jMDiatm Donderdag 2 Juni. Feuilleton. A0. 1892. N°. 8025. esenveert gste Jaargang. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, BuStenlandsclie Beriehten. UITGEVER: J. ODÉ. COURANT. ^BUHNKMEHTSPftusper kwartaal trawco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominera 11.85. - 2.50. - 0.10. IVRIAIIt BOnigTRAAT, K «7. Advertentieprijs: saa 1—10 gewon-5 regels rad inbegrip van eene Courant. f 1,10. Iedere gewone regel meer- 0,10 Driëhaai. geplaatst wordt tegen twekk**!. berekend. DUITSCJuLAS». De Koningin-Regentes ontving gisteren te 2i/9 ure des namiddags de Hollandscire kolo nie in het koninklijk slot. De gezant Tan der Hoeven stelde de leden der deputatie voor. De Koningin-Regentes onderhield zich met ieder, ondervroeg in bijzonderheden naar de omstandigheden der vereeniging, zoowel als van ieder der voorgestelden, De voorzitter mr. Jansma van der Ploeg hield eene huldigende toespraak en reikte het prachtig versierde adres over. Na deze audiëntie reed de keizer met de Koningin-Regentes naar de Ruhmeskalle, waarna de Regentes eenige bezoeken aflegde. Te 47, uur had de terugreis naar Pots dam plaats, waar in de marmeren mal van het nieuwe paleis een diner zou gehouden worden van 180 couverts, waaraan deelnamen: de keizerlijke en Nederl. Majesteiten, de te Berlijn aanwezige Buitsche vorsten, de her togin van Edinburg met hare .dochters, het, Nederlandsehe gevolg, de eere-diemt, het per soneel van het Nederlandsch gezantschap, de hooge adel, ministers, de autoriteiten en de hoofden der generaliteit Het hofbericht vermeldt dat Koningin "Wilheimïna gisteren niet in Berlijn was, maar in Potsdam is geblevendus noch aan de parade heeft deelgenomen, noch in het slot aanwezig is geweest. De berichtgever heeft zich vergist met de Koningin-Regentes. De Berlijnsche correspondent der JfI. Ct. schrijft van gisteren: Gelijk reeds eenige dagen geleden als vast gesteld gemeld is, heeft Koningin "Wilheliwna heden de parade niet b\jgewoond. Zij werd in het geheel niet naar Eerlyn medegenomen, doch bleef bij de keizerin in gezelschap van de keizerlijke kinderen rustig in het nieuwe paleis, om te bekomen van de vermoeiende spoorreis van gisteren. Tegen zes uren heden avond zijn dertig jonge meisjes van 10 tot 15 jaren, dochtertjes van de voornaamste farnitiën van onze höf-djguitarissen, uitgenoo- dïgd bij de jeugdige Koningin in liet nieuwe paleis te komen. Het is een echte kinderen- raout van kleine dametjes. Allen zullen in het wit gekleed zyn, waarby.de dochtertjes der hooge officieren nog een sjerp met de kleuren van het regiment van hare vadem zuilen dragen. Tan de schitterende parade was het het fraaiste oogenblïk, toen de keizer zich plot seling aan den spits plaatste van het vierde regiment garde te voet en persoonlijk dit regiment tweemalen in parade-pas voorby de Koningin-Regentes voerde. Tolgens onze militaire begrippen is dit een ongewoon blijk, van hulde, dat slechts uiterst zelden, alleen bij het bezoek van de machtigste souvereinen, voorkomt. Tegen 12 uren, nadat'de parade afgetoopen was, reed de Koningin-Regentes door de drukste straten van Berlijn naar het stads- paleis aan de Spree. Twee eskadrons van de lijfwacht der Buitsche keizerin vormden voortdurend voor en achter het rijtuig een grootseh gevolg. De bevolking begroette Koningin Emma op haren terugtocht zeer levendig. Overigens vertoont Berlijn geen bijzonders wegens de komst der Koninginnen; ten eerste omdat het zwaartepunt van alle