Binnenlandsche Berichten- De Duitsch-vrijzin n igen onthielden zich van medestemmingverklarende dat als de wet in de Kamer in behandeling komtzij deze sollen verwerpen wegens politieke beweeg redenen, welken zij zullen mededeelen. Dit incident heeft groeten indruk verwekt. SPANJE. De syndicale Kamer der wisselagenten is door den minister van binnenl. zaken ont vangen, die hun beloofde dat de regeering de wet in zake de beursbelasting in gunsti- gen zin zou uitleggen. Men gelooft dat zij hun handel zullen hervatten. Onder de groentevrouwen en andere markt- verkoopsters Is Zaterdag een oproer uitgebar sten tengevolge van nieuwe, haar opgelegde belastingen. Zij liepen door de straten, riepen de neringdoenden toe hunne winkels te sluiten, en mishandelden agenten van politie. Twee vrouwen werden gekwetst en verscheidene agenten werden door steenworpen geraakt; de politie en de troepen konden slechts met moeite de oproerlingen uiteendrijven, Eenige personen werden gedood en verscheidene gewond, waaronder ook 15 gendarmen en 5 politie-agentende prefect is licht gekwetst aan den schouder. Tegen den nacht was de orde hersteld. De aleade heeft doen bekendmaken dat de heffing der nieuwe gemeente-belasting zal worden geschorst, Se koninklijke familie is tegen halfacht In de hoofdstad aangekomen en naar het paleis gereden, zonder bemoeilijkt te worden. De voorsteden worden door de troepen be waakt, maar er zijn geen nieuwe ongeregeld heden voorgevallen. De regeering heeft be sloten strenge maatregelen te nemen. 75 arrestatiën hebben plaatsgehad. Op de mark ten is het leeg. De rust is nu geheel hersteld. De Gaceta bevat een decreet, waarbij het minimum tarief wordt toegestaan aan Rusland en Finland voor Cuba en Portorico. Volgens tijdingen uit Melilla te Madrid ontvangen is de broeder van den keizer van Marokko te Alcazaba aangekomen met 3000 man voetvolk en 600 ruiters om van de stam men de levering van voorraad en geld te eisehen, die zij niet willen geven. Men vreest voor conflicten. De zoon des keizers trok naar de Algery n- sehe grenzen met 4500 man voetvolk en 1500 ruiters. Als voorzorg tegen nieuwe ongeregeldheden bewaakt de gendarmerie de markten en ge vangen isseo. Te Calnhova zijn ernstige onlusten uitge broken tengevolge van het overbrengen van den bisschoppelijk en zetel naar Logtono. De oproerlingen eischten de invrijheidstelling der in hechtenis genomen personen bij de vorige ongeregeldheden, staken enkele huizen in brand, omringelden de kazerne der gendar merie en wierpen steenen in de woningen van raadsleden. De burgemeester van Madrid heeft ontslag genomen. De minister van financiën is ziek. Te Calahova is de staat van beleg afge kondigd tengevolge van de ongeregeldheden wegens de verplaatsing van den bisschop- pe)ijken zetel. Er zijn troepenafdeeüngen te Calahova aangekomen. Een aantal personen zgn in hechtenis genomen. R D M E N E. De minister van buitenlandsche zaken en de Duitsche gezant te Bucharest hebben eene voorloopige overeenkomst onderteekend, inhoudende dat met ingang van 4 Juli tot 30 November 1802 het Duitsche conventioneel tarief zal worden toegepast op de volgende, uit Rumenië in Duitschland ingevoerde arti kelen tarwe, gerst, rogge en andere halm vruchten. AMERIKA. De Senaat heeft met 29 tegen 25 stemmen de Bill aangenomen van den heer Stewart, ten behoeve der vrije aanmunting van zilver met een daarop voorgesteld amendement, strekkende om te bepalen dat al de ziveren pasmunt in de schatkist aanwezig aan eene hermunting zal worden onderworpen. Dit New-York komt het bericht, dat de zoogenaamde anti-drank-volksconventie tot candidaat voor het presidentschap beroemde generaal Bidwetl, na met groote meerderheid van stemmen de quaestïe der vrije aanmunting van zilver als programma den partij te hebben verworpen. Daarentegen heeft de conventie der volks partij te Omaha, die waarschijnlijk generaal "Weaver tot candidaat zal stellen, een verbond met de zoogenaamde zilverpartij gesloten. Het programma der eerstgenoemde omvat mede de opvoering der ruilmiddelen tot vijftig dollnm per hoofd, de invoering eener inkom stenbelasting, en de overname door den staat van de spoorwegen, de telegrafen en de telephonen. Het nieuwe Kabinet in Peru is als volgt samengesteld voorzitter van den minister raad Carlos Eliasbuitenlandsche zakeo Larrabure y Unannejustitie Puïrredon oorlog Bruno Morales Bermudezkoophan del Quiroz. AFRIKA. President Reitz van den Oranje-Vrijstaat heeft zijn verzoek om ontslag ingetrokken. Het Kaapsche Parlement heeft met een parige stemmen de overeenkomst goedge keurd, tusschen de regeering en de Neder- landsche spoorweg-maatschappij gesloten, SCHIEDAM, 5 Juli 1892. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wjjze herdacht de verjaardag van H, K. H. de prinses van Wied- Het doet ons genoegen te kunnen mede deelen dat het onzen stadgenoot den heer J. van Rhijn Gz. op zijn feestdag niet aan be langstelling heeft ontbroken. Van het hoofii der school waaraan de heer Van Rhijn werk zaam is, alsook van zijne mede-onderwijzers en de kindereu dier school ontving de geachte jubilaris fraaie geschenken, terwijl ook velen zijner stadgenooten Item van hunne belangstel ling deden blijken, hetzij door een geschenk of op andere wijze, zoodat deze dag bij den heer Van Rhijn voorzeker in aangename herin nering zal blijven. Gedurende de maanden Juli en Augustus zullen wekelijks op nader aan te kondigen dagen, evenals vorige jaren excursietreinen loopen tegen verminderde prijzen le, 2e en 3e klasse, in de navolgende richtingen lo. van Den Haag, Delft, Schiedam, Rot terdam, Dordrecht en Gorincliem naar Nijme gen, Groesbeek en Kleef; en 2o. van Den Haag naar Oosterbeek en Arnhem (alleen 2e en 3e klasse). Het verbouwen van het pand aan den hoek van de Lange Nieuwstraut en Oranje straat alhier, tot evang.-Luthersche kerk is toegewezen aan onzen stadgenoot den heer J. Hoek, die op een na de laagste inschrijver was. De Officieren-Vereenigtng opende Zondag avond de ry harer kermisvermakelijkheden met de opvoering van Rosier Faassens bekende tooneelspel Zwarte Griet" door de vereenigde Rotterdamsche tooneeüsten. Is men gewend bij gelegenheid van de kermis zich meerdere uitgaven te veroorloven dan gewoonlijk, wie van die meerdere uitgaven een deel heeft afgezonderd voor deze tooneelvoorstelling, heeft dat goed besteed en zal het zich ook geenszins beklagen, j>Zwarte Griet" toch is een stuk van hoogst zedelijke strekking, waaruit verschillende zeer uiteenloopende karakters kunnen leeren, zoowel uit maat schappelijk als godsdienstig oogpunt. Op welke wijze het stuk gespeeld werd, behoeft zeker nauwelijks vermeld, indien men slechts weet dat de titelrol in handen was van niemand minder dan mevr. Beers mans, ter wijl voorts medespeelden de dames mevr. Van EysdenVink, mevr. FaassenVan Velzen en mej. Alida Klein, alsmede de heeren Tar- taud, J. Haspels, Faassen en Van Kerckhoven, die allen als om strijd medewerkten tot het welslagen der voorstelling. Een welverdiend luid applaus viel hun dan ook herhaalde malen ten deel. Wjj waarschuwen onze stadgenooten tegen zekeren Van Eeden, die hen tracht te mis leiden door kermiswenschen, onder voorgeven dat de giften welke hl inzamelt bestemd z(jn voor het ziekenfonds der werklieden aan de waterleiding. Gistermorgen te 4i/4 uur bemerkte A. de Vogel uit zijne woning aan den Achtersingel dat er uit een goederenwagen staande op den spoorweg rook opsteeg, waarop hij er zich terstond heen begaf om er den bewaker van het station opmerkzaam op te maken. Zoodra hij op den spoorweg kwam, zag hij dat de middelste van een vijftal met goederen beladen waggons in brand stond, en de vlam er reeds uitsloeg. Zoodra de stationschef was gewaar schuwd, die onmiddellijk op de plaats van liet ongeval verscheen, en deslangaandebrand- kraan der waterleiding was bevestigd, ving De Vogel, geholpen door personeel van het station, met blusschen aan, waarin men eerst te 5Vj uur was geslaagd. Al dien tijd had De Vogel de pijp gevoerd en door zijn flink optreden bewerkt datde schade beperkt bleef tot dien oenen wagen, waarin 75 bos netten (haring vleet), voor Vlaardingen bestemd, geborgen waren, die alle zoodanig beschadigd werden, dat ze totaal onbruikbaar zijn, wat ook met den wagen het geval is. De brand schijnt te zjjn ontstaan door het broeien der netten, die nat geladen en reeds vier dagen onderweg waren. De politie heeft gisternacht op straat alhier aangehouden 4 Haagsche jongens, waarvan er 3 in het bezit waren vau timmermans gereedschappen, die zij bleken gestolen te hebben, door verbreking der sluiting, uit een kist, staande in een in aanbouw zijnd huis op het land in de Nieuw-Wêstfrankenl landsche laan alhier. In denzelfden nacht werden nog 2 jeugdige Haagsche