Gemengde Berichten. Biltilcn-canlract. De minister van koloniën heeft ter kennis van den voorzitter van de Tweede Kamer gebracht, dat na de inzending van de memorie van antwoord be treilende het Bi lli ton-contract te zijner kennis is gekomen eene beschikking van den gouverneur-generaal, van 9 Oct, 1.L, waarbij, onder aanzegging, dat hij bij nadere gegronde klachten uit 's lands dienst zou worden verwijderd, ontevredenheid is betuigd aan den ontvanger der in- en uitvoerrechten en accijnzen, tevens fungeerend havenmeester te Tandjong Pandan, omdat deze, nondanks de hem namens de regeering gedane waar schuwing, om geen geschenken van deBilliton- mnatschnppij aan te nemen, is blijven voort gaan met het ontvangen van eene toelage van die maatschappij, als belooning voor de diensten, welke bij haar in zijne voorschreven funciiën bewees, terwijl hij zich voorts aan verschillende ongeoorloofde handelingen heeft schuldig gemaakt, o. a. door betaling te doen vorderen voor de behandeling van douane documenten, door steenkolen aan de BiUilon- maalschappij te leenen, zonder voorkennis van den assistent-resident van Billilon, alsmede door den uitvoer te weigeren van tinnen voorwerpen van meer dan '10 katis gewicht en de personen, die deze wilden uitvoeren, daarmede naar de administratie derBiliiton- maatschappij te zenden". SCHIEDAM, 20 Mei 1802. De anti-re volutionnaiie kiesvereeniging ^Nederland en Oranje" heeft voor de aan staande herstemming den heer L. "W. Jansen (ultram.) cnndïdnat gesteld. De tappers, slijters en debitanten van loterijbriefjes binnen deze gemeente worden er aan herinnerd dat zij, op vertoon van hun aanslag-biljet, gedurende deze en de volgende week, hun patent ter gemeente-secretarie kunnen bekomen. Men meldt aan het It. Mil. van 18 Mei uit Sand Bare Majesteiten dineerden gisteren na terugkomst uit Baden ten acht ure, doch trokken zicli spoedig na een kort onderhoud met het gevolg, dat in de nevenzaal gegeten had, in Hare vertrekken terug. Hedenmorgen kwart over negen waren de Koninginnen reeds weder in de rijtuigen gezeten en reden met het gevolg naar Bïihl, waar een extra trein gereedstond, die de hooge gasten naar Heidelberg bracht, Daar aan het station stonden de rijtuigen gereed en begaven deKoninginnen met gevolg zich naar het hotel Prinsen Ivarl, waar prinses Elisabeth von Waldeck, de zuster der Koningin-Regen- tesse, hare gasten begroette. Na het déjeuner werd een rijtoer gemaakt. De zuster der Koningin* Kegentesse keert met den extra trein mede naar hier terug. Het weder blijft regenachtig en koud. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag niet plaats hebbeu. Voor de officieren der landmacht zal voor groot-tenue de epaulet iu eere worden hersteld. Een correspondent der Indèpendance Beige. verklaart, dat de onderhandelingen van de Spaansche regeering met de Nederlandsche, over het tot stand komen van een handelsver drag nog wel niet ver gevorderd zjjn, maar toch reden geven om te hopen dat zij vóór i Juli geleid zullen hebben tot een verdrag op den grondslag der minimumtarieven van de beide landen De koloniën zouden van de overeenkomst uitgesloten zijn. Met Zweden is. het tot stand komen van een verdrag in beginsel verzekerd. De centrale anti-re vol utionnnire kiesver eniging in het district Zoetermeer heeft voor de herstemming van twee leden voor de Provinciale Staten op a.s. Dinsdag besloten, benevens de candidatuur van R. G. S. baron van Rhemen van Rhemensbuizen, ook de candidatuur van mr. J, G. S. Bevers krachtig te steunen. In een mondeling gesprek met de afge vaardigden der anti-rev. kiesvereenigingen in het district Haarlem heeft de heer 't Hooft verklaard, dat hij, wat zijn persoon aangaat, zich bij de herstemming liever wilde terug trekken, doch nu de partij had gesproken en geweuscht, dat hij als candidnat zou optreden, was hij van dat denkbeeld teruggekomen. De katholieke kiesvereeniging vergadert heden om te spreken over de herstemming. Door de exploitatie-, Hollandsche ijzeren en Nederlandsche centraal spoonv.