Blnnealandsche Berichten. s. mi-. klaringen van Giolitti als hoogst ernstig be schouwd. "Verscheidene leden der begrooüngs- commissie hebben bij het onderzoek van het voorstel om een voorloop g budget voor 6 maanden toe te staan, als ban oordeel te kennen gegeven, dat dit .'uorstel niet zal worden aangenomen. Onder de afgevaardigden loopt het gerucht, dat de verkiezingen tegen 25 en de noodige herstemmingen tegen 30 Juni zouden uitge schreven worden, maar dit gerucht is zeker voorbarig, daar er nog geen beslissing is ge nomen. De mededeelingen van den minister president, Giolitti, werden van verschillende banken met luide uitroepen beantwoord men riep o. a.: dat is een staatsgreep. De onder-voorzitter las een brief voor van Bianchi, die zijn ontslag neemt als voorzitter. Heden wordt zijn opvolger gekozen. De dagbladen zijn ten aanzien van het lot van het ministerie zeer pessimistisch ge stemd, Sprekende van de mogelijkheid der ontbinding van de Kamer, geven zij air hunne meening te kennen, dat het aan het ministerie Giolitti ontbreekt aan het noodige gezag om tot nieuwe verkiezingen over te gaan. SPANJE. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan den Spaanschen gezant te Parijs per telegraaf de voorwaarden medegedeeld, waarop Spanje geneigd is de handelsbetrek kingen met Frankrijk weer aan te knoopen, met verzoek die aan den minister Ribot be kend te maken. Spanje verlangt dat Frankrijk de Spaansehe voortbrengselen toelaat tot het minimum-tarief. Daarentegen zal Spanje zich verbinden binnenkort de rechten op de Fran- sche voortbrengselen te verlagen. De nieuwe handelsovereenkomst tusschen Frankrijk en Spanje zal 30 Mei in werking treden. PORTUGAL. De ministers die hun ontslag hebben aan geboden, zijn: Martens (financiën), Chaucel- lelros (openb. werken), Lobo (buitenl. zaken). De minister-president Ferreira, minister van bïnnenlandsche zaken, zou het interim van financiën op zich nemen. Bisschop Bethsaïda zou van justitie overgaan naar buitenlandsche zakenVasconcelles, voorzitter van het huis der pairs, zou justitie en onderwijs nemen; Sequera zou belast worden met handel en landbouw. Als zeker wordt bericht, dat de besluiten, betreffendwijzigingen van het ministerie, reeds door den koning zijn geteekend en zouden worden bekendgemaakt zoodra Serpa Pimentel is aangekomen. Serpa Pimentel is gisteren te Lissabon aangekomen. - SEBT1E. De overheid heeft den Bulgaarschen luit.- kolonel Mach op heeterdoad betrapt, terwijl htj herig was photographlën te nemen van de vestingwerken tusschen Pirot en Soskovo. BDSEEIE. Het wetsontwerp betreffende het landbouw krediet is met groote meerderheid door de Kamer in overweging genomen. B C L G A R IJ E. Hit Sofia wordt aan de Times bericht, dat de regeering, in antwoord op Turkije's be sluit tot loslating van de Bulgaarsche samen zweerders, de vrijlating bevolen heeft van de Armenische samenzweerders, beschuldigd van het bommen-komplot te Rutchuk. De regee ring verklaarde dat er geen bewijs in voor komt van schuld.Daarop legde de Porte eene toenadering aan den dag, vooral betreffende de spoorweg-quaestie, en dit gaf de regeering aanleiding om acht der genoemde samen zweerders opnieuw in de gevangenis te zetten, AMERIKA. De beweging ten gunste van de candida- tuur van Blaine voor het presidentschap neemt toe, terwijl andere vrienden zjjn vïce- presidentschap bepleiten onder Robert Lin coln als president. Blaine weigert rich pok maar eenigszins hierover uit te laten. Eene belangrijke