Maandag 30 Me N°. 8023. Tweede Blad Feuilleton. A°. 1892. a esenyeertigste Jaargang, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biiiteulandsclie Berichten. UITGEVER: ODÉ. IBREiVi BOTEBSTttAAT, E SST. DUITSCMLiNO. De keizer keert Zondagavond 8 uur uit Pröchetwitz te Berign terug. De opperburgemeester van Berlijn Yon Forckenbeck is gisternamiddag aan eene beroerte overleden. Zoowel in Baden als in Pruisen is in den Landdag voorgesteld het kiesrecht te herzien in dezen zin, dat algemeens en rechtstreek- sclie verkiezingen, gelijk die voor den Rijks dag geldenook voor de Landdagen zullen worden ingevoerd. In den Badenschen Landdag is het debat geëindigd met de aanneming van eene motie in den zin der voorstellers,! hoewei de regee ring verklaard had dat voorshands niets daarvan kon komen. Irt liet Pruisische Huis van afgevaardigden heeft de voorsteller, de lieer Richter, zijn voorstel ingetrokken, nadat bijna alle partijen, met uitzondering alleen van het centrum, zich evenals de regeering voor het behoud van het bestaande kiesstel sel (indeeling der kiezers in drie klassen naar hunne belasting en samenstelling van kies colleges) verklaard hadden. Erkend echter werd, ook door de regeering, dat de indeeling in klassen herziening noodig heeftnu door belastinghervorming het bedrag verandert dat de verschillende belastingschuldigen te betalen hebben. De Dnitsche zendeling-Inspecteur, dr. YVar- neck von Eisleben, komt op tegen de bewering in de berichten van Katholieke zijde uit Uganda, dat de Protestanten de inboorlingen tegen de Katholieken zouden hebben opgezet, waarvan de treurige strijd een gevolg was, Dr. YV. beweert dat de Roomsche zendelingen van kardinaal Lavigerie jarenlang de bevol king opstookten en dat zij voor den strjjd ver antwoordelijk zijn. F E A K B IJ E, Üe ministerraad heeft gisteravond ver gaderd tot goedkeuring van het ontwerp besluit, door de ministers Ribot en Roche voorgesteld, met betrekking lot de handels betrekkingen met Spanje. Krachtens dit besluit zou op de handelsartikelen van beide landen terstond het laagste tarief van toepas sing zijn. De Fransche regeering verklaart evenwel, dat het Spaansche minimum-tarief niet toepasselijk zou wezen dan nadat het, conventioneele tarief afgeloopen zal zijn bovendien, dat het niet kan gehandhaafd wor den zooals het nu is, zonder verlaging van enkele posten, waardoor Fransche artikelen te zwaar getroffen worden. Er zuilen eerst daags Spaansche gedelegeerden naar Parijs gezondeD worden om den staat van zaken nader te onderzoeken. Men gelooft dat de prefectuur van politie de daders van den aanslag op het koffiehuis van Very op het spoor is. De 'Temp verneemt uit Marseille dat de. gezondheids-commissie de goederen afkomstig uit de verschillende havens der Roode Zee, aan quarantaine heeft onderworpen. IHEIiKD. Het Lagerhuis heeft het ontwerp tot ver gemakkelijking van het klein grondbezit bij derde lezing met algemeene stemmen aangenomen. Het Lagerhuis heeft in derde lezing de be grooting van inkomsten aangenomen. In het Hoogerhuis verklaarde lord Burleigh, dat de regeering Canada's voorstel niet kan goedkeuren om uitzonderingsrechten toe te kennen voor het verkeer tusscheu Engeland en Canada, zonder zich bloot te stellen aan het verlies van voordeel en, aan den Engel- schen handel toegekend bjj de handelstracteten met verschillende landen. OOSTENRIJK. Het zilveren feest der kroning van keizer Frans Jozef tot koning van Hongarije zal den 6 Juni met