Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF, Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Het badseizoen te Scheve-mogen zal 7 Juni a.s. geopend worden. Op de leening voor de staal waterbron te Haarlem is alsnog voor f40,000 geteekend, terwijl geen der vorige inschrijvers zijn inschrijving niet heeft gestand gedaan. Donderdag zal eene vergadering voor de inschrijvers worden gehouden, waarin de plannen van het comité nader zullen worden uiteengezet. Te Goud&is zekere Elzendoorn, uit Utrecht, milicien-plaatsvervanger, voor de kazerne in het water van den Bleekers bingel geraakt Hoewel terstond eenige korporaals en mili ciens rich te water begaven, waren .mnne pogingen toch vruchteloos. Eenigen tijd daarna werd hij met een dreg opgehaald, doch toen konden de levensgeesten niet meer opgewekt worden. Zondagmiddag is te Zoeterwoude in de Leidsche Deïftsche Vliet een 13-jarig zoontje van de wed. v. S., te Leiden, by het telden verdronken. Aangaande den reeds kerfelijk vermelden moordaanslag bij Drachten (Fr.) schrijft men nader de volgende bijzonderheden Het was Donderdag kermis te Drachten. In het naburige Houtigehage woont eene vronw, .Akke de Jong, in de wandeling bekend als vmooie Akke". Zij leeft sedert eenigen tijd niet meer met haar echtgenoot samen en had verkeering met den ongeveer 28-jarjgen jon geling A. F. Postma. Niettegenstaande zij in een toestand was, welke rust zeer wenscheljjk maakte, ging zij naar de kermis met Postma, die ook met een ander meisje, Wietsche Boelens, afgesproken had daar te zuilen-komen. Postma ging met Akke van de kermis op weg naar Houtigehageom haar naar huis te brengendoch zij wilde dat niet. Zij geraakten daarover in twisthy gelastte haar dat zij hare woning moest opzoeken en ging toen een herberg binnenwaar hy eenigen tijd vertoefde. Daarna ging hij weer naar Drachten, denkende dat Akke intusschen naar huis-was gegaan. r - Deze was echter ook den weg naar D. weder opgegaan en ongeveer 20 minuten bui ten het dorp ontmoetten zij elkander weder. Een heftige woordenwisseling volgde. Akke wilde niet teruggaantotdat Postma haar aangreep om haar daartoe te dwingen. Zy verzette zichwaarop h|j uit den zak een tweeloops-pistool haalde, dat hij haar met den tromp in de zijde zette en afvuurde. Akke zakte terstond ineenhevig bloedende werd zy door eenige personen gevonden en op een kar naar huis vervoerd. Postma had intusschen de vlucht genomen en ging naar.... de kermis te Drachten, om feest te vieren met Wietsche Boelensmet wie hij afgesproken had. Deze had reeds een anderen vrijer, zekeren Veenstra. Postma wist dezen den aftocht te doen blazen en ging nu met Wietsche uitaan wie hy het pistool in bewaring gaf, In een poffertjeskraam hoorde hij het verhaal van den doorhem bedrevenaanslag, waarop hy zeideveen meid uit Houtigehage 7 dat kan myn zuster wel zyn". De politie, die weldra met het treurig feit in kennis gesteld was, nam hem den volgen den ochtund vroegtijdig in hechtenis. Postma ontkende alles en beweerde zelfs Akke niet eens te kennen. In den loop van den morgen kwamen te Drachten mr. E, von Baumhauer, officier van justitie, mr. Witholt, rechter van instructie, vergezeld van den griffier der Heeren- veensche rechtbank, die den geheelen dag onderzoek hebben gedaan. Akke kon nog gehoord worden, ofschoon de geneesheeren Fischer en Beintema, wegens de gevaarlijke wonde, vreezen dat zy het er niet levend ml afbrengen. Aan 'de justitie vertelde Postma later, dat Akke het