Ut w Maan waard van te leven. Het hangt ten slotte van het goedvinden van den minister af, welke gemeenten mee mogen plukken van de staatsruif en dat is een macht, die men slechts uit nood aan eenigen minister toekent. Tijdens het bezoek van den Duitschen keizer aan ons Hof, bij de bezichtiging van het Huis ten Bosch, viel de aandacht van den keizer op een viertal luchters in den styl Louis XV, in eene der zeden geplaatst. Aan des keizers verlangen om die voorwer pen te doen reprodtieeeren werd door de Koningin-Regentes te gemoel gekomen. Dezer dagen zijn de voorwerpen, die geheel uit bout zijn gestoken en daarna zwaar verguld, naar hunne bestemming verzonden (liet nieuwe paleis te Potsdam). Door den heer Hugo Muller is bij den gemeenteraad van Amsterdam het voorstel ingediend, een adres te richten tot H. AI. de Koningin-Regentes met het verzoek, bjj de wetgevende macht aanhangig te willen maken een voorstel tot -wijziging der armenwet, in dier voege: a. dat de burgerlijke armbesturen verplicht worden tot ondersteuning van behoeftigen, die niet tot arbeid in staat zijn,-wanneer en voor zoover ondersteuning, hetzij niet kan worden verleend door nabestaanden, die volgens de wet tot het onderhoud zijn verplicht, hetzjj niet wordt verleend door kerkelijke of bijzon dere instellingen van weldadigheid of door particulieren b. dat gelijke verplichting voor de burger lijke armbesturen geldt ten aanzien van behoeftigen, die wel tot arbeid in staat, doch werkloos zijn, mits blijke, dat zij het mogelijke hebben gedaan om zelf arbeid te vinden, en mits zij bereid zijn het werk te verrichten, dat het armbestuur hun opdraagt; c. dat de armenzorg, door de burgerlijke armbesturen uitgeoefend, alom worde inge richt naar het Etberfeldsche stelsel; d. dat kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid verplicht worden tot samen werking onderling en met de burgerlijke arm besturen; e. dat de kosten der armenzorg van over heidswege worden gebracht ten loste van het rijk. De Nederlandsche schutterij-kaderbond zal zijn 7e algemeene vergadering houden op Zondag 24 Juli a.s. te 's-Hertogenboseh, en op de beide volgende dagen een grooten schietwedstrijd op de Vuehtscbe Heide, waar aan door afgevaardigden uit 30 korpsen zal -worden deelgenomen. Het hoofdbestuur van het eNut" heeft aan de departementen bericht, dat het voorne mens is op het voorstel Dordrecht voor de a.s. algemeene vergadering, sub XII van de punten ter beschrijving, een amendement in te dienen, zoodat dit voorstel zal luiden als volgt: >Be algemeene vergadering der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen, ^overwegende, dat het wenschelijk is,'dat naar meerdere samenwerking tusschen de verschillende klassen der maatschappij worde gestreefd, waardoor het onderlinge vertrou wen en de wederzij dsche waardeering tus schen de verschillende standen kunnen bevor derd worden, alsmede wederzijdsche voorlich ting ten bate van allen strekken kan, shesluite, ulo. dat een commissie van vijf leden, waar onder een lid van het hoofdbestuur, zijner zijds aan te wijzen, worde benoemd volgens ait. 39b der wet, welke belast zal zijn met het indienen van een rapport omtrent een voor haar in te stellen onderzoek naar de vraag, of bovenbedoelde meerdere samen werking in onze Maatschappij mogelijk is, hoofdzakelijk door de minder bedeelde klas sen in staat te stellen tot het lidmaatschap der Maatschappij toe te treden, zonder groote geldelijke opofferingen v2o. dat deze commissie worde uitgenoo- digd haar rapport vóór 4 December 1892 bij het hoofdbestuur in te dienen, opdat het de departementen nog in den loop van die maand bereike en, naar aanleiding daarvan, even- tueele voorstellen voor de punten ter beschrij ving van de algemeene vergadering van 1893 tijdig bjj het hoofdbestuur kunnen worden ingediend". Het hoofdbestuur der ^Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen" heeft aan de depar tementen gezonden een exemplaar in plano en in boekjesvorm van de, op uïtnoodiging van het hoofdbestuur, door den geneeskun digen raad voor Noord-Holland herziene ^Voorschriften tot voorloopige hulp verleening bij plotselinge ongeval ten, totdat de geneesheer aanwezig is". Het hoofdbestuur vestigt op deze voor schriften de aandacht en geeft in overwe ging, eenige exemplaren in plano ter aanplakking op openbare plaatsen en eenige exemplaren in boekjesvorm ter uitreiking aan poiitie-agenten, veldwachters enz. aan te koopen bij de firma Joh, Geradts, en Co., uitgevers te Hilversum. Het bondsbestuur van den Nederlandschen Bakkersgezellen bond heelt in opdracht van het congres van den Nederlandschen Bakkers- gezellenbond, gehouden te Amsterdam den 8n dezer, aan de Tweede Kamer een adres gelicht, verzoekende, bij wettelijke maatre gelen vast te stellen de volgende verbeteringen: le. Invoering van het algemeen kies-en stemrecht voor alle Nederlandsche onderda nen boven 23 jaar, met geheime stemming. 