A°. f892 Maandag 27 Jun N°. 8043, Eerste Blad ©senveert gst© Jaargang, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uitgeverTT" odé. Bnitenlandsche Berichten. Bhm onlanflgch e Berichte n« DDlTSGnLiSP. De koning en de koningin van Italië zijn gisternamiddag te 2% uur van Wildpark naar Dresden vertrokken. Het keizerlijk paar deed hun uitgeleide. De monarchen namen hartelijk afscheid van elkander en kusten en omarm den elkaar herhaaldelijkevenzoo de keizerin en de koningin. Aan het station waren aanwezig het erf- grootbertogelyk paar van Baden, de kroon prinses van Zweden en de graven Von Caprivi en Waldersee. De zittingen van den Pruisischen Landdag zijn Donderdag gesloten. De koning en de koningin van Italië woon den Donderdagavond te Berlijn, in gezelschap van den keizer en prinses Leopold, de gala voorstelling in de opera by. Opgevoerd werden gedeelten uit de opera »Aïda" en het ballet Prometheus". Als slot werd gegeven een tableauvoorstellende Duitschland en Italië hand in band, door den engel des vredes met een palmtak bekroond en geflankeerd door Romeinsche en Teutoonsche krijgslieden, In de pauze gebruikten de vorstelijke personen eenige versnaperingen in de groote zaal, waar cour gehouden werd. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de rijkskanselier Von Ca privi, de Italïaanscbe minister Brin, de stad houder van ElzasLotharingen en degene- raal-veldmaarschalk Blumenthak Te 41 uur keerden de vorstelijke personen naar Potsdam terug. Gisteren brachten de keizer en de keizerin met hunne gasten een bezoek aan het Pauwen-eiland, waar ontbeten werd. Te Dar-es-Salaam zijn thans aangekomen de onderofficier Bartel, die gewond is, en de hospitaal-soldaat Wiest, met de tijding dat de expeditie onder baron Von Bülow, waar van zij deel uitmaakten, den lOn dezer bij Moshi door de inboorlingen is verslagen en dal de aanvoerder, benevens de luitenant Wolfram en 20 Soudaneezen in liet gevecht rijn gebleven. Twee onderofficieren hebben met 64 man den post aan den Kilima Ndjaro weten te handhaven. Onmiddellijk is hun eene afdeeling van 180 man te hulp gezon den, welke gisteren te Tanga is aangekomen en bevel ontving terstond naar het binnen land op te rukken. BELGIS. Generaal Brinlmont heeft afscheid genomen van de officieren van het genie-korps met eene dagorder, waarin o. a. gezegd wordt, dat door den bouw der Maasforten er veel is gedaan voor de verdediging des lands, maar er nog veel te doen overblyft. Ant werpen in het bijzonder moet in staat van verdediging gebracht worden, zooals door de groote vorderingen der artiilei ie-wetenschap wordt geëischt, en dit zal ook geschieden. ENGELAND, In de zitting van het Hoogerhuis van Donderdagavond bepleitte lord Brassey de •overneming van Noord-Borneo door Enge land, hetzij rechtstreeks, hetzij door radja Brooke van Seiawak rijksbestuurder voor geheel Noord-Borneo te maken, of wel door Noord-Borneo met Singapore en de Malakka- staten tot dene kolonie te veieenïgen. De spreker ooi deelde verandering noodig, bovenal om finaucieele redenen, daar de uitgaven voor Noord-Borneo de inkomsten belangrijk over treffen. De regeering verklaarde de quaestie nog niet rijp voor beslissing, terwjjl het twijfelachtig was of Noord-Borneo als kroon kolonie zuiniger zou kunnen worden bestuurd. Het Huis der Lords heeft de onderwijswet voor Ierland bij derde lezing aangenomen. Gladstone zal al hetgeen sedert4886 door hem over de lersche quaestie gezegd is bijeen brengen en uitgeven. De pers der Tories acht het verkiezings manifest van Gladstone eene teleurstelling, omdat zijn llotne-Hide-plun daarin niet ont vouwd is en dit gereserveerd blijft voor zijne speeches aan de kiezers. Thans bepaalt Glad stone zich omtrent Ierland tot algemeenheden, ook o, a, geschiedkundige, waarin hij betoogt, dat het lersche volk onder een eigen parle ment in de vorige eeuw volkomen tevreden was, totdat Engelsche kuiperijen de unie met Groot-Brittannife doordreven. Verder be pleit Gladstone de uitbreiding der jurisdictie van den Londenschen giaafschapsraad, bezol diging der parlementsleden, betaling der kosten van de verkiezingen vooral voor de candidaten der arbeiderspartij, beperking van het parlementair stemrecht tot eene stem per man, en eindelijk het reciit van sluiting der kroegen bij stemming door de burgei's. OOSTENRIJK. De Acne IPrete Tresse bevat een onder houd met vorst Bismarck, die gezegd zou hebben dat Duitschland geen uitbreiding von grondgebied meer verlangt en dat Rusland evenmin droomt van een inval op Duitsch grondgebied. Door het sluiten van het verbond met Oostenrijk wilde Von Bismarck niet Duïtsch- lands goede betrekkingen met Rusland op offeren zelfs wilde hij zich van zijne vriend schappelijke betrekking met dat rijk bedienen om Oostenrijks staatkunde te vergemakkelijken, welke slechts op behoud des redes gericht is. De staat van zaken schijnt thans gewijzigd, want Duitschland oefent geen den minsten invloed meer op Ruslands staatkunde, Von Bismarck zou daarbij gevoegd hebben, dat het vertrouwen der wereld in zijn op volger en in diens persoonlek gezag zich nog steeds laat wachten. Vandaar dat de toestand van Europa, zooals die ons