Zondagsrust aan te dringen, en 4o. den wenseh te kennen geeft, dat van regeeringswege Kamers van arbeid of arbeidsraden worden ingesteld. Als gedelegeerden der exploitatie-maat schappij zullen op het spoorwegcongres te St.-Petersburg optreden de beeren .1. L. Clurj- senaer, directeur-generaal, en Ni vel, secretaris. Men schrijft ons nader: Be bevolking der stad Groningen zal aan H. M. de Koningin, bij HDr. bezoek aan die stad, een kostbaar huldeblijk aanbieden, be staande >n een massief zilveren (en niet gouden, zcoals reeds gemeld werd) tafelmid delstuk, voorstellende den bekende Martini toren aan er- Groote Markt te Groningen. Aan den heei L, Spaanslra is opgedragen dit kunststuk te vemuirdigen, Vóór 17 dezer moet het gereed zijn. (Dagbl.) In de klesvereeniging Amsterdam behan delde mi*. J. van den Bergh Dinsdagavond het BiUiton-contract. Hij zette de geschiedenis uiteen en noemde de aanneming van het contract een geknoei, waartegen een request plicht was, al zou het niet baten bij een Eerste Kamer, die mist dat democratisch gevoel, dien afkeer, dien weerzin van aile geknoei en die democratische behoefte aan herstel van recht. Dergelijke dingen zullen in Nederland nïet veranderen, voordat wij heb ben een echte, democratische vertegenwoor diging. In dien zin sprak ook de voorzitter, mr, Treub, die dit protest bepaaldelijk van Amsterdam wilde doen uitgaan, omdat men ook daar, uit vrees voor processen, steeds allerlei concessies doet aan machtige maat schappijen. De politieke zijde der zaak is deze dat de Kamer de regeering niet durft opdringen wat deze niet wil, aen nieuw bewijs voor den ongezonden polïüeken toe stand. Debat was er nagenoeg niet en 't publiek was weinig talrijk. Het teekende natuurlijk trouw op de lijsten van adhaesie aan het request. Tegelijker tijd werd in de afd. Amsterdam van den sociaal-democratischen bond het contract door de heeren Fortuyn en Van Emmenes bestreden. Een der Haagsche correspondenten van de jimst, schrijft, naar aanleiding van het eervol ontslag aan de regenten van het Haagsche ge slicht, het volgende: »De gemeenteraad had nog den treurigen moed hun dit ontslag te verleenen «met dank betuiging voor de bewezen diensten ft Op zulk een manier de publieke opinie te trotseeren, kan slechts een college, dat niet begrijpt zich door zoo iets zelf te blameeren met het plichts verzuim, waaraan hunne gecommitteerden schuldig stonden. Immers als men de wan- praestatïe dezer regenten nog «diensten" noemt, die op dank aanspraak maken, dan is dit op zijn zachtst een bewijs vau een ailerbedenkelijkst gemis van besef omtrent hetgeen werkelijk plichtmatig is in mannen, die anderer belangen waarnemen. »De vraag rijst, wat er terecht zal komen van de vervolging der schuldigen aan de door mevrouw Stuten geopenbaarde gruwelen, als de verantwoordelijke personen in dezen nog een bedankje krijgen I Het gerechtelijk onderzoek duurt nu reeds zoo lang, dat men aan den doofpot gaat denken. Het ware wensehdyk, dat mei» in de Eerste Kamer den minister eens vroeg hoe het nu toch met deze zaak staat." De afdeeling «Nederland" van het kon. Ned, aardrijkskundig genootschap, welke ten doet heeft de bekendheid van het vaderland te bevorderen, heeft zich per, circulaire gewend tot de leden van het genootschap, tot ver enigingen en genootschappen en ook tot vele particulieren, met het verzoek om door hun eldelijken steun de afdeeling in staat te stel len verschillende onderzoekingen te doen instellen omtrent de geographisclie en geolo gische gesteldheid van Nederland, zijn rivieren en meren, venen, woeste en boschgrouden, zijn dialecten, industrieën en economische toestanden. De afdeeling beschikt reeds over de voor die verschillende onderzoekingen noodige werkkrachten, die echter door gemis var nancieele middelen den arbeid niet kunnen aanvangen. Vanwege de «Nederlandsche Heidemaat schappij' is onder Brakel (bij Helmond) op 8 April 1892 voor de heeren mr. Van "Water schoot van der Gracht en Van Ogtrop te Amsterdam «ene ontginning van heide in be werking genomen. Het