Binnenlandsche Berichten* grijpten wordt op dien voet een land door boeren gezet, dat anders nog lang slechts Naturellen tot woonplaats zou gestrekt heb ben, dan zal ons dit zeer verhengen. Wel achten wij vooral de bezetting van Mashona- land voordeel ig, maar hoe meer Naturellen- land er door boeren genaast wordt, des te beter, en zoolang men hier nog vaders heeft, die met twaalf gewapende en bereden zoons zich aan den gouverneur kunnen vertoonen, is er zooveel gevaar niet, dat de andere staten van ons werelddeel door trekken hierheen en daarheen zullen ontvolkt worden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 80 Juni. In deze zitting is ingekomen een onteige ningswet voor een nieuw beursgebouw te Amsterdam. Daarna werd de discussie over de vermogensbelasting hervat. De heer Ferf steunde 's ministers plannen wensehte algeheele afschaffing van den zout- accyns en sympathiseerde met de verlaging der mutatierechten, daarbij aandringende op nadere regeling der rechtenheffing bij open baren verkoop van koopmansgoederen. De heer Beekerts van Blokland, na protest tegen de stelling van den heer Van Houten, dat deze belastingvoorstellen een uitvloeisel zyn van het uitgebreide kiesrecht, critiseerde scherp de voorgestelde belasting ver wisseling, die wel schaadt, maar niemand baat, terwijl de liberale regeering het privilege der doode hand bestendigt De vermogensbelasting is zeer onbillijk tegenover de bedrijf-uitoefe- nenden. De heer Heldt zag in de vermogensbelasting een nieuw en rechtvaardig belastingobject, maar vond dat de grondeigendom en de land bouw daarbij nog te veel worden ontzien. Overigens drong hij er by den minister op aan, de voorgenomen bedrijfsbelasting toch vooral niet te drukkend te maken voor den kleinen burgerstand en evenmin de herziening der personeele belasting. Spreker was vooral tegen verhooging van den accijns op jenever, die door de arbeiders volstrekt niet vrijwillig wordt opgebracht Men belaste liever den wijn hooger. Hij verwacht dat kiesrechthervorming spoedig zal worden voorgesteld, maar stelt, als de voorstellen er eenmaal zijn, daarbij niets achter. De Kamer heeft, met 48 tegen 36 stemmen, besloten Dinsdag en Woensdag niet te zitten, roet het oog op de Statenvergaderingen. Een voorstel van den heer JE. Mackay om dan aanst. Zaterdag wel te zitten, werd ver worpen met 52 tegen 35 stemmen. De heer A. van Dedem bestreed het be toog, dat de grondbezitters te veel bevoor recht worden. De heer Goeman Borgesius verdedigde krachtig de ontwerpen, die in vele opzichten beter waren dan zijne eigene plannen in 1896, en bestreed de argumenten Beelaerts, Hartogh en Roèll als overdreven en onjuist. De heer Houwing zal, met het zedelijk be wustzijn het onrecht te herstellen, voor de voorstellen ook ongewijzigd stemmen. De heer "Viruly meent, dat de landbouw enkel moet worden ontheven waar die on evenredig zwaar wordt gedrukt en komt op tegen de stelselmatige oppositie der overzijde. De heer Kolkman was principieel voorde ontwerpen en wilde uitbreiding van progressie voor de groote vermogens, ontheffing van den middenstand en vermindering van het per centage der grondbelasting tot 5, tegenover eene verhooging der successiebelasting in de zijlinie. SCHIEDAM, 1 Juli 1892. Hedennnmiddag ten kwartier vóór twee ure hield de gemeenteraad eene zitting, die werd bijgewoond door 16 leden, afwezig de heeren Schuurman, Tak, Brittenburg, Roelants en Bergsma, de eerste vier met kennisgeving. Na resumtie der notulen van 14 Juni, j.I. kwamen de volgende stukken in: Een missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het goedge keurde raadsbesluit van 14 Juni j.I. tot onder- handsche verhuring van een gedeelte grond der voormalige scheepstimmerwerf z>de Nijver heid" aan de firma H. J. Plant Co. alhier twee missiven als boven, ten geleide van door hen goedgekeurde raadsbesluiten van 14 Juni jj. tot wijziging der gemeente-begroo ting voor 1891een besluit van de Ged. Staten dezer provincie, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 14 Juni j.I. tot verdediging in rechten door de gemeente, tegen eene vordering door de naamlooze vennootschap de stearine-kaarsenfabriek vApollo" tegen haar ingesteld tot terugbetaling der door die fabriek aan de gemeente betaalde plaatselijke directe belasting over 1891welke stukken alle voor kennisgeving werden aangenomen. Eene missive van de Ged. Staten dezer pro vincie, daarbij de ontvangst berichtende van de in afschrift medegedeelde, door deu raad dezer gemeente by zijn besluit van 14 Juni j.t. vastgestelde verordening tegen de huizen van ontucht; aangenomen voor kennisgeving, zijnde deze verordening, ter voldoening aan het bepaalde by