-maat- sc happy en zullen gedurende de maanden Jun; tot en met October a.s. voor de inzendingen van de internationale sportten toon stel ling te Scheveningcn belangrijke vrachtreductiën tot dit station of tot de betrekkelijke overgaug- statious worden toegestaan. Deze vracht ver minderingen worden ook verleend in recht streekse!) verkeer op de lijnen der Exploitatie- en der Neder!centraal spoorweg-maat schappijen. In Belgisch-Nederlandsch verkeer wordt voor de van die tentoonstelling teruglceerende en onverkocht gebleven inzendingen vrijdom van vervoer toegestaan van het station Den Haag. geven tot halverwege die straat op den terug weg. De inhoud van den ketel, die het water bevat, is twee kubieke meter, terwijl de breedte waarover de besproeiing plaats heeft 24 meter zijn moet. De wagen voldeed bij deze proef in alle opzichten. Bij gunstig weder zullen bïnuen eenïge dagen nieuwe beproe vingen plaats hebben, o. a. of de wagen door éen paard getrokken zal kunnen worden. (xV. r. ct.y Te Rotterdam heeft men een boer zijn portefeuille ontrold, waarin ongeveer 870 gulden aan bankpapier was. Iljj droeg de portefeuille in den binnenzak van zijn jas. In een advertentieblad wordt gevraagd Voor boodschappen en huiswerk, een fat soenlek meisje vgeen ponnyhoofd", beneden de 15 jaar. Sedert 7 Mei zijn te Scheven in gen geen nieuwe gevallen van typhus voorgekomen. Het driejarig kind van den boerenknecht A. Korevaar te Sliedrecht, dat gisteren eenige oogenblikken zonder toezicht werd gelaten, geraakte achter het ouderlijk huis in eene moddersloot en verdronk. Terwijl vrouw A. L., te Vries, een buur praatje hield, en hare jonge kinderen zonder opzicht te huis waren kwam het haardvuur in aanraking met de wieg, waarin een zui geling lag. De wieg verbrandde en het kind kwam om het leven. Op de jaarvergadering te Londen van de «Nationale Vereeniging tot voorkoming van kindermishandeling", die in Engeland sinds jaren zooveel goed doet, bleek dat in 4891 8324 ge vallen van mishandeling of verwaar loosing van 49.822 kinderen waren onderzocht. Van die 8324 aanklachten bleken 7291 gegrond te zijn, dat is ruim 85 pCt. In 4854 gevallen werden de ouders, voogden enz. gewaarschuwd voor herhalingen, 4145 personen werden vervolgd, waarvan 1042 werden veroordeeld tot gevange nisstra (Ten of boeten. De politie helpt de ver eeniging trouw in het opsporen van verwaarloosde of mishandelde kinderen. De jaarïijksche ont vangsten bedroegen 27,300 pd. su, waarvan 43.000 pd. voor onderzoekingen en vervolgingen werden uitgegeven en 2700 pd. om kinderen in gestichten te plaatsen. Op de alpemeene ver gadering spoorden de hertog van Fife, de lord- mayor, de bisschop van Rochester en de socialist Berni Tillett aan tot steun van de vereeniging, die zooveel ellende bestrijdt en nog meer ellende voorkomt. Te Wiesbaden is het plan gevormd een stand beeld op te richten voor Friedricb Bodenstedt, den dichter der zLieder des Mirza Schaffy". Een voorloopig comité is roet dat doel samengesteld. Voor