aan Rusland verbond, verbroken is. Het voorname doel der tegenwoordige poli tiek moet zijn het behoud van den vrede. Wat zou er gebeuren, als, na een gelukkigen Oorlog met Rusland, wij twee buren hadden ilie ons altijd met weerwraak bedreigden? Het is mogelijk dat een oorlog met Frankrijk onvermijdelijk is. Het is voldoende dat éen man in een glas water een poeder werpt om dit te doen o vei koken; het is die toestand, waarvan men het einde kan voorzien. Duitschland en Rusland hebben geen enkel belang om elkander den oorlog aan te doen. Bismarck zegt, dat men hem niet kan ver bieden te critiseeren wat er voorvalt, Duitsch land zal nooit iemand inbreuk laten maken op zijne rechten. ZWITSERLAND. De Bondsraad stond 2,400,000 frs, toe voor de verstei kingen bij SuMoritz, doch verwierp bet voorstel om de St,-Gothard-bann te ver sterken bij de Tète-Noire. De Staatsraad heeft eenstemmig de voor stellen van den Bondsraad aangenomen be treffende de handelsrelaties met Frankrijk. ITALIË. Den 45n Juli zal de paus een consistorie houden, SPANJE, De Kamer beraadslaagde Woensdag over de belasting op het roerend vermogen. Overeenkomstig liet voorstel der begrootings- commissie besloot zij met 59 tegen 55 stem men de intrekking van het artikel in discus sie, teneinde liet te wijzigen. De verwerping van art. 40 der ontvverp- begrooting door de Kamer, waarbij de belas ting op het bedrijf en het onroerend ver mogen verhoogd werd, heeft als een tegen de regeering vijandig votum veel sensatie gewekt. Er zal een nieuwe stemming over plaats hebben. De ministerraad zou Donderdag krachtige maatregelen nemen in verband met de werkstaking der telegrafisten, By de Kamer heeft de minister van finan ciën een wetsontwerp ingediend, waarbij de regeering gemachtigd wordt tot converteering der schulden, door de schatkist met de tabak maatschappij aangegaan en tot aflossing der vlottende schuld tot het eind van het loo- pende dienstjaar. Voorts vraagt de regeering machtiging tot vei lenging van het monopolie der tabak-maatschappy. Het gerucht omtrent het ontslag van den Duitsch en ambassadeur te Madrid, baron Stumm, bevestigt zich. Naar het schijnt, zjja de door hem gemeenschappelijk met zijn broeder, baron Stumm te Neunkirchen, in het werk gestelde pogingen om eene ver zoening tusschen den keizer en prins Bismarck te bewerken, hem euvel geduid. AMERIKA. De democratische conventie te Chicago heeft eenpai ig Stevenson, uit Illinois, tot cau- didaat gekozen voor het vice-presidentschap. Volgens een bericht uit Panama, gedag- teekend van 46 dezer, is het Palacïo niet gelukt uit Venezuela te ontsnappen. Men gelooft, dat hij de kust niet meer zat kunnen bereiken. AFRIKA. Een te Londen ontvangen particuliere brief uit St. Paul de Loanda bevestigt het gerucht, dat de Boeren Angola zrjn binnen getrokken, ten zuiden van Bihe en Mossa- medes een republiek hebben gevestigd en een president verkozen. De Portugeezen zijn niet b machte de Boeren uit hun gebied te verdrijven. Dezen zouden zich tot hunne handeling gerechtigd achten, als een soort van belooning voor de hulp, die zij den Portugeezen verleend hebben; by welke ge legenheid wordt niet vermeld. CHINA, De mandarqnen, aangemoedigd door de lijdzaamheid der regeering tegenover de onge regeldheden van verleden jaar, zijn hunne propaganda tegen het Christendom opnieuw begonnen, en zelfs in provinciën, waar bet verleden jaar rustig bleef, is thans de strijd tegen het Christendom uitgebroken. In Se- Chouen, aan de boven Yang tse Kiang nabij de grens van Thibet, hebben verscheidene Engelsche zendïngsposten het moeten ontgel den. Te Sunshing ontvingen de zendelingen in het laatst van April bevel hunne stand plaats te verlaten, en toen zij weigerden, ver nielde het gepeupel het zendingshuis en wei - den de zendelingen zonder eenigen vorm van proces weggevoerd met schepen, welke reeds in de rivier voor hen gereedlagen. Wel hebben de zendelingen hun beklag gedaan by den consul en by den gouverneur der provincie, maar de eerste was machteloos iets voor hen te doen, terwijl de laatste den vreemdelingen zeer slecht gezind is en ver moedelijk hunne vijanden steunt. Ook in de provincie Fou-Kien werden de zendelingen mishandeld, maar evenmin konden dezen recht verkrijgen. De Europeesohe gezanten te Peking hebben zich thans de zaak aange trokken, maar voorloopig schijnt de Tsung- li-Yamen met hen geen rekening te houden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL. Zitting van 24 Juni. In deze zitting is de behandeling der ver mogens-belasting voortgezet. De heer Schaepman. op belastinggebied strevende naar het bereikbare en isoodige, sympathiseert met de grondgedachte der ont werpen, die het roerend vermogen zelfstandig willen treffen en accijnzen en andere druk kende lasten willen afschaffen. Er is te veel GO IRA ^BPMitKHENTSPKiJS, per kwartaal franco per pest, door bot geheele Rijk Afiondorlijke remmers f 1.85, - 2,50. - 0.10, BVKEAl': BOTE1I8T1IA AT, E 2?. Advbrtkhtieprub: ram 1—10 gewon- regale met inbegrip v«» «ene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Oriemaai, geplaatst wordt tegen tweemaal betekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1