Binnenlaiidscïic Berichten* E U S I A N D| Te Time* verneemt uit St. Petersburg dat naar aanleiding van het uitbreken der cholera in Afghanistan en Perzië, buitengewone maat regelen door de regeering wordeu genomen tegen het gevaar van invoer. Uit Tiflis gaan 6 doctoren naar de grens. ITALIË. In de Kamer heeft de minister-president Giolitti gisteren verklaard, dat de regeering de gevaarlijke personen surveilleert, maar zij zal geen bijzondere wet indienen tegen de anarchisten. Tn antwoord op eene vraag van een der leden, erkende de minister dat er weinig pasmunt in omloop is. De regeering zal trachten hierin te voorzien. Wegens eene lichte ongesteldheid heeft dokter Ceccarelli den paus geraden onder de groote hitte het paviljoen Kus IX niet te bewonen. Gedurende eenige dagen rijn de audiën ties geschorst. In de kringen van het Vaticaan verzekert men, dat de ongesteld heid niet van ernstigen aard is. De Romeinsche Campagna wordt weder met een werklïedenberoerïng bedreigd, gelijk aan die in 1889, welke twee maanden duurde. De overheid heeft maatregelen genomen, teneinde te voorkomen dat de agitatie uit breekt tjjdens de landbouw-werkzaaraheden. De bedreigde punten zijn voorzien van troe pen en gendarmerie. SPANJE. In den Senaat heeft de liberale oud minister Gonzales de met Frankrijk overeen gekomen modus vivendi heftig aangevallen. De minister van financiën heeft zijne argu menten wederiegd. De Qaceta maakt het besluit openbaar, waarbij het conventioneele tarief wordt toe gepast op de Fransche goederen, die zich in de douanebureaux bevinden op den ln Juli of hier aankomen op 30 Juni, behalve voor brandewijn en alcohol, die onderworpen zul len zijn aan de bepalingen op brandewijn en alcohol uit Duitschland. PORTUGAL. Volgens de Time* melden de te Lissabon verschijnende ministerieele bladen, dat de president van den ministerraad de overeen komst niet goedkeurt, evenmin als de voorge stelde schikkingen betreffende de leening, welke gewijzigd moeten worden, AMERIKA. Dit Venezuela wordt nu weer gemeld, dat president Palacïo, om den tegenstand der geestelijkheid te breken, dreigt met ontbin ding der vereeniging van kerk en staat. De katholieken zijn hierover zeer ontsteld. BÜ Saricedo is beslag gelegd op een Duitsch schip, met wapenen voor den nsurgenten- aanvoerder Crespo aan boord. ZUID-AFRIKA. De Time4 meldt uit Durban, dat de staats president van de Vrijstaat, de heer Reilz, ontslag genomen heeft wegens het mis noegen des volks over den loop der onder handelingen over het Zuidafrikoansche tol verhond. Ter herinnering aan het burgerrecht ver* krijgen der Hollandsche taal in het parle ment der Kaapkolonie zal te Burgersdorp een gedenkteeken worden opgericht. Bur gersdorp is daarvoor gekozen, omdat van deze plaats de beweging is begonnen tot herstel van de rechten der Hollandsche taal, die langen tjjd zoo deerlijk zijn miskend. De onthulling van dit monument zal met groote plechtigheid geschieden. Het honds congres te Stellenbosch heeft f300 toegestaan om den luister daarvan te verhoogen. Eigenaardig is het, dat voor de kosten van het monument ook s bijgedragen door Engelschen, die op deze wijze blijk wilden geven van hun streven naar een Vereenigd Zuid-Afrika. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zovtaccijfis. Bij het afdeeüngsonderzoek over het wets ontwerp houdende bepalingen omtrent den accijns op het zout, bleek dat deze voordracht met ingenomenheid werd ontvangen; dat verscheidene leden deze voordracht liefst niet in verband wilden gebracht zien met de overige belastingontwerpen van den minis ter van financiën, omdat men vreesde dat de zoo gewenschte verlaging van den accijns daardoor weder op de lange baan zou worden geschoven. Van verschillende zijden werden echter de vroeger reeds ontwikkelde meenin- gen herhaald, dat het de voorkeur had ver diend, der» accijns af te schaffen, dan te ver- lagen. "Waren de meeningen hieromtrent verdeeld, algemeen werd toegegeven, dat zoowel bij afschaffing als bi eene nog aanzienlijke verlaging van den accijns een aeguivalent daar tegenover moet staar hetrij door behoud van accijns op zeep, hete door inkrimping van het personeel voor de surveillance» Onderscheidene leden wilden echter va» verdere vermindering oi afschaffing van den accijns niet weten, omdat zij de voorgestelde aequivalenten niet raadzaam achtten. Met klem werd door sommige leden bij deze gelegenheid aangedrongen op de afschaffing van het premiestelsel, omdat dit h. i. in hooge mate demoraliseer end werkt. :et stelsel van afloopend krediet, bij dit ont werp aangenomen en hoezeer voor de zout ziederijen toegejuicht, bracht