J Feuilleton. A0. 1892. Donderdag 26 Me N°. 8021. KENNISGEVING. ■Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Morgen- (Donderdag) avond zal de Scliicdamsche Courant NEET verschijnen. Biiitenlaiidsclie Berichten* UITGEVER: T ODÉ. COURANT. AnoNNicMt£NTSPRii5, per kwartaal franc» per poet, door Het geheele Rijk Afiondvihjke iiomtners f 1.85. - 2.50. - 0,10. BVREA V: BOTEK8TRAAT, B 27. A D vb rt ektiKpRI JSzn 1—tO gewona regelt met inbegrip mis nsne Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10 Driekaai, geplaatst wordt tegen TWf.aact, berekend. PROCES-VERBAAL van de opening der stem briefjes, die ter benoeming van een lid voor <le Provinciale Staten van Zuid-Hol land den 24n Mei 1892 zijn ingeleverd. Op Heden den 25sten Met 1800 twee en negentig, ui de gemeente Schiedam, (hoofdplaats van Het lioofdkiesdistrict), is door Het bureau van stemop neming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde taal plaats genome», des morgens ten neg« ure. llet bureau is samengesteld den beer PIETER JACOB VAN DIJK. VAN MATENESSE, Burgemeeste Voorzitter, en de heeren HENDRIK ADRIAAN MfOllUS ROELANTS en JACOB TA li, leden van den Gemeenteraad, stemopnetners. De Voorzitter plaatst oj de tafel de stembussen, bij Hem den Sisten Mei 1800 twee en icgentigo gebracht, uit de gemeenten QVERSCHIE, j :1EL en SPA LAND en SCHIEDAM. De tegels van de bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te ton De bussen worden achtersolgens geopend en be vonden éen duizend vijfhonderd éen en vijftig stem briefjes te bevetteu. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als he getai dier kiezen Nadat de briefjes rijt andereengemengd, worden -zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard zeven en twintig briefjes, als zes en twintig welke niet zijn ingevuld en éen dat geen persoon duidelijk aanwijst. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsttnoi geweest: éen duizend vijfhonderd vier en twintig. Va; dit getal lijn uitgebracht op de heeren: P, I.oopuyt 837 stemmen. L. W. Jansen 687 Heeft alioo de meeste stemmen verkregen de heer P. I.oopuyt. Is derhalve verkozen tot lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland de heer PIETER LÖOPUYT. En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door -de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, hi tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Schiedam, den 2ósteu Mei 1892. VAN DIJK VAN MATENESSE, VtnrziUer, II. A. M. ROELANTS, 1 j Stmopnmers. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien Art, 69 der wet van den 4den Juli 1850 {Staatsblad no. 37), zooals zjj is ge wijzigd bij bet Vilde additioneels artikel der grondwet Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de processen-verbaal van de op 24 Mei j.t, plaats gehad liebjbende verkiezing van een Lid voor de 'Provinciale Staten van Zuid- Holland, boofdkiesdistrict Schiedam, ter inzage zijn nedergelegd op de secretarie en dat een afschrift daarvan is aangeplakt aan liet raadhuis. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25sten Mei 1892. Burgemeester en Weth ouders voornoem d, VAN DDK VAN'MATENESSE. He Secretaris, VERNÉDF F It A N K li IJ E. De Senaat heeft in eerste beraadslaging het ontwerp betreffende het koloniale leger aangenomen. De minister Ricard zou het voornemen hebben de bisschoppen voor den Raad van State te dagen, die weigeren uit den catechis mus het gedeelte over de verplichtingen van een kiezer te schrappen. Loubet en Bourgeois zuilen den president Carnot naar Nancy vergezellen. Develle zal de receptie, die