A". 1892. Woensdag 25 Mei. N°. 8020. KENNISGEVING. P 0 LI T I E. 4 ösenveert arste Jaargang, UITGEVER: J. ODÉ. ii urea D; bote it (Straat, e ar, Bnitonlandache Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeveneen beursje met 9 halve centen, een rood gebloemd scliortjeeen brileen mclsjesbroebeen gouden ringetje met rood steentje, een zwarte kip, een portemonnule met SVs cent, een slgarensnijilcreen rozenkrans, een gouden ring met zwarten steen en een sleutel. ENQSLANlf. De jongste min of meer protectionistisch getinte uitlatingen van Salisbury ophandels- gebied hebhen de vrienden van het Kabinet niet voldaan, hoeveel te minder dan zijne tegenstanders. Dat is o,a, gebleken uit eene te Huddersfield door den oud-ministerMoriey gehouden redevoering, waarin deze verklaarde dat Salisbury met zjjne zwenking op dit gebied öf eene strategische bedreiging be dreiging bedoeldein welk geval hij de kiezers bedriegtèf inderdaad de invoering van represaille-maatregel en op handelsgebied beoogt, en deze kunnen niet anders dan uitloopen op den ondergang der Britsche nijverheid. Omtrent den juisten datnm der Parle- meDtsontbinding verkeert men meer dan ooit in het onzekere. Vijf of zes weken zullen er nog wet mede heengaan en in zijn boven besproken redevoering heelt ook Morley verklaard eerst einde Juni het besluit te verwachten. De Times verneemt uit Lagos (Opper- Gusuea), dat eene Britsche krijgsmacht het leger van den Jebus-stam versloeg, 400 man er van doodend. De koning werd krijgsge vangen gemaakt. De Engelschen verloren verscheidene dooden en hadden 33 gekwetsten, waarvan drie officieren. F1AI1BDE. In de Kamer heeft Zaterdag de werkman- afgevaardigde Larie aan de regeering ophel deringen gevraagd omtrent de arrestatiën in massa, die in het laatst van April te Parijs hebben plaats gevonden en sedert in de meeste gevallen weer door vrijlating zijn ge volgd. Id antwoord hierop is door minister president Loubet verklaard, dat het doel dezer aanhoudingen geenszins was geweest betoogingen op 1 Mei te beletten, maai- daar mede maatregelen werden bedoeld tegen eene bepaalde samenzwering. Met 471 tegen 30 stemmen heeft de Kamer deze verklaring en de houding der regeering goedgekeurd. De minister De Freycinet heeft bjj den ministerraad een ontwerp ingediend, strek kende om den duur van den dienst bij de active legerreserve van 7 jaren te brengen op 10 en om den dienst bij het territoriale leger te verminderen met 3 jaar. De tijd voorde instructie wordt onveranderd gelaten. De regeering heeft geen gevolg gegeven aan een verzoek der douane-commissie, om ver klaringen af te leggen betreffende den stand der handelsbetrekkingen met Spanje. Men beschouwt dit besluit als een uitdrukking van den wensch, om het status yuo te handhaven. Jj E L G I E, Op het oogenbük wordt aan het ministerie van justitie een ontwerp onderzocht om de politie in het geheele land te reorganiseeren. Het zou hierbij gelden het in het leven roepen eener politie, die direct afhankelijk is van het ministerie van justitie. De Moniteur zal heden de koninklijke be sluiten bevatten, waarbij de besluiten der Kamers tot herziening van verschillende artikelen der grondwet bekrachtigd worden. De algemeens uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten in het gansche land is, dat de katholieken de meerderheid behouden in zes en de liberalen in drie provinciën, evenals vóór de verkiezingen. Het is overal kalm toegegaan, behalve te Leuven, waar opstootjes plaats hadden bij bet voorbijtrekken van den katholieken optocht. De socialistische studenten werden met de deelne mers handgemeen, 2oodat van weerszijden verscheidene personen ernstig gewond werden, en de vensterruiten in de katholieke krin gen en onderscheidene koffiehuizen werden verbrijzeld. De gendarmerie en de politie had den groote moeite om de strijdenden te schei den, Veertig personen wei-den gearresteerd. Te Leuven is gisteren tegen middernacht de orde hersteld; slechts drie arrestatiën zjjn gehandhaafd wegens het inwerpen van ruiten. DUlTSCIILANlf. In de oüicieuse bladen komen telkens aan duidingen voor, die wjjzen op eene aanstaande wijziging der Jegerwet, waarbij dan bet con tingent grooter en de diensttijd kleiner zou worden, behalve voor hijzonder onleerzame sujetten, die, als vroeger, drie jaar onder do wapens zouden blijven. Het rechte evenwel verneemt men nog niet. In de Beiersche Eerste Kamer heeft de minister van eeredienst, in antwoord op eene tot hem gerichte vraag, verklaard, dat de Beiersche regeering bij den Bondsraad een voorstel lot wedertoelating van de congre gatie der redemptoristen heeft ingediend, maar dat zij het onraadzaam acht, op spoe dige behandeling daarvan aan te dringen. Naar de Vost tegenover alle andere be richten verzekert, ligt toch eene verdere om vangrijke vermeerdering vau het Duitsche leger in de voornemens. Het «ijfer der jaar lij ksche recruteering zal in overeenstemming met het stijgende cijfer der bevolking wor den verhoogd en een tweej'arige (in plaats van een driejarige, zooals tot hiertoe) dienst plicht behalve voor de bereden wapens worden