het andere deel van het gevolg logeert in het Sladteehlosi. Het verdere program der feesten te Potsdam en te Berlijn hebben wij reeds medegedeeld; alleen kunnen wij nog melden, dat Dinsdag na de parade de ver tegenwoordigers der Ned. ver, te Berlin ontvangen zullen wordenonze gezant zal de leden der commissie aan HU. MM. voorstellen. Te Berljjn zal het Stadtschlosz, het museum van schilderij en en de Kumeshalle bezocht worden. Het galadiner van Dinsdag zal 200 couverts tellenvoor het déjeuner op Woensdag zijn bijna 800 personen gevraagd, bijna allen mili tairen, daar alle hoofdofficieren, te Berlijn aanwezig, genoodigd zijn. Het diner op het slot Glienicke zal maar 26 couverts tellen. Voor de theatervoorstelling in het nieuwe paleis zijn 200 uitnoodigingen gedaan. Het programma bevat o, a. episoden uit de ge schiedenis van het huis van Oranje. Naar men aan de N. iï. Cf. uit Honnef mededeelt, heeft H. M. de Koningin-Begentes in het hotel sAdam" aldaar 20 kamers ge huurd, om op hare terugreis van Berlijn een bezoek te brengen aan de koningin van Zwe den, Hds. tante, die aldaar verbijt houdt. Het voornemen bestaat om Donderdag 2 Juni van Potsdam te vertrekken en dan een paar dagen ïn Honnef te vertoeven. De koning van Zweden wordt Maandag 6 Juni te Honnef verwacht. De Nederlandsche en Duitsehe regeeringen rijn thans in onderhandeling over het invoeren van een gemeenschappelijke signaal-verorde ning voor de geheele Rijnvaart, zoowel op Nederlandsch als op Duttsch gebied. Het ontwerp dier nieuwe verordening luidt als volgt: I. Booten met aanhang, stroomop- en af waarts varende, voeren twee witte lichten in den top, een rood licht aan bakboord en een groen aan stuurboord. II. Booten met aanhang, welke des nachts niet aan stuurboord uitwijken, behouden bo vendien de zwaailantaarn en 5 klokslagen. III. Booten zonder aanhang, stroomop- of afwaarts varende, voeren een wit licht in den top en een rood en een groen als bij 1. IV. Aanhangschepen voeren een wit licht in den top en het sluitschip bovendien nog een wit licht aan het achtergedeelte. V. Allen varende zeilschepen voeren een wit licht in den top en aan het achterge deelte een rood en een groen licht als bij I. [Dagblad.) Een groot aantal voorstanders van de in voering van den Middeneuropeescheu tjjd hebben zich met een adres tot burgemeester en wethouders van alle gemeenten in Neder land gewend, met verzoek deze quaestie nog maals bij hunnen gemeenteraad aanhangig te willen maken en, zoo eenig be T,iit daaruit mocht voortvloeien, biervan mededeeling te doen aan het adres van den algemeenen voor zitter der gezamenlijke plaatselijke comité's, prof. HubVecht te Utrecht. Door den beer G. I, Delevié, te Botterdam overleden, rijn nog de volgende legaten ver maakt: aan het blinden-instituut aldaar f 850, aan de inrichting voor doofstommen-onderwijs aldaar f850, en aan de Israël, gemeente te Emden f850, alles vrij van successierechten. De oud-strijder G. H. Reuvekamp, gerech tigd tot het dragen van het Metalen Kruis, is te Zutfen in den ouderdom van Si jaar over leden. De stoomtram Den HaagScheveningen van de Hoü. Spoorwegmaatschappij ver voerde Donderdag 4763 personen, en de Staatsspoorstoomtram Den HaagScheve- Qiogen 7000 passagiers, wel een bewjjs hoe druk het op het zeedorp was. Door de politie te Haarlem is in beslag genomen een valsche rijksdaalder, voerende de beeltenis van koning 'Willem III én het jaartal 1871blijkbaar