volgens som migen voor den handel in zout en de daarmede nauw in verband staande belangrijke takken onzer nijverheid, die vrijdom van accijns zoudeo blijven genieten, ernstige bezwaren met zich. Het stelsel van afloopend krediet zou, meenden deze leden, eene ware ramp voor de zeevisscherijen en den groothandel in ruw zout zijn en den invoer van Fransche, Schotsche en Noorsche baring slechts kunnen bevorderen, in stede van den loei der Neder- landsclie zeevisscherijen, waarmede duizenden hun brood verdienen en waarbij het belang van nog meer duizenden in aanverwante vak ken betrokken is. De slotsom van hunne beschouwingen was, dat handhaving van den bestaand en toestand èn voor den groothandel in ruw zout én voor de groote visscher jj noodig scheen. Daartegen zou, meende men, te minder bezwaar bestaan, omdat voor de zeevisscherjj, de vischzouterjjeiij en huidenzouterjjen met vrijdom van accijns bjjna uitsluitend gebruik gemaakt wordt van zout, aangevoerd uit Portugal, terwijl de zoutziede i' ii Engelsch klipzout en Duitsch bergzout gebruiken. Tegen deze beschouwiugen werd opge-; merkt, dat de regeering toch zeker niet be doeld heeft aan den handel in zout en bij weerslag aan de visscberijen zulke groote be-' zwaren in den weg te leggen, als door som migen worden voorgespiegeld, en dat zij' daarom een ruim gebruik zal maken van de bevoegdheid tot bet verleenen van langere termijnen, dan bij art. 32 bepaald, die zij zich in het slot van art. 74 voorbehoudt. Hierop zou men een bepaald antwoord wenschen te' ontvangen. SCHIEDAM» 2 Juni 1892. De staatscommissie voor het practisch apothekers-examen te Amsterdam heeft gis teren totapotheker bevorderd den heer J. H. M, Wenneker, geb. te Schiedam. Dr. J. H. 1. Scbreinemacher, lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Maas-1 triclit, is hedennacht op 72-jarigen leeftijd, overleden. 4 Met goedvinden van den minister van oor log zulten dagelijks 2 detachementen van de' verschillende wapens van het garnizoen der residentie in groot tenue dienst doen bjj de bewaking van de internationale eporttentoon- slelling te Scheveningen. Deze detachementen zullen elkaar te 1 uur des namiddags aflossen. Bij de begrooting van het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor liet jaar f897 moet door den directeur van dat fonds de eerste wetenschappelijke balans worden ingediend, ,die vervolgens om de vijf jaren bij de begrooting moet worden overgelegd. De voorbereidende werkzaamheden daar voor zijn reeds begonnen, daar genoemde directeur de adressen heeft doen verzamelen van a 11 e reeds gepensionneerde] burgerlijke ambtenaren» wier na te laten weduwen en weezen volgens de bepalingen der wet van 9 Mei 1890 (Stil. no. 79) recht op pensioen uit genoemd fonds zouden verkrijgen. Aan die gepensionneerden zullen nu formu lieren ter invulling worden toegezonden gelijkluidend aan die, welke verleden jaar aan de nog in dienst zijnde ambtenaren zjjn gestuurd, en waarin de namen moeten wor den ingevuld van hen, die in het weduwen- en weezenfonds deelgerechtigd kunnen worden. De Haagsche correspondent der JV. Qron. Ct, deelt mede dat het antwoord op deatdeelings- verslagen voor de bdastingont werpen binnen 14 dagen te wachten is en dat de Kamer te gelijk kennis zal kunnen nemen van het ontwerp-bedrijfsbelasting. De behandeling der voorstellen zou dan omstreeks half Juni aan vangen. Naar de Avondpost verneemt, wordt aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid een nieuwe afdeeling Arbeid" gecreëerd, aan het hoofd waarvan een Leidsch advocaat, met den titel van referendaris, zal gesteld worden. De heer Bredius, de directeur van *s rijks museum, is weder een Rembrandt machtig geworden. Het is een portret van Rembrandts vader, omstreeks 1630 geschilderd. De heer Bredius had het in een particuliere verza meling te Parijs ontdekt. (Fad.) De Rotterdamsche Kamer van koophandel heeft met 10 tegen 3 stemmen besloten een adres te richten aan den minister van water staat enz., waarin zij zich verklaart voor aansluiting aan den Middeneuropeesehen tijd, en tevens den minister verzoekt zijn invloed aan. te wenden, dat de spoorweg maatschappij op de aanstaande conferentie zullen trachten de spoorwegregeling bier te lande volgens den Middeneuropeesehen tijd te doen geschieden. In antwoord op de door de Kamer tot de spoorwegmaatschappijen in dezen gerichte missive antwoordde de maatschappij tot expl. van staatsspoorwegen, dat zij tegen de invoe ring van den Middeneuropeesehen tijd op de spoorwegen is, terwijl daarentegen de Noord- brabantschDnitsche spooorwegmaatschappij beloofde de zaak ter sprake te zullen