Biunenlaiidsclic Berichten. men het wetsontwerp betreffende de buiten gewone militaire uitgaven aangenomen waarna de zitting werd opgeheven. Men ver wacht heden de stemming over de krediet- wetten, welke vermoedelijk zullen worden aangenomen. SF AS JZ. Het Spaansche gezantschap te Parijs deelt mede, dat het bericht, als zou de staat van beleg waarschijnlijk te Barcelona worden af gekondigd, voorbarig is en dat tal van werk lieden den arbeid reeds hebben hervat. Te Calahorra is de staat van beleg afge kondigd. De muitelingen hebben den bisschop met steenen geworpen. AMERIKA, Uit Minneapolis wordt van gisteren gemeld De nationale conventie der republikeinen vereenigde zich met het rapport van de meer derheid der commissie over de verificatie der geloofsbrieven. Dit geeft aan Harrison twaalf stemmen meer. De conventie vereenigde zich ook met het programma der protectionisten, waarbij gevraagd wordt een recïprociteits- politiek. de gelijkstelling van den gouden en zilveren dollar met den papieren, waardoor de handel met het buitenland zou worden uitgebreid. Verder wordt verlangd,dat Amerika zich ïn verbinding stelle met alle mogend heden, om de immigratie te beperken, voor namelijk die van misdadigers. De bekwame administratie van Harrison werd zeer geroemd. De republikeinscheconventie heeft gisteren met groote meerderheid reeds bij eerste stemming Harrison gekozen als candidaat der republikeinsche party voor de presidents verkiezing. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat de radicale leiders onverwacht in vrijheid gesteld zijn, doch dat zij de invrijheidstelling wei geren zoolang de staat van beleg niet is opgeheven. Volgens te Buenos-Ayres ontvangen be richten hebben de Braziliaanse!) e' regeerings- troepen den opstand in Mntto-Grosse» gedempt. JAFAS. De regeering is bitter teleurgesteld, wan neer ze werkelijk gemeend beeft dat zij, dank zij hare krachtige inmenging in de jongste verkiezingen, in het nieuwe Parlement over eene sterke meerderheid zou kunnen beschik ken. Ondanks de schorsing van een 50-tal dagbladen en de gevangenneming van vele aanvoerders der radicale party, heeft deze, samengesteld uit allen, die ontevreden zij a over de hooge belastingen of over achterstel ling by het begeven van openbare ambten, de overwinning behaald en daarvan reeds het bewys geleverd in de eerste zitting der Kamer op 6 Mei j.l., toen zij een der haren tot voor zitter verkoos. Onverholen gaf de mikado daarover, bij de ontvangst van het bureau een mederaensch te ontsluiten. Nu heb ik niets meer te verhalen. De ongelukkige man verborg het aangezicht in zijne bruine, magere handen. Hartmann zag hen» eenige ©ogenblikken zwij gend aan toen zeide hij «Het doet mij hartelijk leed, maar wat geschied is, is geschied. Wilt ge ons zeggen, wat nu uwe plannen zijn 1 Zijt ge voornemens de groeve, waarin ge zooveel diaman ten gevonden hebt, verder te bearbeiden rik raak geen houweel meer aan," zeide de gouddelver, terwijt hij de handen liet zinken en de beide gezellen met holle oogen aanzag. Waartoe zou ik nu nog naar diamanten zoeken Neen, daarom ben ik niet teruggekomen. Ik kwam hier om nog eenmaal de plaats te zien, waar ik geluk kig geweest ben, en dan Wel, wat blijft een mensch over te doen, die op aardeniets meer te wenschen en te hopen heelt, dan er een einde aan ie maken I Gij kent nu mijne geschiedenis en nu wil ik u vaarwel zeggen en verder gaan. Dunkt het u goed het aan de politie bekend te maken, dat ge een man ontmoet hebt, die twee moorden op het geweten heeft, gaat dan uw gang. Ge zult mij der Kamer, zyne ontevredenheid te kennen, terwijl hij als zijn bepaalden wensch uitsprak dat de in het belang des lands ingediende ontwerpen zouden worden aangenomen. De Kamer heeft echter gemeend zich geen vrees te moeten laten aanjagen; de eerste acht dagen werden besteed aan de behandeling van een adres aan den mikado, waarbij de inmenging der regeering in de verkiezingen wordt afgekeurd. De Kamer ging daarop uiteen tot 2 dezer, om de handelsverdragen met Europa in behandeling te nemen. De regeering schijnt