grooten luister teBuda-Pest gevierd worden. In Buda-Pest heeft graaf Apponyi's rede ten gunste van de godsdienstvrijheid grooten indruk gemaakt. Dinsdagavond werd ter eere var Apponyi een feestmaal gegeven, hem aangeboden door de uiterste linkerzijde. De Hengaarsche minister van eeredienst heeft in de Kamer verklaard, in de herfst- ztUing een wetsontwerp, met betrekking tot de burgerlijke verhoudingen der Israëlieten, te zullen indienen, DENEMARKEN. Woensdag was er familie-diner bij den kroonprins en 's avonds opera-voorstelling. De stad, de haven en op de reede liggende schepen waren schitterend verlicht. Honderd duizenden menschen vulden de straten. Woensdagavond werd een feestmaal bij djb. kroonprins gehouden, waarbij al de leden der koninklijke familie en van het corps diplomatique tegenwoordig waren. De kroon prins bracht een dronk uit op den koning en de koningin, De koning antwoordde en be tuigde zijn dank voor het geluk dat hij ge durende vele jaren van zijn kinderen onder vond. Men bericht de verloving van de 17-jarige prinses Louise, dochter van den kroonprins, met den erfgroothertog van Luxemburg. ITALIË. De Perieveranza een artikel der Hamburger Nachrichten besprekende, zegt dat laatstge noemd blad terecht doet opmerken, dat het Drievoudig "Verbond aan Italië geenerlei ver plichting oplegt met betrekking tot het aantal legerkorpsen, dat in tijd van oorlog op de been gebracht zou moeten worden, noch aan gaande de hulp die aan de bondgenooten moet worden verstrekt. Alleen is bij Crispi's bezoek aan Fried richsruhe een protocol opgemaakt, waarbij de mogelijkheid wordt geregeld, dat Italië in geval van oorlog zijn bondgenooten bijstand zou verleenen, maar dit protocol heeft niet de kracht van een tmetaat. Ook Donderdag was de Kamerzitting zeer stormachtig. Nadat de minister-president Giolitti nog eenige verklaringen gedaan had, werd door verscheidene leden het woord ge voerd; hoewel de rechterzijde en de uiterste linkerzijde zich nog zeer vijandig toonden, werd het ministerie nu beter gesteund door de linkerzijde en liet centrum. Dit belette intusschen niet, dat de toch reeds niet zeer gunstige motie van den heer Baccelü, waar mede de regeering zich voorzichtigheidshalve vereenigde (»De Kamer, haar oordeel over de regeeringsvoorstellen opschortende totdat die voorstellen haar aangeboden zullen zijn, gaat over tot de orde van den dag") - slechts met een meerderheid van 9 stemmen (169 tegen 160) werd aangenomen en nog 38 leden zich onthielden. De ministers zullen intusschen aanblijven tot aan de eerstvolgende beslissende stemming. Valt dit votum ongunstig voor hen uit, dan zat vermoedelijk de Kamer ontbonden worden. De heer Giolitti verklaarde gisteren in de Kamer dat het Kabinet collectief zijn ontslag heeft aangeboden aan den koning, die het ontslag heeft geweigerd. De minister-president verzocht de Kamer dadelijk de voorloopige zes twaalfden goed te keuren, In de couloirs heerschte groot: opgewondenheid, men was algemeen van gevoelen dat Óit verzoek van de regeering moest opgevat worden als een voorteeken van Kamerontbinding, In de Kamer werd een brief van Barzilai voorgelezen, waarin hij zijn ontslag aanbiedt. De Kamer weigerde dit aan te nemen. Cavalotti bestreed de aanvrage van de pto- visioneele belastingheffing voor 6 maanden. In parlementaire kringen worden de ver- Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Sam a row. 95. Wat deze brief u zegt, is waarheid," sprak zij sik beken dit eerlijk, nu gij