du il A0. 1892. Maandag 23 Mei. N°. 8019. Tweede Blad Feuilleton. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandse!»© Berichten. UITGEVER: J. ODE. DKEACi BOTEKiïRA AT, E 3 7. F E A S K E IJ K, In de couloirs der Kamer toonde zich eene groote meerderheid vijandig gezind ten op zichte het ontwerp op de drukpers, daar dit strengere stratTen bedreigt tegen drukpers- overtredingen. Maandag a.s. zal de beurs officieel ten 12 ure 's middags aanvangen, om ten 3 ure te -eindigen. De regeering 2al het voorstel om op produc ten van Spaanschen oorsprong een differen tieel tarief toe te passen, bestreden. Het voornemen om de ministers Riboten Boche in de douane-commissie te hooren be treffende de handelsbetrekkingen tusschen Fiankrijk en Spanje, schijnt voor onbepaalden tijd uitgesteld te zijn. Ravncbolde veroordeelde djnamietman, die nu te Saint Elieone terechtstaat wegens lijkroof en moord, is daar voor de rechters even kalm en onbeschaamd als te Parijs. Hij gaf eene uitvoerige beschrijving van zijn lijk roof, welke zijn hoorders de haren te berge «deed rijzen en die voor mededeeling inder daad niet vatbaar is. Het moet voor velen eene ware gerustheid wezen, dat althans dit, voor niets terugdeinzend monster in handen der justitie is. EU1ISCHEAND. Bij de Eerste Kamer in het groothertog dom Baden is een voorstel ingediend, om de noodfge middelen toe te staan voor aanleg een er open houthaven te Mannheim, benevens een plan tot electrische verlichting van het geheele havengebied. De commissie van rap porteurs heeft reeds voorgesteld, daarop goed keuring te verieenen. Volgens het plan zal er met de werken voor den aanieg dier haven binnenkort worden oegonnen, en alles binnen twee jaar kunnen zijn voltooid. Van Brunsvvijk uit is een adres aan den Bondsraad gezonden om een uitleveringstrac- taat met Nederland te verkrijgen. Aanleiding daartoe gaf het geval van een uit Brunswjjk naar Nederland geweken kantoorbediende, die gelden ontvreemd had, maar wiens uit levering geweigerd werd, omdat er geen tractaat met Brunswjjk, wel met Pruisen bestaat. 8 E L G I E. De Kamer behandelde gisteren het voorstel tot grondwetsherziening, dat door den Senaat teruggezonden is. Naar aanleiding van art, 48, waarbij proportioneele vertegenwoordi ging wordt ingevoerd en dat reeds door de Kamer verworpen, maar door den Senaat aangenomen werd, stelde de minister-presi dent Beernaert de quaestie van vertrouwen. De Kamer nam de herziening van bedoeld artikel aan met 75 tegen 22 stemmen en 12 onthoudingen. ENGELAND In het Lagerhuis las de onder-secretaris van koloniën baron Henri de Worms gisteren een telegram voor van den gouverneur van Mauritius, meldende dat den 29n April j.l. een orkaan de stad Port Louis op dat eiland voor een dorde verwoest heeft. Het koninklijk college, 24 kerken en kapellen en verschei dene suikerfabrieken in het binnenland zijn totaal vernield. Het aantal dooden bedraagt meer dan 600, waarvan alleen te Port Louis meer dan 300, terwjjl in het binnenland meer dan 1000 personen gewond werden. Men rekent 'dat de oogst voor de helft ver loren is. Het verlies van eigendom is ont zaglijk. Er bestaat echter geen vrees voor hongersnood, daar alle maatregelen zjjri ge nomen om hulp te verieenen. Overal heer- sclien orde en rust, maar aangezien duizenden personen zonder huisdak zij n, is geldelijke hulp dringend noodlg. De «Liberale Vrouwe nve ree niging" heeft in hare algemeene vergadering, bij afwezig heid van mevrouw Gladstone gepresideerd door lady Aberdeen, met bijna algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op toekenning van stem recht aan alle meederjarige vrouwen, gehuwde zoowel als ongehuwde, zonder echter de inwilliging van dezen eisch te stellen als voorwaarde voor haren steun bij de a.s. alge meene verkiezingen. ZWITSERLAND* Door het spoorwegdepartement is aan den Bondsraad voorgesteld den Middeneuropee- schen tijd aan te nemen voor den dienst der posterijen en telegraphie. ZWEDEN. Naar van goed ingelichte zijde vernomen wordt, zal de koning op zijn terugreis een bezoek brengen aan den Duitschen keizer, RUSLAND. De ministerraad beeft bet plan van baron -Kirsch tot aanleg van een Russisch-Ameri- kaanschen spoorweg In alle opzichten goed gekeurd. ITALIË, Door den afgevaardigde Cavalott is eene interpellatie aangekondigd tot den minister van buitenlandse he zaken naar aanleiding van een artikel over het drievoudig verbond in de Hamburger Nachrichtm, hetwelk aan prins Bismarck wordt toegeschreven. De minister-president Gïolitti bracht aan den heer Crispi een bezoek, dat overal, ook in de pers, druk wordt besproken. Men acht het een ondubbelzinnig bewijs dat de heer Giolitti voornemens is, den heer Crispi in bescherming te nemen. De regeering 1 leeft aan den beer Ferrari, van de uiterste linkerzijde, de betrekking aangeboden van secretaris-genei aal aan het ministerie van binnenlandse he zaken. De beer Cavallotti moet den heer Ferrari hebben aan geraden, dit aanbod van de hand te wijzen, daar de uiterste linkerzijde haren steun niet kan schenken aan het Kabinet-Giolitti, SPANJE. De Senaat heeft met 145 tegen 