veld wordt geploegd op eene diepte van ongeveer 37 a 40 cM met een diepgaander» ploeg, bespannen met 6 ossen. Op 31 Mei j.J. bedroeg de omgeploegde oppervlakte nage noeg 22 HA, zijnde p.m. v/s HA per dag De bewerking trekt in de omgeving zeer de aandacht en een aantal landbouwers, zelfs die op vrij verren afstand wonen, komen met belangstelling het werk bezichtigen. "Uit Indië ontving het «Algemeen Neder- tandsch Werkliedenverbond" een gift van f 100 voor het aankoopen van exemplaren - van een boekwerk, ten dienste van da bibliotheek zijner afdeelingen. De keuze ge heel vrijlatende, vestigde de gever echter de aandacht op het werk van Ernest Giles, onder den titel: «Maatschappelijke noodeu, de strijd om wei vaart", bewerkt door mr. G. Keller Jr., uitgegeven door H. Gerlings te Amsterdam. Naar aanleiding van dit werk, werd door het centraal bestuur van het werk lieden verbood eeue commissie van drie, leden benoemd, welke eene kleine reis maakte door België, om daar de instelling van den heer Gilon en andere inrichtingen op sociaal en coöperatief gebied in dat land te leeren - kennen. Het verslag van die reis, bewerkt door den heer B. H. Heldt, is thans te Amsterdam bq de heeren S. L. van Looy en H. Gerlings in het licht verschenen. De commissie voor de huishoudelijke ver ordeningen in den raad der gemeente Leiden heeft nu een voorstel ingediend om werk lieden ten laste van de gemeente tegen ongelukken te verzekeren. De hoofdbepalingen zijnvergoeding in geval van dood of levens lange geheele invaliditeit f1000, by gedeel telijke invaliditeit naar verhouding, bij tijde lijke onbekwaamheid voor eiken werkdag, tot een maximum van 180 dagen f 1. Daarbij zijn gevoegd artikelen, die bepalen wie onder die werk ieder» begrepen zijn, onder welke voorwaarden die vergoeding toe gekend wordt, enz. Naar men verneemt, hebben de heeren Borel, Van Wettum en Ezerman, die aan de hoogeschoo! te Leiden opgeleid werden voor tolk voor de Chineesche taal in Ned. Indië, hunne studiën voltooid, en zulleu zij voor den tijd van een jaar naar China vertrekken, alvorens hunne bestemming te aanvaarden. De eerstvolgende oproeping van jongelingen, tot dienstneming bij het instructie-bataljon te Kampen, geschiedt tegen 6 Juli a.s. In de maand Mei werden bij bet koloniaal werfdepot aangenomen 127 manschappen, te weten: 76 Nederlanders en 51 vreemdelin gen. Naar Oost-Indië vertrokken 3 detache menten, sterk 7 officieren. 12 onderofficieren en 175 soldaten. Aan handgelden werd de som van f45,415 uitbetaald. Voortaan zullen ook te Amsterdam, even als sedert geruimen tijd te 's-Gravenhage, slechts twee bestellingen van brieven op Zon dag plaats hebben. Dezer dagen werd bericht, dat wijlen mevr v. Marselis Hartsinck, geb. Wouters, den 24n Mei te Oudeschoot overleden, haar buitenplaats »Veemvijk" aldaar, by testamen taire beschikking bestemd heeft tot een oude vrouwenhuis, Thans blijkt dat het niet de bedoeling der erflaatster is een gewoon oude vrouwenhuis te stichten, maar een asilvoor bejaarde onbemiddelde dames uit den deftigen stand. Alles wat zich thans in liet huis be vindt, het geheele mobilair, schilderijen, enz. moet er in blijven en ook het buiten zelf ondergaat geen veranderingen. Aan tal van personen zijn legaten ver maakt, o. a. is aan den tuinman levenslang een inkomen van f1000 verzekerd. Ook is een kapitaal, rentende f 100 per jaar, vast gesteld tot het" onderhoud van een paar honden. Doch al die legaten zijn slechts ver maakt in vruciitgebruiik. Het kapitaal zelve valt, na het overlyden der ïrven, aan de stichting Veenwrjk" terug. Daar de testa trice zeer vermogend was, zal deze instelling vooral na verloop van tijd van groot belang worden en zuilen tal van oude dames er een rustigen levensavond kunnen doorbrengen. De stichting van wylen mevrouw R. C. van Marselis Hartsink, te Oudeschoot, zal den naam dragen van Julia-Jan-Wouterssttchting. Zy is uitsluitend voor Friesche dames bestemd j Het museum voor land- en volkenkunde en het maritiem museum «Prins Hendrik" aan de Willemskade, in het