In Leeuwarden moet de vorige week, (volgens de A. Ct,) het volgende comische geval zich hebben voorgedaan. Een bruidegom uit Amsterdam moest te Leeuwarden trouwen en logeerde toevallig in hetzelfde hotel waar Sequah logeerde, 's Morgens komt het rijtuig met twee paar den voor het hotel. De koetsier en palfrenier met bouquetjes op de borst. Spoedig was ereen groote menigte nieuws gierigen, die meende, dat Sequah naar de jaal van v. d. "Wielen zou rijden. Onze bruidegom keek wel eenigszins vreemd op, toen hij zooveel belangstelling voor zijn huwelijk zag, doch schreef dit aanvankelijk toe aankleinsteedschheid van de Leeuwarders. Toen hij zich echter aan den ingang ver toonde in zijn feestkleed!], raakte het publiek nog meer in de war, te meer omdat zijn postuur wel eenigszins met dat van Sequah overeenkwam. Met een hoogrood gelaat stapte onze bruidegom in de koets, steeds meer kleuren de, naarmate de menigte aangroeide en hem begon toe te juichen. Nauwelijks waren de paarden in beweging of het volk wierp zich op het rijtuig, spande de paarden af en in weerwil dat de bruide gom protesteerde, trok men het rijtuig voor bij de woning der bruid, die haar bruidegom zag voorbijrijden en in onmacht viel. Gelukkig kwam men weldra den wagen van Sequah tegen en zag het volk zelf zijn vergissing in en Uet onzen bruidegom staan. De koetsier, die met de paarden gevolgd was, spande weer in en reed den bruidegom naar zijn bruid, die spoedig om de grap lachte. Dat de vergissing de vroolijkheid van de bruiloftgasten niet weinig verhoogde laat zich begrijpen. De werkstaking te Helmond kan thans als geëindigd beschouwd worden. Het is namelijk den majoor der marechaussees uit 's-ïler- togenbosch, die Vrijdag naar Helmond was overgekomen, gelukt, de beide partijen, werk stakers en patroons, tot verzoening te brengen. Gisteren zouden al de wevers, zonder eene enkele uitzondering, voor het oude loon weder aan het werk gaan. Door het inslaan van den bliksem zijn Zater dag de kerk en toren te Blankenham geheel door brand vernield. Het te Miihlheim aan den Rijn thuisbehoo- rende Rijnschip Fortvna, schipper H. Buch- muller, met eene lading van 135 last ge zaagd hout van Dordrecht naar Anderaach, is Donderdagavond op de Waal boven Nij megen tegenover den Eogelschen dam in brand geraakt. De brand woedde den gebeelen nacht voort; eerst Vrijdagmiddag doofde het vuur. De oorzaak van den brand is onbe kend men weet alleen dat hij bijna in het middengedeelte van het schip uitbrak. De schipper met zijn gezin werden gered. Zoo wel schip als lading zijn zoo erg gehavend dat zij als geheel verloren beschouwd wor den; een en ander is verzekerd bjj D uitsehe assurantie-maatschappijen. De brandende massa op den broeden Waal- stroom leverde een grootscb schouwspel op en duizenden kjjklustigen bevonden zich voort durend op den oever. Donderdagavond om streeks kwart over elven werd het eerste vuur in het schip ontdekt. Hoewel met alle kracht pogingen aangewend werden tot blus- sching, nam het vuur zoo hand over hand toe, dat geen bedwingen meer mogelijk was. Rotterdam. Een onzer waardigste stad- genooten, de heer C. E. Viruly, is gisteren op 72-jarigen leeftijd op zijne villa te Scheve- flingen overleden. Toen in het vorige jaar de heer Viruly veertig jaren lang trouw de belangen zijner medeburgers in den gemeeenteraad had be hartigd, werd als eene hulde aan zijne ver diensten zijne beeltenis geplaatst bij de portretten der Rotterdamsche regenten in het gemeentelijk museum. Al veroorloofden zijne krachten op gevorderden leeftijd hem niet het ambt van wethouder, nagenoeg twintig jaren door hem met bekwaamheid en toewij ding bekleed, te blijven vervullen, hij bleef zitting houden in den gemeenteraaden nog in de vorige maand liet hq het zich welge vallen, dat de kiezers zijn mandaat als lid der Provinciale Staten hernieuwden. Zoo groot was zijne liefde voor de openbare belangen, zóo groot zyn verlangen om zich nuttig te maken. Rotterdam heeft aan Viruly groote ver plichtingen. Zijn onverwachte dood zal alge meen in onze stad een gevoel van smart wekken, en lang zal zijn naam als eea onzer voortreffelijkste regenten in dankbare herin nering blijven. (N. M. Ci.) Naar gemeld wordt heerscht in de groote inrichtingen voor ijzeren scheepsbouw, enz. alhier sedert eenigea tijd weder groote slapte. Eerstdaags zullen op het etablissement Fijen- oord een aantal werklieden worden ontslagen, omdat er geen werk meer voor hen is. Indertijd werd door het raadslid den heer C. E. van Stolk bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om de