brengen. Bij de gisteren te Amsterdam door de directie der marine aldaar gehouden aanbe steding van goederen en materialen was voor perceel no. 49, roet» het minst ingeschreven door de firma Fol Jr. Co. te Overschie, voor f1360. De gebouwen der sporttentoonstelling zijn nu zoogoed als gereed. De monumentale voor gevel maakt met zijn twee slanke torens en zijn hoefijzervormigen ingang een aangename» indruk. Achter de gebouwen bevindt zich de tuin, die een achthoekigen vorta heeft, omgeven door een winkelgalerij met allerlei etablisse menten om den inwendigen menach te ver-' sterken, zoomede door eenige inrichtingen van vermaak. Onder deze behoort Bartling*s Oostersche dwaaltuin. Het gebouw is een in Moorschen stijl uitgevoerde arcadenconstructie, welke zuilenrijen inwendig door spiegels onafzienbaar vermeerderd en vermenigvuldigd worden, waardoor het schier onmogelijk wordt om, eenmaal er binnengetreden, den weg terug te vinden om er uit te komen. Schoone groepen Oostersche danseressen maken den dwaaltuin tot een tooverpaleis uit de pDuizend- en-een-Nacht", maar *gauz gefalirlos", want de bajaderen zijn van was. Langs een trap be reikt men den reuzen kaleidoskoop, waarin elk bezoeker zich zeiven 500 malen ziet weer spiegeld. En van daar komt men eindelijk in' een »Palmeng#ten", die oneindig uitgebreid schijnt. De geheele inrichting is sierlijk. De afdeeling Haarlem en omstreken der Ned. maatsch. van geneeskunde heeft een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat zij met leedwezen vernomen heeft, dat het hoofdbestuur besloten heeft zijn mandaat ter beschikking van de algemeene vergade ring te stellen en het nu met den meesten aandrang verzoekt op dit besluit te -willen terugkomen, aangezien ook zij overtuigd is, dat de gedragslijn, gevolgd door de afdee ling Rotterdam en omstreken, welke tot dien te betreuren stap aanleiding gegeven heeft, niet in overeenstemming is met art 34 van de statuten onzer maatschappij". De handelingen der weldadigheidscommissie te Beets (Fr.) gaven aan sommige leiders der Friesche volkspartij aanleiding tot scherpe critiek. Vooral het hoofd der school te Beets, de heer Tj. Nawjjn, was bitter in zijn oordeel. In een artikel van zijn hand en opgenomen in het Friesche Volksblad, dat te Leeuwarden verschijnt, werd de goede naam van een lid der commissie, den heer H. Toering te Beets, aangerand en deze diende een aanklacht tegen den heer Nawjjn in. Den 9n Juni a.s. zal deze zaak voor de recht bank te Heerenveen behandeld worden. De heer N» zou zijn verdediging opgedragen hebben aan mr. P. J. Troelstrn, advocaat te Leeuwarden. Zaterdag is voor de eerste maal in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden de voorwaardelijke invrijheidstelling toegepast voor een in 1886 wegens manslag te Vere tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeelden persoon, waarvan hij vijf jaar in de gewone strafgevangenis te Groningen had doorgebracht. In zijn verlofpas is echter de voorwaarde gestelddat hjj gedurende zija verderen traftijd niet te Vere mag komen. Blijkens officieele afkondiging van den burgemeester van Njjmégen zjjn in deafge- loopen week van 2228 Mei in die ge meente weer vier gevallen van pokken ge constateerd, terwijl geen lijders aan die- ziekte zijn overleden. Volgens de vanwege het koninklijk Ned., meteorologisch instituut te Meppel gedane waarnemingen is aldaar in de nu afgeloopen Meimaand 40,7 mM regen gevallenhet meest is afgetapt op den 3den dier maand (5,2 mM). Sedert den 24sten was liet weder steeds zwoel, overigens koel, behalve op den 6den, toen het bij sneeuw, hagel en vorst koud was, evenals op de lsten, 7den en 18den Mei, waarop het vriezend weder zich ook gelden liet. De wind was vrij variabel, doch de lucht op vier dagen na (6, 17, 20 en 21) hoogst kalm. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen, bedraagt de ge vallen regen over de maand Mei 29 mM tegen 64*4 mM over dezelfde maand van het vorig jaar. De bevolking van Gelderland bedroeg op 1 Januatj 263.413 m. en 256.797 vr., totaal 520.210 personen. Arnhem telt 51,105 inwoners, Nijmegen 32.990, Zutfen 17,691Reden 14.177, Ede 13.391, Brummen 7182, Bameveld 726gr Apeldoorn 19.842, Kuilenburg 7182, Wage ningen 7827 en Winterswjjk 9432 inwoners- Op 68-jarigen leeftijd overleed in het krank zinnigengesticht te 's-Hage iemand, die sedert 1848 daar verpleegd werd voor rekening der gemeente Monster. De verpleging heeft aan. die gemeente mim f 10.000 gekost. Te Bleiswijk is de tuinman H. in 't Veen Dinsdag plotseling doodgebleven, tengevolge- van een zonnesteek.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2