als een goed begin voer belastinghervorming, als een deugdêlijken grondslag voor verdere verbetering en zal er dan ook toe medewerken ondanks de door hem ontwikkelde bezwaren. Verder betoogde hij in het slot zijner rede, dat er geen reden bestaat om de belasting hervorming uit te stellen ter wille van het kiesrecht. Men moet de Kamer laten toonen het onrecht te willen doen ophouden. Voorts gal hg den minister in overweging om een overgangsbepaling te maken, waardoor, zoo lang de patentbelasting niet is herzien, geen winstgevende vermogensdeelen in de ver mogensbelasting betalen. De heer Van Delden was niet tegen de voorstellen der regeering, maar had alleen bezwaar dat het grortdbezifc in de vermogens belasting zou worden getroffen. Hij gaf in overweging voor liet onroerend vermogen, in plaats van het 2O-vond het '15-voud aan te nemen. De heer Vermeulen 'betoogde dat de ver mogensbelasting juist zal drukken op den nijveren middenstand, die reeds zwaar gedrukt wordt, terwijl de landbouw niet tot bloei ge bracht en de sociale toestand niet verbeterd wordt. De verlaging van den zoütaccijns en de wijziging der mutatiereek ten zijn op zich zelf goed, maar het equivalent daarvoor had niet moeten worden gezocht in de vermogens belasting, Eene slechte staatkunde zou het zijn deze belasting aan te nemen bij wijze van concessie aan hen, die kapitaalbelasting wenschen. De heer Levy betoogde de noodzakelijkheid der verlaging van de mutatierechten en be streed den heer Poelman. De heer De Kanter ontkende ten stelligste dat de landbouw niet belangrijk zou worden gebaat. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 29 Juni 1892. De gemeenteraad zal op Vrijdag 1 Juli a.s., des namiddags ten kwartier voor twee ure, een vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijn: ingekomen stukken, waaronder aanbeveling ter benoe ming van een lid der commissie voor het burgerlijk armbestuur; adres van Jannetje Visser, wed. D. Krommenhoek, om vrijstel ling der betaling van boete, waartoe zij als borg van H. M. den Held, die in gebreke gebleven is zijn aan de gemeente verschul digde landhuur te voldoen, verplicht is, welke stukken zijn ter visie gelegd, teneinde te worden behandeldrekening over 1891 en begrootïng voor 1893 vana, het St.-Jacobs- Gasthuis, l. de hofjes van Belois; missive van de raadsleden de heeren Maas c. s., met ontwerp-reglement van orde voor den raad missive van de raadsleden de heeren De Groot, Maas en Den Bfeems met ontwerpena. eener verordening regelende den werkkring der vaste raadscommissie, belast met het onder zoeken der bezwaarschriften van aangesla- genen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomenb. van een reglement, regelende de samenstelling en den werkkring der commissie van voor lichting, bedoeld in artikel 19 der verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen. En verdere voorstellen en mededeelingen. Door den minister van bmnenlandsche zaken is aan de Gedep. Staten der provinciën een schrijven verzonden, waarhij eenige nadere mededeelingen worden gedaan omtrent de te volgen gedragslijn in zake de subsidi- eering van noodlijdende gemeenten. Volgens dat schrijven zullen de gemeentebesturen zeiven het cijfer of de cijfers voor de aan vraag van het subsidie hebben te bepalen. Maar het den minister echter voorkomt, is de te verleenen onderstand voor sommige gemeenten voor beperking vatbaar, en zal dat wellicht ook het geval zyn in verband met het tijdstip, waarop de betrekkelijke wet is bekrachtigd, vermits toch de kohieren van den hoofdelijken omslag zijn vastgesteld en dus vermoedelijk voor 1892 op meer ontvangsten door sommige gemeenten te rekenen valt dan aanvankelijk werd aange nomen. De minister verklaart daarom ook een nader onderzoek wenschelyk te achten, en dat wel moet worden onderscheiden, of de behoefte aan geldelijken steun een gevolg is van de kosten van het lager onderwys, zoodat er termen bestaan tot toepassing van art49 der wet op het lager onderwijs, dan wel of die geldelijke steun geheel often deele behoort te worden verleend tengevolge van de overige kosten van de huishouding der gemeente. Voor de aanvraag om steun ter voorziening in de kosten van het lager onder wijs en in die van de verdere huishouding beboeren afzonderlijke adressen aan de Koningin-Regentes te worden toegezonden. Naar het Bagbl. verneemt, zijn de heeren baron Van Panhuys, baron Van Heemstra, jhr, Alberda ran Ekenstein en jhr. Alberda van Menkema, kamerheeren van wijlen Z. M. Koning Willem IH, benoemd tot kamerheeren van H. M. Koningin Wilhelmina. Wat de heer Beelaerts voor