verordening, betref fende het weren van den verkoop van voor de gezonheid schadelijke eet- en drinkwaren, te wijzigen naar het voorbeeld der Amster- damsche bepalingen over dit ontwerp. Uit het tiians door burg. en weth. inge diend praeadvies blijktdat dit college niet tot eenstemmigheid is kunnen komen. De minderheid kon zich met het denkbeeld van den heer Van Stolk vereenigen en beveelt de invoering van een keuringsdienst als te Am sterdam bestaat aan. De meerderheid van het college van burg. en weth. is echter van oordeel, dat de hiervan te verwachten resul taten niet zouden opwegen tegen de kosten welke dit zou vorderen. Vlaarüingen. DeZaterdag alhier gehouden collecte voor den gewapeoden dienst heeft op gebracht fll4.24'/i. Maassluis. Aan den gemeenteraad is een adres ingediend, voorzien van ruim 200 hand- teekeningen, houdende verzoek de kermis weder in te voeren. De verkiezing van 3 leden voor den gemeen teraad, ter voorziening in de vacaturen van de heeren S. Uitdenbogaardt, dr. Th. G. den Houter en W. Prins Pzn., die bedankt hebben, zal op 7 Juli plaats hebben. 's-Graveuhage. H. M. de Koningin- Regentes heeft haren dank doen betuigen voor de aanbieding van een exemplaar van het rapport der handelingen van de Holland- sche vereeniging te New-York, uitgebracht in hare jongste vergadering. De Koningin- Regentes betuigt hare hooge erkentelijkheid over de vriendelijke gevoelens van de leden der Holiandsche club jegens het Koninklijk Huis en het Nederlandsehe volk. Leeuwarden. De harddraverij, waaraan door 26 dravers werd deelgenomen, was te 4'/) uur geëindigd, hetgeen door het luiden van de klokken der Oldenhove den volke werd verkondigd. De uitslag was als volgt; lo. Eereprqs, uitgeloofd door de Koningin, bestaande in een zilveren pièce de milieu, stijl Louis XV, met toepasselijke attributen, prij kende met het wapen der Koningin op het eene schild, met nl8 Juni 1892" op het andere schild. Hieraan was toegevoegd door de Ko ningin-Regentes het omlijst portret van de Koningin, vervaardigd door prof. Dake. Be haald door J. Roele te Buiksloot. 2o. Premiën, uitgeloofd door de provincie a. f450, J. G. Kuijs te 's-G ravenhage, f 100, A. A. van den Berg te Haarlem, en c. f 50, D. Florijn te Rotterdam. De winnaars brac!)ten hunne paarden voor het paviljoen en ontvingen daar uit handen van de Koningin hunne prijzen. Door den heer J. van Loon werd ten slotte een woord van hulde gewqd aan de Koninginnenhij besloot met den uitroep; vLeve Oranje! Leve de Koningin!" Uit honderden kelen werd vol geestdrift die kreet tot driemaal toe herhaald. Hierna reden de Vorstinnen onder oorver- doovend gejuich huiswaarts. 's Avonds om 11 uur was het Zaailand, een plein zoo ruim en fraai als er weinig inonsland zijn, het middelpunt der feestviering. Tien duizenden waren daar in een feestelijke stem ming bijeen. De Koninginnen hadden plaats genomen in de sierlijke kiosk voor het paleis van justitie. Het vuurwerk dat ontstoken werd was fraai, vooral het slotstuk, dat de volle breedte van liet plein innam en Fries- lands hulde aan Koningin en Regentes bracht. Ook thans werden telkens ovaties aan de Vorstinnen gebracht. De Koninginnen woonden Zondagochtend de godsdienstoefening in de Groote Kerk bij, waar ds. Drijber als voorganger optrad. Deze bad tot tekst gekozenJoh. 146. Na kerktijd werden bezoeken afgelegd aan liet Oldeburger weeslmis en het nieuwe stads weeshuis. Ook werd het museum van het Frieseh genootschap van geschied-, oudheid en taalkunde bezocht. In dat museum werden gisteren voor het publiek twee nieuwaange- bouwde zalen opengesteld, de een ingericht tot prentenkamer, de ander tot museum voor moderne kunst, De Koninginnen wjjdden de nieuwe zaal in. Des namiddags te 3 uur brachten de Koning innen een bezoek aan den Prinsentuin, waar duizenden menschen, onder parapluies gedoken want het regende zaten te wachten. Van een wandeling door den tuin kon niets komen, omdat de bodem geheel doorweekt was. Toen de Koninginnen in de open veranda hadden plaats genomen, sloten de aanwezigen zich in een lange file aaneen en zetten zich langs de veranda in beweging. Op de plek waar de Vorstinnen zaten, ontblootten de mannen het hoofd, bogen de vrouwen en gaven de militairen saluut. Op deze wijze, nu eens stilzwijgend, dan weer onder het zingen van "Wilhelmus", passeerden allen de Vorstinnen, die buigende of wuivende met den zakdoek, deze eigenaardige manifestatie beantwoordden. Er was slechts éen schaduwzijde aan deze hulde verbonden; zij duurde te lang, want men was niet met den rondgang tevreden. Had Zaterdagavond