daarvan echter weinig goeds te venvachten, want zij heeft inspecteurs gezonden naar de verschillende deelen des lands om de publieke opinie te polsen en na te gaan of er van eene nieuwe Kameront binding eenig heil is te wachten. Die inspec teurs hebben echter weinig wil van hunne reis, want de provincie Saga, een der mach tigste en rykste van het Zuiden, is tegen hen in opstand gekomen, en zelfs te Tokio zijn niet minder dan 150 gemeente-ambte naren, die de zaak der regeering te weinig schenen toegedaan, afgezet en naar het bin nenland verbannen. Het staat dan ook te vreezen dat de regeering op die wijze de bevolking steeds meer van zich vervreemden zal en dat het einde zal zyn een burgeroorlog, waaraan de geschiedenis van Japan zoo rijk ia CHIN A. De bekende generaal" Tcheng-Kr-Tong. langen tijd verbonden aan het gezantschap te Parijs, is, naar uit Tientsin gemeld wordt, op bevel des keizers gedegradeerd, uit 's lands dienst ontslagen en in de gevangenis gezet, dewijl hij de waardigheid van China bena deeld heeft door particuliere knoeierijen met geldzaken gedurende zyn verblijf te Parijs. De duur zijner gevangenschap zal afhangen van liet betalen zyner schulden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Aeeijnt op het gedistilleerd. Het regeer ings-ant woord is verschenen omtrent bet wetsontwerp tot verbooging van den accijns op het gedistilleerd. Vier bezwaren zijn tegen dit wetsontwerp aan gevoerd, De accijns op het gedistilleerd drukt vooral op den minderen man en zal dit bij verhoo- ging nog in sterkere mate doen. Het is bedenkelijk de financiën des rijks nog meer dan reeds het gevat is, van deze belasting afhankelijk te maken. De smokkelarij zal krachtig worden aangemoedigd. En de voorgestelde verhuoging zal de vervslechtng van denstetken drank in de hand werken. Tot oplossing dezer bezwaren strakke het vol gende 1, Dat deze accijns vooral op den minderen man drukt, schijnt den minister eene, hoe dikwijls ook hei haalde, toch onbewezen stelling. Het drank- verbruik beslaat bij alle klassen der maatschappij. Kon eene berekening werden gemaakt van het geen door de gegoeden en door anderen in de belasting op het gedistilleerd wordt betaald, dan zou, er is mot aan te twijfelen, de uitkomst dezer slechts het werk besparen, dat anders allicht mijne eigene hand te volbrengen zou hebben." Hij was van het gros opgestaan. Blijf nog eenige ©ogenblikken hier en laat ons verder over de zaak spreken," zeide Walter Scbwarz. »Ge spreekt van eene mijn, die gij gevonden hadt. Kunt ge ons niet zoggen, waar die ligt Zijne stem beefde, zoo groot was zijn ingehouden verlangen. Gedurende het gebeele verhaal, had hij aan niets dan aan die rijke diamantgroef gedacht, waarvan de man zoo lichtvaardig afstand gedaan had. Wear lag de plaats, die zoo rijk was vroeg hij nog eens. »Gij schijnt ook door gouddorst gekweld, zoo als Ik. Nu, wat mij betreft, ga uw gang. Ik zou voor at het goud van de wereld mijn spade niet meer in dien grond willen steken." »Doch als gij de plaats niet verder bearbeiden wilt, zou het toch jammer zijn, zoo anderen er dan geen voordeel van trokken." ïlloor vriend, ik ben een oude delver," nam ntt Hart man n het woord, sen ik houd er niet van, dat berekening leeren, dat de eerst genoemden belang rijk daarin bijdragen. Natuurlijk is hun aandeel absoluut geringer. Maar dat is daarvan bet ge volg, dat de minder gegoeden het talrijkst zijn. Het is moeilijk in ons land artikelen te vinden, die zich kenen tot belasting. Om redenen, die ieder kent en die ten overvloede in de memorie van antwoord op het vcorloopig verslag betref- fende de vermogenebelasting zijn uiteengezet, kan voor Nederland aan eene tabaksbelasting niet gedacht worden. Engeland put uit deze bron ruim f100 millioan, wat niet verhindert, dat bet een accijns op bet gedistilleerd beft, die juist het dubbel van don onzen bedraagt. Koffie, in Enge land belast met 14 shillings per cwt„ ruim 16 cent per kitogam, moet hier te lande een vrij artikel zijn. Onder deze omstandigheden vraagt men zich af welk overwegend bezwaar bestaan kan tegen