het vraagt, want dit is mijn plicht. Ik ben schuldig althans tegen over u. Maar wat de brief u niet zegt, dat is, dat ik reeds voor mijne schuld geboet heb door mijn berouw, mijne tranen, mijn gebroken hart, en dit moet wegen, wanneer men richt Gij weet nu alles en ik zal mij gedwee under werpen aan uw vonnis." «Wanneer gij haar gezien hadt," vervolgde de liandebraad, zooals zij daar voor mij stond, gij hadt evenmin den steen op hear kunnen werpen als ik. Ik reikte haar de hand en zeider.C-ij zijt bedrogen, op schandelijke wijze verraden door dengene, dien gij liefhadt 8- hebt voor uw liefde geboet, hebt geleden en gestreden. Ik geloof, dat uw berouw oprecht is en wit u niet veroordeelen. Jk all trachten u op te heffen en het geloof aan manneneer en trouw teruggeven. Ik spreek u vrij en zat trachten te vergeven en te vergeten." Zij zag mij een oogenblik onderzoekend aan greep toen snel mijne hand en drukte er bare lippen op. Zij scheen *el fs voor mij te willen knielen, doch ik hief haar in mijne armen op en zeide op harte- lijken toon »L»t nu alles aan mij over. Ik heb u vergeven, toen gij mij bedroogt, het staat aan mij de wereld te bedriegen en den naam zuiver te houden, dien gij voortaan draagt. Ik wil alles ten goede regelen. Uw kind zal het uwe blijven, en doelen in mijne hoede en zorg Schijnbaar in vervoering greep zij andermaal mijne hand en kuste die, uitroepende: i>0, hoe dank ik u voor die grootmoedigheid ook voor het onschuldige kind, mijne dierbare dochter 1" Op dit woord viel mij een denkbeeld in, hetwelk mij zoozeer innam, dat ik bijna alles om mij heen vergat. Ik dacht op dat oogenblik aan u, Koenraad, en schaamde mij over mijne eigene grootmoedigheid. Ik had immers op hare edel moedigheid een bijna gelijk beroep te doen. En toen zij zeide dat haar kind een meisje was, toen rees plotseling bij mij het denkbeeld op om u door eene - -reeniging met dit kind in uwe rechten als zoon te herstellen, zonder dat de wereld iets van onze wederzijdscbe geheimen te weten kwam. Ook zij, die daar zoo deemoedig voor mij stond, zou onkundig kunnen blijven van den oorsprong van uw bestaan, ik zou de grootmoedige bescher mer blijven van haar kind en behoefde mij niet voor het mijne te schamen. Deze gedachte maakte mij zoo gelukkig, dat ik het noodlot reeds begon te zegenen, hetwelk mij met zoo ijskoude hand had aangegrepen. Ik had nu enkel nog woorden an verzoening en opbeuring voor haar, verbood haar iemand, zelfs hare moeder niet, iets te openbaren van het geen lusschen ons was voorgevallen en beloofde ten allen tijde haar vriend en beschermer te zullen zijn. Wij scheidden. In ernatige, geroerde stemming keerde ik terug naar mijn vrijgezellenkamer en leefde voortaan voor de toekomst. Zoo vierde ik mijne bruiloft. Ik hield woord. Den verleider haalde ik over om te zwijgen door hem voor eene groote som gelde alle brieven en bewijs stukken af te koopen. Hij vertrok naar Amerika, Ik bereidde alles voor tot de uitvoering mijner plannen en de wereld vermoedde niets van al het gebeurde. Over mijne vrouw had ik aanvankelijk geene reden tot klagen. Zij wist op beminnen*» 8GHIEDAMSGHE GOOlilT inorcKtKNTSPwus, fier Si wartaal Jtanto per postdoor hot geheels Rijk Afiomier lijkt} nemineis 1.85. - 2.50. - 0,10. A uvbrteNtiepr usvac 1tO gewon« regels met inbegrip van eeae Geur au tf 1.10. tedere gewone regel meer- o.tO Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. - -

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5