2e. Vaststelling van een arbeidsdag van ten hoogste 12 uren per dag (met een rustdag per week), welke binnen den tijd van twee jaren ingekort moet worden tot een acht- urïgen arbeidsdag. 3e. Afschaffing van nachtarbeid, van des avonds 11 uur tot des morgens 7 uur, 4e. Controleering der werkplaatsen door gezondheids-com missiënbijgestaan door werklieden, gekozen door de werklieden zei ven. Terwijl mannen van wetenschap de voor- deelen betoogen, die uit eene aansluiting aan den Middel europeesehen tijd zouden voort spruiten, omdat dan de dagen ongeveer een uur langer daglicht genieten, hebben de veen arbeiders van het v ompascuum-Nalter sinds onheuglijke tijden een dag ingevoerd, die niet veertig minuten, maar eenige uren op den tegenwoordigen maatschappelijken dag b vooruitloopt". De rnenschen staan, blijkens een bericht in de if, M, Ct,, te middernacht op en begint men den arbeid, zoodra het schemerlicht is, om dan te twee of drie uren in den namiddag de dagtaak te eindigen. Het opmerkelijke is, dat niemand weet en de veenarbeiders waarschijnlijk zelf niet waarom zij die dagverdeeling volgen. Ware het om de zonnehitte te ontgaan, zouden zij niet tot drie uren des middags werken. De Tijd meldt, dat te Amsterdam eene maatschappij is opgericht, onder den titel van Amsterdamsche walvischmaatschappij ten doel hebbende het aankoopen van wal- visschen en die ten toon te stellen. De maat schappij werd opgericht door 15 oude vrijers onder een gezellig praatje werd een kapitaal van 12 mille gestort, en reeds aanstonds namen de werkzaamheden een aanvang. Een walvisch werd in Noorwegen gekocht, eene sloep om het gevaarte getimmerd, dat reeds in aantocht is en allereerst te Londen zal te zien zijn. De bedrijfskosten beloopen tot heden slecht f9800, zoodat hot welslagen bijna zeker is. De beruchte in- en uitbreker Wilhelm Schroder is, na van het tegen hem gewezen vonnis in appèl te zijn gekomen, van Win schoten naar Leeuwarden overgebracht. Ze hebben 'm dus nog! Allerlei verhalen doen over dezen Sehinder- hannes en zijne streken de ronde. Toen hjj reeds vele inbraken en strooperijen op zijn geweten had, maar nog steeds vrij rondliep, wijt er nog geen enkel feit voldoende bewezen was, om hem in arrest te nemen, vroeg hem eens de burgemeester van Sloch- teren: r Schroder, jij breekt nu zooveel in, maar waarom kom je niet bij mij." ï'k Dank je wel" zei Schroder, vu heeft een geweer en daar hou 'k niet van. Maar toch wil 'k met 5 slagen uw brandkast open hebben." i>Mijn brandkast vroeg zijn edelachtbare. »Ja, uw brandkast, die daar en daar staat, in die kamer met die stoelen en die schil derijen." »Wel, alle d...," zei de verschrikte bur gervader, >dan ben je al bij me geweest." vZeker burgemeester," lachte de boef, /toen n naar Groningen was." 's-tiravenliage. Het samenstellen van het contra-bezoek van H. M. de Koningin- Regentes, beschermvrouw der internationale sport-, visscherij- en paardententoonstelling te Scheveningen aan het keizerlijk hof van Duilschland, met de opening dier tentoon stelling op 1 Juni a.s., heeft eene wijziging gebracht in H. M. aan den dag gelegd voor nemen om persoonlijk de openingsplechtig heid te verrichten. Namens H. M. zal dit thans geschieden door den adjudant-generaal van wijlen Z. M. den Koning, Z.Ex. den ge- pens, luitenant-generaal jhr. G. M. Verspjjck, Niets wordt overigens onbeproefd gelaten om op dit inwijdingsfeest inderdaad een zoo schoon mogelijk geheel te bekomen en de tentoonstelling gereed te doen zijn. De toe bereidselen voor de installatie der talrijke inzendingen zijn in vollen gang, en, hoezeer 't ongeoefend oog nog slechts een chrotischen toestand meent waar te nemen, is 't voor den ingewijde allerminst twijfelachtig dat de geheele organisatie naar wenseh vordert en aan het vastgestelde plan beantwoordt. Die vorderingen zijn zelfs van dien aard, dat het voldoende zeker is, dat wat voor de binnenlandsche inzendingen vanzeive spreekt de buitenlandsche afdeelingen bij de ope ning voldoende gereed zullen zijn, terwijl omtrent deze laatste mag verzekerd worden, dat, waar Frankrijk een van de grootste afdeelingen zal vormen, de Oostenrijksche daarbij in pracht en schoonheid niet zal be hoeven achter te staan. Inderdaad beijveren zich de vreemdelingen, die in menigte