Binnenlandsclie Berichten. _voor de democratische conventie te Chicago gekozen. AFRIKA. De kanonneerbooten der regeering zijn den 18n dezer begonnen Portalegre, in de provin cie Rio Grande, te bombardeeren. De tele graph ische gemeenschap met de provincie is afgebroken. Bijzonderheden ontbreken. Volgens berichten, te New-York uit San tiago ontvangen, zouden benden soldaten van het vroegere leger van Balmaceda in de omgeving van de hoofdstad strooptochten uitvoeren, de pachthoeven plunderend en doodend wie tegenstand biedt. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Aan het antwoord van den minister van binnenlandsclie zaken op het verslag omtrent het wetsontwerp tot toelating, naar blijken van bekwaamheid, van buiten)andsche artsen en tandmeesters totde praktijkin Nederland, is het volgende ontleendHet geruchtmakende optreden van agenten eener naamlooze ven nootschap gaf de regeering geen aanleiding tot het voordragen van verscherping der geneeskundige wet. Het maken van muziek en vertooningen hij geneeskundige behande ling te verbieden acht de regeering bezwaar lijk, evenzeer als het verder beperken van den verkoop van geneesmiddelen. Omtrent de wijziging der wet op de besmettelijke ziekten kan de minister geen toezegging doen. De strekking en beteekenis van de voorge stelde wijziging wordt daarna uitvoerig toe gelicht. Evenals in het overgroote deel der beschaafde rijken wenscht de regeering ook hier de gelegenheid te openen om in meer dere of mindere mate vrijstelling van examina te verleeneu aan geneeskunst te beoefenen in andere rijken. Het voorstel strekt niet tot bevordering der homoëpathische geneeswijze. De regeering meent evenwel dat op den duur de uitsluiting der buitenlandsche geneeshee- ren niet is vol te houden, maar is tevens overtuigd dat door haar voorstel geen Neder- landsch belang op eenigerlei wijze wordt benadeeld. Hoever de vrijstelling van examens behoort te gaan, zal voor elk der buitenland sche getuigschriften en diploma's afzonderlijk worden aangewezen, op advies van de acade mische senaten. Een waarborg van bekwaam heid ligt in de verplichting voor eiken vreem deling om hetgeheele practische arts-examen af te leggen. Vrees dat het platteland onder de wetsbepaling zal lijden bestaat evenmin. Den weg zwaarder voor sommige jongelieden te maken is inderdaad ook de strekking der voordracht. De geLgenheid om zich aan bij zondere instellingen of door vrjje studie voor te bereiden blijft ten volle bestaan en alleen wordt verlangd, dat de medische ofpharma- ceutische studiën door den candidaat met vrucht kunnen worden aangevat en hij ge schikt zij tot het volgen van het onderwijs van de hoogteeraren, dat voor hen onmisbaar is. Evenzeer handhaaft de minister het voor stel om tot het theoretisch examen in de tandheelkunde alleen hen toe te laten, die bevoegd zijn tot het afleggen Af van de univer sitaire examens Af vaa het eerste natuurkun dig examen. Als tijdstip van in werking treden der wet handhaaft de minister 1 Januari 1803. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent den accijns op het zout, heeft haar eind verslag uitgebracht. Zij acht de beraadslaging over het voorstel genoegzaam voorbereid. SCHIEDAM, S3 Juni 1832. Door burgemeester en wethouders is be noemd tot kommies bjj de plaatselijke be lastingen A, van Duffelen. De 10-jarige J. Mol is hedenmiddag te 3 uur nabij de Laurensstraat in de Nieuwe Haven gevallen. Hij werd gered door den metselaarsknecht H. J. Vermunicht. Bij kom besluit is eene commissie inge steld, belast met de bevordering van de be langen van de Nederlandschc nijverheid en den Nederlandschen handel en landbouw, bij gelegenheid der in 1893 te Chicago te houden internationale tentoonstelling. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter, mr. M. Mees, onder-voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdamtot leden de heerenB. Hel dring, directeur van de Nederiandsche han- del-maatschappij en G. M. Boissevain, secre taris van de vereeniging »Het Buitenland"; tot secretaris jhr. S. van Citters, adjunct commies bij het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, en is bij de boven gemelde tentoonstelling aangewezen als com missaris der Nederiandsche regeering de heer G. Birkhoff Ir., consul der Nederlanden te Chicago, Bij de wederbijeenkomst der Tweede Kamer was ingekomen bericht van den heer Kerdjjk, dat hij verhinderd is de aanstaande vergaderingen bij te wonen overeenkomstig het stellig advies van zijn geneesheer, om redenen van gezondheid. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen der Koningin verzocht, er hij de gemeentebesturen op aan te drin gen dat bij het vervoer van krankzinnigen naar geneeskundige gestichten steeds de noo- dige zorg voor die ongelukkigen worde in acht genomen. Krankzinnigen onder geleide van politie beambten in uniform, en vervoer van mde ressen, althans over een grooten afstand zon der vrouwelijke hulp wordt door den minister afkeurenswaardig geoordeeld, even als het gebruik van dwangmiddelen, terwijl het Z.E, noodig voorkomt, bij krankzinnigen van hoogen leeftijd of in ziekelijken toestand verkee rende, na raadpleging van een genees kundige bijzondere voorzorgsmaatregelen in acht te nemen, opdat de reis geen nadeelig gevolg voor den lijder kunne hebben. De gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië heeft bepaald, dat in het jaar 1892, van landswege, te Batavia, op de gewone wijze, in het openbaar zullen worden ver kocht 100,000 pikols Java-koffie, bestaande uit 10,000 pikols uit de Preanger regent schappen en 90,000 pikols uit Pasoeroean. "Van de genoemde *100,000 pikols zullen worden verkocht: op Donderdag 15 September.25,000 pikols. 20 October25,000 24 November 25,000 29 December 25,000 De kofiie zal naar gelang van hare her komst uit een der beide genoemde gewesten, aan de keepers afgeleverd worden te Batavia en te Pasoeroean. (St.-Ot.) De Haagsche correspondent van het DM. r. 2fed. schrijft Binnenkort mag men de publiceering te gemoet zien van een gedeelte der aan het departement van binnenlandsche zaken be werkte beroepstelling. Althans de provincie Groningen is reeds ter algemeens lands drukkerij, en de bewerking der overige pro vincies zal waarschijnlijk niet meer dan drie maanden vorderen. In het Dbl. v. Ned. wordt er op aange drongen dat alle op de Billitonzaak betrek king hebbende stukken door den druk open baar zullen worden gemaakt, opdat het volle licht over deze quaestie in bare phase van behandeling door de Tweede Kamer opga. Ter toelichting van de 55 gulden en 30 en een halven cent, die de staat over 1891 als zijn aandeel in de winst der staatsspoor wegen geniet, merkt de Nederlander op, dat l de minister Havelaar dit winstaandeel raamde op circa f180,000. Of de spoorwegovereenkomsten van dien minister ook voordeelig zijn voor de schatkist' Door de liberale kiesvereenigiiigen te's-Gra- venzande en te Loosduinen is besloten, rich bij deze verkiezing voor de Provinciale Staten van stemming te onthouden; de eerste alleen voor het geval dat ook de anti-revolutionnaire partij in het district hiertoe mocht besluiten. Het hoofdbestuur der ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft aan het departement Almelo eene subsidie verleend van f1500 voor de oprichting eener Fröbelschool. Misschien wel naar aanleiding van de min der gunstige financïeele uitkomsten over 1891 zal door de staatsspoorweg-maatschappij worden overgegaan tot opheffing van alle by hij haar thans bestaande premiestelsels, eronder zou ook zijn begrepen de over winst, die tot nu toe jaarlijks onder hoofd- en mindere ambtenaren werd verdeeld. Naar bet Vad. verneemt, wordt door het uitvoerend comité der internationale sport-, visscherjj- en paardententoonstelling te Scheveningen met de exploitatie-maatschappij onderhandeld, om gedurende dezen zomer tentoonstelfingstreinen te organiseeren, waar bij coupons zullen worden uitgegeven, recht gevende tot entrée's in tentoonstelling, dool hof, duiker en het sRurhaus" en tot het be komen van een diner enz. in het restaurant aMulié", De wenschelijkheïd om hare plannen en denkbeelden in zeer ruimen kring bekend te maken, en daardoor de natie in de gelegen heid te stellen er zich een oordeel over te vormen, heeft de "«Zuiderzee-vereeniging" ge leid tot het besluit om eene volksuitgave het licht te doen zien, die voor zeer geringen prijs voor ieder verkrijgbaar wordt gesteld. Een technisch overzicht van het vraagstuk van prof. J. M, Telders, daartoe welwillend beschikbaar gesteldde oeconomische be schouwingen van het bestuur, en eene groote kaart van Nederland, waarop de afsluiting met de verschillende bedijkingen en polders :n kleuren zijn gedrukt, kan worden ver kregen door ieder, die daartoe dertig cents of zes blauwe postzegels voor elk begeerd exemplaar aan de firma E. J, Brill te Lelden, de uitgevers der n Zuiderzee-ve reeniging' doet toekomen. De verzending geschiedt van af Maandag 27 Juni e.k. Te Rotterdam hebben zich n de vorige week twee nieuwe gevallen van pokken voor gedaan, beide