ingevoerd. Wetsvoorstellen van die strekking zouden reeds in bewerking zijn. EVSLilD. -sDe berichten uit de Oostzee-provinciën ge wagen van een toenemende gesirengheid bij het russificeeren dezer districten. Verschil lende Duitsche schoolmeesters, die ïn den gestelden tjjd geen Russisch genoeg geleerd hadden, werden het land uitgezet, zonder dat zij zelfs tijd haddeu over hun eigendommen te beschikken. Zelfs werd het hoofd eener particuliere school, die in het genot was van burgerlijke rechten in Rusland, op dezelfde wijze behandeld, omdat in zijn kamer het portret van keizer Wilhelm hing. De czaar, vergezeld door de keizerin, den grootvorst-troonopvolger, grootvorst Michaël Alexandra witch, en de grootvorstinnen Kenia en Olga, 2>jn Zaterdagmiddag met het keizer lijk jacht Poolster naai' Denemarken ver trokken, ITALIË. Het wordt bevestigd, dat de nieuwe minis ter van financiën de uitgaven voor nieuwe spoorwegen niet op de begrooting zal bren gen, maar dekken zal door uitgifte van vier percents schuldbrieven. Hij deed zulks aan de begrootingscommissie weten, Deze zal, op verzoek van den nieuwen minister-president, zooveel mogelijk spoed maken, ten einde de Kamer in de gelegen heid te stellen de begroeting nog voor de zomervacantie te behandelen. De begrooting voor onderwijs werd reeds goedgekeurd. Tegen die voor marine zijn door de commissie verschillende bezwaren gemaakt. Tot onder-secretarissen van staat bij de verschillende ministerieele departementen (vice-ministers), behalve bij oorlog en marine, waar de tegenwoordige zijn gehandhaafd, wer den benoemd de hh, Bosano en Faginoli (midden-partij), San Giuliano (linker-middea) en Lanzzaro Noceto en Sani (linkerzijde). Hieruit kan men dus eemgszins opmaken met welke partijen het nieuwe Kabinet voor namelijk denkt te regeeren. De heer Imbriani heeft een nieuw middel aangegrepen om de regeering te ïnterpelleeren over hare buitenlandsdie politiek. Eeoigen tijd geleden werd zijne woning te Bari geplunderd door dieven, die voor een waarde van 100,000 lire medenamen. De redeneering van den be kenden afgevaardigde is nu dezedie diefstal was toe te schrijven aan de nationale armoede; deze armoede is een gevolg van de lasten, door het Drievoudig Verbond aan Italië opgelegd de regeering moet dus hare gedragslijn wijzi gen en zich verbinden met de zusternatie Frankrijk. Of de heer Imbriani met dit per soonlijk feit, in een interpellatie omgezet, meer succes zal hebben dan vroeger, is nog te betwij felen. SPANJE. In de begroo tings-com missie veroorzaakt de oppositie door hare verbeteringsvoorstel len zooveel oponthoud, dat de president al verklaard heeft, dat men zoo nooit op tijd gereed zou komen. De afgevaardigden van Cuba besloten zich in dezen bij de oppositie aan te sluiten. Naar uit Brussel bericht wordt, zal Roth schild 100 millioen aan Spanje leenenop voorwaarde van hernieuwing der afgeloopen concessie voor de kwikzilver-mijtien. Spanje zou hierin hebben toegestemd, PORTUGAL. Hoewel de hervorming van het ministerie 15 uitgesteld, blijft het aftraden der ministers van buitenlandsche zaken en openbare werken toch waarschijnlijk. De minister van financiën zou voorloopig aanblijven. T U R K IJ E. Aan de Times wordt uit Konstantinopel gemeld, dat het ministerieele comité Zaterdag een besluit nam, waarbjj in beginsel werd goedgekeurd de commissie der geconsolideerde schuld, onder bijvoeging dat de bepaling de goedkeuring moest erlangen van ai de cate gorieën van obligatie-houders, jegens welke de Porte gebonden is door het decreet, waarbij de raad voor de openbare schuld is gecon stitueerd. EGYPTE. De militaire overheid te Cairo heeft Vrij dagnacht, om te voorzien in het tekort aan Soudaneesche soldaten, 200 personen doen oppakken en naar de gevangenis brengen, waaronder huisbedienden en andere personen, die op eerlijke wijze den kost verdienden. AMERIKA. Naar uit Montevideo gemeld wordt, is liet Ëraziliaansche oorlogsschip Solmoes den 21n 1.1. bjj Polonio verongelukt. Slechts vjjf dei bemanning werden gered. Men schat het aan tal der omgekomenen op 125, onder welke de gezagvoerder. Het schip maakte deel uit van de fioi.il le, courant. KtiOfiNb BKNTSI'RIJSper kwartaal Jranco per postdoor het peheele Rtjlt Afzonde; Jijke iiormners 1.35. - 2.50. - 0,10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 110. Iedere gewone regel meer.1.10 Driehaat. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM Brengt bij daien ter kennis van de Ingezetenen ]>at bet li oilier van het Patentrecht No. 10 dezer gemeente, over het dienstjaar 1891/92, door den er Ptoiincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den Sisten Mei 1892 executoir verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter mvoiilenng is overgemaakt. Voorts woidt bij de/en herinnen!, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden toet te voldoen; alsmede dat van heden af de ter mijn tan drie maanden ingaat, binnen welkende reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort,-den Sisten Mei 1892. De Burgemeester voornoemd, VAN DU li VAN MATENESSE.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1