Carnot te Bar-le-Duc houdt, bijwonen. De minister van landbouw heeft het wets ontwerp der commissie overgenomen, strek kende om aan de landbouwsyndicaten te ver gunnen, zich tot zekere hoogte om te zetten n handelslichamen, om krediet-operatiën te doen met de leden van het syndicaat of een ontwerp in het leven te roepen tot het in stellen eener landbouw-kredietbank, teneinde bet papier te dtsconteeren, door landbouw syndicaten uitgegeven. Het kapitaal zou 50 millioen bedragen. De staat zou den noodigen waarborg geven. Frankrijk zal zeer waarschijnlijk de uitnoo- diging der Yereenigde Staten voor de munt- conferentie aannemen; de ministerRibotzal het antwoord mededeelen na Rouvier geraad pleegd te hebben, DV1I8CHL1XD. In een openbaargemaakt schreven van den rijkskanselier Von Caprivï zegt deze aan gaande het plan om te Berlijn eene wereld entoonstelling te houden, dat deze slechts dan ondernomen kan worden, wanneer haar welslagen volkomen verzekerd is. Ook zijn de financieele waarborgen nog niet voldoende. Dat is dus weer een domper op de vlam, die laatstelijk zoo lustig begon op te flikkeren. De brief van den rijkskanselier heeft geen bevredigenden indruk gemaakt en levert aan de pers stof tot uitvoerige bespreking. De algemeene opinie wordt vrij duidelijk weer gegeven door de Toss, Zeitg.waar deze de gestelde voorwaarde, dat bet slagen der ten toonstelling vooraf verzekerd zij, beantwoordt met de vraag wanneer of dan wel gezegd kan worden dat eene tentoonstelling geslaagd is. Is dat afhankelijk van de financieele uitkomst, dan meent het blad dat geen der in den laat ste» tijd gehouden wereldtentoonstellingen, die soms een verlies van mtllioenen ople verden, geslaagd mag heeten. Stelt men zich daarentegen bij het op touw zetten eener tentoonstelling ten doel aan handel en nijver heid nieuwe kanalen te openen, dan kan eerst vele jaren na de sluiting blijken uit de ge gevens van in- en uitvoer of dat doel bereikt is, en de rijkskanselier kan onmogelijk ver langen dat iemand hem daaromtrent iets voor spellen ml. Andere bladen laten zich in gelijken geest uit, maar dringen niettemin aan op spoedige volteekening van het waarborgfonds. BELGIË. De Moniteur mankt de verklaringen open baar van de Kamers en van den koning betreffende de herziening der constitutie, als- roede het koninklijk besluit houdende ontbin ding der Kamers en dal waarbij de nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven tegen 14 Juni. ENGELAND Koningin Victoria heeft den khedive vau Egypte het grootkruis der Bath-orde verleend- Bij gelegenheid van den verjaardag der koningin werd prins George van Wales be noemd lot hertog van York, terwijl de graaf van Inverness, baron Killarney en sir Evelyn Baring verheven werden tot pairs van Engeland. Bij het Lagerhuis zjjn Maandag door ko lonel Sandys twee adressen ingediend, voor zien van bjjna 240,000 handteekeniugen van protestanten, waarbij verzocht wordt eene commissie van onderzoek in te stellen, ten einde de omstandigheden der kloosters en monniken-orden in het gansche rijk na te gaan. De debatten over het ontwerp tot invoering van plaatselijk zelfbestuur ia Ierland werden voortgezet, maar niet ten einde gebracht. De heer Balfour deelde mede, dat de Pink- Eene Schets naar het leven. Naar bet Hoogdmtseh door Gregor Sam a now. 94, Het huwelijk en de feestelijkheid, waarop mtjne schoonmoeder zoo sterk had aangedrongen, vonden zonder stoornis plaats. Ik nam weinig deel aan de algemeene vroolijkhetd en mijne vrouw scheen mij te verstaan. Ik was vreemd in dit gezelschap, en ■des te nauwer sloot zij zich bij mij aan, waarvoor ik baar in stilte dankte. Wij verlieten eindelijk den vreolijken kring en reden naar mijn huis, waar alles voor onze ont vangst was ingericht. Mijne schoonmoeder geleidde ■ons; ook zij zou daar bnsr intrek nemen. Terwij mijne vrouw van kleed verwisselde, beschouwde ik met weemoedig gevoel de fraaie, behaaglijke inrichting van ons woonvertrek, door mevrouw Van Heerenberg bezorgd, en dacht er aan, hoe gelukkig zich mijne Klara bier gevoeld zou hebben. Er kwam een gevoel van bitterheid in mij op tegen het lot, dat haar al dit geluk had doen derven, en tegen mij zelf, die bare plaats nu aan eene andere had toegewezen. Daar herinnerde ik mij den brief, dien ik in mijn rokzak gestoken had, en ik haalde hem, om a leiding te heb ben voor mijn smartelijke gedachten, te voorschijn. De hand was mij onbekend en op het zegel was een fijngesneden wapen afgedrukt. Nieuwsgierig opende ik de enveloppe en bespeurde dadelijk, dat bet hier geen beroepszaken betrof. Ik zocht naar de onderteekening zij ontbrak. Ik begon te lezen en er kwam een nevel voor mijne oogenik moest gaan zitten, want mijne knieën begonnen te knikken. In dten brief stond, dat freule Van Heerenberg, die nu mijne vrouw was, verkeering had gehad met een jong officier, dat doch waartoe dat alles te herhalen? Genoeg, de brief bevatte in bijzonderheden en met opgave van namen en plaat sen datgene, wat in de documenten, die u zooeven zijn voorgelegd, omschreven staat." «Arme vader," zuchtte Koenraad. »'t Was een harde, bittere ontgoocheling; het was mij of het huis, dat ik mij gebouwd had, plot seling voor mijne voeten instortte. Voor mijne eenige liefde eene geschandvlekte, voor kinder lijke oprechtheid en trouw eene gehuichelde, eigenbatige vriendschap, die rich enkel voor open bare schande met mijnen naam trachtte te dekken. Smart en woede te gelijk maakten zich van mij meester. Had de ik haar liefgehad, dan had ik op dat oogenblik een moord kunnen begaan. Ik wilde op haar toesnellen, baar mijn huis uitjagen, doch, toen ik reeds den voet op den drempel had gezet, kwam plotseling de t wij Iel bij mij op aan de waarheid van het mij medegedeelde. Het was zoo ongehoord, zoo ongelood ijk er waren voorbeelden, dat nijd en afgunst dergelijke middelen aan wendden om het geluk van anderen te verstoren. Ik mocht niet handelen voordat ik zekerheid had, maar die wilde ik dan ook tot eiken prijs erlangen Terwijl ik in mijne opwinding zon op middelen om tot die zekerheid te geraken, werd ik onge merkt kalmer, zelfs toegevend gestemd. Ik ver beeldde mij mijne zalige afgestorvene voor mij te zien, die een zacht verwijtenden blik op mij wierp, ik meende hare stem te hooren, die mij afvroeg of ik wel recht had de gevallene te veroordeelen wegens een misdrijf, dat ook ik en zij begaan had den, het kwam mij voor, dat zij u op hare armen omhoogtilde en op u wees als het middel tot verzoening. Ik werd week om het hart en begon om uwentwille zelfs te hopen, dat de tnededeeling waarheid mocht bevatten. Dan zou ik het volsta recht hebben u als kind des huizes door haar te doen erkennen. Lang nog zat ik peinzend neer, zootang tot ik een vast bestuit genomen had. Ik stond bedaard op en begaf mij naar het boudoir mijner vrouw. Zij had haar feesttooi afgelegd en verwisseld met een elegant négligé. Er was zeker niets meer van «te zooeven ondervonden gemoedsbeweging aan mij te bespeuren; mevrouw Van Heerenberg, dia nog bij haar was, omarmde mij en dit op eene

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1