N°. 8040. A0. 1892. Donderdag 23 Jun esenyeertigst© Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ÏÏITGEVERrr ODE, Bnitenlandsclie Berichten. Binneiilandsche Berichten. ff* DÜIISCE1ASD. De Berlijnsehe gemeenteraad heeft 1000 maik beschikbaar gesteld voor de versiering van de straten, waarlangs koning Humbert lieden van het Anhalter-station naar het koninklijk slot ml rijden. De Post meldt omtrent de legerwet, die in het najaar aan den Rijksdag zal worden ingediend, dat daarin als eene conditio sine qua non gesteld wordt de invoering van den tvveejaarschen diensttijd, met vermeerdering van het staande leger en aanzienlijke uit breiding van het onderwijzend personeel. Het schijnt nog niet vast te staan hoeverre er, tot verhooging der legersterkte, zal wor den ingegrepen op de Frsatz-Bvserve en op den tweeden ban van den landstorm, doch het leger zal in vredestijd tot minstens 550,000 man, dus ongeveer 70,000 meer dan thans, opgevoerd worden. Dit heeft eene hoogere uitgaaf van ongeveer zestig millioen jaarlijks tot gevolg. Voorts zal in de infanterie eene zoodanige hervorming plaats grijpen, dat voor hare samenstelling in oorlogstijd, welke thans geschiedt nit reserve, landweer, Ersatz- en landstormtroepen, er als het ware eene kern geschapen zal worden, door welke het eigenlijke veldleger ontheven wordt van de thans noodzakelijke en zeer bezwaarlijke detacheeringen hij het uitbreken van een oorlog. In overeenstemming met de sedert 1&S7 bij de Fransche infanterie bestaande complementaire kaders zullen er opgericht worden eene soort van stam- of kader batal jons der 173 infanterie-regim enten van het Duitsche leger, met eene daataan gepaard gaande verdere vermeerdering van de sterkte der infanterie- en jagerbataljons. Volgens de Freiginnige Zeitung kan de aftreding van den Berlijnschen president van politie, den heer Von Richthofen, wiens positie reeds eenige maanden als geschokt werd be schouwd, onmiddellijk worden te gemoet ge zien, terwijl tot zijn opvolger is aangewezen de landraad van het district Teltow, waar van een gedeelte zich over Berlijnsehe voor steden uitstrekt, S E L Cl I E. Bij de herstemmingen te Charleroi zijn voor de Kamer drie liberalen en 1 elericaal gekozen. Te Verviers is de clericale candidaat voor den Senaat gekozen. Tengevolge van den uitslag der herstem mingen zal de nieuwe Kamer bestaan uit 60 liberalen en 92 clericalen en de Senaat uit 30 liberalen en 46 clericalen. (In de vereenigde zitting zouden de liberalen dus tellen 90 en de clericalen 138 stemmen, zoodat laatstgenoemden niet over 2/3 der stem men zullen beschikken, noodig om de grond wet naar hunne zienswijze te veranderen.) In berichten van den Kongo wordt gewag gemaakt van twee gevechten, door een uit 100 soldaten bestaande troepenmacht van den Kongo-staat geleverd aan troepen van slaven handelaars, die in UJanda hun arbeidsveld hebben. Een aanzienlijk aantal slavenjagers werd op de vlucht geslagen en 300 slaven werden bevrijd. F R A N K B IJ K. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Spanje worden voortgezet, maar het schijnt onmogelijk, op de bekende voorwaarden en binnen den bekenden tijd tot eene schikking te komen. De Kamer heeft de wet tot conversie der schuld van Tunis in een 3 pCt, fonds aange nomen. ENGELAND, Het Lagerhuis heeft bjj derde lering het wetsontwerp tot garandeering der marine- leening aangenomen. Door het Hoogerhuis werd bjj derde lering het wetsontwerp op het klein grondbezit goedgekeurd, In 't Lagerhuis lieeft namens de regeering minister Worms verklaard, dat hij niets wist van belastingen, uit naam der Transvaalsehe regeering in een deel van Swaziland getnd, althans geeischt. Dat de hoofden der onaf hankelijke staten in schikkingen treden, kon de regeering niet beletten, maar het erken nen daarvan door Engeland is nog iets anders. Gladstone heeft Vrijdag te Clapharn voor een eigenaardig gehoor, namelijk van non- conformistische of niet tot de staatskerk be- hoorende predikanten, eene toespraak gehou den, waarin hg o. a. verklaarde het te betreu ren dat, door de schuld der conservatieven, de politiek gebracht was op het terrein van den godsdienststrijd, Eene onwaarheid was het namelijk, dat het in Ulster de prote stanten waren, die zich verzetten tegen Home Rule, vreezen de, dat het hun eene katholieke staatskerk zou brengen. Hg voor zich ver wachtte juist van Home Rule verzoening van de katholieke en protestantsche elementen. Gladstone heeft verklaard dat, ingeval hg weder als premier mocht optreden, door hem de aanneming der uitnoodiging om deel te nemen aan de internationale muntconferentie niet ongedaan zoude worden gemaakt Gladstone zal eene redevoering houden op den dag der opening van het Oriëntalisten Congres, welke opening zal geschieden door den hoogleeraar Max Muller. OOSTENRIJK, Bismarck verscheen Maandagavond 10Va uur op de groote soiree in het paleis PalfTy. De studenten-zangvereeniging bracht hem een serenade, Bismarck bedankte voor de hulde, zeide dat hij met voldoening zag dat de jeugd van beide keizerrijken door vriendschaps banden was verbonden. Dank zij de wijsheid der beide keizers zou de toestand van het begin dezer eeuw nooit terugkeeren. Hij eindigde met een »koch" voorweten schap en kunst, die Noord- en Zuid-Duitsch- land vereemgen. Het huwelijk van graaf Herbert von Bis marck is gisteren te 11 Vz uur in de prote stantsche kerk in de Dorotheastraat te Weenen voltrokken. Getuigen waren de graven Schou- waloff en Rantzau. Vorst Von Bismarck, in hetzelfde rijtuig als Herbert gezeten, werd met toejuichingen door de menigte begroet; de straten aan de kerk grenzende, waren door de politie afgezet. Vele magnaten woon den de plechtigheid bij, maar niemand van het hof of het diplomatieke corps. Bij het terugkomen van de plechtigheid werd Von Bismarck opnieuw op zeer sym pathieke wijze begroet door het publiek. Er had geen enkel incident plaats. Het huwelgks-diner had een intiem karakter. ZWITSERLAND. De Bendsregeering heeft gisteren aan de Bondsvergadering een besluit voorgesteld, inhoudende: dat ingeval er bij deonderh&n- dftrmgen over het handehtractaat met Klank rijk binnen eene maand geene schikking wordt verkiegen, de Bondsvergadering tegen 1 Augustus zal worden opgeroepen, om voor stellen van de Bondsregeering te ontvangen. De Bondsraad zal zich uiterlijk op 15 Juli e.k. verklaren ten opzichte van de sluiting van het verdrag met Frankrijk. In antwoord op een telegram van den koning van Italië heeft de president den koning telegrafisch bedankt en gezegd, dat de Bond zich verheugt dat een baud van vriendschap de vele banden is komen vermeer deren, welke beide landen reeds zoo gelukkig vereenigen. RUSLAND. Volgens de mededeelingen van het minis terie van binnenl. zaken heeft de winter met enkele uitzonderingen geen schadelijken invloed op het graan geoefend. De regen in de tweede helft van Mei heeft veel goed aan de gewassen