene stemmen vastgesteld zonder re sumtie, teneinde ze aanstonds ter goedkeuring te kunnen zenden aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie. De rekening van het beheer der fondsen van de vernietigde gilden alhier over 4891, bedragende in ontvangst f 393.51V» en in uitgaaf f208.75, sluitende met een goed slot van f 484.70 Vi, werd met algemeene stemmen goedgekeurd; tijdens de behandeling dezer rekening hebben de voorzitter en de heer Loneq, leden der commissie van beheer, op grond van art. 24 der gemeentewet, de ver gade ivaul verlaten. De oudste wethouder, de heer Loopuyt, heeft tijdens het afwezen van den burgemeester, diens betrekking als voorzitter waargenomen. Aan J- F. Gudde werd op zijn verzoek, op grond van ark 34 der verordening tot heffing eener plaatselijke directe belasting, afschrijving verleend over 9 maanden ten bedrage van f22.50 en aan I. N. J. Wouter- lood over 8 maanden ten bedrage van f13.331/». Yoorts werden buigemeester en wethou ders gemachtigd wanneer het plan voor de daartoe aan te gane geldleening door Gede puteerde Staten dezer provincie zal zijn goedgekeurd tot het vaststellen van het bestek voor de openbare aaubesteding van de vernieuwing van een gedeelte van den kaaimuur aan de Nieuwe haven, tusschen de Varkenssluis en de Willemsbrug. Na de mededeeling van burgemeester en wethouders dat de directeuren der naam- looze vennootschap »de Stearine-Kaarsen fabriek Apolio" alhier, in appèl zijn gekomen van het vonnis der arrondissemeats-rechtbank te Rotterdam in zake den aanslag dier fabriek in de plaatselijke directe belasting dezer ge meente, over den dienst 1890alsmede dat door hun College de vereischte maatregelen zijn genomen ter uitvoering van het hiertoe betrekkelijk raadsbesluit; en deze mededee ling voor kennisgeving was aangenomen vroeg de heer Van Harwegen den Breems het woord. In de zitting van November 4894 was door het dagelijksch bestuur de toezegging gedaan, om te onderzoeken of bet mogelijk zou zijn de buizen van den Singel aan te sluiten aan het gemeente-rioolwanneer daarvan een rapport mocht zijn, verzocht lijj aan den voorzitter, de vraag bij het college van burgemeester en wethouders ter tafel te brengen, om dit rapport voor de leden ter inzage te leggen. De voorzitter verklaarde zich bereid, het verzoek van den heer Den Breems aan het college te zullen overbrengen. De heer De Groot vestigde de aandacht op een bericht in de ütieuwe Schiedamscke Courant-, omtrent eene onregelmatigheid bij de verkiezing voor de Provinciale Staten, doordat sommige kiezers geen stembiljet hebben ge kregen en 2o. dat anderen van bet onder bureau gezonden zijn naar het hoofdbureau om hunne stem te kunnen uitbrengen. De heer Visser verklaarde, dat er aan het onderbureau slechts 2 personen geweest zijn, die in het hoofdbureau behoorden te stem men, overigens dat het bericht in die courant zeer overdreven was voorgesteld. De voorzitter deelde mede, dat waar schijnlijk bij het schrjjven der adressen een bladzijde van de kiezerslijst was overgeslagen, doch dat het grootste gedeelte van de op dat blad voorkomende kiezers, op hunne aanvraag van stembriefjes zijn voorzien en aan het hoofiibureau hunne stem hebben uitgebracht. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. De 17de Mei e.k. zal voor een onzer beste burgers een heuglijke dag zijn. Den 17den Mei 1842 toch promoveerde dr. C. J. Vaillant aan de universiteit te Leiden tot doctor in de medicijnen. Voor zijn talrijke vrienden, vereerders en bekenden op allerlei gebied meenen we dezen dag insgelijks een heug lijken dag te mogen noemen. Schiedam zou dr. Vaillant noode missen. De afdeeling Schiedam van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond zal, blij kens achterstaande advertentie, Woensdag 48 Mei a.s. een openbare bijeenkomst houden, waarin als spreker zal optreden de heer M. C. M. de Groot, die behandelen zal »De Schiedam- sche inkomstenbelasting". Het bestuur, dat den heer De Groot, een der ontwerpers dezer belasting, uitnoodigde dit belangrijk onderwerp te bespreken, kon voor zeker geen