een maaltijd plaats, door de Prov. Staten den Koninginnen aangeboden, Zondagavond was het de gemeente die ter eere van de Koninginnen een maaltijd had aangericht. De protest-meeting, die 's avonds door sociaal-democraten was uitgeschreven, had niet veel succes, omdat er haast geen bezoe kers waren. Reeds nu is bekend geworden dat de com missaris der Koningin het commandeurskruis en de burgemeester liet officierskruis van de Oranje-Nassau-orde ontvingen, en dat gene raal Muschart tot ridder van den Ned. Leeuw werd benoemd. Bij de komst te Sneek werden HH. MM, aan liet station ontvangen door burgemeester en wethouders en den commandant der schutterij, en werd door de dochter van den burgemeester een bouquet aangeboden. De tocht door de stad was een volmaakte vreugde- tocht. Op het stadhuis heette de burgemeester Hare Majesteiten welkom met een toespraak en verscheen de jeugdige Koningin na afloop op het balkon, waarop duizenden monden luide hoera's deden hooren. Bij de afvaart naar het Sneeker meer stonden wederom dui zenden personen in de buurt der aanlegplaats geschaard, om door het roepen van Oranje boven" hunne hulde aan de Vorstinnen te brengen. Het Sneeker meer had, ondanks het buiige weder, een allerlevendigst aanzien. Honderden vaartuigen en steombocrten rijk bevlagd en met sparregroen en bloemguirlandes versierd, lagen bij den toegang tot het meer in rijen geschaard de koninklijke stoomboot af te wachten en defileerden later, toen de Indvttrie, de stoomboot waarop de Koninginnen zich bevonden, aan een der pollen vastgemeerd was, voor de Koninginnen. Daar waren booten met schoolkinderen en met verpleegden uit het weeshuis te Sneek, die liederen zongen; andere vaartuigen hadden een muziekkorps aan boord dat hetWilhelmus" speelde, enz. Weer en wind trotseerende, bleven de Koninginnen aldoor op het dek en beantwoord den onvermoeid de haar gebrachte ovaties. De wedstrijd was omstreeks 4 uur afge- loopen. Dt prijzen werden behaald als volgt Vraeht- en beurtschepen, eerste prijs yrouw Anna, Zwart, Goiredijk tweede prijs Neptunus, Wisman, Makkinga; derde prijs De Hoop, De Jong, Noordwolde. Boeiers, eerste prijs VVouda uit Sneek, met Bever; tweede prijs Stand fries van jhr. Eisinga, Leeuwardentierde prijs Friesland van Reitsma, Sneek, Jachten en booten, eerste prijs Argo en Hei da, Leeuwarden, tweede prijs NjoeJ vau Bokjes, Grouwg derde prijs Wilhelmina van Hoog terp, "Warga. Booten met sprietzeil eerste prijs Gysècrf Jipiks van Mulder, Langweertweede pry's Friso van Semplonius, Boornezwaag derde prijs Jonge Otto van Van der Hoop, te Terhorne. De Koninginnen voeren vervolgens naai de oude schouw, de aanlegplaats, die weer kwistig was versierd, gelijk elke plek in Friesland waarlangs men kon vermoeden dat de weg der Koninginnen voeren zou. Hier stapte de vorstelijke stoet in de gereedstaande hofrijtuigen en ging het terug naar Leeu warden. De Koninginnen zijn hedenochtend te ha!f- elf naar Groningen vertrokken, door den commissaris der Koningin uitgeleide gedaan tot Buitenpost. Aan het station waren de leden van Gedep. Staten, van den gemeente raad en verschillende autoriteiten. De Vors tinnen namen hartelijk afscheid en de Regentes verklaarde herhaaldelijk dat de dagen in Friesland doorgebracht voor de Koningin en voor haar onvergetelijk zouden blijven. Op den weg van het paleis tot het station was het bezaaid met menschen, die HH. MM. uitbundig toejuichten. De Koningin on de Regentes schonken f1200 aan de algemeene armen en de Ko ningin f 400 aan de weezen van het nieuwe stadsweeshuis. Groningen. Heeft Leeuwarden het bewijs geleverd dat de Friezen de kunst verstaan op waardige wijze hunne Vorstinnen te ver welkomen en te ontvangen, ook onze gemeente heeft zich doen kennen als een vurig vereerster van het Huis van Oranje, inzonderheid van de lieftallige Koningin. Nadat hedenmorgen het carillon van den Martinitoren zijne feesttenen had doen weer klinken en duizenden met verschillende ge legenheden uit alle hoeken der provincie naar de stad waren opgegaan, was het lang ver heide oogenblik daar, dat de Koninginnen naderden. Te 11.20 stoomde de feesttrein het station binnen, waar HH. MM. door de autoriteiten in de feestzaal ontvangen werden. Het stationsplein was bezet door eene af- deeling der schutterij, het eerste schutters- muziekkorps en de eerewacht, terwijl daar omheen eene onafzienbare menigte bijeen was. Na de ontvangst in de feestzaal begaven de Koninginnen zich naar de gereedstaande rijtuigen, teneinde, begeleid door een stoet

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3