bestaande uit lood. De bevolking der provincie Overijsel be droeg op 1 Jan. 1892 152,965 mannen, 147,528 vrouwen, totaal 300,493. Uit Sneek wordt aan het Bil. geschreven, dat het bericht van Gclria, als zou de heer Brantsen van de Zijp bedanken voor zjjn zetel in de Tweede Kamer, om door de Staten van Gelderland in de Eerste te worden ge bracht, minst gesomen voorbarig is. In kringen, waar men hei zou kunnen weten, is daaromtrent nog niets bekend en als de Kamerzetel voor Sneek open kwam, dan zouden de anü-revolutionnairen liever een Fries naar Den Haag ai vaardigen dan den heer De Savomin Lobman. Donderdagmiddag is tusschen Scharnegou- tum en Bozum eene oude vrouw door den van Sneek komenden sneltrein overreden en onmiddellijk gedood. Men zegt dat de vrouw doof was. Zijj bevond rich op verboden terrein. Op het koninklijk landgoed Oranje-Nassau- Oord te Renkum ontstond Donderdagmiddag in een der prachtige eikenakkermaalsbosschen een ernstige brand, die een dreigend aanzien had. Door het krachtig optreden van daar aanwezige personen mocht het gelukken het vuur te dooven, doch niet dan nadat eene oppervlakte van ongeveer 100 oude roeden was verbrand. Naar men meent, moet de brand ontstaan zijn door de vonken uit de pijp der locomotief van een daar passeerenden trein der Ooster-stoomtram-raaatscbappij. Uit Bennekom gaan heden 50 personen als landverhuizers naar Amerika. Tegen het na jaar zijn 13 gezinnen voornemens hen te volgen. Terwijl een onweersbui over de omstreken van Tubbergen trok, sloeg de bliksem te Itter- beeke nabij de grenzen, in een huis bewoond door den landbouwer H. Volker, die juist afwezig was, met het treurige gevolg, dat de vrouw en haai* eenig kindje werden gedood, terwijl ook 3 runderen en 2 varkens doodelijk werden getroffen en het huis in brand ge raakte. De vlammen verspreidden zich zoo spoedig, dat aan redden niet te denken viel, zoodat dan ook het geheele gebouw met den inboedel een prooi der vlammen werd zonder dat iets gered is. Van inboedel en bezittingen was niets ver zekerd, Rotterdam. Donderdagnacht is een hevige brand uitgebroken in den stoomgrut- molen der firma Gebr, Van Beek urn aan de Oostmaaslaan. Door de vereenigde krachten van een groot aantal hand- en stoomspuiten slaagde men er in het vuur in een paar uren tijds meester te worden, doch niet alvo rens de uitgestrekte fabriek inwendig voor het grootste gedeelte vernield en va» het dak beroofd was. Gistermorgen woedde alhier andermaal een hevige brand, en wel in loods 6 van het steyi delijk handelsterrein op Fgenoord, grenzende aan de spoorweghaven. Nauwelijks was om streeks vier uur het eerste begin van brand ontdekt, of als in een oogwenk steeg uit het midden van de loods een ontzaglijke rook- en vuurkolom. Dadelijk werden van de omlig gende schepen noodschoten gelost en de stoom fluiten in beweging gebracht, zoodat de brandweer vrij spoedig aanwezig was, doch niet alvorens het vuur zich over de geheele loods bad verspreid, welke als 't ware een vuurzee geleek. Een groote graanboot, een lichter en eenige kleinere vaartuigen, welke voor de brandende i loods aan de kade gemeerd lagen, verkeerden in groot gevaarja de kleinere ondervonden zelfs reeds schade, zoodat in alle haast alles in het werk gesteld moest worden om ze te verlaten. In een uur tjjd was de geheele loods door het vuur vernield. "Wind was er gelukkig weinig en daarbij was deze zuidwest, zoodat de vuurstroom, voorafgegaan