Gemengde Berichten. Winter en zomer kan men Brielle en Helle- voetsluis 's morgens niet vroeger bereiken dan halfelf u 11 uur. Nu is,*met ingang van 1 Juli a.s. bet brievenvervoer van bet vasteland naar Voorne en Putten en omgekeerd opgedragen aan de Ylaardingsche stoomboot maatschappij, die ook passagiers en goederen mag vervoeren. Hierdoor wordt het mogelijk 's morgens vóór 8 uur te ISrielle en Helle- voetsluis te zijn, terwijl men 's avonds 9 uur nog van daar kan vertrekken. Hierby komt, dat de uren van aankomsten vertrek verband zullen houden met treinuren te "Vlaardingen en dat men op die ook kaartjes voor spoor stations zal kunnen krijgen. Het gemis van een locaal-spoor of stoomtram, waaraan zoo'n groote behoefte bestaat, wordt door een en ander gedeeltelik vergoed. Door burg. en vvetlu van Rotterdam is aan den gemeenteraad betreffende een tramlijn op den Westzeedijk het volgende voorstel gedaan: Aan de Rotterdamsche tmimveg-maat- sctmppij met intrekking van de concessie voor den stoomtramweg in het gedeelte der Havenstraat, tusschen de Lange Dijkstraat en het Lage Erf, concessie te verkenen voor het maken en als paardentramweg exploï- teeren van een lijn op den Westzeedyk van de Sc heepstim merman slaan tot het noordelijk einde der Havenstraat nabij de Aelbreehts- sluis, en zulks op den voet der concessie van den 15n Augustus 1878 en wijders op de volgende voorwaarden io. dat voor deze lijn de jaarlijksche retri butie slechts verschuldigd zal zijn over het gedeelte tusschen de Scheepsltmmermanslaan en de Lange Dijkstraat 2o. dat en de stoomtramweg naar Schiedam èn de onderwerpetijke lijn ton minste om de twintig minuten van elk eindpunt uit bereden zal worden, en wel zoodanig, dat er voor het publiek ten minste om de tien minuten gelegenheid zij, om van de Havenstraat hetzij per stoomtramweg naar den Cool singel, hetzij per paardentram naar de Scheepstimmer man slaan te vertrekken en omgekeerd 3o. dat met de geregelde exploitatie der nieuwe lijn uiterlijk op den In Januari 1893 worde aangevangen. Voorts afwijzend te beschikken op het adres der heeren C.W. Heybroek J.Dzn., c. s. en aan de heeren A. van Mens c. s. kermis te geven van dit besluit. Eene commissie van tien personen in Fries land heelt aan N. M. de Koningin-Regentes tijdens haar verblijf te Leeuwarden een particulier gehoor verzocht, om haar een adres aan te bieden, waarin zij den toestand der arbeiders in die provincie hebben geschetst. Het hoofdcomité van hel Roede Kruis heeft besloten het 25-jarig bestaan der Nederl. vereeniging den dön Juli feestelijk te her denken. In eene vergadering van directeuren der ïNederlfwdsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid" zijn in de commission dei- musea herbenoemd de beide altredende leden, namelijk voor het koloniaal museum de heer dr. D, de Haan en voor het kunstnijverheids museum prof. J. Bosscha. Het programma voor de ontvangst en fees telijkheden tijdens de algemeene vergadering en het congres, voorgesteld door het departe ment Amsterdam, is met veel ingenomenheid goedgekeurd. De afdeeling 's-Gravenhage van hetAlge meen Nederl and sch Typografenbond", heeft rich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek om van gemeentewege een lokaal in te richten voor volksleeszaal, evenals zulks met succes is geschied te Haarlem, Nijmegen en Sneek, en dat wel in het belang van de intellectueele en zedelijke verheffing der werklieden. Sedert de 12 dagen, gedurende welke de sportteotoonstelling