Biimenlainlsclte Berichten. candidaat der partij van Tricoupts, gekozen. Het ministerie heeft ontslag genomen. Uit Athene ontving de Timet hericht, dat de spanning tusschen Turkije en Grieken land sterk is. De Forte deed te Athene pro testeeren tegen het toelaten van eene zeer anti-Tnrksche redevoering, op Greta gehouden door den Griekschen minister van buiten- landsche zaken. Eene levendige wisseling van nota's is hiervan het gevolg geweest. De Porte riep haren gezant te Athene terug, teneinde ophelderingen te verkrijgen. AMERIKA. Dit Montevideo wordt gemeldHet ontslag van den minister van financiën is aangenomen. De president richtte een manifest tot de natie, waarin de noodzakelijkheid wordt aan getoond tot vermindering der uitgavende betaling van den coupon wordt gegarandeerd en het gerucht omtrent eene nieuwe uitgifte van papieren geld wordt gelogenstraft. De conventie der democratische partij, om een candidaat te kiezen voor het president schap, zal hier heden plaats hebben. De oppositie der afgevaardigden van den staat New-York maakt het succes van Cleveland twijfelachtig. De democraat Boies, gouverneur van Jowa, zou daarom in reserve worden gehouden, voor het geval geen der candida- t ui van de verschillende groepen de meer derheid mocht behalen. Aan de jVeio- York Herald wordt gemeld, dat in het laatste gevecht ten westen van Caracas de strijdmacht van president Palacio geheel op de vlucht gedreven is en dat de opstandelingen 800 krijgsgevangenen maak ten. Men verwacht dat generaal Crespo spoe dig zijn intocht in Caracas zal doen. Volgens de berichten van de Hete-Tork Herald uit Venezuela is de bevolking van Caracas fel verbitterd op Palacio. De hoofd stad wordt belegerd. Het zilvergeld is schaarsch. Er wordt hongersnood gevreesd. Over Curafao wordt gemeld dat Palacio aan boord van het oorlogsschip lAbsrtador ge vlucht en, naar men gelooft, te Trintdad gezien is. De vice-president Villegas heeft voorloopig het bestuur aanvaard. SCHIEDAM, SI Juni 1S02. Aan liet verslag van den toestand der ge meente Schiedam on tl eene 11 we het volgende. De bevolking, die op 31 December 1890 vijf en twintig duizend tweehonderd zestig zielen bedroeg, steeg in 1891 tot vijf en twintig duizend driehonderd een en zeven tig. Het aantal mannen vermeerderde met 7, dat der wouwen met 111. Het aantal Neder- duitsch-her vormden was 13766, dat der Lutherschen 688, der christelijk gereformeer den 504, dat der Roomsch-kathoUeken 10324, de Roomschen van de bisschoppelijke cleresij 52, dat der Israëlieten 89. Er werden in 1891 475 huwelijken gesloten. Het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Stalen-Generaa! bedroeg 1293, voor leden der Prov. Staten 1289voor leden van den gemeenteraad 1284. De ontvangsten der gemeente bedroegen f535,145.74; de uitgaven f553,529,91. Het nadeelig saldo was atzoo f18,384.17. De schuldenlast bedroeg een millioen zes en zestig duizend gulden. De ongebouwde eigendommen der gemeente brachten in huur op f 21539.79Vh. De uitgaven voor aanleg en onderhoud van straten, pleinen, plantsoenen, riolen, water- loopen, wegen en voetpaden bedroegen, voor zoover de rekeningen zjjs ingekomen, f27243.73Vs. De uitgaven voor het onder houd van waterkeeringen, kanalen, havens, kaden enz. bedroegen f34059,53. Het getal omsluitingen aan de drinkwa terleiding, dat bij den aanvang van het jaar •1967 bodraeg, steeg in 1891 tot 2182waar door, behalve scholengestichten, fabrieken enz.' op 31 December j.l. 5027 woningen van water werden voorzien. Op 31 December waren er 274 vrouwen, die in fabrieken of werkplaatsen arbeid ver richten en 298 fabrikanten of werkbazen die beschermde personen in dienst hadden. Aan vergunningsrecht werd betaald f 1795 door 99 inrichtingen voor den kleinhandel in sterken drank. Viermaal werd de brandweer opgeroepen. De kosten der politie bedroegen f26521.20, die van de nachtwacht f4356.S25, die van de brandweer f5301.70, die van de straatver lichting 21195.89. De kosten van het lager onderwijs hebben bedragen f60615.54. De schoolgelden heb ben opgebracht f 10208.95de vergoeding van het rjjk bedroeg f 13109.63, ten laste der gemeente bleef atzoo f37296.96. De openbare scholen werden bezocht door 4627 jongens en 1603 meisjes. De burgeravondschool werd bezocht door 76 leerlingenaan de hoogere burgerschool ontvingen bjj het einde van dencursus 1890 —91 drie en vijftig leerlingen onderwijs. De nieuwe cursus begon met 56 leerlingen voor alle en 6 voor enkele lessen. De kosten van bet middelbaar onderwjjs beltepen f22727.28; het rijk geeft een jaarijjksch subsidie van f7009, de schoolgelden brachten op f 3360.50. liet gymnasium telde bjj den aanvang van 1891 acht en twintig leerlingenbij den aanvang van het studiejaar 1891/92 waren er 26 leerlingen. De uitgaven beliepen f20147.40; het rijkssubsidie bedroeg 18850; aan schoolgeld werd ontvangen f1913.33. In het St.