jongens hier op straat zwervende gevonden. Zij zijn allen naar Den Haag overgebracht, om bij hunne ouders te worden bezorgd. Door den minister van financiën is bepaald, dat in 1802 of later, naar gelang van het ontstaan van vacaturen, 10 kommiezen, na afgelegd examen, kunnen worden aangesteld als kommies-verificateur van den actie ven dienst der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 2 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 7,726.024.03 en bij de betaalmeesters- 3,111,477.76 Te zamen 10,838,101,79 De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag den 7n en die van den minister van marine Vrijdag den 8n dezer niet plaats hebben. Slbl. no, 103 bevat het kon. besluit van den 20n Mei 1892, bepalende de plaatsing in het Stbl. van de op 20 Juni 1891 te Lon den tusschen Nederland en Groot-Brittanje en Ierland gesloten overeenkomst tot vaststel ling der grenzen tusschen de Nederlandsche bezittingen op liet eiland Borneo en de staten op dat eilanddie onder Britsch protec toraat staan, voorts die overeenkomst zelve. Blijkens bericht van Harer Majesteits gezant te Brussel, is de in- en doorvoer van Nederlandsch rundvee in België van heden af weder toegestaan langs den spoorweg RozendaaiEsschen, in welke laatste plaats de dieren gevisiteerd zullen worden door een Belgischen veearts. Uit Groningen is thans naar Soestdijk ver zonden het poppenhuis, geschenk van mevr. Van PanhuysLooxma aan H, M. de Koningin. Het stelt van huiten, tot in de kleinste bij- derheden, het raadhuis van Groningen, van binnen eene heerenbehuizing met 9 kamers voor. In de kamers vindt men geschilderde plafonds, parketvloeren, kostbare meubelen, schildeqjen enz.; in de keuken hel benoo- digd koper- en blikgoed; de kelder is zelfs van 30 fleschjes wijn voorzien. Voor een badkamer is evengoed gezorgd als voor de hokken der vijf hondjes. Bij de aanbieding wist H. M. haar gevolg, de poppen, spoedig te plaatsen, waarbij zij echter tot de ontdekking kwam, dat de gou vernante ontbrak. Met bekwamen spoed is deze daarop door de vereeniging ïTessel- schade" vervaardigd, zoodat er nu aan deze zeldzame hofhouding niets ontbreekt. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar aanleiding van het verzoek van het be stuur der christelijke vereeniging voor de verpleging van leiders aan vallende ziekten te Haarlem, den gestelden termijn tot het houden der collecte ten behoeve dier lijders verlengd tot 1 October a.s. Voor de leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland zal Dinsdag 12 dezer gelegen heid bestaan tot het in oogenschouw nemen van de werken der vaartverbetering tusschen Rijn en Schie, Het plan is, van het station Leiden tegen elf uur des v.m. per vaartuig den tocht naar Delft te maken. De secretaris der staatscommissie voor de- arbeiders-enquête, mr. Heyligers, is thans werkzaam gesteld aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid. Men meldt, dat de heer mr. Tonckens, laatstelijk gouvernements-secretaris in Suri name, thans hier te lande gevestigd, bestemd zou zjjn om bq het departement van koloniën aan het hoofd te worden geplaatst van de afdeel ing Westindische zaken. Zaterdagmiddag zat een twaalftal heeren aan een vriendendrich te zamen aan in de ^Restaurant Royal" te 's-Gravenhage, tot her denking van den dag, waarop zij 50 jaar geledea (1842) de kon. mil. academie te Breda verlieten, om als 2e luits, bij het leger of als adspirant-ingenieur bij den waterstaat hun loophaan aan te vangen. Van de 53 van toen zjjn er nog 17 of 18 in leven, van wieeenigen om gezondheidsredenen of door andere oor zaken niet aan het réunie-diner konden deel nemen. De 12 feestgenooten, van wie er meer dan éen zich een hoogst eervollen naam heeft ver worven, zjjn: de gepensionneerde generaals jhr. Verspyck, Booms, Netscher, Van Bel, Scheidier-List en A. F. Beyen, de gep. kolonels Meursïnge en Stoop, benevens de heeren L. Mulder, jhr. C. A. van Sypesteyn en Mesch, allen oud-officiereu, en de heer I. G. IV. Fijn je, oud-inspecteur van den waterstaat. Te Frankfort a/Maln heeft zich eene com missie gevormd, bestaande uit de heeren: J. C. van den Arend, Andié M. Marckx en H. N. van Santen, welke de daar wonende Nederlanders oproept ter bijwoning eener ver gadering op Woensdag 6 dezer, ter bespreking van het wetsontwerp betreffende het Neder-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2