N°. 8039. Tweede Blad A0. 1892. Woensdag 22 Juni. esenveert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, t [gezonderd Dinsdag. 0 ITG E VEÏÏ7 T ODÉ. Binnenland selie Berichten. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. 0 nde rw ijs. Post en Telegrapl e. GOIIIAKr. miwNKHKKTSPftiJS, per kwartaal trant» per post, door het geheels Rijk r lionderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10, KVIIEAU: BOÏEKSTIUAT, Cl 3 7. AnVEftTEKTlBPRUS: Van 110 gewnr.e regels mei inbegrip van eene Courant1.10 tedere gewone regel meer- MO OlUEMAfU/ geplaatst wordt tegen twkeim»L beiekeitd. TWEEDE KAMER DER STAT EN* GEN ER A AL: Vermogensbelasting. Naar aanleiding van eene in het eindver slag gedane vraag, deelt de minister van financiën alsnog mede, omtrent de sommen die na 1893 voor in uitvoering zijnde groote openbare werken, alsnog noodig zullen zijn: dat volgens mededeeling van den minister van waterstaat, de bedragen voor het Mer- wedekanaal en de sluiswerken te IJmiriden uitgetrokken, waarschijnlijk voldoende zullen zijn. Yoor de verlegging van den Maasmond echter zullen na 1892 nog werken zjjn uit te voeren tot een bedrag van ongeveer f8,000,000, dus voor belangrijk meer dan in het voorloopig verslag geraamde som van f 820,802. De som, die voor de voltooiing van den Nieuwen Rotterdamschen "Waterweg na 1 Januari 1893 nog besteed zal moeten wor den, wordt terecht op f575,000 geraamd, voor zooveel betreft het gedeelte van Rotter dam naar zeevoor het gedeelte boven Rot terdam evenwel zal nog eene som van fl,500,000 noodig zijn. zijn daarenboven nog vele andere wer ken, behalve die tot verbetering van kleine rivieren, in de - eerstvolgende jaren uit te voeren, Eene belangrijke daling in het einde- cijfer der begrooting van hoofdstuk IX, wordt door den minister voorshands niet verwacht. Voorts geeft de minister het gevraagde gedetailleerd overzicht van de opbrengst der verschillende directe, indirecte en verbruiks belastingen in België, Frankrijk, Pruisen en Engeland over 1890, Teneinde aan het departement van marine, de beschikking te verleenen over de gelden, die tot een bedrag van f108,783,06lA ont vangen zijn wegens verstrekkingen van materiaal en arbeidsloonen en het ver leenen van hulp en bijstand aan particulieren, is een ontwerp van wet samengesteld, in overeenstemming met de wet op de verstrek kingen van 9 September 1853, Uit de overgelegde specificatiën blijkt, dat het bedrag meerendeels afkomstig is van ver strekkingen aan het departement van kolo niën gedaan. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De opgave der onderwerpen, te behande len in de vergadering van Juli a.s. is ver schenen. Allereerst, bij het onderzoek van geloofs brieven naar aanleiding van de jongste verkiezingen, zullen de Staten te beslissen hebben op een bezwaar van K, Pas c, s. te Ridderkerk, tegen de gehouden verkiezing voor de Staten aldaar. Verder is aan de orde de verkiezing van vijf leden van Ged. Staten, ter voorziening in de aftreding van de heeren lilussó. Van Bylandt, Van der Kemp, De la Bassecour Caan en Goekocp, alsmede van een buiten gewoon lid van het college. De provinciale rekening over den dienst 1890 wijst een voordeelig saldo aan van f 70,765.63'/s op een bedrag aan ontvangsten van f 804,366.7273 en van uitgaven van f 727,601.09. De begrooting van kosten voor zooveel liet rijksbestuur betreft is voor 1893 geraamd op f 96,391. De enkel provinciale begrooting voor dat dienstjaar is in ontvang en uitgaaf geraamd op een bedrag van f 674,009.821/2. Tot be strijding der uitgaven wordt gevorderd de heffing van 8 opcenten op de grond- en van 5 opcenten op de personeele belasting. Op de begrooting komen o a. de gewone subsidie-posten voor, voor instellingen van onderwijs enz. Voorts vragen Ged. Staten o, a. machti ging tot uitvoering van liet besluit omtrent het subsidie aan de gemeente Delft in de kosten van uitbreiding van liet krankzinnigen gesticht. De gemeente Dordrecht heefit geweigerd om de provinciale bijdrage te aanvaarden. En hoezeer daardoor niet in zoo ruime mate als verwacht was gelegenheid tot verpleging vau Zuid-Ho!landsche krankzinnigen iu Zuid- Hol !and zal geschonken worden, wenschen Ged. Staten toch het subsidie aan Delft te handhaven, omdat berekend wordt, dat er alleszins ruimte is voor eene toeneming van krankzinnigen ter verpleging in de bestaande Zuid-Hollandsche gestichten, welke toene ming zal worden getemperd door de opening van het op 500 patiënten 3e klasse bere kende krankzinnigengesticht Bloemen daal onder Loosduinen. Ged. Staten wenschen aan Gouda toe te kennen eene schadeloosstelling in verband met de uitvoering der vaart ver betering tussehen den IJsel en de ringvaart van den IJaarLemmer- meerpolder, bestaande uitf 232,092,50 boven de onteigeningssom. Verkiest Gouda zoolang de provincie heft eenejaarlijksche uitkeeling boven de uitkeering van het kapitaal, dan zou die, berekend tegen 4 pCt,, bedragen f9308, behoudende de provincie echter de bevoegdheid, om bij het vervallen der tol heffing met de uitkeering van bovengenoemd kapitaal van f232,692,50 te volstaan. De jaarlij ksche uitkeering voor onderhoud en bediening van de werken aan den IJsel en de doorvaart binnen door de stad, geeft eene gezamenlijke jaarlijksche uitkeering van 18,758. Gouda aclit deze regeling der schadeloos stelling voor de gemeente ten eenem ale onaannemelijk, maar Ged. Staten handhaven hun staudpnnti Onder mededeeling hunner beschouwingen daaromtrent, hebben Ged. Staten een adres van den gemeenteraad van 's-Gravenhage, overgelegd, houdende verzoek om wijziging van het reglement voor het hoogheemraadschap van Delfland. Ingekomen zijn adressen van de lereeniging hot Ned. paardenstamboek, liet hoofdbestuur der ïloflandscbe maatschappij van landbouw en van bare afdeefing Dordrecht onder steunende de subsidie-aanvrage van eerstge noemde vereeniging ten behoeve der paarden fokkerij. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan Prov. Staten een ontwerp-besfuit aangeboden om ter bestrijding van de uit gaven der provincie voor het dienstjaar 1893, bij de regeeriug de heffing aan te vragen: a. van 8 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigendom men over 1893b. van 8 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de onge bouwde eigendommen over 1893 en c. van 5 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel voor 1893/94, Sedert de invoering van de muilkorvenwet in Parijs zijn daar in acht dagen tijds 2300 onge- nnnlkorfde losloopende bonden opgepakt. Een nieuwe bijdrage tut don vooruitgang dor opmatieve heelkunde is de vorige week geleverd op liet jaarlijkse!» congres dat de Duitsche heel- kundigen te Berlijn hebben gehouden. Prof, Czerny, van Heidalberg, deed daar do mededee ling, dat in don Jaatsten tij 1 het trepaneeren (liet openen der schedelholte) ook is toegepast als mid del om krankzinnigheid te genezen. Ofschoon hij van oordeel was dat de genezing der ziekten van den geest nog van andore omstandigheden af hankelijk is, geloofde hij toch zeker dat operaties aan de de hersenen ook in dit opzicht een groote toekomst te geracet gaan. Een storm in Canada teisterde de provincie ■Quebec en Ontario, en maakte in weirdgeoogen blikken hot stadje Strose tot cenen puinhoop. Er worden een twintigtal gevallen van verwondingen met doodelijken afloop gemeld. Een daarvan t.'as tamelijk bijzonder. Het stcenen landhuis op den buitenverblijf werd door den wind van zijne grond vesten gelicht en van eene hoogte naar beneden gosmakt. De bewoner, de beer Mac-Evoy, gewezen mayor van Ottawa, werd op de plaats gedood. Zijne dochter werd honderd yards voortgesleurd en ernstig verwond. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Atjeh bestaat door middel van het stoomschip Drenthe, De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 23 Juni, des voormiddags te S.30 ure spoortijd (8,50 ure stadstijd): Do wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-Yotk (via Amsterdam) bestaat door middel van het stoomschip RotterdamDe laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 22 Juni, des voormiddags te 4.35 uur (spoortijd). De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeid te worden. Bij kon, bes], zijn ingetrokken en buiten wer king gesteld de bestaande voorschriften omtrent de overmaking van gelden door middel van post wissels tussehen Nederland en de koloniën in West-India. H. M. de Koningin-Regentes heeft van hare be langstelling in de landbouwtentoonstelling, in September te Oosterhout te houden, doen blijken, door ter beschikking van het uit voerend bestuur te stellen twee portretten en bnste van hare doch ter cn twee groote zilveren rue dailies. Door den fruithandelaar J. Gerritsen, te Dode- waard, zijn Zaterdag de eerste rijpe Betuwsche meikersen aan II. M. de Koningin-Regentes ver zonden. Het lammerenvervoer van Texel naar Leiden is weer voor dit jaar geëindigd. Nu atles is afgeloo- pen, weet men te berekenen, dat er in dit jaar voor de Jammeren juist f 150.000, dus anderhalve ton gouds, minder ontvangen werd dan in 1800. Men vieest, dat de oude schapen, welke men nu weldra begint af te schepen, ook veel minder sullen gelden dan gewoonlijk. Daarbij komt nog, dat de wol een dubbeltje minder opbrengt dan verleden jaar. Men berekent dus, dat de veefokkers van het eiland dit jaar twee ton minder zullen ontvangen dan in-1800 het ge val was. (L. DU Het boek weit ver bouw in do provincie Drente is voor een goed deel als mislukt te beschouwen. In geen jaren stond in de meeste streken van N.-Brabant de rogge zoo goed te velde, terwijl de aardappelen ook ongekende» wasdom hebben. Te Breda is de aanvoer en de verzending van aard beien enorm. Op de meeste dagen loopen die over tien tot vijftien duizend liters. Men verlangt ech ter naar regen en warmte, daar het gewas anders spoedig ten einde zal zijn. Aan de rijks-universiteit te Leiden is door den heer A. E. Lechner het theoretisch geneeskundig examen afgelegd. De Leidscho hoogteeraren Van Manen, Dort, Prins, Acquoy, Gooszon, Offerhaus en Kosters heb ben aan de synode een adres verzonden, waarin zij aandringen op invoering van kerspelvorming of anders op zoodanige maatregelen, waardoor in de gemeenten de rechten der minderheden worden erkendl

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5