eene matige verhooging van het gedis tilleerd Op zich zetze is er een schaduwzijde aan elke belastingverhooging, maar dit voorstel mag niet op zichzelf beschouwd worden. De verhooging strekt niet tot het opleggen van zwaardere lasten aan de burgerij, maar tot ver plaatsing van druk. Tegenover den hoogeren drankaccijns zal aanmerkelijke verlaging van den zout-, zal afschaffing van den zeepaccijns staan. Volgens -.ear vele leden scheen dit weinig afdoende. Toch is er grond voor de meening, dat ieder belastingostwerp moet beschouwd en beoordeeld worden in verband met het doel, waarvoor het bestemd is. Nu dat doel geen ander is dan vermindering en afschaffing van zeer schadelijke accijnzen mogelijk te helpen maken en met de invoering van deze accijns- verhooging die van eene algemeene vermogens belasting zou gepaard gaan, staat de voorgestelde maatregel toch in een geheel ander licht dan het geval zou zijn, indien hij slechts dienen moest tot dekking van een gewoon tekort op do middelen, H. Verhooging van den gedistilleerdaccïjns zou zeker bedenkelijk zijn, indien daardoor de financiën des rijks inderdaad meer dan tot dus ver van die belasting afhankelijk zonden worden. Maar de minister betwijfelt dat die afhankelijk heid bestaat. Wel zal volgens zijne voorstellen en verwachting dit middel voor f 1,200,000 meer aan de schatkist moeten afwerpen, en zal, wanneer die verwachting beschaamd wordt, misschien op andere wijs in het daardoor ont staand o tekort moeten worden voorzien. Maar een kwaad dat zooveel onheil sticht als de dronkenschap, als zelfs bet matig drankverbruik bij mingegoeden, kan toch inderdaad den bloei der financiën niet verboogen, al doet het dit schijnbaar. Nam het voorgoed een einde, de rechtstreeksche en sijdelingsche invloed van die verandering op de volkswelvaart zou dermate weldadig zijn, dat de inkomsten van den slaat belangrijk zouden toenemen. Natuurlijk zou ons belastingstelsel dan eenige wijzigingen moeten ondergaan; welke, dat zon do ervaring leeren; doch na die wijzigingen zouden de middelen ruimer vloeien dan thans. III. Evenmin kan werden toegestemd, dat eene matige verbooging var» dezen accijns de smok kelarij op de oostelijke grenzen krachtig zal aanwakkeren. Uit de fraude-rapportendie maandelijks aan hot departement van financiën worden ingezondenblijkt dat sedert do ver hooging, die de accijns in Duitschland onderging, de smokkelarij op de grenzen nagenoeg niet meer voorkomt. Het thans bestaande accijns verschil, hoewel het nog altijd omstreeks 40 cent per liter ad 50 percent bedraagt, schijnt dus een te zwakke prikkel te zijn voor de smokkelaars. Maar is dit zoo, dan zal een maatregel, die dat verschil slechts in geringe mate doet aangroeien, de eene goudzoeker den ander zijn geheim afhandig zoekt te maken. Ik wit u echter een voorslag doenlaten wij gezamenlijk de mijn ontginnnen." »Ik heb u gezegd, dat ik geen houweel meer zal aanraken, an vooral niet meer in die mijn," antwoordde de onbekende. »Ik wil u echter zeg gen, waar zij ligt. Ziedaarginds voor u Hij wees naar de heuvelrij, waaraan zijn blik al dten tijd gehangen had. sZiet go ginds dien lagen, platten bergtop, die geheel alleen staat Nu, daarachter, honderd meter noordwaarts ligt de mijn. Ge kunt u niet vergissen, mijne oude uit gravingen moeten nog zichtbaar zijn. Nu moet ik echter weg, want ik wil naar Pniel, nog eenmaal mijne oude woonplaats bezoeken, en dan s Waarom zoudt ge van ons gaan T Werk gemeenschappelijk met ons. Aan hetgeen ge ons verhaald hebt, zulten wij niet meer denken," De vreemdeling liet zich niet weerhouden. Hij wensch te den beiden reismakkers geluk en begaf zich toen in de brandende zonnehitte weder op weg. «Het bevalt mij niet, dat hij zoo van ons gaat," niet de gevolgen hebben, die men vreest Of deze fraude at dan niet loonend is, hangt boven dien niet enkel af van bet verschil in de be lasting, ook andere invloeden doen 2ich daarbij gelden, bijvoorbeeld het verschil in den prijs van bet artikel zelf zonder de belasting, de waarde die, bij ontdekking der fraude, door de verbeurd