art. 168 der gemeentewet, reeds heden afgekondigd. Eene missive van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs alhier, een voorioopig verslag gevende van het door haar in te stellen onderzoek naar de inrich ting enz. van de school van den heer Tij! aangenomen voor kennisgeving, terwijl het advies op voorstel van den heer Visser zal worden opgenomen in het gedrukt verslag. (Wy stellen ons voor dit advies, omdat daarbij de belangen van het openbaar onderwijs be trokken zijn, morgen in zijn geheel op te nemen.) Eene missive van de commissie voor het burgerlijk armbestuur alhier, eene aanbe veling bevattende ter benoeming van een lid in die commissie, ter vervulling der vacature in haar midden ontstaan door het óverlyden van den heer mr. A. J. Beukers. Op deze aanbeveling, waarmede burge meester en wethouders zich hebben vereenigd, rijn geplaatst de lieerea W. A, J. Wittkampf en E. M. Beukers; werd ter visie gelegd, om in eene volgende vergadering tot eene benoeming over te gaan. Eene missive van de commissie tot aankoop en bewaring der heel- en verloskundige instrumenten-verzameling van de gemeente, ten geleide van de rekeniug over 1891, ver gezeld van de daartoe beboerende bewijs stukken in handen gesteld van de finan cieels commissie, ten fine van onderzoek en rapport. Eene missive van den directeur der hoogere burgerschool, houdende mededeeling der tijds bepaling waarop de overgangs- en admissie- examens aan die school ditjaar zullen gehouden wordendaar de inhoud dezer missive den 27n Juni j.I, reeds schriftelijk aan de leden is medegedeeld, werd ze nu voor kennisgeving aangenomen. Thans overgaande tot de aan de orde ge stelde onderwerpen, werd allereerst de reke ning van het St.-Jacobs-Gasthuis over 1891, in ontvangst f 15839.82Va, in uitgaaf f 13426.67, sluitende dus met een goed slot van i 2413.15Vï, goedgekeurd. Tijdens de be handeling dezer rekening waren de burge meester en de heer Loopuyt, als zijnde regen ten dier instelling, niet in de vergaderzaal aanwezig. De begrooting van het St.-Jacobs-Gasthuis voor 1893, bedragende in ontvangst en uit gaaf f16257.werd mede goedgekeurd. De rekening der hofjes van Belois over 1891, in ontvangst f 6289.66, in uitgaaf f 4209.32Vi, sluitende dus met een goed slot van f2080.33Vs, werd eveneens goedgekeurd; de heer Loncy heeft, als regent dier instelling, tydens de behandeling dezer rekening de ver gaderzaal verlaten. De begroeting der hofjes van Belois voor 1893, bedragende in ontvangst en uitgaaf f4890, werd eveneens goedgekeurd. Alsnu was aan de orde de missive van de raadsleden Maas, Visser, De Groot, Prins, Van Harwegen den Breems, Van der Schalk en Ris, daarbij inzendende het ontwerp voor een nieuw reglement van orde voor den raad. De beer mr. Poortman stelde, alvorens dit ontwerp-reglement van orde werd behandeld, de volgende motie van orde voor»De raad, van oordeel dat geheeie wyriging van het regle ment van orde, op dit oogenblik althans niet noodzakelijk is, gaat over tot de orde van den dag". Deze motie werd na eenïge discussie, vooral over de door den heer Van Erpecum opgeworpen vraag, of zij al dan niet als een motie van orde moest beschouwd worden, en nadat de heeren Loncq en Elzevier Dom, door haar te ondersteunen, een einde aan dien strijd gemaakt hadden, met 9 tegen 6 stemmen verworpen. De 51 artikelen, waaruit bedoeld ontwerp- reglement van orde bestaat, werden hierop achtereenvolgens, óf met groote meerder heid van stemmen óf bij acclamatie goedge keurd, waarna het geheeie reglement in om vraag gebracht, met9 tegen 6 stemmen werd goedgekeurd, en zulks zonder resumtie. Onmiddellijk hierop deelde de voorzitter mede, dat naar zyn oordeel in het reglement van orde bepalingen voorkomen die in strijd zijn met de wet, en hij krachtens art. 70 der gemeentewet het besluit van den raad niet ten uitvoer zal brengen, maar het naar zyn oordeel strijdige met de wet ter vernietiging zal voordragen aan H, hl de Koningin- Regentes. De heer Van Harwegen den Breems be streed des voorzitters meening ab zou hier strjjd met de wet bestaan. De voorzitter antwoordde dat, ingevolge de wet, de beslissing is aan H. M. de Koningin-Regentes. Alvorens de missive van de raadsleden De Groot, Maas en Van Harwegen den Breems, met ontwerpen voora. eene verordening regelende den werkkring der vaste raadscommissie, belast met het onder zoeken der bezwaarschriften van aangeslage- nen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen; en l. van een reglement, regelende de samenstel ling en den werkkring der commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der verorde ning op de heffing van eene plaatselijke directe belasting naar het inkomen, in