voormalig Vacht- clubgebouw, te Rotterdam, werden op Pink ster-Maandag bezocht door 571 personen. Een 19-jarige jongeling, werkzaam in de houtzagerij van de heeren S. te Zwammerdaro. had hel ongeluk uit te glijden, waardoor hij in aanraking kwam met het zaagrad, dat hem het hoofd van den romp sneed. Een der zwaar gewonden bij de bekende ram in de Huidenstraat te Amsterdam, F, de room (ban ketbakkersbediende bij den heer A rents), heeft thans het gasthuis zoogoed als hersteld verlaten. Een schatrijk heer te Leeuwarden (aldus wordt van geloofwaardige zijde aan de Jff, Fr. Or. Ct. bericht), die zoo erg aan rheu- matiek lydt, dat hij de raderen van rijn ry tuig van gutta-percha heeft voorzien, om minder pijn by het rijden te hebben, ontbood Sequah (Davenport) bij zich en vroeg, of deze kans zag hem te genezen en zoo ja, welke beloo ning hy eischte. Na den lijder onderzocht te hebben, gaf Sequah te kennen hem wel ie kunnen genezen, doch dat hij daarvoor niet de minste belooning voor zich eischte. Evenwel vorderde hij, dat de millionnair, indien hij werd genezen, f25.000 aan de armen van Leeuwarden zou geven, terwijl Sequah er by voegde: «als ik u niet genees, geef k de f25.000 aan de armen". Deze eisch was den millionnair te hoog, hy had er echter f10.000 voorover. Sequah bleef even wel op zijn stuk staan en verwijderde zich, den patiënt aan z'n rheumatiek overlatende. Dezer dagen overleed te Berlikum een boe", die er 2eer warmpjes inzat. Toen na afloop der begrafenis zyn neven en nichten zich eens op hun gemak in liet sterfhuis bezighielden om ladetafels, kisten, kasten en trommels m doorsnuffelen, vonden zij een testament van den overledene, waarbij hij al zijne bezittingen aan een liefdadig doel vermaakt had. De toom van deze neefjes en nichtjes over deze onterving was zoo hevig, dat zy naar het kerkhof stormden en met stampen, trappen,' razen en tieren op het graf van hun gestorven bloedverwant hunne woede op hem trachtten te koelen. Te Groningen is voor eenige dagen publiek verkocht liet renpaard sCari" voor ruim f1750. Thans is dit paard voor de renbaan in Frankrijk aangekocht, voor de kapitale som van f12,500. Te En»men overleed, in den ouderdom van bijna 85 jaren, K. Nijmeyer, die o. a. tot de bezetting vat» de Antwerpsche Citadel behoorde en daarna als krijgsgevangene naar Frankrijk werd gevoerd. Te Helmond is gistermiddag een aanvallig knaapje van ruim 4 jaar door de stoomtram oven-eden. Het hoofdje werd geheel van het lichaam gescheiden. Te Peize brachten twee kinderen van 8 en 10 jaar een paard in de weide. Het jongste leidde het paard en het oudste zou het l ek openenachter het paard omloopende, kreeg het een klap van het dier voor het hoofd, zoo dat het geheel misvormd, by na voor dood in huis weid gedragen. Het kind leeft nog, maar de toestand is hoogst gevaariyk. Te NeeroetereoJ nabij de Lïmburgsche grenzen in België gelegen, is een 10-jarige jongen vermoord. De dader zou de wyk naar ons land genomen hebben. Zyn signalement luidtongeveer 30 jaar oud, middelmatig van grootte, knevel blond, spraak Viaamsch met Duitschen tongval slecht gekleed. De Nederlandsche schipper Biltjens en zyn 17-jarige zoon zyn te Mainz in hechtenis ge nomen, dewijl z'y, na eenige herbergen be zocht te hebben, aan boord van de stoomboot Maruschka in eene vechtpartij met de be manning gewikkeld werden, tengevolge waar van de stuurman Gürtzen in het water ge vallen men zegt geworpen en ver dronken is, De Utrechteche Courant gaf gisteren, ter gelegenheid van het bezoek der Koninginnen aan recht, een buitengewoon nummer uit, dat, behalve een opdracht van de uitgevers aan BB. MM, en een oorkonde, 54 bij dragen van even zooveel ingezetenen van Utrecht bevat. Daaronder komen voor eenige dicht regelen van Nicolaas Beets, een regel uit Hoi's Floris V (beide fascimiïës) enz. Ver der eenige goed uitgevoerde photo-zïuco- graphieën van gebouwen enz. Het Utrechtsch Dagblad van gisteren be vat o. a» een feestzang van Fiore della Neve. Ook geeft het de afbeeldingen van den ge denkpenning aan de