eenige dagen terloops in het Kamerdebat zeide, dat de kieswet reeds bij het departement terug zou zijn, is niet juist. De Raad van State heeft nog geen rapport uitgebracht. Onder de nieuwigheden, die het ontwerp inhoudt, behoort ook deze, dat de opening der stembus onmiddellijk na de verkiezing zal beginnen. (Fad.) Volgens een Reuter-telegam uit Lissabon heeft ook onze gezant aldaar namens onze regeering een nota overhandigd aan het Por- tugeesche gouvernement, waarin geprote steerd wordt tegen diens handelingen jegens zijn buitenlandsche fondsenhouders. In de laatste dagen van April 1891 is onder het vorig ministerie eene staats commissie van 16 leden benoemd, ter beant woording van de vraag«Welke handels- staatkunde Nederland heeft te volgen in ver hand met de opzegging van verschillende met vreemde mogendheden gesloten handeïs- tractaten?" Deze commissie heeft een zeer uitvoerig verslag uitgebracht, dat vermoede lijk binnen weinige dagen zal worden open baargemaakt. (-V. H. Ct.) De Haagsche correspondent der Ztttpk. Ct, zegt, dat de aanneming van de vermogens belasting in politieke kringen vrij zeker wordt geacht. Ook de heer Schaepman heeft zich onder eenige reserve vóór de aanneming verklaard. Een ander althans principieel voorstan der ontmoeten wij in een Limburgsch blad. De heer Haffmans schrijft in het Venl. Weekblad «Eene onbetwistbare verdienste der be lasting-ontwerpen bestaat hierin, dat de kleine grondeigendom er ten zeerste door wordt gebaat. Voor den grooten grondeigendom brengen die ontwerpen naast lusten ook lasten aan en men mag twijfelen welke van heide het zwaarst wegen. Niet aldus voor den kleinen grondeigendom. Dien bieden zij énkel lusten. Immers art. 19 van het ont werp, belasting op de inkomsten uit ver mogen, luidt: «Indien de waarde van het vermogen min der bedraagt dan f 13,000, is geen belasting verschuldigd." «De bepaling is goud waard, simmers men vindt, vooral in Limburg, Noord-Brabant en Gelderland, zeer vele grond eigenaars, wier vermogen beneden f13,000 blyft en die dus niet door de vermogens belasting getroffen worden. Deze krij gen al les wat do groote grondeigenaars duur moeten bekoopen, om nietvermindering der mutatie rechten en van den zoutaccijns, verlaging der grondbelasting, afschaffing der tollen en van den zeepaccijns. sik noem de vermindering der mutatie rechten in de eerste plaats, omdat de kleine grondeigendom daar nog meer baat bij vindt dan de groote, die niet zoo dikwijls op eenen anderen eigenaar overgaat. De lusten van den kleinen grondeigenaar, die er niets voor betaalt, overtreffen dan nog de lusten van den grooten grondeigenaar die er voor moet bloeden. «Opzettelijk of niet, deze belastingontwer- pen schijnen ten behoeve van den kleinen grondeigendom gemaakt, En dit is in mijn oog een groote verdienste. Immers de kleine grondeigendom ïs het ergst gedrukt en heeft dus het meest behoefte aan opbeuring, «De minister beweert, dat zijne ontwerpen tot ontlasting van het onroerend goed in het algemeen strekken. Dit zou waar zijn, indien hij het onroerend goed buiten de vermogens belasting had gelaten. Maar nu hij het er in heeft getrokken, is het slechts waar w zoover het onroerend goed vrijstelling gen et. «Het is bijna ongelooflijk, maar de minister heeft verleden Donderdag in de Kamer tor stelligste verzekerd: «Van de96,000boer.n- eigenaars zullen minstens 64,000, du? twee derden, niets met de vermogensbela dng te maken hebben. Dus voor twee derden is alles pure winst. En wanneer nu het over blijvende der bóeren-eigenaars voldoende compensatie krijgt voor hetgeen zij in de vermogensbelasting betalen (gelijk de minister eveneens volhoudt), dan bestaat er geen reden, door verwerping dezer wetsvoorstellen, het privilege van het roerend vermogen ahveer te bestendigen. «Dit laatste zal dan ook wel niet gebeuren. De linkerzijde der Kamer is van nu af aan vast besloten, de belasting-ontwerpen aan te nemen. Dit is gebleken by de stemming over de aan de orde stelling. Als een man stemde verleden Dinsdag de linkerzijde voor het voorstel van den voorzitter, om Donderdag de belastingvoorstellen in openbare behandeling te nemen. De rechterzijde stemde dienten gevolge als Óen man tegen, maar dit bewijst nog niet zij ook als óen man tegeu de wets voorstellen zal stemmen. Maar zij kan doen wat zij wil, de ontwerpen gaan er door en wjj feliciteeren al bij voorbaat de kleiue bóeren-eigenaars die al die douceurtjes cadeau krijgen." Uit een gisteren ontvangen telegram van onzen correspondent te Batavia blykt, dat de vulkanische uitbarsting op het eiland Groot- Sangir, waar