"Wanneer zulks door liare besturen aan de commandeerende officieren wordt -verzocht, zullen vooral de miliciens door de betrokken compagnies-, eskadrons- en batterij-comman danten met het bestaan dier Tehuizen, Ver- eenigingen en dergelijke bekend en op liet nut dier inrichtingen en instellingen opmerk zaam moeten worden gemaakt Het spreekt eveuwel vanzelf, dat bij de aansporing om die Tehuizen, Yereenigingen enz. te bezoeken, geen dwang mag worden uitgeoefenddat ieders godsdienstige gevoelens daarbij behoo- ren te worden geëerbiedigd en dat de mili tairen geheel uit vrijen wil tot het bezoeken van de Militaire Tehuizen, Vereenigngen enz. moeten overgaan. Ik noodig de bedoelde autoriteiten by dezen uit, in voorschreven zin te handelen, en voorts om, wanneer door besturen van de Militaire Tehuizen, Vereen igingen enz. aan kondigingen omtrent doel en strekking der bedoelde inrichtingen en instellingen, tijd stippen waarop zij tot bezoek openstaan, enz., worden aangeboden, teneinde deze in kazerne- lokalen, cantines enz, op te hangen, daaraan gevolg te doen geven. De Minister van Oorlog, Seyffardt. Op d October a.s, zal de wet op het mili tair onderwijs voor zoover den hoofdcursus en de cursussen betreft in werking treden. Wet dien datum zullen ook de onder-officieren vau eerstgenoemde inrichting boven de orga nieke sterkte worden gevoerd en komen er dus een honderdtal vacaturen voor sergeant. Het WeeMiïad eau het Recht heeft in zijn geheel opgenomen het volgens de redactie ook uit een rechtskundig oogpunt belangrijk adres van de vereenigtng voor «Handel en Nijver heid" le 's-Gravenhage, betredende de wet op de maten, gewichten enz. en de oude el, onder dagteekening van 7 April j.l. ingediend bij den minister van waterstaat. Het huldeblijk, door de Botterdamsche burgerij den oud-burgemeester mr. S. A, Yening Meinesz aangebodenbestaande in zijn goed gelijkend portret in olieverf, ge schilderd door Josselin de Jong, is in het Museum-Boymans geplaatst en in dank door liet gemeentebestuur aanvaard. Door de directie der Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij en de Staatsspoor- weg-mij. is een bedrag van f 9632 beschikbaar gesteld, ter verdeel ing onder het personeel der centrale contróle te "Utrecht, beneden den rang van chef de bureau, als belooning voor de buitengewone diensten, bewezen ge durende 4891,92. (Avp.) In verband met het besluit der staatsspoor- wegmaalschappij tot beperking vao het per soneel, bestaat het plan de controle op de stations op te heffen, teneinde de hierdoor vrijkomende controle-beambten voor andere diensten te kunnen gebruiken. (Avondpost.) De heer IJzerman, hoofdingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen in Indië, en als zoodanig belast met den aanleg van den spoor weg van Padang naar het Ombiliënkolenveld, heeft van zijn verblijf hier te lande gebruik gemaakt om eenige mij «oplichters te engagee- ren, die by de exploitatie van die kolenvelden zullen dienst doen. Over eenige weken zal de beer IJzerman met zyn personeet naar Indië terugkeeren, ter aanvaarding der exploitatie. De sigarenhandelaar Weidrager, wiens woning in de Huidenstraat te Amsterdam was afgebrand, had, in afwachting van den wederopbouw, vergunning gevraagd om te de nabijheid zijner woning een kiosk te mogen plaatsen. Burg. en weth. stelden voor dit verzoek te weigeren ter wille van het beginsel. Deze beweeggrond wordt geestig gepersifleerd door den Amsterdamschen correspondent van het V. D., die naar aanleiding daarvan zegt: »Ziet ge, zoo'n beginsel-argument, daar valt niet tegen te redeneeren. Ik heb iemand gekend, wien bet zeer wel gegaan was in de wereld en wiens eenige broeder doodarm en gebrekkig uit Indië terugkeerde, zonder dat hij zich iets aan hem liet gelegen liggen. Want, zoo reden eerde deze man van principes, ik had wel twaalf broers kunnen hebben, die naar de Oost waren gegaan en arm bliefden terug te komen. Zou ik die allemaal moeten onderhouden Daarom deed hij ook aan zijn eenigen broer niets." Naar men verneemt, is er in bet Aqua rium van Ar (is te Amsterdam van de kusten der Adrïalisehe zee ontvangen een bezending zeedieren, die tot nog toe in het aquarium niet vei'tegenwoordigd waren; zij bestaan voornamelijk uit koker worm en met waaier vormige pluimen, zeesterren, zeeëgels, levende sponsen, anemonen, alle in de prachtigste kleuren. Vroeger was het onmogelijk deze dieren levend Vver te brengen, in den laatsten tijd is echter eea methode gevonden, ons die van zulke ver afgelegen plaatsen rnet succes te transporteeren, ofschoon het nog niet gelukt is ze langer dan eenige