te Scheveningen geopend is, werd zy in 't geheel bezocht, volgens de automatische opgaaf der tourniquets, door 61949 personen. De fcHaagsche Kunstkring" heeft in zijn zalen boven de Passage een Oranje-tentoon stelling geopendeen belangrijketamelijk volledige reeks portretten van leden van het Huis van Oranje. De prenten zijn met zorg chronologisch gérangschiktzoodat men te beginnen met Réné van Chalons, van wien prins Willem I in '1533 het prinsdom Oranje erfde, al de voorvaderen van onze jeugdige Koningin in de juiste volgorde de revue kan laten passeeren. Onder de platen zijn er vele die, afkomstig van oud-Hollandsche graveurs, groote waarde bezitten. Het getuigenverhoor in zake het Haagsche krankzinnigengesticht duurt nog steeds voort. Verleden Dinsdag en Zaterdag werden voor den rechter-commissaris onderscheidene per sonen gehoord, die vroeger in genoemd gesticht werkzaam waren. Bij gelegenheid van haar 75-jarig bestaan is door de sVereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels" een internatio nale tentoonstelling voorboekhandel en aanver wante vakken uitgeschreven, gedurende een 6-tul wreken te houden in het Paleis voor Volksvlyt te Amsterdam (Juli—Augustusa.s.). Geheel de groote zaal van het ruime paleis zal worden ingenomen door allerlei werktuigen en machinerieën die, door electrisehea stroom in werking gebracht, den bezoekers een duide lijk begrip zullen geven, hoe de zetter, de drukker, de binder in dezen tijd zijn werk verricht, bijgestaan door allerlei vernuftig bedachte werktuigen. Het retrospectieve gedeelte der tentoon stelling zal bewijzen dat de vaderen, met geringer hulpmiddelen maar met veel kunst zin, hun voortbrengselen toch zóo wisten te bewerken, dat zij nog nu vaak ten voorbeeld strekken. Het buitenland zal sterk vertegenwoordigd zijn. Het reclame-biljet dezer tentoonstelling trekt wegens zijn artistieke uitvoering de aandacht. Door den lieer P. J. "W. van den Berg, in leven notaris te Rotterdam, zijn de navolgende legaten vermaakt, vrij van alle rechten en kosten Aan de vereeniging de ambachtsschool aldaar f4000. Aan do maatschappij tot nut der zeevaart aldaar f4000. Aan de Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam f 2000. Aan de Prins-Hendrik-stichting voor oude en behoeftige zeelieden f2000. Aan het Rotterdamse!» leeskabinet f 2000. Aan de maatschappij tot nut van 't algemeen f2000. Aan de vereeniging voor lykverbranding f2000. Aan het museum Boymans f2000. Aan de vereeniging voor doofstommen onderwijs te Rotterdam f2000. Aan de vereeniging voor minvermogende ooglijders te Rotterdam f2000. Aan het Sophia-kinderziekenhuis en pleeg zuster-vereeniging te Rotterdam f2000. Aan de vereeniging tot verbetering van armenzorg te Rotterdam f2000. Aan de maatschappij van weldadigheid f2000. Het optraden der middernachtszendelingen heeft Zondagavond weder aanleiding gegeven tot ongeregeldheden in de Polsbroek te Zut- fen. De bevolking dier buurt koos partij tegen de szendelingen", met liet gevolg, dat het tot een ernstige botsing kwam, waaraan de poli tie, versterkt door marechaussee, welke zich genoodzaakt zag de sabel te trekken, niet dan na veel veel moeite een einde kon maken. <Z. Ct.) Rotterdam. Door burgem. en weth, is bij den gemeenteraad ingediend een overeen komst, te sluiten met het waterschap Scliie- land. Dit en Delfland zijn toch reeds lang aan het onderhandelen om tot een beteren toestand van de Schie als boezem te geraken en zijn het met elkander