Uitslagder Herstemmingen mmoNBE». een telegram ontvangen, meldende dat een hevige aardbeving op Sumatra is waarge nomen. Op de Westkust is daardoor belang rijke schade veroorzaakt, terwijl A saltan zelf voor onheilen gevrijwaard is gebleven. De ontslagen burgemeester van Wessem, Corbey, die door het gerechtshof te 's-Her- togenbosch tot 3 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, vertoeft thans in België. De regeering aldaar weigert hem uit te leveren, op grond dat, volgens haar, het feit, waarvoor hij is veroordeeld behoort tot de ndélits politique*", welke bq het uitleveriugstractaat zijn uitgesloten. Gedurende de afgeloopen week zijn te Nijmegen blijkens de officieel© afkondiging van den burgemeester weer vijftien nieuwe gevallen van pokken geconstateerd, maar zijn geen lijders aan die ziekte bezweken. Gedu rende die week werden in het geheel weer zes bevelen tot onteigening en vernietiging van besmette goederen van pokkenlijders door den burgemeester uitgevaardigd. Er hebben zich gevallen van pokken voor gedaan in de gemeenten Haps en St. Agatha (Cuijk). Het ziektegeval te Haps kwam voor in een reeds besmet huis, terwijl de gevallen te St. Agatha uit Haps werden overgebracht. Ook in Duitschland breiden zich aan de oostelijke grenzen de pokken uit. Volgens het laatste bulletin van het Mats. Qesundkeifsamt rijn daar thans reeds op een viertal grensplaat sen 90 pokkenlyders waargenomen, waarvan 16 zijn gestorven. De echte pokken zijn alleen voorgekomen bij niet ingeente kinderen en bij personen, waarvan het twijfelachtig was, of de inentÏDg wel met goed gevolg was verricht, en die niet gerevaccineerd waren. De marechaussee P. Robijndieterwijl hij in den avond van 24 Jan. j.l. te Berlikum op surveillance was, is aangevallen, mishan deld en met een steen tegen het linkeroog geslagen, heeft het militaire hospitaal te Leeuwarden verlaten f doch iswegens-het verlies van dat oog, voor den militairen dienst afgekeurd. Hem is, wegens een in en door den dienst ontstaan lichaamsgebrek, toegekend een jaarlijkse h pensioen van f 410. Uit Friesland zijn, wegens gebrek aan werk, arbeiders naar Sleeswijk—Holstem vertrokken, om daar te werken aan een kanaal, dat gegraven wordt. "Wilhelm Sehröder, die, zooals werd mede gedeeld, uit de gevangenis te Winschoten is ontvlucht, heeft liet zware slot zyner celdeur weten los te krijgen en een ijzeren tralie voor het raam verbroken. Vervolgens heeft hij het laken en een deken van rijn bed aan eene der tralies vastgeknoopt en rich zoo naar beneden laten glijden. Hjj kon over geene andere breekmiddelen beschikken dan over de gaspijp en het zink van een emmer, die zich in de cel bevonden. Als men nu weet, dat W. S. van ten gere gestalte is, staat men verbaasd over het verbreken van het slot en de tralie. Politie en justitie zijn onvermoeid bezig om den vluchteling op te sporen. Het schijnt, dat het uitbreken van het slot en de tralie weinig geluid heeft veroorzaakt, want geen enkele gevangene heeft dien nacht iets gehoord, evenmin als de beambten, die wel in hetzelfde gebouw, maar niet in de gevan genis sliepen. Men veronderstelt, dat W.S., toen hij buiten de gevangenis was, de vlucht genomen heeft door het St. Vitus Hout en de Westerleesehe venen, want een «arbeider, met name Gerrit Ravensberg, moet hem daar gezien hebben. Hij moet dan eenige breede slooten doorwaad of overgesprongen zijn. De vluchteling Wilhelm Sehröder is te Noordbroek gearresteerd en naar de cel te Winschoten gebracht. In het Pruisische