de rechtbank te Toulouse wordt eene zaak behandeld, die niet weinig eischt van de scherp zinnigheid der rechters. Een bezoeker in een hotel haalde, nadat hij zijn maaltijd aan de table d'hóte geëindigd had, een banknoot van 100 franc te voorschijn om het aan den kellner te geven, doch daar deze zich niet in zijne onmiddellijke nabijheid bevond, belastte een voorkomend buurman zich om liaur den be diende te overhandigen. Ongelukkigerwijze liet hij haar in een ssusterrine vallen, die de nevens den tweeden gast zittende heer in de band hield. Deze vischte bet papier op en hield bet aan een punije vast om het den kellner te geven, doch een hond, gelokt door den geur van de saus, maak- te zich meester van de banknoot en verslond haar. De eigenaar van de banknoot verlangde nu van den bezitter van den hond om bet dier te dood en, doch deze weigerde. Door een toeval stierf de hond dienzelfden nacht. Het lichaam werd ge opend, doch van het papier was geen spoor te ont dekken. Thans heeft de heer, aan wien da bank noot behoorde, zich tot de rechtbank gewend om te beslissen, wie het geldelijk verlies dragen moet. In Noorwegen heeft Zondag j.l. eene aardbe ving plaats gehad. Te Bergen en omstreken volgden eenige zoo stet ke schokken, dut de huizen er van dreunden, terwij! er zich golfvoi mige be wegingen in den grond vertoonden. Op Sandnas, bij Stavanger, is eene schudding waargenomen die twee minuten duurde. Bij Holmerstrand heb ben drie schokken plaats gehad. Ook uit JMereo, Molde, Ekersund enz. zijn dergelijke berichten ontvangen. De richting der beweging was bijna overal van noord naar zuid. Men maakt zich nu in Rusland ongerust over de gevolgen, welke het gebruik van Gatsckhowsfey's vitaline kan hebben voor de velen, die zich inspo ten met dat geneesmiddel, waaraan, gelijk men weet, de dood van den St.-Patersburgschen prefect van politie, generaal Grosser, wordt toegeschre ven. Ongeveer 40.000 personen moeten dat middel gebruikt hebben. Men zegt, dat er al velen aan de gevolgen overleden véor de gevallen van bekende personen, als Grosser en Barenoff, dealgemeene aandacht op de vslaline vestigden en aanleiding gaven tot een onderzoek. Hi: - -y Het «Russisch Aardrijkskundig Genootschap" zal eerlang eene wetenschappelijke expeditie naar China en Tibet uitzenden. De czaar geeft 30.OOG roebel voor de onderneming. Een vreemde moordgeschiedenis wordt uit Warschau gemeld. Een balletschoone is doodetijk gewond op haar kamer gevonden, terwijl bij haar woning is gearresteerd een dame van goeden huize van 45 jaar, gehuwd en moeder van vier kinde ren, die een hamer met bloed bevlekt bij zicb had. De gewonde is na een kort lijden bezweken meir vermoedt dat jaloezie de oorzaak der misdaad is. Uitbreiding van bet diaconessenlmis te Arnhem was hoog noodig. Thans is daarvoor aangekocht een groot terrein, met twee hoerenhuizen en tuinen er op, grenzende on middellijk aan liet gesticht Naar men aan het Ni r. d. I). meldt, is de koopsom (f70,000) door een dankbaren patiënt aan de stichting geschonken. De directeur der weesinrichting te Neer bosch doet etke week in zijn kroniek in Bet Oosten eenige mededeelingen omtrent zijne bekende inrichting en hetgeen daar in de afgeloopen week voorviel. Niet onaardig is hetgeen hjj ditmaal o. a. te vertellen heeft. De heer Van 't Lindenhout is n.I. een harts tochtelijk visscher en vindt in deze sport een 1 welkome afleiding, na zijne drukke dagel Ij ksche bezigheden. De vorige week nu was de heer Van t Linde n hout zoo gelukkig