door een ont zaglijke rookkolom, welke uren ver zichtbaar was, in schuine richting van de aangrenzende loodsen werd afgeleid, anders waren de ge volgen niet te overzien geweest. Ook droe- gen de verleden jaar gebouwde brandvrije muren tot afscheiding van de verschillende loodsen niet weinig bij tot afwending van het gevaar voor de anderen. De loods was ter halver lengte gevuld met kolossale uergen graan, welke, toen de loods zelf reeds geheel was afgebrand, oog een vuurzee vertoonde, hetgeen een frappanten aanblik opleverde. Alle drijvende stoomspui ten en tal van handbmndspuiten verleenden hulp,, doch konden slechts voorkomen, dat de brand zich nog verder uitbreiddeop het terrein des onheils zelf bleek de brandweer machteloos tegenover het vernielend element. Behalve de loods zjjn nog verbrand vier goederen waggons van de staatsspoor en vele andere beschadigd. De loods bevatte, behalve graan, nog rijjst, rotting enz. en was gedeeltelijk verhuurd aan het Blauwhoedenveem. De waarde van het verbrande is nog niet bepaald. De loods zelve wordt geschat op f60,000. De schade wordt op eenige tonnen, geschat. De heer P. J. W. van den Berg, eeu zeer geacht notaris te dezer stede, president der afdeeiing Rotterdam van de maatschappij tot bevordering der toonkunst, is gisteren over leden. Delft. De anti-revolutionnaire kiesver- eeniging ^Nederland en Oranje" heeft tot candidaat gesteld voor de verkiering van een lid der Provinciale Staten mr. P. A. Tukker, notaris alhier. 's-Gravenhage. Jhr, Von Pestel, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter te Stockholm, vertegenwoordigt ons hof bij de feesten ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest van Z, M. den koning van Zweden en Noorwegen. De geneesheer van H. M., dr. Van Tien- hoven, is Donderdag werderom naar Baden vertrokken, teneinde de Koninginnen te be zoeken. Nijmegen. Ofschoon het geneeskundig staatstoeziclit de epidemisch-verklaring der pokken in deze gemeente niet heeft inge trokken, terwijl in de week van 15—21 Mei j.I. nog 15 gevallen van deze ziekte zijn voor gekomen, heeft de gemeenteraad echter be sloten, zijn besluit tot schorsing der jaar markten in te trekken. (Zf. iï. Ct.) Gemengde Berichten. Een te Kansas-City verschijnend dagblad heeft bericht ontvangen uit Wellington (Kansas) dat die stad door een cycloon ten deele is verwoest. Er zijn vijfhonderd dooden en gewonden. De stad is in brand geraakt en verwoest. De orkaan trok dwars over de stad en verwoestte alles op zijn weg. De orkaan, zoo wordt uit New-Yoik gemeld, bereikte Wellington met tien duizend inwoners gisteravond te 9 uur, komende uit het zuidwes ten. De voornaamste straten werden verwoest, de huizen stortten in als door een aardbeving. De gasbuizen raakten in brand en de gasleidingen moesten zoo spoedig mogelijk afgesneden worden otn de vlammen te beperken. Op vier groote pleinen werd ieder huis verwoest. Het opera gebouw, de kerken, vele kantoren, vier dagblad» tbureaux en verscheidene scholen zijn vernield. In den Parijsehen raad bracht Georges Berry verslag uit over het misbruik, dat te Parijs van- kinderen gemaakt wordtin tien jaar had de politie niet minder dan 18,000 kinderen beneden zestien jaren (waaronder van minder dan vijf jam) «aangehouden, die bedelarij of prostitutie uitoefenden. Berry eindigde met een motie voor te stellen, strekkende om den prefect van politie uit te noodigen gestadig toezicht ledoen houden bij