40 stemmen het ontwerp goedgekeurd, waarbij de spoor wegtarieven met 12 pCt. verhoogd worden. De minister van financiën heeft verklaard, dat schepen, in Spaansche havens vdor 1 Juli binnenvallende, het tegenwoordige recht zul len betalen, zelfs als zjj na 1 Juli hunne lading lossen. PORTUGAL. Nadere berichten uit Lissabon melden, dat de nieuwe ministers van buiten!andsche zaken, openbare werken en financiën waar schijnlijk zullen genomen worden uit de voor uitstrevende partij f«regenera<iorv noemt zich deze), waarvan Serpa Pimentel het hoofd is. B U L G A R IJ E. Uit Sofia meldt de Time* dat, ofschoon de Porte de Bulgaarsche nota onbeantwoord heeft gelaten, de langs officieusen weg gedane uitlatingen toch bewijzen, dat de Porte niet gezind is een der eischen van het vorstendom in te willigen. Vooral de weigering om de uitgewekenen uit te leveren wekt verbittering bij de Bulgaren, die Turkije met gelijke munt dreigen te betalen, indien de Popte met meer inschikkelijkheid toont. T U R K IJ E, De te Weenen verschijnende Polit. Corresp. verneemt uit Konstantinopel datdeTurksche commissaris te Sofia aan de Bulgaarsche regeering heeft medegedeeld dat de Porte be reid is, zoodra het rechtsgeding te Konstanti- Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitse!» door Greoor Samatww. 93. #Nu ben ik gerustriep de oude vrouw in vervoering; »dit versta ik, beter dan wat erin die papieren staat, en ik dank God, dat hij mij dit «ogenblik heeft laten beloven. Nu volg ik u met een gerust geweten en wil doen wat ik nog ver mag om haar te steunen en te beschermen, die -zich de liefde van uw zoon heeft waardig gemaakt, -haar liefhebben zooals jk zijne moeder heb lief gehad." aMaar zij mag van dit alles niets weten," 'hernam de heer Brückner ernstig, t denk daar aan." «Gij weet, ik kan zwijgen," zeide vrouw Herr mann, «zwijgen althans zoolang ik niet het geluk van mijn lieven Koen raad bedieigd zie." De handelsrond plukte eene twijg van den klimop, die het grafteeken omrankte, en toen keerden beiden naar de woning der oude vrouw terug. Er werd afgesproken, dot deze binnen drie dagen naar den stad zou komen om haar intrek bij den heer Btikkner te nemen; hij voorzag haar rijkelijk van reisgeld en zeide, dat zij zich om haar huis niet meer behoefde te bekommerenhij zelf zou do zorg daarvoor op zich nemen. En daarna wandelden beide mannen naar het station terug, om roet den eerst volgenden trein naar de vesting to verti ekken. Koenraad ontving de heeren op zijne kamer in zoo opgewekte on kalme stemming, slsof niets buitengewoons aan dit bezoek verbonden was. Toch wist hij, dat het gold een volkomen ophel dering van al die duisterheden, waardoor hij zich tot nu toe omringd had gezien. Hij had reeds geheel den ernst en de zelfbe- herrsching teruggekregen, die in zijn karakter lagen en die door de ervaringen van zijne jeugd ar aan waren gekweekt. Dit alleen onderscheidde hem nog van den man van rijpen leeftijd, dat hij ter goeder trottw geloofde, wat hij hoopte. Het geloof ook zon der de overtuiging was nu ook voldoende geweest ow hem nieuwen moed en kracht bij te zetten. Toen hij de band, die de heer Bruckner hom reikte, aanvatte, scheen hij van zins, die aan zijne lippen te drukken, doch een blik ter zijde op den notaris hield hem terug van dit bewijs van intieme vriendschaphij dacht aan de verhouding, waarin hij tot nu toe voor het oog der wereld tegenover den heer Brückner gestaan had doch deze trok hem naar zich toe, sloot hem in de arme» en zeide: tüier, mijn zoon, hebben wij niet meer te huichelen. Mijnheer Selben weet alles. Hij was reeds lang in mijn geheimen had de bewijsstukken onder zich. Wij zijn gekomen om u die te toonen." Nu kuste Koenraad zijns vaders hand en be groette op harte!ijken toon den notaris, »Ik heb eigenlijk geene ophelderingen meer uoodig." zeide hij«zij wekken slechts pijnlijke herinneringen en ik heb genoog aan uwwootd, lieve vader. Ik weet reeds alles." vNiet alles nog," hernam de heer Brückner, ren gij hebt noodig alles te welen, opdat nooit weder eenige twijfel uwe ziet moge beroeren. Mijn vriend zal u de bewijzen geven, die alles zuilen opheldeten." Het kleine gezelschap nam plaats aan de een voudige tafel en de notaris zocht uit zijne porte feuille de stukken, die hij reeds aan mevrouw Brückner en aan vrouw Herrmann had voorgelezen. Koenraad doorlas ze een voor een met opmerk zaamheid, reikte ze na de lezing weer over en zeide met een blik vol tcederbeid, maar ook van smartelijk medelijden op zijn vader tik had de eek zonder deze bewijzen niet meer getwijfeld, doch 't verheugt mij, dat alles voor zoo klaar, zoo onomstootelijk bewijs vatbaar is. Arme vader, wat hebt gij veel geleden wat hebt gij veel voor mij gedaan door zoo uw ganscbo zijn en handelen op éen punt te richten, het geluk van uw 5CHIED1SCHE COURANT. ÉBuNNKMKNT&PfUJS, per kwarwa! trtnet per postdoor het geheele Rijk Afiotuiei Itjke hommers t 1.85. - 2.50. - 0,10, AuvERTKHTiBrKUS: van 110 gewone regels met inbegrip san eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Dm maai, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5