dorp Saeffelen naby de Limburgsche grens, kreeg zekere J, K. twist met zijn zoon. Toen zij handgemeen werden, kwam de moeder tusschenbeide, waarop J. K. een broodmes greep en liet haar in de borst stak, J. K. liep zelf den dokter halen, doch toen deze ter plaatse kwam, was het te laat. De vrouw was reeds overleden. De dader meldde zich terstond daarop bij de politie aan. VGravenhage. Ter logenstraffing van alle onjuiste geruchten kan ten stelligste wor den medegedeeld, dat de internationale sport-, visscherij- en paardententoonstelling op 1 Juni des namiddags ten een ure officieel zal wor den geopend, terwijl het gebouw voor hou ders van abonnementen en bezoekers ten 2Va ure zal worden opengesteld. By de plechtige opening zullen uilgenoodigd worden, behalve civiele en militaire autoriteiten, de leden van het eere-comité, de aandeelhouders, inzen ders, de buiten land sclie comité's en de rege- lings-commissiën der verschillende afdeeltn- gen. De opening zal opgeluisterd worden door de muziek van de koninklijke kapel van het regiment grenadiers en jagers, welke door den kolonel-commandant van het regiment, den heer Vogel, en de officieren voor deze plechtigheid hoffelijk is aangeboden. Ten zeven ure des avonds zal een groot banket in de Franscbe restauratie op de tentoonstelling, van den heer C. 0. Mulié, werden gegeven door het uitvoerend comité aan het eere-comité, verschillende civiele en militaire autoriteiten, en enkele leden van de buitenlandsche comité's en aan de regellngs- commissiën. Gedurende dien avond zal zich een muziekkorps in den tuin, welke schitte rend verlicht zal zyn, doen hooren. De entree prijs van 2'/s uur tot 5Vi uur zal bedragen f 2.50 per persoon, en des avonds van 5Va uur uitsluitend voor tuin en gaanderij f 1,00. Van de opening af zal de bewaking op de tentoonstelling by dag geschieden door militairen. Met genoegen wordt vernomen dat aan het uitvoerend comité voor de intern, sport-, visscherij- en paardententoonstelling te Scheveningen de eer te beurt is gevallen, sedert eenige 'dagen tot de inzenders der ten toonstelling te mogen rekenen Hare Majesteit de Koningin-Regentes en Z. D. H. den prins Von Wied. Harer Majesteits inzending zal betrekking hebben op watersnood, scheepvaart, reddings wezen, spoorwegen, weerbaarheid, schietsport, verbetering van liet paardenras, valkenjacht, jacht, volksvermaken, ijs- en sneeuwsport, enz. Voor deze belangwekkende en omvang rijke inzending van Hare Majesteit is een bjjzonder salon ingericht voon DE PROYDTCIAXE STATEN op 24 Mei 1892. Z9IO-HOL.LAHD. SCHIEDAM. Geldig uitgebrachte stem men 1524. Gekozen de heer F. Loopoyt (liberaal) met 837 stemmen. De heer L. W. Jansen (ultram,), aftredend, verkreeg 687 stemmen, VLAARBINGEN. Geldig uitgebrachte stemmen 2737. Gekozen de heeren Paulus Kikkert met 1436 en A. van Bees met 1351 stemmen (beiden liberaal). Op de heeren A. W. Schippers (anti-rev.), aftredend, wer den 1346 en op mr, H. A. van de Velde (anti-rev.). 1297 stemmen uitgebracht ZO ETER MEER. Geldig uitgebrachte stemmen 2367. Gekozen de heer It. C. 9. baronvan Kliemcn van Ithcnicusliulzcn (anti-rev.), aftredend, met 1345 en mr. J. Cf. 9. Bevers (ultram.), aftredend, met 1255 stemmen. GOUDA, Geldig uitgebracht 3840 stemmen. Gekozen de heeren mr. 0. N. Brouwer (liberaal) met 1962 en P. von der Hoog (liberaal) met 1935 stemmen. De heeren J. J. Lazonder en A. van Wal- sum Kz,, beiden anti-rev. en aftredend, ver kregen respectievelijk 1882 en 1851 stemmen. ALFEN. Geldig uitgebrachte stemmen 