de bnreels tot verhuring van minnen enz,on der geen voorwendsel toe te laten, dal kinderen in koffiehuizen muziek maken enzingen, dat de kleine bloem verkoopsters op straat de. lieden aanklam pen verder zooveel mogelijk het optreden van kinderen in kermis- en paardenspellen, concerten en schouwburgen tegen te gaan. Een medewerker van de Pall SI all Gave tie be toogt, dat in den laatstee tijd meer getallen van krankzinnigheid vooikomen onder vrouwen dan onder mannen. In het laatst der vorige eeuw, zegt de schrijver, waren in dit opzicht de mannen ver reweg in de meerderheid, en nog in de tien jaren van 1878 tot 1888 waren ouder de krankzinnigen in de gestichten opgenomen 66,918 mannen en 66,500 vrouwen. Maar sinds een jaar oi drie is dat anders. In 1890 b.v. werden in Engeland en Wales 10,025 vrouwen en 9109 mannen in de krankzinnigengestichten opgenomen. Ook de ge vallen van vrouwen, die misdaden pleegden, zijn toegenomen. De schrijver zoekt de voornaamste oorzaak van het toenemen van krankzinnigheid onder de vrouwen in bet stadsleven en de btellec- tueele eischen, welke tegenwoordig aan de vrou wen vooral bij het onderwijsworden gesteld- Elf Amerikaansche jongedames zijn met een groote som, door de Amerikaansche vrouwen bijeengebracht voer de noodlijdenden in Rusland, naar Europa vertrokken, om het geld zelf in Rus land te gaan uitdeelen. De Canadeeseke gou vernemen ts- stoomboot Quadra is op reis naar de Behringzee met man en muis vergaan in Barclay-Sound. Onder do verongelukten aan boord is prof- Mac, Coun, die door de regeering belast was- met een onderzoek omtrent zekere bijzonderhe den betreffende het leven der robben. v Over het plan tot sticjbting eeuer socialisti sche kolonie in Panama hooft oen der hoofdlei ders van de onderneming, Roldèa, aan een mede werker van hot Parijsche blad Justice bet volgende medegedeeld: De kolonie zal worden gesticht om de uitvoer baarheid der socialistische theorieën te bewijzen en vooral om te doen uitkomen, dat bet leven in een socialistische)! staat gaeno vermindering der individueels energie ten gevolge behoeft te hebben. Als hoofdbron van inkomsten zat de landbouw dienst doen. Wat de verdeeling der inkomsten betreft, deze zal volgens tweo stelsels worden uitgevoerd, en wel de volgende. Elk individu voor- wien bij de kas der maatschappij vooruit eene re kening-co mant geopend is tegen inlevering van arbeidsproducten, geelt eene jaarlijks vastgestelde som vrijelijk uit. Dit is het eene stelsel, dat ook Bellamy in zijn bekend werk heeft ontwikkeld. Vol gens dit stelsel echter is er vooraf kapitaal noodig, wat ïn eene pasheginnende maatschappij niet het geval is. Daarom wordt eerst een ander systeem gevolgd ui - de arbeidsproducten wordt eerst een kapitaalvoorraad gevormd en een doel slechts wordt aan de voortbrengers ter vrije beschikking gesteld. Bovendien zal eene geldsom bepaald wor den, welke elk lid jaarlijks mag uitgeven. De ondernemers rekenen op talrijke bijdragen in geld en op eene regeeringa-subsidie. Er hebben zich voorloopig 80 personen opgegeven als deelnemers; aan allen wordt koztelooze terugkeer van het vaderland gewaarborgd. Hot strafwetboek der nieuwe kolonie zal zeer eenvoudig zijn en als straf fen alleen berisping en verbanning bevatten. PER TELEGRAAF. 'v-DBAVENRieE, 28 Mei. Ge slaagd voor het examen der posterijen de heer J, B, van der Pant, van Nijmegen,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2