op de tentoonstelling werkzaam zijn om aan de bedoe lingen en inzichten van het uitvoerend comité, daarin voorgegaan door zijn gedelegeerden commissaris den heer W, TravagHno, te beant woorden, waarvan de groote inspanning welke wordt ten toon gespreid en 't onbeschrijfelijk vertier dat in 't gebouw heerseht, ten duide lijkste blijk geven. Een alleraardigste aantrek kelijkheid hierbij is de herkenning van het internationaal karaker der expositie ook aan de talrjjke talen, welke in alle depten van het gebouw worden gehoord: Fransch, Duitsch, Engelsch, Noorsch, Turksch, Grieksch, Hon- gaarsch, Tyroolsch en allerlei dialecten uit ons eigen land. Aan belangstelling van het buitenland ontbreekt het allerminst en 'tis voor het uitvoerend comité geen geringe vol doening,- dat b.v, de presidenten van de Belgi sche en Noorsche eere-comité's, zoomede de gedelegeerde commissaris van het Oosten rijksche comité, baron Hipolyte de Royer de Dous, de heer Giërdrum, opper-jagermeesler aan het Zweedsche en Noorweegsche hof, en Gustave Hartberger, zich onledig houden met de bestieriug van de installatie hunner afdee lingen. »Tol de merkwaardige Nederlandsche in zendingen. ter opluistering afgestaan en die reeds geplaatst zjju, behooren o. a. de verza meling geleiden enz. van baron Van Pal landt van Roozondaal, alle van herten te Rozen- daal geschoten; een uitgebreide en schoone collectie schelpen en zeegewassen, alsmede een verzameling wapens en andere kostbare voorwerpen uit den Indiscben Archipel van den gewezen resident in onzeO.-I. bezittin gen, den heer Heijting; een prachtige iv.-ks cliaisen en arresleden, onder welke laatste zeker niet de minste is die van den h<vr Edwaid \an Hoboken van Oudelnnde, Ird van bet uitvoerend comité en president i an de afdeeling schoone kunsten. De schilde: ijrii en aquarellen iu deze afdeeling zijn hoogst belangrijk en onder directie van den gedele geerden commissaris, den heer O. Eerelmmi, zóo gerangschikt, dat men genist mag ver zekeren dat geen enkel inzender ontevreden zal zijn. O in! et directie van genoemden heer zijn ook reeds de honderd kisten ontpakt, dié de Belgische inzending van de schooue kun sten uitmaken, eu zullen de fraaie doek'# we hl ra geplaatst zijn. Ten slotte de zeer belangwekkende mede- deeling dat ons depai ti-menl van oorlog een inzending zal doen betrekking hebbende op de afdeeling Rijspore ^militaire bespanningen) en Schietsport (geweren enz.), waai bij du tiopheeen van bet regiment grenadieis en jagers zeer zullen uitmunten, waarvoor dan ook door het uitvoerend comité een eere plaats is aangeboden in de vestibule dei* tentoonstelling. Ingezonden nieiledecllngcn, betreffende ze hen van particulier liandcN- en nu verhel da belang, 20 Centst per regel. Gij kunt uw lichaam waard maken van te levenalleen door u te herinneren dat slechte spijsverteringen en hare gevolgen genezen worden door liet gebruik van Sequah's Prairie- Bloem, wanneer reen het gebruikt zooals het voorgeschreven is. De teekenen dezer afgrijse lijke kwaal, inderdaad zeer onverdraagbaar en pijnlijk voorden lijder, zijn niet zichtbaar; zoodat wanneer eene genezing voorkomt, het zoo wonderbaar niet schijnt voor uwe vrien den en kennissen, als waart ge een kreupele en in staat zonder krukken te gaan. Maal gij zeiven die verlichting en troost bekomt zult wel weten dat het eene werkelijke ge nezing is. De hevige maagpijnen zullen ver dwijnen even als het zuur m den mond en in plaats van zware gevoelens, ongerustheid en geesteszwakte zullen deze veranderen in gezondheid van geest en hart. Somtijds zult gij door een enkel lleschje genezen zijn, maar meestal is een llescii of twee noodig deze kwaal geheel en al te genezen. Voor inwen dige pijnen moet Sequah's Onmiddellijke Ver lichting gebruikt worden. Sequah's Olie is met geen ander uitwendig geneesmiddel te vergelijken. Deze drie wonderbare genees middelen mogen in geen een huisgezin ont breken. De heer L. J. Plomp, Nieuwer-Amstel, schrijft: Nooit zal ik vergeten wat uwe won derbare geneesmiddelen mjj gedaan hebben na zes en een half jaar aan de vreeseljjkste pijnen geleden te hebben, kau ik betuigen dat van het oogeriblik dat ik uwe genees middelen gebruikt heb, ik niet de minste pjjn meer bespeur. Mijne wensch is, dat mijne landgenooten denzelfden troost in deze genees middelen mogen vinden als ik. Indien deze geneesmiddelen bq uwen Apo theker niet verkrijgbaar zijn, schrijft dat» aan den Heer I. M. POLAK, Nieuwe Hoog straat 28. Amsterdam. C. I. "VY. SNABILIÉ, Steiger Rotterdam. Prys 1,25 «ld, per flacon.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 7