2673. Gekozen de heeren N. D. Kerntak (anti-rev.), aftredend, met 1815 en F. H. van Wieken (ultram.) met 1591 stemmen. De heer J. W. C, Bloem (liberaal) verkreeg 826 en de heer C. Korteweg (liberaal) 817 stemmen. RIDDERKERK. Geldig uitgebrachte '■stemmen 1946. Gekozen de heer J. F. Ha velaar (anti-rev.) met 992 stemmen. De heer P. Smit Jr, (liberaal), aftredend, verkreeg 954 stemmen, PUTTEN, (Gelderland), Herkozen de heer «P. J. Sell Use Ier (anti-rev.), aftredend, met 746 stemmen. Mr. W. baron vanGolt- stein (liberaal) verkreeg 691 stemmen. Gemengde Berichten. Een uitgever ta Brussel ilooghthein vuurde Zondagnacht een revolver af op twee heerenen een dame. Toen men hem wilde aanhouden, schoot hij opnieuw. Hij doodde een zekeren Roche, vader van zes kinderen, en verwondde een zekeren Van Diest. Eei'st daarop kon men hem onschadelijk maken. Het schijnt dat de moordenaar dronken was. De Ketn. Zeiltmg verneemt uit Parijs dat toe vallig is ontdekt, dat het bekende middel van Pas teur tegen hondsdolheid ook vallende ziekten geneest. Een nader ingesteld onderzoek heeft de juistheid van dit feit bevestigd. Pasteur zelf acht echter nog meer proefnemingen noodig. Willem van der Bilt, de Amerikaan scire mil- lionair, is Maandag te New-York overleden. i 'f Rit New-York wordt gemeld dat Zaterdag tusschen Humphrey en Golden-Gate eene botsing heeft plaats gehad tusschen een personÉn- en een goederentrein, waarbij 6 reizigers werden gedood en 18 gewond. Deeming, de moordenaar, wiens belangwekken de peroonlijkheid aan de Engelsche bladen sinds mesnden stof leverde tot ontelbare kolommen druks, stierf gisteren in de gevangenis te Mel bourne aan de galg. Hij onderging de doodstraf voor slechts éenen moord, zijnen laatste n, van welke de jongste zijner vele vrouwen, Emily Ma ther, op Kerstmis van het vorige jaar het slacht offer werd. Wegens zijn talrijke andere gruwel daden - o. a het slachten van eene vrouw en vier kinderen te Rainhill in Engeland stond hij niet eens terecht. Er zijn er die het betreuren, dat het monster slechts éénmaal kon worden op geknoopt. Post en Telegraphie. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat deer middel van het stoomschip Veemlai».De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 27 Mei, des avonds te 10.30 uur (spoorlij d). De wijze van verzending behoort duidelijkop het adres vermeld te werden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie laar Baltimore (via Amsterdam) bestaat door middel van het stoomschip P. Caiand. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 28 Mei, des voormiddags te 4 35 uur (spoortïjd). De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De' telegraafkabel tot verbinding van At jen en Deli, te leveren door de ^Eastern Extension Tele- graph Camp." te Londen, is dezer dagen uit Lon den verscheept naar Atjeb via het Suez-kanaa), De Russische regeering is met China aan het onderhandelen over eene uitbreiding vso het ChinoMcbe telegraafnet. Er zouden nieuwe lijnen tot eene lengte van 800 mijten worden aangelegd, welke te Kiachta in verbinding komen met het Siberische telegraafnet. 