Binnenlanflsclie Berichten- a A S K B IJ K. Ravachol is gisternacht van Park's naar Saint Etienne overgebracht, om daar terecht te staan wegens de drie door hem gepleegde moorden, Beala en vrouw Soubère, die als Ravachol's medeplichtigen terechtstonden, maar vrijge sproken werden, zijn opnieuw in hechtenis genomen, onder verdenking van medeplich tigheid ook aan de misdaden, waarvoor Ravachol voor het gerechtshof van Saint Etieone zal terechtstaan. E N E L Jt N O. In het Lagerhuis verklaarde de heer Worms, dat de Britsche regeering niet aan den president der Transva&lsche republiek beloofd heeft, hem Swaziland af te staan. De regeering draagt hoegenaamd geen kennis van een voorstel van den heer Rhodes, om de toestemming der Transvaalsche republiek te verkrijgen tot aansluiting by een tolverbond tusschen alle koloniën en staten van Zuid- Afrika in ruil voor den afstand van Swaziland. De minister Hamilton deelde mede, dat in het najaar twee kaoonneerbooten op het Nyassn-meer zuilen worden gest&tionneerd betgeen de beteugeling van den slavenhandel aiimerkelijk zal bevorderen. In het legerbuis is de motie van Webster, ten gunste van de afschaffing der artikelen van de kieswet, betreffende de analphabe- tische kiezers, teneinde in waarheid de vrij heid der verkiezingen te verzekeren, aange nomen met 116 tegen 55 stemmen. De motie werd door Balfour ondersteund, die de mea ning uitsprak dat de bedoelde artikelen tot misbruiken leiden, aangezien kiezers, die niet kunnen lezen noch schrijven, aan ongewet tigde invloeden blootstaan bij de verkiezingen. Mocht het Parlement ooit de kieswet wijzi gen, dan zou de richting moeten gevolgd worden, door de motie-Webster aangewezen. Dinsdag 17 Mei zal te Belfast eene ver gadering worden gehouden van de protestant- sche minderheid der bevolking van Ierland om protest aan te teekenen tegen HomeJluh (een afzonderlijk Iersch Parlement) en maat regelen van verzet te beramen, overeenkom stig het verlof, haar daartoe in Salisbury's voorlaatste redevoering gegeven. Donderdagavond is door een polhie-agent in de noordelijke voorstad van landen Jïïghgate, een bom met lont, gevuld met pyroxoline, gevonden. Men vermoedt dat de persoon, door wien de bom is neergelegd, vóór het aansteken van de lont is gestoord. De bom woog 6 Engelsche ponden. OOSTENRIJK. In eene Woensdag te Buda-Pest gehouden ftlgemeene vergadering van Hongaarsche bis schoppen, door den nieuwen primaat mgr. Vaszary bijeengeroepen, zijn de voorstellen zij haren vader in het gelaat zag, bevestigd. Al wat een minnende vrouw wedervaart, brengt zij in verband met het voorwerp barer tuin j Bianca's eerste vraag was dan ook «Hoe is het met Koenraad 1 Heeft hij geschreven Deert hem iets De handelsraad glimlachte om deze hartstochte lijkheid, maar hij vond er niets vreemds in en antwoordde «Geschreven heeft hij niet, doch ik breng u nog nader bericht. Ik heb hem op mijn reis een bezoek gebracht en een uur met hem gesproken. Hij gaf mij zijn hartelijke groete aan u mee." *0," riep Bianca«wat zijt gij een goede, beste vader I Wat is dat lief van u Zonder iets meer te gevoelen van de natuurlijke schuwheid tegenover den ernstigen man, die haar steeds terughoudend bejegend bad, sloeg zij hem de armen om den hals en strooide zijne wang. Doch alsof zij over hare vermetelheid schrikte, trok zij zich weder snel terug en sprak: •Och, vertel mij nu iets van hem. Ik zou zoo gaarne nauwkeurig weten hoe hij het heeft, boe