dagen in het leven te behouden. Men ïs voornemens van verschillende kusten van Europa dergelijke bezendingen zeedieren te laten komen, zoodat tegen den zomer prachtige verzamelingen verwacht kunnen worden. Nieuwer-Ainstel, dat zich zoo lang en heftig aankantte legen annexatie van een deel van haar grondgebied door Amsterdam, be gint daar nu zelf naar te vertangen. De stijgende gemeentebelastingen tegenover nog zoovele behoeften, waarin niet voorzien wordt, doen althans in Nieuwer-Amstel stemmen opgaan ten gunste eener grensregeling met Amsterdam. Volgens eene correspondentie aan het D, v. N, gaat in het noorden het bijeen brengen van de som, noodig voor een Friesch kostuum voor de Koningin langs officieelen weg. Het mooist van alles is wel dit, dat de dames, die dit plannetje op liet getouw zetten, nooit in een Friesch kostuum gekleed gaan, zich misschien zouden schamen m.et een oorijzer getooid op straat te verschijnen, be vreesd voor een boerin te worden aangezien. Tooit de Koningin zich met de gouden kap (wat om Hare jeugd niet te verwachten is), dan zuilen de Patricische dames hetzelfde doen en staan den goudsmeden goede dagen te wachten. Te Groningen waar men dol is op feest vieren is het programma ook zoo vastge steld, dat »de stad" zoo wat alles krijgt, terwijl de commissaris der Koningin een schatrijk man geene kosten ontziet om HH. MM. uiterst Br ijk" in het regeermgshotel te ont vangen. Zoo wordt om maar iets te noe men het linnengoed voor de bedden van HH. MM. apart geweven, met HH, MM. wapen daarin, terwijl voor de Koningin een speelkamer wordt ingericht op de meest kost bare wijze. In België is, bij kon. besluit, de twaalfde driejaarlijksche prijs voor dramatische letter kunde Inde Nederlandsche taal toegekend aan den heer Nestor de Tière, voor zyn werk, getiteld»Een Spiegel", drama in drie bedrij ven. De prijs in geld is bepaald op 1500 francs. Eene Belgische maatschappij heeft van de gemeente Budel (N.-Br.) ruim 600 hectaren heidegrond gekocht, met het doel daarop eene lood- en zinkfabriek te exploiteeren. Er wor den on ge veer tweehonderd arbeiderswoningen, school, kerk enz. op het terrein gebouwd. Door de politie te Rotterdam werden Don derdagmiddag vau hetstation Beurs naar Bozen- daal op transport gebracht, ter verdere uitleiding naar de zijde van België, tien vreemdelingen, grootendeels Duitschera, van wie er vier te Rotterdam waren aangehouden als verdacht te zijn «kwartjesvinders". Een dezer had bij zijne aanhouding in liet logement aan de Koriingsteeg 7, waar dit soort van lieden veel komt, achtergelaten een handkoffer, die Donderdag, toen hij vanwege de politie uit dat logement gehaald werd, bleek te zijn openge broken, terwijl er eenige kleeding uit ver mist werd. De bestolene, wiens kleeding de politie niet weer vond, moest thans zonder bagage, ondanks zijn protesteeren, dit trans port medemaken, over welke wijze van ban delen hij te kennen gaf zich te zullen beklagen. Te SpijkenJsse zijn door een aantal arbei ders, die in den laatsten tijd geen werk haddenbaldadigheden gepleegd aan de woningen der meest gegoede ingezetenen. Eene menigte ruiten werd met steenen ver brijzeld. Uit Brielle zijn nu eenige marechaussees en een brigadier-majoor met twee rijksveld wachters naar Spijkenisse vertrokken, om de orde te handhaven. Bij de stranding van den logger Koningin Regentes Emma, tusschen Monster eu Loos duinen, vol voerde de scheepsjongen Simon van Gelder een moedige daad. Nadat de logger gestooten had co vastbleef, bracht hy, bij iioog water door de felle branding zwem mende, eene lijn aan laad en zocht in den donkeren nacht den stiandwacht, wien hy van liet ongeval kennis gaf. Nadat de moedige knaap van droge kleeren wasvoor- zien, kon nu al spoedig de reddingsboot te hulp komen, doch hare assistentie was over bodig, daar de bemanning door de uitge brachte lijn voldoende gemeenschap met den wal had. Uit Sloterdijk schrijft men aan het 'Ilbl.x Den geheelen dag was Woensdag Sloterdijk in rep en roer. Een trouwlooze echtgenoot had vrouw en kinderen verlaten en zich in Amsterdam gevestigd. Zijn vertrek van hier' viel samen met de verhuizing eener andere vrouw, mede naar Amsterdam, Gedurig kwam hij evenwel nog te de 'echtelijke woning. Dit begon eindelijk de buren vooral het vrouwelijk deel van dezen te vervelen, en zij besloten den man die zich zoo misdragen had, eens goed onderhanden te nemen. Nau welijks had hij zich hier in den vroegen morgen weer vertoond, of daar begon het lieve leven. Het volk schoolde samen, schelde bij hem aan, eisehte dat hy zich zou ver- toonen, en nam, gewapend met