0 nd erw ijs. Bij bet afnemen van de eind-examens der hoogere burgerscholen (schriftelijk gedeelte) zal dit jaar voor het eerst eene nieuwe regeling wor den ingevoerd. Terwijl vroeger die examens op achtereenvolgende dagen werden gehouden, zullen die tbans in twee gedeelten worden gesplit», mei eene tusschenruimte van 11 dagen. Het doe) dezer regeling is aan de candidaten den tijd te laten zich alsnog voor bet tweede gedeelte dat o.a. scheikunde, werktuigkunde en be schrijvende meetkunde zal omvatten genoeg zaam voor te bereiden. De heer A. J. Montijn legde gisteren aan de universiteit te Groningen met goed gevolg het kerkelijk voorbereidend examen af. Rech tzaken. De rechtbank te V Hertogenbosch heeft de ge vangenhouding bevolen van de gebr. B,, gewezen machinisten van de bnlerfabriek van de firma Van Leeuwen, te Os, Zij worden verdacht van diefstal ten nadeele van die firma en ook dat zij eji de een of andere wijze betrokken zou den zijn in den verin oedehjken aanslag op het leven van den heer Van Leeuwen. V i s s c her ij. KRALINGSCHE VEER, Gsterechtend wer den ter mat kt alliioi aangeveerd 148 zalmen, die voor fl.tot 1.20 per Va kilo werden vei- kocht. Nog weiden aangevoerd 251 elften, die fl.30 ii 1.00 per stuk opbrachten, 400 finten, die 4 tot 25 cl. per stuk golden, en 4 steuren. Kerlcnleu w s. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen; te Den Bommel (toez.) de heer J. Steehouwer, cand, te Utrecht, die voor 's-Hee ren hoc-k heeft bedankt. De oudste predikant der gemeente te's-Hagc, de hofprediker dr. C. E. van Koetsveld, vierde gisteren zijn vijfentaclmgsten verjaardag. Schiedam, 22 Mei 189*2. Mijnheer de Redacteur. Woensdag j I, de bijeenkomst van het »Ned. Werkliedenvei bond", afd. Schiedam, bijwonende, had ik gaarne, na het doer den heet M. C, M. de Groet gesprokene gehoerd te hebben, eene opmeiking willen maken, doch daar ik nooit in het openbaar heb gesproken, had ik niet don moed tot debatteeren. Nu ik Zondag (in de week heb ik niet veel gelegenheid) daar nog eens ern stig over nadacht, kwam de gedachte bij mij op, door middel van uw veelgelezen blad mijn ge dachten kenbaar te tuaken bet is toch beter iaat dan nooit. Onder meer besprak de heer De Groot het heffen van belasting van inkomens van f500600, Op zijn beweren dat »eeti gezin met een inko men van f500 vrij goed f;an rondkomen" wer den door het publiek direct leekenen van afkeu ring gegeven, waarop de spieker zeidesd.it hij zich veikeerd had uitgedrukt en eigenlijk hue moot*:;; ;ggen »dxt een gezin meteen inkomen van f500 niet behoeftig was". Bewijs genoeg dat iemand met een inkomen als bovenbedoeld niet van woelde zal betalenmaar zooals de geachte spreker zelf zeide»dat hij er het een of ander voor zal moeten missen, b.v. door een borrel min dei te drinken sigaren minder te rooken, of op het uitgaan wat te bezuinigen". Maar, Mijnheer de Redacteur, ik vraag aan ieder die met de behoeften van een werk mans- gezin bekend is of iemand met een inkomen van f500, die fatsoenlijk voor den dag wil komen en zijn vrouw en kind of kinderen het noodige voor hun levensonderhoud niet wil ontboude wel zoovee) kan inkrimpen op zijn uitgaven, daar voor bovengenoemde zaken «I heel weinig kan worden uitgetrokken op de begroeting van een werkmansgezin, zoo het niet tot nut gereduceerd moet worden tengevolge van ziekte van hem of een zijner huisgenootenof soms door andere omstandigheden en bovendien is een werkman toch ook mensch en mag toch wel iets genieten. Neen, Mijnheer da Redacteur, hoewel ik bet niet met den heer Horn eens bendm de toe standen slechts van éen kant schijnt te bezien en door zijn wijze van optreden den weikman al spoedig op een dwaalspoor zou brengen, geloof ik toch wei dat de commissie voor het ontwer pen van een inkomsten belast mg in haar ijver wol wat ver ie geg.ian door inkomens van 1500

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3