hij woont, wat hij eet en drinkt, boe hij zich ont valt den minister van eeredieust betreffende het doopen van kinderen uit gemengde huwe lijken verworpen. RUSLAND. Het ministerie van financiën heeft reeds aan den Senaat mededeeling gedaan van het door den czaar ter afkondiging onderteekend besluit betreffende den uitvoer van haver en mats. De afkondiging der opheffing van bet uitvoerverbod zou op zijn laatst heden plaats hebben. De gisteren verschenen aflevering der wets- verznmeiing bevat de kdzerlyke ukase, waar door de uitvoer van mai's geheel vrijgelaten wordt en de uitvoer van den voorraad haver, welke thans voorhanden is te Archangel, Libau, Beval en Riga, wordt toegestaan. ITALIË. De iieer Brin heeft de portefeuille van buitenlandschc zaken aangenomende heeren Bonacci, Genaio, Lacava en Sonnjno zullen mede deel uitmaken van het Kabinet-Giolitti. Op de onlangs te Rome gehouden 5e inter nationale bg een komst van het Roode Kruis deelde de voorzitter mede, dat door den koning en de koningin van Italië een som van 10,000 lire, te verdeden in twee prijzen, benevens eenige zilveren medailles, beschikbaar waren gesteld voor het onderzoek naar de doeltref fendste wijze, waarop gedurende den oorlog het slagveld zoo spoedig mogelijk kan ont ruimd en de gekwetsten naar de ambulances of tijdelijke hospitalen kunnen vervoerd wor den. De mededinging is internationaal en blyft tot Juni 1893 geopend, terwijl aan het congres de redactie van het programma en de wyze van mededinging worden overgelaten. In den loop der discussie werd de wensch geuit, dat het Roode Kruis ook zijne be moeiingen tot den zee-oorlog zou uitstrekken. De Nederlandsche vertegenwoordiger, baron Van Hardenbroek, stelde voor, dat in oorlogen, op ver verwijderde plaatsen of over zee, het Roode Kruis, wanneer zijne hulp werd inge roepen, zich met de militaire autoriteiten der krijg voeren den of door middel der reeds, bj) de strijdende partgen bestaande afdeeling van het Roode Kruis, of langs diplomatieken weg, zou in verbinding stellen, en ten tweede, dat in oorlogen tusschen wel en nog niet toegetreden partgen van het Roode Kruis de vereeniging, wanneer hare hulp wordtinge roepen, het recht heeft te eischen, dat de nog niet toegetreden partij zich aan hare bepalingen en maatregelen zal onderwerpen. Op voorstel van den heer Marchess Yitel- teschi werd dit onderwerp aan eene afzon derlijke commissie opgedragen. SPANJE. Aan de Temp wordt uit Madrid geseind, dat de geruchten omtrent eene leening van 100 millioen stellig worden tegengesproken. spant en ja alles zon ik willen weten om mij zijne omgeving elk oogenblik recht duidelijk te kunnen voorstellen. De handelsraad geraakte niet weinig in ver legenheid. Hij had zoo weinig op dit alles gelet, dat hij or eigenlijk niets bepaalds van wist te vertellen. Hij beschi eef zoo goed hem mogelijk was Koenraad» omgeving en vulde zijne vooretel ling aan met te zeggen, dat het hem aan niets ontbrak dan aan die onbeperkte vrijheid, die bij vestingstraf niet kan worden toegestaan. Dit weinige evenwel verwekte reeds een leven dige blijdschap in het liefhebbende gemoed en de heer Brtickner bedacht hoe omzettend dit gevoelige hart zou geleden hebben, indien hij iets te laat ware gekomen en hij haar een geheel andere tijding had moeten brengen. «Schort nu verder uwe nieuwsgierigheid op," zeide hij«nog enkele dagen en gij zult bem wederzien, en dan dit beloof ik u zult gij dadelijk met