Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraph 3. Koloniën. Visscherij. Kerknieuws. Stedelijk Kieiiws. Markt be ri elite n. lan(Iersehap. De commissie wil voorstellen een adres aan de Tweede Kamer in te dienen, betuigende instemming met het adres der Kederlandsche Kamer van koophandel te Londen. Generaal Smith, uit de Transvaal, die ge- ruimen tijd in het i>Hotel des Pays Bas" te Utrecht vertoefde, om onder behandeling van prof. Snellen genezing voor zijne oogkwaal te weken, bevond zich Zaterdag te Soestdijk op audiëntie bij H. M, de Koningin, en heeft gisteren de terugreis naar de Transvaal aan vaard. Zooals bekend is, hebben ruim 3000 inge zetenen van 's-Hagein antwoord op de circulaire van den heer Borret, de verklaring onderteekenddat zij bereid waren zich te vergenoegen met ZaterdagscU brood op de Zondagenten behoeve van de bakkersge zellen maar tevens dat de groole patroons onoverkomelijke bezwaren hadden tegen de uitvoering. Het Sociaal Weekblad verneemt ntldat tengevolge van die circulaire-beweging 36 vaste klanten der brood- en meelfabriek aan de directie kennis gaven, op Zondag geen versch brood meer te verlangen, en dat van die 36 er nog 9 weer op terugkwamen, toen gebleken was dat de beweging voor- loopig was mislukt. Het Soc. Weekblad leidt hieruit af, dat er in ons land van het particulier initiatief weinig is te verwachten. De staatsspoorstoomtram van Den Haag naar Scheveningen vervoerde Zondag 13,000 personen. Op 1 Juli waren in het rijks-opvoedingsge sticht ulte Kruisberg" te Doetichem 243 jongens gehuisvest. Er is thans geen enkele plaats in het gesticht meer beschikbaar. Nabij het station Beexem zijn ruim 2 HA grond aangekocht door de paters jezuieten te Exaten, gemeente Horn (Limburg), met het doel daar een uitspan ningsoord met groot landhuis aan te leggen. Wij vernemen dat tegenwoordig sommige personen en firma's, die geen plan hebben bestelde goederen te betalen, een nieuw middel hebben bedacht om goederen te be trekken, vooral uit het buitenland. Zij ver wijzen bij hunne bestellingen voor nlich- tingen naar de Nederlandsche bankterwijl het toch bekend is dat de directie n den regel g e e n e inlichtingen geeft en nimmer het recht verleent zich op haar te beroepen. Daar, op den naam der Nedevlandsche bank afgaandereeds menige fabrikant en groot handelaar het slachtoffer van dit bedrog is geworden, achten wij het plicht tegen zulke praktijken te waarschuwen. (Bb?.) Akke de Jong, die door haar vrijer door een pistoolschot ernstig verwond werd, heoft thane geheel hersteld liet armhuis ie Drach ten verlaten en is thans zoek. Bij 'aar vertrek zeide zij naar hare woonplaats Hou- tigehage te gaan. Daar rij voor den rechter van instructie te Heerenveen moest verschij nen, kreeg een rijksveldwachter last haar de dagvaarding te beteekenen, doch Mooie Akke" is nergens te vinden. Botterdam. In de heden alhier gehou den bijeenkomst van stemgerechtigde deel hebbers der Nederlandsche Handelmaat schappij zijn herbenoemd tot commissaris de heer L, A. Gleichman en tot commissaris- plaatsvervanger de heer J. M. van der Schalk, te Schiedam, Maassluis. Door den kerke raad der her vormde gemeente is een adres aan den ge meenteraad ingediend, houdende verzoek om het eenmaal genomen besluit, waarbij de kermis is afgeschaft, te handhaven. Het voornemen bestaat om op den verjaar dag van H, M. de Koning in-weduwe-Regentes een festival te houden, en den daaropvolgen- den dag zullen er volksfeesten plaats hebben, Noordwljk. Zaterdag had alhier de be grafenis plaats van den heer mr. Th. W. van der Schalk en zijne jongste dochter, de slacht offers van het bekende treffende ongeluk. Tegen 12 uur kwamen de lijkkoetsen uit Leiden, alwaar het ongeluk had plaats ge had, alhier aan. De kisten waren onder bloem kransen geheel bedekt. Die groote