afdeel!ng van den staat Indiana heelt zich ten gunste van Ëlaine ver klaard als candidoat der republikeinen voor het presidentschap. Naar de huidige bereke ningen schijnt de benoeming van Blaine zeker. Evenals in 1884, gelooft men dat de presi dentskeuze zal staan tusschen Blaine en Cleve land, te meer daar dit jaar niet de personen- quaesiie, maar de quaestie van het douane tarief de keuze zal beheerschen. Volgens bericht uit Washington heeft het Huis van afgevaardigden geweigerd de ten toonstellingsgebouwen te Chicago des Zondags te sluiten. Ook heeft het geweigerd een ver bod tot verknopen van sterken draak en het kaartspel te verordenen. Maar het heeft de onthouding van aile staatsinzendingen op Zon dag bevolen. De Senaat besloot Donderdag, met 28 tegen 20 stemmen, in overweging te nemen het voorstel-Stewart, betreffende de vrije aanmunting van goud en zilver. De Catnr missie voor de financieele aangelegenheden heeft een ongunstige conclusie aangaande bedoeld voorstel ingediend. Aan de Times wordt uit Buenos-Ayres geseind, dat Pellegrini's boodschap tot ope ning van het congres de jongste gebeurte nissen nagenoeg onaangeroerd laat; ^eene buitengewone boodschap zal ze later behan delen. De staatsinkomsten van dit jaar over treffen die van het vorige jaar ruim twee voudig. Aan de Standard wordt uit Buenos-Ayres van Pellegrini's boodschap gemeld, dat zij op de noodzakelijkheid wijst de regeering te versterken, maar geen bijzondere partij aan valt. De gegarandeerde spoorwegen moeten voortaan voor de exploitatie-kosten de limiet van 50 pCt. niet overschreden; in de laatst verloopeu vijftien maanden leverden zij een tekort van 53 millioen. SCHIEDAM, 28 Mei 1892. Men meldt uit Sand van 26 dezer aan het In den avond van 24 Mei 6Vi keerde de hofstoet van den burcht "Windeck terug. Hare Majesteiten hadden met gevolg daar koffie gedronken. Het weder was prachtig mooien dit deed de Koningin-Regentesse gelasten het diner op het balkon op te dragen. Na het eten bleven de Vorstinnen nog geruïmen tijd daar verwijlen om den prachtvol! en zons ondergang te aanschouwen. Heerlijk en ver kwikkend was de atmosfeer, frisch en toch niet koud. Gistervoormiddag 10i/, uur reden de Koninginnen met Hare gast, prinses Elisa beth, en gevolg naar Baden-Baden. Zij stegen af aan het hotel eRussischer Hof", en nadat hun daar een fijn déjeuner was opgedragen, bezochten ztj het oude slot, eene ruïne met restauratie en den burcht Ebersieinook ruïne met koffiehuis. Deze tocht werd met prachtig weder begunstigd, eerst te 9l/s uur waren de gasten hier terug. Hedenmorgen negen uur werden Hare Ma jesteiten verrast door eene morgenbegroeting van een liedertafel. De liederen werden met smaak en krachtig, blijkbaar zeer tot genoe gen der jeugdige Koningin uitgevoerdde gasten en vreemden, die reeds aangekomen warenschaarden zich om de executanten. De uitvoering duurde van negen tot halftien, de concertgevers werden door den hofmaar schalk graaf Dumonceaunamens de Ko ninginnen bedankt. Het programma luidde: Morgenstandchen Ihren Majestaten der Kö- nigin Wil heimine und der Königin-Regentin Emma der Niederlande in tiefster Ehrfurcht dargebraeht vod Mitgliedern der Liedertafel vAurelia" aus Baden-Baden. Luftkurort Sand, im Mai 4892. Programm. 4. Der Tag des Herm Kreutzer. 2. Vöglein im Walde Dürrner. 3. Grüsse an die HeimathKramer, 4. Früh, wenn die Hiihne Krah'n Pfeiffer. 