be handeling kwaro, deelde de voorzitter mede: dat deze verordeningen op het raadsbriefje ver meld waren op verzoek van tien raadsleden; doch dat burgemeester en wethouders een stemmig van oordeel zyn dat deze, zoolang de koninklijke goedkeuring op de belasting- verordening niet was verkregen, nog niet behandeld kunnen worden. Wilde de raad dit echter wel, dan zon hij de behandeling er van aan de orde stellen, maar hebben burgemeester en wethouders hun gevoelen medegedeeld. De drie voorstellers verzochten daarop de behandeling hiervan aan te houden tot na de koninklijke goedkeuring. Op het verzoek van Jannetje Visser, wed. D. Krommenhoek, om vrijstelling der betaling van boete ad f55,30, waartoe zij, als borg voor H. M. den Held, die in gebreke geble ven is zyn aan de gemeente verschuldigde landhuur te voldoen, verplicht is, werd op voorstel van burgemeester en wethouders gunstig beschikt, op grond dat zij de door Den Held verschuldigde huur ad f553.— bereids aan de gemeente heeft voldaan. Aan den havenmeester J. Bitter werd onder- 's lmnds verhuurd, voor den tijd van vyf jaar, ingegaan den 1 Januari jl., toen hij in functie trad, het aan de gemeente beboerende woon huis aan de Hoofdstraat, wijk G, no. 159; en zulks tegen dehzelfden huurprijs van f168.per jaar, en geheel op dezelfde voor waarden, als waarop de vorige havenmeester H. van der Velden, dat pand van de gemeente In huur had. Niets meer aan de orde zijnde, werd daarop de vergadering gesloten. Op den ln Juli van het jaar 1867 aan vaardde onze stadgenoot de heer J. van Rhijn Gzn. de betrekking van onderwijzer te Hoogvliet, van waar hij in Januari 1871 naar Schiedam terugkeerde, waar hij tot heden in dezelfde betrekking werkzaam is. Dat hij rich in die 25 jaren op velerlei gebied ver dienstelijk gemaakt heeft, welk Schiedammer zal dit niet dadelijk toestemmen De heer Van Rhijn heeft rich daarom ook zeer vele vrien den gemaakt in alle kringen der maatschappij. Zijne te groote bescheidenheid heeft dezen feestdag zóo geheim weten te honden, dat hjj bijna onopgemerkt zou voorbijgegaan zyn. Veel geluk zij hem ten volle toege* weuscht, hy heeft het verdiend èn als gees tige kindervriend èn als medewerker aan de ontwikkeling van den kunstzin. Dat hem nog vele jaren lust en kracht mogen gegeven worden om voort te gaan op den goeden weg, dien hy bewandelde, hopen wij van harte. J.t. Zaterdagavond zyn ten nadeele van N. Zaal, wonende alhier in de Jacobastraat, uit een hok 2 konijnen, 1 zwart eD 1 wit, gestolen. De dader is onbekend. De politie doet onderzoek. De minister van koloniën beeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de vooruit zichten van den Indischen dienst over 1892, waarop een tekort van ruim 18ys millioen was geraamd, reeds aanmerkelijk zijn ver beterd. De voornaamste reden is te vinden in hoogere prijzen der producten. Indien de- nog te veilen hoeveelheden dezelfde opbrengst geven als reeds hier te lande dit jaar is be dongen en in het vorige jaar in Indië is be haald, zal de raming der ontvangsten met f2,700,000 worden overschreden. Daarbij komt nog C'/a ton wegens minderen verkoop van koffie, wat intusschen tot een nadeeligen post zal leiden op du volgende be grooting. Tegenover die hoogere inkomsten staat een achteruitgang van ruim 9 ton op andere posten (schorsing van het uitvoerrecht op suiker, lagere opbrengst der verpachtingen en de aanvraag voor het Westgat van Soerabaja), Het verschil blyft echter nog 2V« millioen in het voordeel. Het geraamd tekort is ge daald tot 16 millioen, waaronder 14 voor buitengewone uitgaven. By de op den 7n Juni j.I. gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg door de beambten van den waterstaat en het loodswezen is als volgt waargenomen: aan de zwarte-tonnen- zyde 70,0 decimeter; 50 meter benoorden de lyn der roode geleidelichten 77.0 decimeter op de lyn der roode geleidelichten 76.0 deci meter; 50 meter bezuiden de lyn der roode geleidelichten 77.0 decimeter; aandewitte- tonnenrijde 55.0 decimeter; verder binnen waarts van af bovengenoemde ljju: 50 meter benoorden de lyn der groene geleidelichten 76,0 decimeterop de lijn der groene geleide lichten 76.0 decimeter; 50 meter bezuiden de lyn der groene geleidelichten 75.0 decimeter; grondslag voor getijseinen, by gewoon laag water, by dag en nacht 75,0 decimeter. Als grondslag van de getyseinen wordt gerekend van den 7u Juni jl. 75 dM, by gewoon laag water, zoowel over dag als 's nachts, zijnde het minste water in de 100 M breede vaargeul, van 50 M benoorden tot 50 M bezuiden de lichtenlynen. De diepte in den mond van den Waterweg,, was met gewoon laagwater (7ilM AP.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2