bem worden verbonden om niet meer te scheiden. Ik wil atles voor die verbintenis in gereedheid brengendoch spreek er nog met niemand over. Ik wil niet, dat mijn huis, dat al De begrooting zal eerst in Juli afgehandeld kunnen zijn en eerst daarna zal de krediet- operatie plaats hebben. De minister van finan ciën ml een suppletoir krediet van 12 millioen aanvragen. T U B K IJ E. De dagbladen maken een brief openbaar van den grootvizier, waarin ten stelligste het gerucht, als zou de sultan ongesteld zijn, tegengesproken wordt. AMERIKA, Het comité ia het Huis van afgevaardigden te Washington beveelt de goedkeuring aan der wet, volgens welke vreemdelingen, die in de Unie aankomen, aan reisgoed niet meer dan voor eene waarde van 100 dollars vrij mogen invoeren. Aan de Sew-Torh Meraid wordt uit Valencia gemeld, dat in de hoofdstad Caracas opnieuw eene ontploffing van bommen heeft plaats gehad, thans gericht tegen het bonds- paleis en de kazernen. De schade is onbe- teekenend. Er had eene arrestatie plaats. De president zou trachten eene nieuwe leening te Londen te sluiteu. TWEEDE KAMER DER STATEN.GENERAAL. Zitting van 13 Mei. Besloten is tot toelating van het nieuwge- kozen lid voor Kampen, mr. JE. baron Mackay. Het wetsontwerp om het vermoeden dat olograpbische testamenten door den erflater zelf geschreven zqn, te versterken, werd ver dedigd door den heer Travagfino, als zijnde in het belang der rechtszekerheid. De minister van justitie bepleitte krachtig de bevestiging van het olograliseh testament, waarvan het publiek het meest gebruik maakt, tegen chicanes. Een eenvoudige ont- kentenis van het geschrift bracht den erfge naam in de moeilykste positie. De uitbreiding van het vermoeden van echtheid tot de onderteekening van het ge heime testament achtte hij niet noodig, al zou hg zich tegen een wijziging van het ontwerp in dien geest niet verzetten. Een voorstel in dien geest werd ingediend door de heeren Travaglino en drie andere leden, met het doel om de ontkenning van testa mentaire geschriften zoo zeldzaam mogelijk te maken. Een amendement van den heer Travaglino, om het vermoeden van eigenhandig geschre ven te zijn, uit te breiden tot alle geheime testamenten, werd aangenomen met 45 tegen 22 stemmen. Het geheele ontwerp werd daarna aange nomen met 61 tegen 7 stemmen. Dinsdag zijn aan de orde de ontwerpen betreffende de pensioenen aan het loodswezen en de noodwet tot bulpverleening aan ge meenten. zoo lang in opspraak was, opnieuw aanleiding geeft tot gepraat. Dit zal het laatste en ook het zoetste geheim zijn, dat wij uog te verbergen hebben," Van vreugde blozend, kuste Bianca hem de hand. >Nu echter beb ik nog iets mede te dealen," zeide de heer Bruckner, terwijl hij zicb den schijn van bedaardheid trachtte te geven, die hij niet gevoelde«gij zult voortaan het bestuur der huishouding op u dienen te nemen. Uwe moeder Is op «ais gegaan." "Op reis gegaan Mijne moeder ff vroeg het verschrikte meisje, «Waarheen dan En hoe Is dit zoo haastig toegegaan?