5. O Schwarzwald, o Heimath, wie bist du so schönBecker. Na de uitvoering reed de Koningin uit met Hare tante Elisabeth e.r de gouvernante onder het gejuich der eerbiedig ter zijde geschaarde menigte. Zij reden naar Wieder- felsen, van waar uit zij te voet den Felsenweg naar Hundseck vervolgde, doch voordat zij den weg insloeg, werd Haar eene hartelijke ovatie gebracht. Alle gasten rezen op van hunne zitplaatsen en ouder enthusiastisch gejuich klonk een driewerf zHoch", daarop trad een lid eener daar aanwezige zangvereem'ging op prinses Elizabeth toe en verzocht de Koningin een lied te mogen voordragen, en weldra klonken harmonisch de krachtige mannenstemmen door het woud, toen allen instemden in het lied ader Tag des Herm". De jeugdige Vorstin nam deze ovatie met zeer veel ernst en welgevallen op en mocht door Hare waardige houding velen voor zich innemen. Men wandelde atsnu door naar Hundseck, waar de chais bestegen werd, zoodat de jeug dige Koningin weder ten 42% ure thuis kwam, nu te midden der honderden vreem delingen, die uit alle oorden bier waren te mam gestroomdvooral veel Hollanders werden nu opgemerkt. Hedenmiddag vier uur worden hier ver wacht de groothertog Friedrïch en groot hertogin Luize, die de uitnoodiging hebben aangenomen voor een diner hedenmiddag te geven. Nog nimmer werd in Sand zulk een maal aangerecht, de gevolgen, van alle vor stelijke personen zullen apart aanzitten, waar graaf Dumonceau de leiding der tafel heeft. De Haagsche correspondent van de Zutph, Ct. merkt op, dat bij de behandeling van de noodwet de hoofdvraag niet wasis voor ziening noodig maar welhoelang zal die tijdelijke voorziening durenmet andere woordenbinnen welken tijd zal deze nood wet door een definitieve regeling vervangen worden? En het antwoord op die vraag klinkt niet zeer bemoedigend. De heer Mees rekende uit, dat het 5 a 6 jaar zat duren; de minister Tak meentdat het in 3 of 4 jaar wel kan, maar korter zal het. dan ook zeker niet zijn, en tot aan 4896 zal dus elk jaar een subsidie wetje voor de noodlijdende gemeenten moeten worden ingediend. Dat is jammer, want er z|jn legio van gemeenten, die op het punt staan noodlijdend te worden als er uitzicht wordt gegeven, en het zal een reuzentaak zijn voor den minister om de hem toegestane gelden naar billijkheid over de armste gemeenten te verdeden en de uit- keeringen binnen zekere perken te houden. Het blijkt nu reeds, dat groote onbillijkheden zouden worden gepleegd, indien de minister maar eenvoudig de adviezen van Gedep. Staten volgt en alle gemeentenop de listen van Gedep. Staten niet voorkomende, aan haar lot overlaat. In het zuiden van het land rijn er gemeenten op de lijst- gebracht, die volstrekt niet te zwaar rijn gedrukt, maar alleen tij delijk een klein deficit op de begrooting aan wijzen maar in het noorden van het land zijn er gemeenten afgelaten die onmogelijk langer in de behoeften van eigen huishouding kunnen voorzien. Ik noem slechts de gemeen ten Westerbork en Peize in Drente. In laatstgenoemde gemeente moet iemand met f 2000 inkomen reeds 40% pCt, van zijn inko men aan hoofdeljjken omslag betelen, en de rijkste inwoner der gemeente is geschat op een inkomen van f2350, Zelfe de armste ar beiders worden aangeslagen. Die f 300 inkomen heeft, betaalt circa f45. Zulke hef fingen zijn onhoudbaar, en als de regeering aan *t bedeelen gaatzal rij zulke gemeenten niet kunuen en mogen vergeten. Een maat staf, waarnaar de indeeling zal plaats vindenr is er echter niet, en dat is een kwaad ding. waardige wijze de eer van mijn huis op te houden en aan mijne