-Jacobs-Gastliuis werden 103 oude lieden opgenomen; in het stads-ziekenhuis werden 96 zieken verpleegd. Op ultimo December waren 232 gewone en 2 stoombranderijen eu 44 distilleerderijen, waaronder 1 alcohol-fabriek, in werking. De prjjzen van den moutwijn varieerden van f9 tot f14. De prijs der spoeling per ketel liep van f0.60 tot f2.30. Uit zee kwamen in 1891 alhier aan 63 stoomschepen en 77 zeilschepen. Aan het postkantoor werden ontvangen 520,832 brieven en briefkaarten en 373,646 drukwerken en monsters. Het telegraafkantoor behandelde 57,786 telegrammen. De ontvangsten der Holl. ijzeren-spoorweg maatschappij bedroegen f 192.880.40, Do Rotterdamsche tramweg-maatschappij vervoerde op de sectie Rotterdam—Schiedam 238,23-1 personenop de sectie Delftshaven Schiedam 43,934. Het aantal gen bonneerden bij de Ned, Bell- telephoon-maatsehappjj was 50, waarvan 8 een abonnement hadden voor het intercom munaal verkeer. Op het centraal bureau werden 15,936 plaatselijke en 820 intercommunale verbin dingen gegeven. De collecte, Zondag j.l. alhier gehouden voor het fonds tot ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft opgebracht f 227.19 i/s. In het vorig jaar was de opbrengst f234,61. De «Schiedamsehe Kunstveraenïgjng" zal Vrijdag, Zaterdag en Zondag, 24, 25 en 26 dezer, van 's voormiddags 11 tot 's namiddags 4 uur de beide eerstgenoemde dagen uit sluitend voor genoodigden en Zondag 26 tegen entrée van 10 cent eene tentoon stelling houden van de nagelaten kunst werken schilderijen, studies in olieverf enz., van den heer C. Gips Az., een harer ver dienstelijkste leden, rem" zooals het be stuur van genoemde vereeniging in haren uitnoodigingsbrief zegt «daardoor den een voud igen doch werkzamen man hij Schiedams ingezetenen meer nog met zijn werk bekend te maken en hem tevens na zijn dood wel verdiende hulde te brengen". Op deze tentoonstelling zal de gelegenheid worden aangeboden om voor billijken prijs zich een artistiek aandenken te verschaften. Wij wenschen gaarne, dat velen ach opge wekt zullen gevoelen om aan de uitnoodtging gevolg te geven niet alleen, maar ook niet zuilen nalaten aanknopen te doen. Zondag j.l. speelde de Schiedamsche cricket en footballclub s Her mes" een match tegen de Rotterdamsche cricket- en footballclub Victoria", uitgeschreven door het bestuur van den Nederiandschen cricketbond. Liet het weder zich niet gunstig aanzien, toch be sloot men zoodra het opklaarde, en vooral met het oog op de goede gesteldheid van het veld, den strijd aan te binden. Was in de eerste innings het lot Victoria" gunstig, die n.L 39 runs maakte tegen «Hermes" 20, deze laatste wist in de tweede innings haar aan vankelijk geleden verlies glansrijk te herstel len en 70 runs te behalen tegenover 45 van «Victoria", zoodat «Hermes" met 90 punten tegen 84 de overwinning behaalde. Wat de beteekenis dezer overwinning in niet geringe mate verhoogt is het feit, dat tot heden in de meermalen tusschen deze beide clubs gehouden matches «Victoria" steeds zegevierend uit het strijdperk trad. Namens HH. MM, de Koningin en de Koningin-Regentes is van het hoofdbestuur van den Noord-Nederi. schutterij-kaderbond te Groningen zestig gulden ter hand gesteld, voor het aankoopen van prijzen ten dienste van den jaarlij ksebeu schietwedstrijd, die 30 en 31 Juli te Veendam zal worden gehouden. Dit geschenk, uit private fondsen, moet wor den beschouwd als eene vergoeding voor de niet verleende regeeriDgssubsidie, De voorzitter van de Tweede Kamer heeft aan de leden zijn voornemen te kennen gege ven om heden het voorstel te doen om Don derdag den 23n Juni met de openbare behan deling van de belastingvoorstellen te begin nen, Morgen zal de Kamer verschillende ingediende wetsontwerpen in de afdeeiingea onderzoeken. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 18 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 11,621,900.76 en bij de betaalmeesters - 1,466,395.651/* Te zamen 13,088,296.41Vs Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië ontvangen telegra- phisch bericht, dd. 18 dezer, is de telegraaf kabel-verbinding van Oleh-leh (Atjeh) met Laboean-Deli in werking gebracht. Naar wij vernemen, wordt op last van den minister van oorlog in alle gemeenten van beteekenis een onderzoek ingesteld naar ge schikte gelegenheden, om, als de algemeene dienstplicht zal zij a ingevoerd, de jonge recru- ten in hunne eigen woonplaats in den wapen- handet te oefenen. (N. Cf.) De oud-minister van justitie jhr. mr. Ruys van Beerenbroek is te Roermond door de katholieke kiesvereemging candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Roermond (vacature—G. Diepen), Het bestuur der vereeniging voor den effec tenhandel te Amsterdam bericht, dat het als tweeden, derden en vierden beursvacantiedag voor dit jaar, behoudens onvoorziene omstan digheden, heeft vastgesteldZaterdag 16 Juli, 30 Juli en 13 Augustus. In de Standaard van Donderdag komt een bericht voor, dat het hoofdbestuur van de anti-vaccine-vereeniging eene algemeene bijeenkomst heeft belegd tegen medio Augus tus, en terzake dienende mededeelingen,voor het comité bestemd kunnen worden gezonden aan het adres der heeren L.W. C, Keuchenius en D, P. D. Fabius. Deze heeren verkla ren echter, dat hun naam geheel buiten hunne voorkennis is gebruikt, en zij zich voor dien dienst niet beschikbaar kunnen stellen. Te 's-Gravenhage is Zondag eene verga dering gehouden van de orde der vrijmet selaren, ter verkiezing van een grootraeeste: In de plaats van den heer Van Diggelen, die bedankt heeft. Gekozen is de heer G. Vas Visser te Amsterdam. Voor de paarden tentoonstelling en daar mede gepaard gaande cours byppiques, te Schoveningen, zijn tot dusver reeds 400 paar den ingeschreven, op 500 nummers. De sporttentoonstelIing te Schevenlngen werd Zondag door 2500 betalende bezoekers bezocht. Gedurende de geheele week van 12 tot 19 dezer gingen door de tourniquets 19393 personen en van de opening tot 19 dezer 61342, Het landhuishoudkundig congres te Wape ningen heeft Donderdag in een gecombineerde vergadering der afdeelingen ten aanzien van de invoering van leerplicht de volgende conclusie genomen »de invoering van leerplicht tot het 13e jaar is zeer goed mogelijk voor de landbouwende bevolking, mits de gemeente besturen het recht verkrijgen ten hoogste 3 maanden ontheffing te verleeuen. Verder is het gewenseht, dat het herhalingsondenvjjs zich ten platten lande uitstrekke tot het 15e jaar. Ruim tweehonderd kinderen uit Scheemda gaan bjj het bezoek der Koninginnen aan het gedenkteeken te Heiligerlee aldaar bloemen strooien. Te Winschoten wordt reeds druk gewerkt aan het plaatsen van eerebogen en eerepoorten- Uit Naaldwijk schrijft men: Wegens de geregelde spuiing te Scheve- ningen laat de toestand van het boezemwater in Delfland tegenwoordig weinig te wenschen over. Het vee heeft drinkwater van vol doende qualiteit, en voor land- en tuinbouw is thans zuiver water te verkrijgen uit de vaarten welke de velden en tuinen door snijden. De betere toestand werkt zeer voordeelig op de vischrijkheid van het water. Men kan thans weer als vroeger de geschubde water bewoners door het heldere vocht zien schie ten, en de stedelingen, die naar bulten gaan om ze te verschalken, hebben weer kans op goeden uitslag, nadat zij langen t$d morrend met ledige handen en tasschen huiswaarts zijn gekeerd. De schutter D. M. Roos te Purmerend is gearresteerd wegens «dienstweigering op den dag des Heeren". De Standaard meldt daar omtrent het volgende: «Schutter Roos, schildersknecht, is inden jongstverloopen winter twaalf weken lang zonder werk geweest en was toen reeds ver oordeeld, doch men liet hem vijj. Doch thans nu er lange dagen gewerkt wordt en ieder werkman voor den winter moet zorgen, wordt hij meedoogenloos uit zijne broodwinning ge trokken, terwijl zjjne zwakke vrouw (die 18 dagen geleden bevallen is) met drie zeer hulpbehoevende kinderen alleen aan haar lot wordt overgelaten. «Van de straat af heeft men Roos mee genomen, hem zelfs belettend nog afscheid van vrouw en kinderen te nemen. Schipper J, Jonker, van Wildervank, varende van Amsterdam naar Harlingen, is Zaterdag tusschen Marken en Enkhuizen over boord geslagen en verdronken.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2