feestelijkheden gelegen zou zijn in de zomer residentie Potsdam, en ten tweede tengevolge van den plotselingen dood van den eersten burgemeester Fo "kenbeok, die alle officieel e betoogingen, van de stad uitgaande, onmoge lijk maakte. Tan weerskanten zijn een groot aantal ridderorden uitgedeeld. Voor zoover thans bekend is, ontving de rijkskanselier Caprivï het grootkruis van den Nederlandsehen Leeuw, de Nederlandsehe eerste secretaris van legatie jhr. Tan Eva van Lienden de Orde van den Pruisischen Rooden Adelaar derde klasse, de tweede secretaris van legatie jhr. Van Oitters de Kroonorde derde klasse en de kanselier van het gezantschap Jansma van der Ploeg de Kroonorde vierde klasse. Gisteren stelde de keizer op het gala-diner eenen feestdronk in op de Nederlandsehe Koninginnen, waarbij hij vooral het roemvolle verleden van het Huis van Oranje op den voorgrond stelde. De Koningin-Regentes dankte in hartelijke bewoordingen. Hedenvoormiddag heeft de keizer parade doen houden door het garnizoen van Potsdam. De keizerinKoningin Wilhelminade Koningin-Regentes en de hertogin van Edin burgh woonden in met vier paarden bespan nen rijtuigen de patade by. De keizer eorn- man3eerde"VetfY de kroonprins én denzonen van prins Albrecht stonden in het gelid. Het presenteeren geschiedde onder de tonen van het Nederlandsehe volkslied. Bij het tweemaal voorbijdefileereri voerde de keizer persoonlijk het regiment garde du corps aan. Na de parade heeft in het nieuwe paleis het parade- diner plaats. De keizer en de keizerin met lmune hooge gasten werden door het publiek met geestdrift begroet. De Badensche Tweede Kamer heeft met 31 tegen 28 stemmen het voorstel van het Centrum, tot wedertoelating der geestelijke orden, verworpen. Vorst Bismarck heeft eene deputatie der Duïtsehe velocipedisten te Friedrichsruh ont vangen. Hij noemde zich gelukkig te kunnen wijzen op hun bond, die zich van Sleeswijk tot Beieren en zelfs tot Oostenrijkse!» Silezw en Corinth ië uitstrektde beste weg alle Duitsche harten te vereenigen, ligt op het muziek-, zang-, sport- of gymnastiek-terrein. F K A N KRIJK. De Kamer behandelt een ontwerp tot reorganisatie der spaarbanken, In de Kamer heeft prins Arenberg eene interpellatie gedaan over de wanordelijkheden In Uganda. De minister Ribot verklaarde, dat Frankrijk heeft doen weten, dathetvau het antwoord, dat Engeland geven zalaf zal hangen, welke gedragsregel het zal aan nemen. (Toejuichingen). BELG De Independence verneemt uit goede bron, dat een wijziging in het ministerie ophanden is. De heer Beernaert zou de portefeuille van financiën neerleggen en overgaan naar huitenlandsche zaken (welke post nu vacant is). De heer de Smet de Naeyer zou minister van financiën worden, N <j A H D, Het Lagerhuis heeft in tweede lezing de wet op het onderwijs in Ierland met 152 tegen 53 stemmen aangenomen. Het Lagerhuis heeft gisteren een voorstel van Rasch, om heden wegens den Derby-dag geen zitting te houden, met 158 tegen 144 stemmen verworpen. Koningin Victoria heeft, in antwoord op een verzoek om hulp, door de werkstakende mijnarbeiders van Durham tot haar gericht, door haar secretaris doen verklaren, dat H. M. zich met zaken van dezen aard niet kan bemoeien. De conventie tusschen Groot-Britannië en Nederland tot afbakening van de grenzen op Borneo zijn Maandag in druk verschenen. j» Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Grecoii Sawarow. 