de zonder lingste middelen van aanval, een zóo drei gende houding aan, dat hij niet bulten durfde komen. Eindelijk, in den namiddag begaf hij zich onder geleide der politie naar een nabij wonen den stalhouder, opdat deze hem naar Amsterdam zou brengen. Ook die poging, om van het volk ontslagen te worden, dat hem nu aan den stal opwachtte, misluktede stalhouder durfde er zyn materi aal niet aan wagen. Er bleef niets over dan door een achterdeur over weilanden heen de vlucht te nemen. Ongelukkig voor den vervolgde bleef dit niet onopgemerkt En nu begon een wilde jaeht, waarbij hij ten slotte het onder spit moest delven,. Deerlijk mishandeld door steenworpen en vuistslagen liet men hem eindelijk met rust, en beslikt en gehavend kon hy verder gaan. Terwijl een vrouw te Vries even een bezoek bracht bij hare buurvrouw en huis en have toevertrouwde aan een harer nog jonge kin deren, kwam het vuur op den haard in aan raking met eene wieg, waarin een zuigeling sliep. Binnen weinige oogenblikken was de wieg een prooi der vlammen en het kind gestikt. Zekere J. W,, uit Grave, heeft zyne vrouw, van wie hij twee jaren geseheiden leefde en 1 die sedert verblijf hield bij een tapper aan de N.Z. Kolk, te Amsterdam, gistermorgen met een scheermes zulk een ernstige verwonding aan den hals toegebracht, dat men vreast voor het leven der vrouw. IV. zelf ontving van den tapper, die op het rumoer kwam toeschieten, een schop tegen de borst, welke ook zijne opneming in het gasthuis noodzakelijk maakte. Zekere H. en De J-, mannen van 23 eu 26 jaar, hebben zich Woensdag te Arnhem onledig gehouden met den verkoop van platen, voorstellende Luther en Meianchton, die een verkoopwaarde hadden van 32 cent en die zy van de hand deden voor f2.08, onder voorgeven dat de opbrengst moest dienen voor een Luthers zendingsfeest, dat in October te Utrecht zou plaals hebben. Nadat bij onderzoek was gebleken dat van hun voorgeven niets waar was en zij met dat praatje reeds in verschillende steden vau ons land de gocdgeloovïgen hadden opgelicht, zijn zij door de politie aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. (A. Cif.) Te Nede is een daglooner onder de vree- selijkste pijnen aan bloedvergiftiging over leden. De man had de vorige week geholpen om eene koe, welke plotseling gestorven was, te villen, na zicli een paai' dagen te voren met een mes een kleine wond aan den pols te hebben toegebracht. Omtrent den brand in de kerk te Roermond wordt aan de K, R. CL gemeld Vrijdagavond om 61/» uur sloeg de bliksem, tijdens een lievig onweder, dat bier woedde, iu de spits van den toren der katholieke kerk. In minder dan geen tijd stond deze geheel in brand. De geheele brandweer van Roermond met de spuiten van het garnizoen was spoedig ter plaatse. Aan blusschen viel, tengevolge der hoogte waarop de brand was uitgebroken, ongeveer 70 meter, niet te denken. Het groote ChristofTelbeeld viel van de spits naar beneden op het dak van het middenschip. De toren brandde geheel uit, zoo ook het gedeelte der kerk, hetwelk zich daaronder bevindt. Het geheele dak der kerk Is vernield; de schade is aanzienlijkschilderijen van waarde zijn gered; groot gevaar bestond er voorde belendende huizen. Een vuurregen trok in westelijke richting over de stad. Tegen 10Vs uur was men den brand meester. De brand weer van Venlo was om lOVs uur op de plaats des onheils, alsook brandspuiten van Maasniel, Horn en andere omliggende dorpen. Al de autoriteiten der stad, de schutterij, het garnizoen, de marechaussees en de gemeente-politie waren tegenwoordig. De fraaie kathedrale kerk dagteekent van het begin der 15e eeuw. Sedert 1819, toen een gedeelte van den toren afbrandde, bleef zij voor brand gespaard, Vlaardlngen. Door de kies vereenigtng «Burgerplicht" alhier werden, in overeenstem ming met de afdeeüngen Maassluis en het "Westland, behoorendetot hetdistrict, totcandi- daten voor het lidmaatschap van de Provin ciale Staten gesteld de heeren Paulus Kikkert te Vlaardingen en Arie van Rees Jzn. te Maassluis. 's-Gravenhage. De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generanl is heden met zyne familie op reis gegaan Daar Duitsch- land. Utrecht. By het studentenkorps is inge komen eene mededeeting van den senaat der universiteit, dat zy het korps de gelegenheid' aanbiedt zich met de vaandels in de klooster gang te posteeren bij de komst van HH. MM. 10 Juni a,s. en dat alsdan in het groot-audi torium ruimte zal gereserveerd worden voor studenten. Voorts heeft de senaat geoordeeld dat het korps niet aan den optocht uit de

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2