pistool had vastgegrepen, zich had omgekeerd en zoo het schot in de zijde was terechtgekomen. Hij bad zoo verzekerde hy nu het doel gehad bij haar langs te schieten. Beschuldigd van poging tot doodslag, werd hl aangehouden en door de marechaussee naar de gevangenis te Heerenveen overge bracht. De vrouw Akke de Jong, die by Drachten door A Postma door een pistoolschot vree- setjjk in de zijde verwond werd, leeft nog. Zy wordt verpleegd in het armhuis te Drach ten. Door de doctoren Fischer en Beintema is de wonde nader onderzocht, waarbij bleek, dat deze veel dieper was dan men by het voorloopig onderzoek had aangenomen. Akke is van een zeer sterk gestel toch oordeelen de deskundigen haren toestand als zeer levensgevaarlijk en vreezen het ergste. De dader, te Heereaveen in het huis van bewaring in voorloopige hechtenis, schynt tot het besef te zyn gekomen welke vreeselijke daad door hem gepleegd ishy is geheel in zich zelf gekeerd en afgetrokken. Bij Groningen is een bootje met vyf vts- schers gezonken. Een van hen, de 27-jarige sigarenmaker J. Bierl'ug, werd levenloos opgehaald. Hij laat eene weduwe met twee kinderen na. Te Dedemsvaart werd Zaterdag een arbei der op het veld werkzaamdoor een zonnesteek getroffen. Naar zijne woning vervoerd, was hij slechts weinige uren later een lyk. Te Arnhem is Maandag aan Onderlangs, ter hoogte van den Haspel, de 72-jarige V. in den Rijn te water geraakt en onmiddellijk in de diepte weggezonken. Te Kuilenburg is Zondagmiddag een jonge ling van 18 jaar onder het zwemmen in de Lek verdronken. Overséhle. De paardentram, die te 11 uur des morgens van hier naar Rotterdam vertrekt, ontspoorde Maandagmorgen even buiten deze gemeente en viel in een langs den weg loopende sloot. Van de zeven pas sagiers waren er drie tydig afgesprongen, de overige vier gingen mede te water. De conducteur viel door een glasruit, waardoor hij zich ernstig bezeerde en naar zijne woning moest worden vervoerd. Het paard rukte rich los en trok den koetsier er het slikbord mede. De schade aan den wagen is niet gering. Delft. Bij de gisteren gehouden ver kiezing van een lid der Provinciale Staten werden uitgebracht 1857 stemmen, van onwaarde 30. Gekozen is de heer A. Ver- maes Wz, (liberaal) met 031 stemme.». Jhr. P. von Fisenne (ultram.), aftredend, ver kreeg 673 en mr. P. A. Tukker (anti-re?.) 213 stemmen. Delft. De gemeenteraad heeft besloten den prjjs van het gas voor particulier ge bruik te verminderen met 1 cent per M*t en dien alzoo gebracht op 7 cent per AP. Hock-Toa-BoUand. Het is hier tegen woordig een tooneel van groote bedrijvigheid. Er wordt met kracht gewerkt aas de vol tooiing van het station met bijbehoorende gebouwen, waarvan de buiten- en binnen muren reeds gedeeltelyk zyn voltooid. Het meest trekt de aandacht het leggen van een kaaimuur langs den oever van den Water weg ten dienste der Barwichbooten, Voor den aanleg van dezen steenen reus is de oever, over eene lengte van ruim 200 Meter, diep uitgegraven en in de diepte onderheid. Op den aldus onderheiden bodem wordt beton ge stort, dat men in een bygehouw uit fijnen hardsteen, tras en kalk gereed maakt en door groote houten kokers gelykmatig over den bodem verdeelt. Op deze betonlaag wordt een hooge muur van bazaltzuilen aangebracht, zoodat het geheel op gelyke hoogte komt met het emplacement van het station, waaraan de kaaimuur evenwydig loopt. Er zal op deze wijze in den Waterweg een uitmuntende los- en laadplaats ontstaan in de onmiddellijke nabijheid