in twee dagen bijna 350 pond visch te vangen, totaal wel 2000 visschen, en daarmee werd verleden Vrijdag aan alle groote en kleine bewoners der weesinrichting een heerlijk visch maal bereid. Een geheele dag is er noodig geweest om alle visch te bakken of te koken en alle vuren en pannen waren in gebruik. De visch bestond uit een groot soort van voorn, bliek, baars en enkele snoeken. De provincie Limburg telde op 4 Januari 4892 131,512 mannen en 128,081 vrouwen, totaal 259,593 personen. De bevolking dezer provincie bedroeg op 1 Januari 1891130,359 mannen en 126,785 vrouwen, totaal 257,1*44 personen, en is alzoo in den loop van 1891 toegenomen met 2449 zielen. Het Rotterdamsche gemeentebestuur heeft, door tusschen komst van den heer George W. van Biene, aan de groote Bedouïnen-karavnan, die l ha ris te Amsterdam voorstellingen geeft, vóór haar vertrek naar Luik aan de Nieuwe Veemaikt een groot terrein afgestaan, om aldaar een Egyptisch en Arabisch kamp op te slaan van 23 Mei tot 6 Juni a.s. Gistermiddag heeft in de Hugo-de-Greot- straat te Rotterdam de beproeving plaats ge had van een sproeiwagen, vervaardigd volgens een nieuw systeem. By den aanvang werd de straat over hare geheele breedte, de trottoirs inbegrepen, besproeid, en werd nog water ge- In het grensdorpje Zeisten, bjj Sittard, kwam Woensdagavond zekere Krekelberg in beschonken toestand huiswaarts. Daardoor ontstond eene woordenwisseling, daarmede eindigende, dat K. zijne echtgenoote met een mes zoodanig verwondde, dat zij ter aarde stortte. K., dit ziende, ging ijlings een genees heer ontbieden. Alvorens deze echter ter plaatse was, had vrouw K. tengevolge van bloedverlies den geest gegeven. K. werd gisteren gearresteerd, terwijl de justitie een plaatselijk onderzoek instelde. Delft. de kiesvereeniging «Burgerplicht" alhier heeft tot candidaat voor de nieuwe vrije stemming voor een lid van de Provin ciale Staten gesteld voor de nieuwe vrije stemming op Donderdag 31 Mei a.s. den heer A. Vennaes Wz,, die reeds by de eerste stemming de volstrekte meerderheid verkreeg. Het bericht dat jhr. mr, G, J. Th. Beetaerts van Blokland zich bij de nieuwe stemming niet meer beschikbaar stelt wordt thans van anti-revotutionnaire zijde bevestigd. Een slachter, Ratsen genaamd, zijn vrouw en ztjn bediende stonden dezer dagen te Rijssel te recht wegens het maken en verkoopen van bonden worst, De worst, die zij verkochten, was mijlenver in den omtrek beroemd om haren fijnen smaak, en Rass m verkocht er steeds meer van, totdat ontdekt werd, dat hij ze van hondenvleesch be reidde. In bet slachthuis werden 13 geraamten van honden gevonden en ongeveer 60 bonden vellen welke er te drogen hingen. Een veearts, ais getuige gehoord, verklaarde dat vleesch van gezonde honden niet schadelijk is voor de gezondheid. Maar de rechtbank vond toch in in liet gepleegde bedrog aanleiding tot straffen. Zij veroordeelde den hondensiachter bij verstek tot zes maanden, zijne vrouw ook tot een halfjaar en den bediende tot drie maanden gevangenisstraf, en voorts tot geldboeten voor ieder geval. De gewezen koning Milan van Servië, die een hartstochtelijk speler is, zat onlangs weer tn zijn club te Parijs aan de speeltafel, toen bij zich driftig omkeerde en tot een achter hem staand clublid zeida: «Wees zoo goed, heen te gaan, mijnheer. Als gij achter mij staat, verlies ik altijd", Monseigneur"", was bet ant woord, snik stond toch niet achter u, toen gij uw kroon verspeeldet.""

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2