eensdat een af scheiding van dien thans gemeenschappelijken boezem daartoe een eerste vereischte is. Om daartoe te geraken, moet een sluis in de Schie bij de Doenkade worden gebouwd, waartoe reeds in beginsel is besloten. Er is echter nog een bezwaar, n.l. dat het vele schut- en lekwater, komende door de sluizen van het Spui te Rotterdam en die van Delftshaven en Schiedam, te hoogen water stand zal vei-oorzaken, hetgeen de dijken in gevaar zou brengen. Schieland roept daarom de hulp van Rotterdam in, om het van dit overtollige water te bevrijden, door in plaats van Maaswater, wanneer dit noodtg mocht zijn, de riolen met Sehiewater te spuien. Burgem.-en weth. zijn in beginsel bereid, tot wederopzeggens hun medewerking te ver leen en, en wel tegen een vergoeding van f 2.50 per *1000 M* weggemalen water en leggen dienovereenkomstig een ontwerp overeenkomst aan den gemeenteraad over met verzoek die goed te keuren. Telkens wanneer dit door liet hoogheem raadschap van Schieland wordt verlangd, aan te vangen binnen twaalf uren na kenbaar- making van het verzoek, neemt de gemeente Rotterdam op zich water uit de Schie af te laten tot een maximum van 25000 M3 per 24 uren, tegen bovengenoemde som. Als basis worden aangenomen voor de be rekening de buis in den Blommersdykschen weg in middellijn 1.40 M en die aan de noordzijde van het proveniershuis in middel lijn 0.30 M, die per minuut resp. 10 en 19 M3 afvoeren. Om de tien jaar zal de prijs per M1 worden herzien, terwijl na schriftelijke opzegging de ontbinding der overeenkomst eerst na drie jaar zal intreden. Maassluis, Bij de ingezetenen circuleert een adres aan den gemeenteraad, waarbij verzocht woi'dt om wederinvoering der kermis, aangezien er in deze gemeente voor de minder gegoeden weinig gelegenheid tot ontspanning beslaat. Leeuwarden. Door burgemeester en wet houders ïs het programma van den intocht der Koninginnen alhier vastgesteld. Aan het station zullen HH. MM, Vrijdag 17 Juni voor middags lli/j uur worden ontvangen door de Gedep. Staten, B. en IV., de leden van den gemeenteraad en andere autoriteiten. De aankomst zal door klokgelui worden bekend gemaakt. Op het plein vóór het stations gebouw zijn in ba tail Ie gesteld de eere- waeht, de gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-medaille, de leden der vereeniging voor belangi'yke krijgs verrichtingen, het bataljon schutterij met het muziekkorps, een bataljon infanterie met het muziekkorps van het instructie- bataljon en een eskadron cavalerie. De optocht zal plaats hebben in de volgende orde; lo, afdeeling cavalerie; 2o. muziek korps 3o. de burgemeester4o. de commis saris der Koningin; 5o. een hofrijtuig; Co. afdeeling van do eerewacltt7o. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes; 8o. afdeeling eerewachl; 9o, gevolg van Hare Majesteiten; lOo. afdeeling cavalerie. Van het stationsgebouw af zal de weg worden ge volgd langs de Sophialaan in de Prins- Hendrikstraat, voorbij het paleis van justitie, langs het Ruiterskwartier en het Groot Schavernek over het "West of Scnaverneks- plein, langs de Nieuwstad (noordzijde) over de Duco-Martenapijp, langs de Nieuwstad (zuidzijde) en langs de St.