beter keus doen. De degelijke wijze waarop de heer De Groot de inkomstenbelas ting in den gemeenteraad tegen de bedenkin gen er tegen ingebracht verdedigde, doet ous verwachten dat itij er in slagen zal ook de tegenstanders buiten den gemeenteraad te overtuigen dat deze belasting de meest billijke is. Daar er gelegenheid tot debat bestaat, ver trouwen wij dat zij die bezwaren tegen deze belasting mochten hebben, ze in deze bijeen komst gullen te berde brengen. Dezer dagen werd bericht, dat op de sport- tentoonstelling te Scheveningen den 42n en 13n September a.s, een kolf wedstrijd zal plaats hebben, in de baan welke daar van wege het bestuur der tentoonstelling is ge legd. Dit be rid ie kunnen wij aanvullen met de mededeeling, dat ook nog andere kolf- wedstrijden zuilen gehouden worden. De eerste daarvan, op Vrijdag 24 Juni a.s, zal zijn een provinciale wedstrijd voor Zuid-Holland. Hij zal personeel zijn, maar er zal ook gekolfd worden om bet kampioenschap van Zuid- Holland, waarvoorde sporttentoonstelling een fraaie medaille uitlooft. Aan de kolfvereeniging nSchiedam" is de regeling van dezen wedstrijd opgedragen. De 4e luitenant der infanterie in Xederl. Indië K, van Erpecum (gedetacheerd ia Nederland) is benoemd tot kapitein bij dat wapen. H. M. de Koningin-Regentes heeft den gouverneur der jeugdige Koningin, dr. J. J. Salverda de Gravenaar Sand ontboden opdat zij hare lessen geregeld zal kunnen blijven vervolgen. Dr, Van Tienhoven had geen bezwaar dat H, M, bare studies voort zette. H. M. de Koningin-Regentes heeftop voorstel van den minister van binnenland- sche zaken, besloten aan het 4e internatio nale congres voor de zaak der drankbestrij ding, dat in September a.s, te 's-Gravenhage zal gehouden worden, eene rijkssubsidie van f4000 te verleenen. De ÏV. B. Ct., den uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten besprekende, zegt daaromtrent o. a. liet volgende Zoo de uitslag der verkiezingen voor de gewestelijke vertegenwoordiging iets iu een helder licht heeft geplaatst, dan is liet dit, dat bijna overal in het land de liberale partij in kracht is toegenomen, en daarentegen de anti-revoluUonnaire partij meer en meer wegslinkt. Voor de aati-revolutionnaire partij is de uitslag dezer verkiezingen erger dan eene nederlaag. Zoowel waar zij de samenwerking met de Roomschen zocht, als waar zij die hulp hooghartig afwees, overal is zij geslagen. Hare onmacht kwam nooit onder helderder licht. Maar niet enkel de anti-revolutïonnaïren zijn bjj deze stembus geslagen. Er is nog eene andere partij, die eene les heeft ontvangen. Als hervormingspartij bij uitnemendheid heeft men sedert kort eene groep van jonge mannen zien optreden, die bij voorkeur kracht zocht in het afbreken van de liberale partij. Om voor zich de volksgunst te winnen, moest het heeten dat de liberale partij oud en af geleefd was, tot niets meer ia staat, nauwe lijks eene schim meer van hetgeen zij een- - maal geweest was. Wat middelen zijn er niet al door deze mannen aangewend om zich aan het volk op te dringen! En de uit komst t Zie de lijst van Amsterdam. 3200 a 3300 stemmen op de »achterl|jke" liberalen een groote honderd op de vooruitstrevende radicalen f Van de nagenoeg 5509 kiezers, die aan de stemming deelnamen, op zijn hoogst 150, die vertrouwen toonden te stellen in eene politiek, die zooveel heerlijkheden beloofde Er moge onder den invloed der teleurstel lingen van vroegere jaren een oogenblik ge weest zijn, dat velen wankelden in hun geloof in de liberale beginselen, de stembus van 10 Mei levert bet verblijdende bewijs, dat de liberalen de volksgunst herwinnen. Het koninklijk penningkabinet te 's-Gra ven hage is door aankoop in liet bezit ge komen van de muntjes, welke onlangs te Avenhorn bjj Schagen opgegraven werden. De generaal-majoor A. Kool heeft te Arnhem het commando over de 2e divisie infanterie aanvaard. Onder zijne leiding zullen er nog deze-maand tusschen Zutfen en Amers foort kader-manoeuvres worden gehouden, waaraan ral worden deelgenomen door de nieuwbenoemde kolonels van liet 5e en 8e reg. iu£ De vereeniging »De Ambachtsschool" te Rotterdam heeft van den heer Gotthilf Israël Detevié, den 5n Mei aldaar overleden, een legaat ontvangen groot f850, vrij vau suc cessierecht. Eerstdaags zal de kening opengesteld wor den voor de exploitatie van de staal-water- bronnen in den Haarlemmerhout, De internationale sport-tentoonstellmg te Scheveningen zal op 1, 2 of 3 Juni a.s, ge opend worden. De juiste datum kan eerst vastgesteld worden, wanneer antwoord ont vangen is van de Koningin-Regentes op de uitnoodiging van het comité om bij de ope ning tegenwoordig te zijn. Omtrent de internationale sport-, visscherij- en paarden tentoonstel ling, welke 1 Juni te Scheveningen zal geopend worden, kunnen wij enkele bijzonderheden mededeelen, welke een beknopt overzicht geven van den stand der inzendingen. De vissch er ij-af deeling be slaat, behalve de voren genomen wandvlakte, een ruimte van 900 Mi, met inzendingen van Nederland, België, Engeland, Noorwegen, Duitschland, Oostenrij k-Ho ngat* tje, China, Frankrijk enz. De regeering van laatstge noemd rgk doet een officieele inzending, met name van het departement de la Morme et des colonies. Aquaria van zout- en zoet- WAtervissehen komen in deze afd.elingvoor, De afdeeling rijsoort neemt 900 M- in. Belangrijk rijn de inzendingen van rijtuigen, stalinrichtingen, hoefbeslag, hornachementen enz. De wielersport bezet 600 M1, voor namelijk ingenomen door vélocipèdes en aanverwante artikelen van de voornaamste etablissementen hier te lande en buitenslauds. In de afdeeling athietieJcêsport (200 M=), munten uit de vele toestellen ten gebruike bij de gymnastiek, Üe jacht- en schietsport heeft een omvang van niet minder dan 3600 |ls, waarin alle landen zijn vertegenwoordigd, vooral door geweren en jachtartikelen. De watersport bezet 600 M*. Opmerkelijk zullen vooral zijn de verschillende Fransche, En- gelschs en Nederlaadsche bootjes, de collection gewonnen prijzen van de roei- en zeÜver- eenigingen »De Am stel" te Amsterdam en »De Hoop" te Rotterdam, Hier zal een duik- toestel uit Bremen in werking geëxpereerd zijn. De sneeuw- en ijssport strekt zich uit over 800 M*in deze afdeeling zullen uitblinken zeer sehoone arresleden, vele op getuigde ijsschuiten, allerlei soorten schaatsen uit Holland, Noorwegen, Hongarije, Engeland, Duitschland en Amerika. In de afdeeling Bergsport, met 700 M2, zijn hoogst opmerke- Ijjk de plastische voorstelling van een giet schei:, alle mogelijke utensüia en kleedingstukken voor bergbekUmmirig en vele gezichten en reliëfkaarten van touristen-vereenigingen. De toegezegde inzendingen in de retrospec tieve afdeel in gen maken reeds een ruimte van 800 M2 noodig. Men vindt er onder oude kaatsspelen, oude sleden, beenen schaatsen, Hindeloper vrouwenfiguren op schaatsen, oude jacht voor werpen, oude rijtuigen, fraaie gobe lins die jachtpartijen voorstellen. De af deeling schoont- kunsten vereischt 2 zalen van 600 en 500 M2, de laatste voor aquarellen en kleine schilderijen. De inzendingen nemen toe, terwijl de bibliotheek 2 salons vordert, elk van 100 Ml, the eenigermate gezellig zijn ingericht. Er zijn belangwekkende exemplaren ingekomen met betrekking tot den sporten vele toezeggingen van sportbladen. De verschillende voorwerpen die met sport in betrekking staan, als reis- en pie-nic-benoo- digdhgden, ameublementen, jachtkamers, ver schillende spelen enz,, vullen een ruimte van 3000 M5. De afdeeling luchtvaart-materialen, zooals ballons, paracbuten enz. 400 M2 en de afdeeling hygiene, waarbij draagbaren, chirurgische instrumenten enz., 100 M2. Dit zijn slechts eenige losse groepen uit de hoogst belangrijke verzameling inzendingen, welke deze tentoonstelling inderdaad tot een der best geslaagde zullen maken, in de laatste jaren gehouden. Men mag dan ook reeds nu het succes verzekerd achten. Tot directeur der maatschappij zeebad Loosduinen is benoemd de heer A. Roozen- raad, gepensionneerd kapitein van het Oost- indische leger te 's-Gravenhage, Zooals wij reeds vroeger mededeelden, heeft 1

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2