verklaring van het ingevoerde verloren wordt, enz. De minister heeft nog onlangs omtrent dit punt een onderzoek ingesteld, waarbij gebleken is dat, naar de meening van hoofdambtenaren, die door ondervinding met de bijzonderheden der bierbedoelde fraude volkomen bekend zijn, niet behoeft gevreesd te worden dat deze door eene verhooging van den accijns zelfs met f5- per hectoliter weder zou opluiken. IV. Ook toenemende vervalsching schijnt niet te duchtendaarvoor is insgelijks de prikkel, die in eene matige accijns verhooging ligt, vee) te gering. Mogelijkerwijs zal aan den jenever eene kleinigheid meer water worden toegevoegd; reeds nu weet men door verdunning van het vocht de 20 kleine glazen, die uit een liter jenever kunnen geschonken worden, tot 24 te doen aangroeien. Maar dit is toch stellig geen nadeel. Alen wenscht het benoodigde equivalent op andere wijze te vinden. Dat andere equivalente n te vinden zijn, wil de minister met tegenspreken. Doch ook hier moet hij wijzen op de behoefte aan equivalenten, die zich bij de heiziening van het personeel zal voordoen. Zelfs is het zeer de vraag de uitkomst moet het leeren of do bedrijfsbelasting evenveel zal kunnen opbrengen als thans het patent, waarvan een belangrijk gedeelte wordt opgebracht door personen, die, zoodra men eene behoorlijke minimum grens stelt, vanzelf buiten de belasting zullen vallenzooals trouwens ook wen schel ijk is te achten. De minister heeft evenwel getracht aan de geopperde bezwaren zooveel mogelijk te gemoet te komen. Hij heeft nauwkeurig berekend, hoe veel de vermogensbelasting, naar het gewijzigde tarief, zou kunnen opbrengenen ofschoon zulke berekeningen altijd op min of meer onzekere gegevens rusten, gelooft hij toch, dat de f2,000,000 die hij aanvankelijk meende boven en behalve deze belasting noodig te hebben, veilig tot fl,200.000 verminderd kunnen worden. Het ont werp is dus zoo gewijzigd, dat thans wordt voor gesteld den accijns op het gedistilleerd niet met f5, maar slechts met f3 te verboogen. Tevens wordt voorgesteld die verhooging to doen ingaan op 1 Mei 1803. De reden, waarom aanvankelijk de bepaling van dut tijdstip aan de Koningin werd voorbehouden het terughouden van buitengewone inslagen vóór de accijnsver- hooging kan els vervallen worden beschouwd -daar, bij een verschil van slechts f3 per'hecto--1 liter, dergelijke inslagen minder zijn te duchten, Zoutacdjm. In het regeeringsantwoord betreffende het ontwerp tot vermindering van den zoutaccijus betoogt de minister de financiën, dat geheel» afschaffing thans niet mogelijk is. De voorge stelde vermindering an den prijs van het zout met 5 cents per KG is voor de mingegoeden- een niet to versmaden voordeel. De smokkel handel aan onze grenzen zat nagenoeg geheel vernietigd worden en de producenten van boter en kaas zullen van een zwaren druk worden ontheven. Verlaging van den accijns tot f 3 zou voor de schatkist een mindere ontvangst van circa 2i/a millioen ten gevolge hebben, waar mede de toeneming van bet gebruik zeker geen gelijken tred zal houden. Door de voorgestelde verlaging van den accijns zal waarschijnlijk gelegenheid ontstaan om do zeide Hartmann, die de handen boven do oogen houdend den man nablikte, wiens rijzige gestalte zich in de uitgestrekte vlakte scherp tegen de lucht afteekende. sHet spijt mij voor hem," zeide Walter, vtmar als het alles waar is, wat hij ons verhaald heeft, dan kan hij geen bijzondere waarde af n het leven meer hechten. En wat doet het er dan toe, of wij of een ander de mijn ontginnen vtiij hebt gelijk, en in elk geval kannen wij de zaak onderzoeken. Zijn zijne aanwijzingen juist, dan staan wij aan den aanvang eener belangrijke zaak, want de plaatsen in dit oord beboeren niet tot het gebied van de kroon, dus heeft de regee ring geen recht, ook niet voor bet geringste aan deel, op de mineralen, die hier gevonden worden. Vóór alles moeten wij, hetgeen wij gehoord hebben, voor ons houden. Zij riepen nu de Kaffers u ij een, en bevalen hun- de paarden voor den wagen te spannen. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6