gedaan, De oppervlakte welke wat den stand van het wintergraan betreft twijfel doet rijzen, wordt gevormd door 10 gouvernementen, waaronder 7 die onder den mislukten oogst van het vorige jaar geleden hebben. ITALIË. Uit Parijs wordt gemeld, dat volgens infor mation uit eene geautoriseerde bron het bezoek van koning Humbert te Berlijn ten doel heeft, te onderhandelen met Berlijnsehe financiers, om de noodige gelden te verkrij gen ter betaling van de eerstvolgende coupon der Italiaansche rente. PORTUGAL. Gedurende de maand Mei hebben de doune- rechten 898,000 milreis opgeleverd, tegen 1,313,728 milreis in dezelfde maand van het vorige jaar. Over de eerste 5 maanden van 1892 is de opbrengst 1,709,000 milreis min der geweest dan over hetzelfde tijdvak van 1891. AMERIKA, President Harrison heeft de portefeuille van buitenlandsche zaken den heer Chauncey Depew aangeboden. De heer Depew heeft het aanbod in overweging genomen, maar het algemeen gevoelen is, dat hg zal eindigen met aan te nemen. Er is eene plaatselijke omwenteling uitge broken in den Braziliaanschen staat Rio- Grande. De gouverneur, burggraaf Pelotas, is afgezet door de party van Castilho, welke bestaat uit aanhangers van den ex-dictator Fonseca, Generaal Tavareo is tot opvolger van den gouverneur Pelotas benoemd, doch hjj zal hoogstwaarschijnlijk vervangen wor den door Victorie» Monteiro, bel ioo rende tot de partij van Castilho. De democratische conventie is gistermiddag te Chicago geopeud. Er waren 20,000 per sonen aanwezig. De heer Owens is met alge- meene stemmen tot voorloopig president ge kozen. Na benoeming van verschillende comité's is de conventie uiteengegaan tot mor gen ten half-2 ure. AFRIKA. Te Zanzibar zijn berichten ontvangen over de Duitsche expeditie onder bevel van baron Bulow, bestaande uit 5 Europeanen en 150 Soedaneezen met een kanon. De expeditie heeft eene nederlaag geleden bij Moshi op den lOn Juni. Het kanon werd genomen en twee derden der manschappen moet gedood zijn een Europeaan sneuvelde en Bulow met nog twee Europeanen werden gewond. De meeste overgeblevenen zijn naar Gorga en anderen naar het fort Mareng gevlucht, dat later ont ruimd is gewerden. DeEngelsche administra teur Berkeby heeft levens- en geneesmiddelen naar Taveta gezonden. A Z I E. Uit Yokohama verneemt de Timet, dat de staatkundige crisis voortduurt. Het ministerie weigert heen te gaan, ondanks herhaalde nederlagen in de Kamer, alwaar de oppositie het aannemen van alle belangrijke ontwerpen onmogelijk maakt. Een hevige aardbeving richtte weder belangrijke schade aan. De slechte gang van zaken is oorzaak, dat de Japansche banken haar handel aanzienlijk verminderden. Volgens berichten uit Afghanistan is een gedeelte van den stam der Agarras in opstand gekomen. De emir zondeenlegervanlÖ,OÖO man op hen af, maar ziende dat de opstan delingen sterker waren, schonk hij hun gratie. TWEEDE KAMER DER STAT EN-GENERA AL. Zitting van 21 Juni, De voorzitter stelde voor, op Donderdag te l'/s uur met de behandeling der belas ting-ontwerpen aan te vangen. De heer A. van Dedem stelde voor uitstel GOURAHT. UUihnkmbwtsprijs, per kwartaal jtantv par post, door het geheel» Ttqk Aftoiiderlijke nominers 1.85. - 230, - U.iO. 3BB8Aït BOTEBSTBAAf, B 2 7, AovenTBNTiBPaus: tiq 1—10 gewon,v regels met inbegrip van «ene Courant1,10. Iedere gewone regel meer- ft.10 Driemaal geplaatst wordt tegen twbkmaal berekend. j£

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1