van het station, en wel aan de oostzyde van het fort, ver genoeg uit zee, öp ongeveer 10 minuten afstand van het eigenlyke dorp. Het lydt geen twyfel of het ruime terrein om het station, waar veel goedkoops grond ligt, zal spoedig bebouwd worden, waardoor de Hoek-van-Holland eene belangrijke uitbrei ding naar de landzyde zal ondergaan. De spoorlijn is voltooidalleen de grintbestorting is nog in vollen gang. Barend recht. De raad dezer gemeente is teruggekomen op een vroeger besluit om den Greenwichtyd aan te nemen. Voortaan zal dus weder de Amsterdamsche tijd wor den gevolgd, Heerenveen, Vóór eenigen tyd besloot de alhier gevestigde afdeeling van sPatrimo nium" eene poging aan te wenden ter be vordering van de Zondagsrust der postbeamb ten. Die poging is meteen gunstigenuitslag bekroond, 560 ingezetenen hebben verklaard, op Zondag geen brieven of andere stukken te willen ontvangen. Groningen. Eenige ingezetenen hebben rich vereenigd tot een comité met het doel aan HH. MM. de Koningin en. de Koningin- Regentes, bij gelegenheid van hoogstderzelver eerste bezoek aan deze gemeente, eene bljjvende herinnering aan dat bezoek aan te bieden. Zij hebben gemeend, dat die herinne ring rich door drie eigenschappen bovenal moet kenmerken: lo. zal het aan te bieden huldeblijk moeten dragen een oorspronkelijk Groningsch karak ter 2o, zal het geschenk door nijveren en werklieden van Groningen moeten zyn ver vaardigd 3o. zal hel een huldeblijk moeten zyn, aangeboden namens de geheele burgerij; van Groningen. I Het-comité, van oordeel dat het huldeWyk'- een geschenk moet zyn, waartoe geheel de burgerij, jong en oud, aanzienlyk en minder vermogend, kortom alle leden van het huis gezin, kan bydragen, heeft de bijdrage ge heel vrywillig gesteld, doch niet minder dan vyf en twintig cent. Fokshol. De raad dezer gemeente heeft besloten den Greenwichtyd weder af te schaf fen en de klok derhalve 30 minuten vooruit te zetten en zich aan te stuiten bij de beweging ten gunste van de invoering van den Middeneuropeeschen tyd; voorts twee gemeentescholen te vernieuwen en te vergrooten. Te Anderloes (België) duren de ontploffingen in de mijn voort. De schokken zijn zoo hevig, dat zij den grond deen schudden. Te Charleroi Is een jonge vrouw overleden aan de gevolgen vun een te nauw korset. Zij viel plot seling, bloedend uit neus en mond, op de markt neder en was niet meer tot bewustzijn te bren gen. Ook in België wordt nu een proef genomen met bet erptoinieren van een mijn door de arbei ders zeiven. De kolenmijn Belle et Bonne, in de Borinage, is door coöperatieve maatschappijen en door un syndicaat van socialisten aangekocht. Dit is de eerste toepassing van het beginsel ia mine aux mineurs iu België, De in Frankrijk genomen proef heeft nog niet in alle opzichten voldaan, want de werklieden bobben tegen de be stuurders uit hun midden evenzeer grieven als vroeger tegen de patroons. De Duitscbe socialistische afgevaardigd# Kunert, die thans uit de redactie van het blad Volftstvachl getreden is, heeft zich niet minder dan dertien processen op den hals gehaald, waaronder tien wegens majesteitsschennis of Godslastering. Te Genua zijn Zaterdag 4045 emigranten uit Züid-Amerika teruggekeerd. i Uit Christiania wordt bericht, dat tusschen Garstad en Bergsnov een boot omsloeg, waarin een doopgezelschap naar de kerk werd gebracht; het echtpaar, de doopeling en vijf andere men- schen verdronken. De toestand van Tolstoi is plotseling verergerd. Men vreest een