schoonmoeder, die zich begon te ver wonderen over onze voortdurende scheiding, deelde ik eerlang de reden hiervan medezij moest het toch eenmaal welen. Geen woord van dank evenwel over mijne opvatting der zaak, waarin toch ook zij groot aandeel had, kwam over hare lippen. Alleen, wanneer mijne vrouw in de gezelschappen, die zij dag aan dag ontving, veel meer dan mij lief was, zoo opgewekt, zoo vroolijk tot overdrijvens toe optrad, dan schudde ik wel eens zorgvol het hoofd; doch dat zij tegenover mij steeds dezelfde nederige, deemoedige houding in echt nam en in alles blijk gaf van volgzaamheid en vredelievend heid, dit stelde mij weer gerust. Zij moest toch, zeide zij, voor de mer* schee de rol van eene geluk kige echtgenoot spelen, en dit viel haar niet zwaar, nu werkelijk mijne edelmoedigheid en vergevens gezindheid baar het geluk hergeven hadden. Doch laten wij de treurige geschiedenis van mijn huwelijksleven, van welks bijzonderheden ik nu voor het eerst en voor liet laatst melding maak, beëindigen. Het viel mijne vrouw gemakkelijk door aanhou dende klachten den arts te bewegen haar én tijdelijk verblijf in zuidelijker streken voor te schrijven. Na eenigen tijd ging zij met bare moeder op reis naar Nizza en ik zelf zorgde voor de over brenging van haar kind, van welks geboorte ik eerlang openlijk kennis gaf. Niemand dacht aan bedrog en ik zelf was tevreden over bet aanvankelijk welslagen mijner plannen. Ik had nn eene dochter en die dochter zeu n het recht geven eenmaal als mijn zoon op te treden. Ach zuchtte de heer Brückner ik meende toen nog met menschen te doen te hebben, die een hart haddenik hield geen rekening met de ont zaglijke verdorvenheid, die kan schuilen achter een prachtig gewaad en een innemend uiterlijk ik kon niet weten, dat door deze misrekening al mijne plannen bijna in duigen waren gevallen bijna, God zij dank. De boosheid beeft niet gezegepraald t Ik reisde eindelijk naar Nizza om mijne vrouw af te halen. Ik vond haar in tamelijk loszinnig gezelschap. Ook scheen zij mij in haar nadeel veranderdik zag baar dagelijks meer in hare ware gedaante optreden. Ik vatte verdenking op, spoorde hare gangen na en weldra kreeg ik de treurige zekerheid, dat zij mij opnieuw smadelijk bedrogen hadde overtuiging, dat ik naam en eer verpand had aan eene onwaardige, dat ik mij be drogen bad in de verwachting een tehuis te hebben en ook u een tehuis te zullen verschaffen; Wat mij ze! ven betreft, ik kon berusten in het lot, dat ik mij zelven had voorbereid, maar daarvan mocht uwe toekomst niet afhankelijk worden gesteld. Wat er ook verder mocht gebeuren, ik vatte het vaste voornemen op, mijn levensdoel, uw geluk te grondvesten. Wat daarvan bet gevolg was, hoe zij alles scheen te durven wagen om mijn plannen te schande- te maken, hoe zij u haatte van het eerste oogenblik af aan, dat ik u in mijn huis opnam en ten slotte ook de uiterste middelen niet spaarde om u in het verderf te storten gij weet het» Eu toch, tot tweemaal toe waart gij haar beschermer en voorspraak, om uwentwil heb ik haar ook thans weder begenadigd. Gij weet dit alles herhaalde de heer Bruck ner, terwijl hij de band op den schouder van zijn zoon legde en misschien hebt gij reden u over mij te beklagen, Ik heb wel wat roekeloos met uwe toekomst, met uw leven gespeeld, maar mijne- bedoelingen jfWaren edel en goed en veeleer past bet mij tt> te prijzen en te danken, vader I" riep Koenraad- (5/o( volst.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6