96. {Slot.) *0, als gij wist, wat ik geleden heb om uwent wil en welken barden strijd ik heb moeten strijden tegen vooroordeel en waan, lengen en bedrog, ooo -toch mijn doel te bereiken, neen, dar. zoudtg eer mij beklagen dan u zei ven. Ik meende mij zoo goed te hebben gewapend tegen alle gebeurlijkheden, getuigen bet deze documenten, en toch zouden helste be list en bedrog nog hebben gezegevierd, als niet het toeval, of laat ik liever zeggen de hand der Voorzienigheid dien laatstee besiissenden aanslag had verijdeld. Denkt gij, mijn zoon, dat ik in al de ■schokkende gebeurtenissen van den taatsten tijd geen deelgenomen, er niet vreesel ij konder geledon hebdat ik niet wist, wat er gebeurd was met dien graaf Melsberg, die ook al viel als offer der boos heid dat ik niet wist hoe gij gekampt hebt voor de eer van mijnen naam lik wist dat alles, maar het alles op zijn beloop, omdat hot moest vooren tot uw geluk! En thans God zij gedanktis dat geluk verzekerd." Diep geroerd breidde de krachtige man zijne armen uit en hield den geliefden zoon lang omkneld. De notaris, hoezeer gewoon aan roerende tooneeten, pinkte een traan weg, die getuigde dat ook zijn gemoed voi was. «Bianca, die onschuldig is aan do misdrijven harer moeder, zat thans in werkelijkheid worden, wat zij in schijn was mijn kind maar nooit zal zij hot weten, welken lijdensweg wij hebben moeten gaan om haardat voorrecht te verschaffen," zeide de handsieraad, en Koon raad verbond zich plechtig tegenover haar af het gebeurde in den nacht der vergetelheid te willen begraven. »Zelfs deze stomme getuigen van zooveel ellende willen wij vernietigen, ten vure doemen," riep de heer Brdckner, op de papieren wijzende, die over de tafei verspreid lagen;doch de heer Setben haastte zich zijne documenten bijeen te halen en in zijne portefeuille te bergen, zeggende vNog niet, mijn waarde. Het zou niet verstandig zijn, wat men in dagen van tegenspoed zoo zorg vuldig hoeft bijeengezameld, zoo op eenmaal te verstrooien, nu een betere tijd is aangebroken. De overwinnaar werpt niet terstond zijne wapenen van zich. In mijn magazijn zijn ze goed gebor gen en er kon eens een tijd komen, dat gij of uw zoen ze weer noodig hebt. Vergeet niet dat zij tweeërlei geheim bevatten en dat, als het eens de boosheid mocht gelukken het eene Ie onthullen, ook van het andere de sluier dient te worden afgelicht". Hij haalde, zoo sprekende, een stempet en zegellak uit den zak, stak een kaarsje aan en sloot de enveloppe, waarin hij de stukken geborgen had, met het notarieele zegel. Vervolgens schreef bij een nieuwe akte ten bewijze, dat zij ook verder aan zijn zorg werden toevertrouwd en liet deze den heer Bruckner teekenen. «Zoo mogen zij dan rusten," zeide deze, terwijl hij de pen nederlei, tot misschien een onzer na komelingen ze uit het stof zal te voorschijn halen. Ik zou zelfs wenschen, dat elke mannelijke nazaat uit onze familie kennis kwam nemen van deze getuigenissen van den strijd hunner v3deren tegen hoogmoed en eigenwaan, bedrog en misdaad, opdat ook het nageslacht moge weten hoe ten slotte toch liefdeen goede trouw zegevieren over de boosheden der wereld." Keen raad kreeg van den vestingcommandant verlof dien avond met zijne bezoekers te sou- peeren, en neg menig hartelijk woord werd gewisseld ter viering van den heuglijken dag, die vader en zoon weder voorgoed vereenigd had en die eerlang zou worden gevolgd door eene nog henglijker vereeniging en nog vroolijker feeste lijkheid.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1