noodlottigen afloop. Het buis van Columbus te Ponticello wordt hersteld en voorzien van een Latijnsch opschrift, luidende: «Geen huis is meer de aandacht waant dan dit, waarin Chiistopboms Columbus zijn jeugd beeft doorgebracht". De kracht van den wervelwind, welke de st.i<{ Wellington (Kansas) gedeeltelijk verwoestte, is gewaldig geweest. Boomen werden ontworteld en huizen omverge- waaid, spoorwaggons werden 70 M ver voortge dreven, een paard wei d door den wind opgenomen en op bet dak van een huis van twee verdiepingen geslingerd. Ken kind, dat uit zijn wieg werd ge waaid tot op een afstand van ÏOU meter, bieef ongedeerd. Onder de bouwvallen van bet hotel Philipp la gen de meeste dooden. Er was daar een bal op den avond van do ramp. De heilsoldaten, die een bijeenkomst hielden, vlucht ion uit hun vergaderlokaal naar een aan grenzend gebouw en werden daar bedolven onder het puin. In «en der verwoeste huizen ontstond brand en twee vrouwen kwamen in de vlammen om het leven. Ook op andere plaatsen is de verwoesting groot. Te Harper zijn 7 me»..-chen gedood en te Argon e 50. 's-GK X EN II AG t:. i Juni. De internationale sporttentoonstelling te Scire ve ilingen is, in tegenwoordigheid van ministers, gezanten, vreemde gedelegeerden en autori teiten, namens H. M. de Koningin-Regentes door generaal Verspyck geopend, na een toespraak van den president van het eere- eomité, den heer Van Oudheusden, waarin hij de Koningin en de vorstelijke personen van vreemde en Nederhndsche regeeringen dankte voor hun steun aan deze tentoon stelling geschonken. De plechtigheid ge schiedde in de versierde vestibule van bet gebouw, waar doorheen generaal Verspyck vervolgens werd geleid. Ofschoon vele inzendingen nog ontbreken, is reeds veel merkwaardigs te rien. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip lngcrid. De laatste bus]ichling aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 2 Joni, des namiddags ten 5.30 ure spoortijd (5,50 ure stadstijd). Nabij Wageningen hebben de kerseboomen prachtig gebloeid. De vrucht is reeds flink gezet, zoodat men hoop heeft op een grooten kersen oogst. 0 n de rw ijs. De minister van binnenlandscbe zaken heeft bepaald dat het eind-examen aan het gymnasium te Schiedam zat gehouden worden op 45 en 16 Juni, Als gecommitteerden, te wier overstaan het eind-examen zal worden afgenomen, zijn aange wezen de hoerendr. H, T. Karaten, hoogte»raar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam dr. C. P, Tiele, hoogleeraar aan de rijksuniversi teit te Leiden, en dr. C. H. C. Grinwis, hoogleer aar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, Benoemd tot onderwijzeres aan de katholieke school te Ketel en Spaland mej. S, van Don, te Hellevoetsluis. De Friesche weduwen- en weezenbeors voor on derwijzers telt 183 leden en heeft 87 weduwen, 12 trekkende kinderen en 2 weezen. Het aanwezig kapitaal bedraagt f 68.600,54 </3 en de benoodtgde reserve f54.911.54, zoodat er een winstsaldo van fl 3.695.00Vj bestaat. Volgens het thans verschenen verstag van het »Schoolfönds voor schipperskinderen in Friesland", ever 1891, zijn in die provincie ongev. 900 schip perskinderen van geregeld onderwijs verstoken, daar de ouders hun huisgezin aan boord hebben en te arm zijn om hunne kinderen aan wal uit te besteden, In dat jaar werden vanwege de vereeniglng 69 kinderen uitbesteed, die allen schoolonderwijs genoten. 11 I 1 - - j-JLL _1HLUU_-LII1 I I LI|lil—MW^^

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3