Koninginnen aangeboden en van het gereedschap, dat door H. M. Koningin Wiihelmina bij de steenlegging werd gebruikt. Amsterdam, In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werden beraadslagingen gevoerd over het voorstel van den heer H. Muller, om een adres te richten aan de Koningin-Regentes met het verzoek by de Wetgevende Macht aanhangig ta willen maken een voorstel tel der armenwet Na velerlei discussie werd het voorstel verworpen met 23 legen 9 stemmen. Morgen (Zondag)avoiid zal in «Ons Huis" alhier voor de eerste maal eene uitvoering in de groote zaal gegeven worden, waarop muziek en voordrachten elkaar zullen af wisselen. De toegangsprijzen voor dit feestje zal zyn als volgt: 10 ct per persoon, 15 ct. voor een echtpaar en 5 ct per kind. Meer dan drie kinderen mag men niet medebrengen, en bovendien moeten deze boven twaalf jaar oud zyn. De uitvoering, die om 8 uur zal aanvangen, zal vermoedelijk niet veel later dan lialf- elf uur geëindigd zijn, Den fftden dezer van li—4 uur zal het gebouw nogmaals te zien zijn, maar dan kosteloos. Utrecht. Gisteren na de steenlegging werd door HH. MM. een bezoek gebracht aan het standbeeld van Jan van Nassau, tijdens welks bezichtiging door het zangkoor twee coupletten van het «Wilhelmus" werden ge zongen, het eerste voor kinderkoor, het tweede voor mannen- en kinderkoor. In het gebouw vftor kunsten en weien schappen werd den Koninginnen des avonds te halfzeven, door het dagelyksch bestuur een maaltijd aangeboden. Het gebouw had voor deze gelegenheid een recht feestelijk aanzien, ve»*sierd als het was met kleurryke tropeeën en guirlandes. Aar» den disch waren vele aaazïenlyken uit den lande vereenigd. De minister vau binnen- landsehe zaken, de heer Tak van Poortvliet, presideerde de tweede iafeh Aan de konink lijke tafel deed Coenen's kapel zich hooren. Gedurende den maaltijd voerde de kapel van het 7de regiment infanterie uit Amster dam en de muziek der jagers uit Den Haag eenige nummers uit op het Vreeburg, terwijl diverse figuren en ballons werden opgelaten. Na afloop van den maaltyd, circa haltnegen, begaven de Koninginnen zich wederom naar den commissaris der Koningin, om door de Maliebaan naar Soes id ijk terug te keeren, door duizenden by duizenden uitgeleid. In «Tivoli had een concert met vuurwerk plaats, terwijl een opgewekt bal champtir* het feest besloot. De herin nerings-medail lewelke aan Ko ning?' Wiihelmina namens Utrechts burgerif werd aangeboden, stelt voor, aan de eene zijde de beide Koninginnen en profiel, aan de andere- zyde eene symbolische voorstelling van de komst der jeugdige Koningin onder besche»*- ming ha»*er Moeder te irecht. HH. MM, wordt eet» palmtak door 5Minerva" aange boden op den achtergrond riet men Domtoren en Domkerk; het geheele tafereel is door de sol justitiae beschenen; aan den voet vindt men de wapens van de stad en de universiteit. Bij dit geschenk gaat een album, de hand- teekeningen van tal van ingezetenen bevattend. Roermond. Voor het lidmaatschap van- de Tweede Kamer (vacature de heer G. Die pen) zal jhr. Ruys van Beerenbroek, oud minister van justitie, zich candidaat stelles. Maastricht, Na het overlyden van dr. Schrememacher hebben de vrienden van den heer Ruys, oud-minister van justitie, dezen willen candidaat stellen voor de verkiezing op 28 dezer, en noodoende zou mr. Ruys van Beerenbroek zyn ouden zetel voor Maastricht in de Kamer terugbekomen. Doch de indie ning van de wet-Bergansius door het minis terie, waarin mr. Ruys zitting had, heeft dezen het vertrouwen van vele clericalen doen verliezen, en de heftige artikelen die niet alleen in Tijd en Maasbode, maar ook in Meerler Koerier, Cmrrier de la Mouse, en zelfs in do JCfiettwe Koerier en Maas- en Roerbode werden geschreven, gaven daartoe aanleiding. De clerus en do katholieke pers alhier schynen dan ook, alleen onder voorwaarde dat de heer Ruys uitdrukkelijk belooft zich te zullen aansluiten bij de centrumpas tij van de bèerön JHaffmans c. s, in. de Kamer,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2