het Handelsblad den 25sten dezer over Singapore bericht van kreeg, thans ook te Batavia bekendis. Volgens onzen be richtgever heeft de uitbarsting echter niet den 23sten of enkele dagen vroeger, maar reeds den 7den Juni j,l. plaats gehad en zijn ef een groot aantal menschenlevens Dij ver- loreogegaan. (N. R. Ct.) Het bestuur van bet «Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond" heeft zich tot H. M. de Koningin-Regentes gewend met een adres, waarin wordt herinnerd aan het geen in de rede tot opening van de zitting der Staten-Generaal op 15 September van het vorige jaar is gezegd aangaandelo. leerplicht 2o. maatregelen in het belang van de veilig heid en gezondheid in fabrieken en werkplaat sen; 3o, maatregelen tot verzekering van het lot van oude en verminkte werklieden, Genoemde bond dringt op spoedige regeling dezer vraagstukken aan, en brengt onderdo aandacht der regeering een en ander, van hetgeen kan worden beschouwd als algemeene slotsom der besprekingen, in de algemeene vergadering van den bond gehouden. Afdrukken van dit adres zijn gezonden aan de ministers en de leden der Staten-Generaal, Er ml een derde rijksopvoedingsgesticht voor jongens worden gesticht in de gemeente Avereestop de terreinen van de Ommersehans, Het gesticht, dat den naam «Veldzicht" zal dragen, zal f275,000 kosten, voor 240jongens ingericht worden en in den loop van 1894 gereedkomen. De minister van justitie vraagt by soppletoire begrooting daarvoor f 50,000 aan. De oprichting kan niet langer worden uitgesteld, daar 't nu vaak gebeurt dat wegens gebrek aan ruimte aan het rechterlijk hevel geen uitvoering kan worden gegeven, en de jongens op vrye voeten blyvende in dat tijdsverloop opnieuw misdrijf pleegden. Voorts is er groote behoefte aan nieuwe- cellen, daar alle gevangenissen vol zijn. Voor den grooten nationalen kegehved- strijd, te houden door den «Algemeene» Nederlandschen Kegelbond", op het terrein der sporttentoonstelling te Sebeveningen, 31 Juli en 1 Aug., heeft zich eene regelings- com missie gevormd, waarvan de heer F. van Wijk, onder-voorzitter van den A. N, K,, president is, de heer C. J. Bakker secretaris en de hh. L, Brosch, C. D. Doelman en G. Bakker mede-bestuurders zyn. Hot jaarverslag der «Vereeniging tot be vordering van het herstel van drankzuchti gen" luidt zeer gunstig, behalve ten opzichte van den financieelen toestand. Er kwamen 78 aanvragen om plaatsing in, waarvan aan 32 werd voldaan. Thans zijn nog 14 personen in de inrichting ter verpleging aanwezig. De 2 personen, die een vol jaar in de inrichting vertoefden, waren blykbaar voorgoed ge nezen, anderen die korter bleven, voor het meerendeel ook, hoewel ook sommigen in hu» oude kwaal vervielen. Een persoon werd om bijzondere redenen verwijderd. Aan het hoofd der inrichting staart de heer Westerhof en mej- De Vries, welke beiden met groote toewijding hun taak vervullen- In het afgeloopen jaar werd het gebouw «Hoog-HuI ten" uitgebreid, doch feitelijk nog niet genoeg. De toestand der geldmiddelen veroorlooft echter geen verdere uitbreiding, aangezien men reeds dit jaar een tekort verwacht. De veroordeelde Geel heeft gratie gekre gen van zijn verderen straftijd. Betreffende de instructie in de zaak van den moord op de weduwen Stokman en Bek kers, te Haarlem, kan het H. Hagbl. mede deel en, dat de justitie de instructie in deze 2aak heeft gesloten tot tijd en wijle eene bijzondere gebeurtenis nieuw licht verspreidt en aanleiding geeft deze te heropenen. Dinsdagavond, terwijl mevrouw S. uit Rotterdam, met haar tweetal kinderen langs *s-Gravenweg te Kralingen liep te wandelen, had een der kinderen het ongeluk, al spelende in het water te vallen. Mevrouw S. sprong zonder rich te bedenken haar kind na. ge volgd door het andere kind. Het drietal liep groot gevaar vau te ver drinken, doch gelukkig werd het gevaar door eau paar hengelaars ontdekt, die terstond te hulp schoten en de drenkelingen behouden op het droge brachten. {N. 22. Ot.) Maandagmiddag is de boerenhofstede van Jac. Noordam, in den Oranjepolder, onder Naaldwijk, in brand geraakt en totaal door de vlammen vernield. De brand is begonnen by den schoorsteen en heeft zich, gevoed door het droge rieten dak, zoo snel uitgebreid, dat de groote boerderij binnen 2 uren geheel verwoest was. De brandweer uit Naaldwijk en VGravenzande kon niet tijdig op de plaats des onheiis zijn. Omtrent de wanordelijkheden welke Maan dagavond te Amsterdam zijn voorgevallen meldt de Amt, Ct. het volgende Zooals men zich zal herinneren, heeft de burge-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2