-Jacobsstraat naar het paleis. Voor het paleis zal eene afdeeling infan terie met de regiments muziek zijn opgesteld en zullen HH, MM. by de aankomst ten paleize worden ontvangen door 24 jonge meisjes, die HII. MM. eenige liederen zullen toezingen. Uit Londen wordt gemold dat een reeks van afschuwelijke misdaden na een met zeer veel over leg gedreven onderzoek door de politie ïs aan het licht gebracht De onthullingen doen denken aan de moorden van Wbitecbapeh Er is sprake van een stelselmatige vergiftiging van meisjes en vrouwen door een zekeren George Clilton. Vier vrouwen van lichte zeden Alice Marsh, Emma Shrivel), Ellen Dodsworth en Mathilda Clover, allen uit het zuidoosten der stad, stierven, de laatste en eerste in October 1890, de andere in den loop van den winter onder zeer verdachte omstan digheden. Mathilda Clover, een 25-jarige vrouw, was op 18 October uitgeweest met een man, met wien zy den dag te voren had kennis ge maakt den avond na haar thuiskomst overleed zij onder hevige inwendige pijnen. De dood der drie andere wouw en ging met dezelfde verschijn selen gopaerDij onderzoek van den maaginhoud bleek, dat zij met stiychnine of met eon meng sel van strychnine en tmnphiue wtuen vergif tigd, dat althans aan 2 liarer. Erorna Shrivel! en Alice Marsh, in den vorm van pillen zijn toe gediend, Hetzelfde vergifmengsel werd gevonden in het lijk van Eden Dodsworth, die bezwijm 1 in Waterloo-ioad werd gevonden en, thuisgebracht, overleed. Er zyn z ai e verdenkingen tegen den man, dien de politie gevangen nam. Hij zou, vóór de oorzaak van den dood der vrouwen bekend werd, brieven hebben geschreven, waaruit blijkt, dat hij wist dat zij vergiftigd waren op het oogett- blïk dat hij in hechtenis genomen werd, vond men pillen en stryrhnine in zijn bezit, alsmede een brief aan een apotheker, welks handschrift overeenkomt met de handteekening van nGeoige Cüfton" die op papteren in de woning van 2 der vermoorden werd gevonden. Tot dusver is de gevangene echter nog d >or geen der getuigen hetkend. Het mengsel van stiychnine en morphine jou een nieuw vergif zijn. De morphine diende, zegt me», tot bemanteling van de verschijnselen der strychnine, In het Belgi'ch dorpje Arnny, nabij Luik, is een bloedig liefdesdrama afgespeeld. Een jong, man hal een meisje trouwbelofte gedaan, wat hem echter niet vet hinderde een nieuwe liefth betrekking san te gaan, Het verlaten meisje be sloot zicb daar over te wieken. Dezer dagen tiok zij met drie vriendinnen naar het bosel» om gt,,s te halen. Sehynbaar zonder eenige kwade be doeling noodtg Je zij ook hare mededingster uit. haar te veigezellen, maar nauwelijks in het bosrit gekomen, viel het viertal op deze aan, sloeg/o bont en blauw, bracht haar een gevaarlijke wonde aan het hoofd toe en hing haar ten slotte aan eert boom op. Een juist vooibijgaand brievenbesteller, die het gegil van het mishandelde meisje gehoerd had, snelde haar te hulp, maar het viertal wieip zich toen op hem en dwong hem doorslaan, krab ben en bijten tot den aftocht. Gelukkig kwam toen een ander man aan, wien het gelukte te zanten met den brievenbesteller de vier tazctide meiden op de vlucht te drijven en liet opgehangen meisje te bevrijden, in wie de laatst aangekomen persoon zijn eigen zuster et kende. Ofschoon zij nog leeft, is haar toestand hoogst zorgelijk. Het aantal scholen in België waar onder de scholie re n m ati gh eid s ve reen igingen zij n opgerich t naar het stelsel ftobyns, bedraagt, blijkens mede- deeling van Jen minister De Bmlet, 446. flet aan tal jongelieden,t ot die vereen»gingen toegetieden, Is 5000. De minister spoort de besturen van alle scholen aan, het stelsel toe te passen, en verzoekt den districts schoolopzieners in dienzelfden zin wei k-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3