in de Lange Baanstraat. Men zij voorzichtig ten aanzien van de gouden tientjesIn Rotterdam is, volgens de N. S. Ot., het volgende gebeurd: In een manufactuurwinkel in de Jonker- fransstraat vervoegde zich een als heer ge kleed persoon, die, als blijkbaar stom, door gebaren te kennen gaf een paar manchet- knoopen te moeten hebben. Aan zijn verzoek werd voldaanwaarna hij met een gouden tientje betaalde. Toen hem daarop geld terug gegeven was en hij ditopgestoken had, vergat hij een oogenblik zijne rol van doofstomme door »dank u" te zeggen. Dit wekte argwaan bij de winkeljuffrouw, aan wie dan ook bij nadere beschouwing het in betaling gegeven tientje niet echt toe scheen. Inmiddels had de heer den winkel verlaten en was spoorloos verdwenen. Het tientje werd aan het politiebureau in de Meermansstraat gedeponeerd en van daar ter keuring naar een goudsmid gebracht, die verklaarde dat het hoofdzakelijk uit lood was vervaardigd, doch zóo meesterlijk nagemaakt, dat hij zelf geneigd zou zijn geweest het voor echte munt aan te nemen. Evenals Dinsdag by een winkelier in de Jonker fransstraat een valsch gouden tientje werd uitgegeven, vervoegde rich ook des avonds ten halfacht in den instrumentwinkel van den heer P. Römer, aan de Oostmolenstraat no. 5 een man, zeer net gekleed, die, evenals in de Jonkerfraosstraat het geval was, door gebaren te kennen gaf een oliesteentje te willen hebben. Door de dochter van den heer Römer werd hem dit verstrekt, waarop door den vreemdeling met een goud tientje werd betaald en hij na f9.50 terug ontvangen te hebben, den winkel verliet. Spoedig werd echter bemerkt dat het mnnt- stuk valsch was, waarop de beide dochters van den heer Römer onmiddellijk de straat opliepen. Zij zagen den kooper in den Hout tuin gaan, en terwijl beiden hem volgden tot aan de Zevenhuïzensteeg, riep eene van haar aldaar de hulp van een agent in, terwijl de ander hem bleef volgen. Op de Nieuwehaven gelukte het hem in te halenen hij' t toen, daartoe aangezocht, vrijwillig met den politieman naar het bureau aan de Kaasmarkt, echter niet zonder eerst getracht te hebben het valsche tientje tegen een echtdat hjj aanbood, te verruilen. Nabij Kaasmarkt gekomen, zagen twee jongens dat door hem iets weggeworpen werd, hetgeen bleek te rijn een rolletje gouden tientjes, hetwelk die jongens daarna aan het politiebureau aldaar deponeerden. Bjj het vervolgens door de politie ingestelde onder zoek bleek de arrestant dezelfde te zijn, die in de Jonkerfransstraat gelijk feit pleegde, terwijl men voorts verneemt, dat hetzelfde door hem ook in een winkel aan de Van-der- Takstraat moet ziju herhaald. Het bleek, volgens legitimatie-papieren, in zjjn bezit ge vonden, dat men te doen heeft mét een gebo ren Italiaandie slecht Fransch spreekt en zich van deze taal bedient orn zich hier ver staanbaar te maken. De vreemdeling heeft bekend het feit gepleegd te hebben met de wetenschap dat de gouden tientjes, die alle zeer juist nagemaakt zijn, valsch waren. In zjjn bezit werden nog honderd negentien, alle even keurig bewerkte valsche gouden tientjes gevonden, welke de politie in beslag nam. De man wordt voorloopig aan het bureau Kaasmarkt gehouden, tot nader over rijn lot beslist zal zijn. De mazelen zijn te Utrecht epidemisch heerschende verklaard. Te Beuningen bjj Nijmegen heeft zich een geval van pokken voorgedaan. Uit Enschede wordt aan de N.B.Ct, gemeld: De steenkolentrein van Gronau is nabij het station alhier ontspoord. Vijftien waggons liggen buiten de rails, verscheidene zjjn ge heel vernield. Ook de weg is over ruim honderd meter vernield. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De wissel was goed. Vermoedelijk is het ongeluk te wijten aan de snelle vaart en een lossen bout- of laschplaat. Bij den heer W, Berings, wethouder te Hel mond, is van iemand die onbekend wenscht te blijven f200 ontvangen, waarvan f120 ten behoeve der werkstakers van de vorige week en f80 te verdeelen tusschen deman- schappen der marechaussee, die tengevolge der werkstaking buitengewone diensten ver richten. Te Zevenbergen heeft de hond van den wagenmaker O. aldaar een gelen mol ge vangen. Wegens de groote zeldzaamheid is dit dier opgezonden naar het museum van natuurlijke historie te Leiden. De officieren van het sLeger des Heiïs" hebben het te Breda nog altijd hard te verantwoorden. Zij worden op 3e straat uitgejouwd eu met steenen geworpen, ter wijl nu en dan het heilsgebouw bovendien nog wordt gebombardeerd.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2