*' «Zij was niet wel," hernam de heer Brückner, «en nu stond de arts op oogenblik kei ijke veran dering van klimaat. Om zich alle moeite, als die van afscheid nemen, van allerlei verklaringen, van regeling harer zaken te besparen, achtte zij het best maar terstond te vertrekken. Ook u wilde zij het hart niet week maken en droeg mij op u voor haar vaarwel te zeggen." Bianca keek haren vader nog even verwonderd Het debat is hierna aangevangen over de internationale overeenkomst betreffende het goederenvervoer op de spoorwegen. De heer Van Karnebeek maakte eenige op merkingen, maar achtte de conventie voordee- lig voor het publiek. De heer Vrolik betoogde de mogelijkheid dat ze in de toekomst moeilijkheden zou kunnen opleveren. Op de vraag van den heer Van Beuningen constateert minister Van Tienhoven dat de regeering waarschijnlijk niet in het binnec- landsch verkeer zal overnemen het verbod tot afzending van aan bederf onderhevige goederen tegen rembours. De overeenkomst zelve biedt gelegenheid aan om tijdens hare werking aan eventueel* bezwaren in de practijk te gemoet te komen. De overeenkomst werd ten slotte aange nomen. Nog werden aangenomen de naturalisatie- ontwerpen, met verwerping van het amende ment der commissie van rapporteurs om in het ontwerp betreffende L, M. Lyon te Utrecht, weg te laten de bijvoeging: «zich noemende L. M. Barnet Lyon", daar niet blijkt datre- questrant recht heeft op het voeren van den naam Barnet. Eindeljjk werd aangenomen het ontwerp tot verlegging van het visitatiekantoor van Groesbeek naar Nijmegen. SCHIEDAM, 14 Mei 1892. Bij bon. besl. is aan Anne Willem Hoekstr® te Groningen toegekend een zilveren zakuur werk, en aan Henri van Oosten te Antwerpen een marine-kgker, als blijk van waardeering van de door hen betoonde mensch lie vend heid bg gelegenheid der redding van de schipbreu kelingen van het op 9 December 1.L in de haven van Antwerpen verongelukte Neder landsche tjalkscbip Maria Jdntina. Men schrgft uit het district A alten aan de Amh. Ct. "Wat niet te verwachten was, is geschied. Voor de beide door het bedanken van libera len opengevallen zetels zjjn weder twee libe ralen gekozen, zijnde de heeren mr. W. D. Bosch en jhr. G. L. C. H. Baud. Men kan gerust verklaren dat deze mannen wegens hun ad ministratieve kennis een aanwinst zulten zyn voor de Provinciale Staten van Gelderland. Dat er van anti-liberale zijde hard gewerkt werd blijkt wel daaruit, dat er nog 50 stem men meer dan in 1889 werden uitgebracht. Toch kregen de liberale candidateu 200 stemmen meer dan in dit jaar. Men mag daaruit met zekerheid opmakendat de be volking zoo langzamerhand inziet, dat van het samengaan van katholieken en anti-revolu- tionnairen weinig heil is te wachten. Uit de stemmenljjst valt op te maken, dat zelfs onder de anti- re vol utionnairen er velen een san. ij gevoelde wol, dat hij iets achterhield, dat voor haar verborgen scheen te moeten blijven. Hoe weinig moederlijk de behandeling was, die zij stëeds van baar ondervonden had, zoo zonder oen enkel woerd van afscheid ver weg te trekken, dat was meer dan door de verklaring van den heer Brtickner kon worden vergoelijkt. Zij zocht naar andere oorzaken en herinnerde zich natuurlijk, hoezeer hare moeder zich steeds tegen eene ver bintenis tusschen haar en Koenraad had aange kant; zij wist ook haar fijn vrouwelijk gevoet had bet zeer goed kunnen opmerken dat hare vriendelijkheid en hare schijnbare berusting in het gebeurde slechts gehuicheld waren en de oude haat en tegenzin nog bij haar voortleefden het kon niet anders zijn of zij wilde door baar overhaast vertrek de noodzakelijkheid ontgaan om getuige te zijn van het huwelijk. Dat zij haar niet tet teegeven aan hare wenschen had kunnen overhalen, moest de reden zijn, dat zij haar geen afscheidswoord had waardig gekeurd. {Wordt vervolgd.).

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6