en onverwachte smart van de familie Van der Schalk had alhier algemeene deelneming verwekt. Bij de plechtige be grafenis werd daarvan liet treffend bewijs gezien. De geheele bevolking nam aan den begrafenisstoet deel. Hooggeborenen en on- aanzienlijjken naar de wereld toonden het zelfde menscheljjk gevoel. Zelfs van buiten Noordwijk waren mannen, op wie ons land roem draagt, bij de begrafenis tegenwoordig. De burgemeester, jhr. mr, Quarles van Ufford, vertolkte in eene treffende toespraak bij bet graf, wat in aller hoofd en hart moest omgaan, bij liet aanschouwen van dit groote leed, den naaste overkomen. Het was een edel gedacht en gevoel woord, waarvoor de eenige zoon en broeder der overledenen, diep gebogen onder de groote smart, en met zicht bare ontroering, zijn erkentelijkheid betuigde. (JV. Ji. Ct.) Amsterdam. Zondag had alhier de ont vangst plaats van Geel, aan wien H. M. de Koningin-Regentes gratie verleende. Door een 600-tal personen aan zijne woning in de Jacob-van-Campenstraat opgewacht, reed Geel in een open landauer voorbij het huis van den burgemeester naar nConstantia". In dit met allerlei rood behangen lokaal werd Geel door zijn partijgenooten, onder wie ook Domela Nieuwen huis, ontvangen en begroet. Er werden tal van redevoeringen gehouden, waarin Geel als het ^slachtoffer der klassen justitie" verheerlijkt werd. Middelburg. De vereeniging »Uit het Volk, Voor het Volk" alhier heeft besloten, den verjaardag van H. M. Koningin "Wilhel- mina op 31 Augustus feestelijk te vieren, door het geven van een groot concert en het illumineeren van een deel der stad. Te Londen heerseht op het ooeenblik de schar lakenkoorts in hevige mote, In de hospitalen waren gisteren 2360 lijders in behandeling en dagelijks neemt dat aantal toe. De ziekenzalen zijn zoo vol, dat op de binnenplaatsen der hospi talen barakken zijn opgericht. Een baanwachter te Teraesvar wilde onlangs op een dollen hond schietenmaar hij struikelde onder het schieten en de kogel doorboorde het hart van zijn 16-jarige dochter en bracht zijne andere dochter een doodelijke wond aan den hals toe. In een stal te Ahlhorn, in Oldenburg, zijn 270 schapen door den bliksem gedood. 'S-6BATE1MIACE, 5 Juli. In de heden geopende zomervergadering der Provin ciale Staten van Zuid-Holland herdacht de com missaris der Koningin de verdiensten der aan de Staten door den dood en andere redenen ont vallen leden. Alle nieuwgekozen leden, voor zoo ver aanwezig, zijn toegelaten en beëedigd, behalve de heer Havelaar (Ridderkerk), tegen wiens verkiezing protest is ingeleverd, dat met de opgevraagde stembriefjes verzonden is aan de commissie, die, aangezien haar een andere onregelmatigheid welke tot nieuwe stemming moest leiden, is gebleken, diligent is ver klaard tot morgen 11 uur, wanneer de be noeming van Gedeputeerde Staten en andere werkzaamheden aan de orde zijn. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-ïndië (behalve Padang— Atjeh), bestaat door middel van het stoomschip Salak. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 9 dezer, des morgens ten 10 ure (spoortijd). De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De nieuwe postzegels van Curasao met de beeltenis der jeugdige Koningin zijn thans ook in omloop gebracht. De uitvoerende raad van de Zuidafrikaansche republiek heeft besloten tot de toetreding van dat land tot de algemeene postvereeniging. Paramaribo, 9 Jont Door den penningmeester van de commissie van ingezetenen alhier voor een huldeblijk aan H. K, H. de groot-hertogin van Saksen - Weimar, prinses Sophia der Nederlanden, aan te bieden op haar gouden huwelijksfeest, is aan bet bestuur ter overmaking aan het hoofdcomité in Nederland afgedragen eene som van f 1005, welke door on geveer 1000 in teekenaren is bijgedragen. Deze boo zal vermoedelijk nog vermeerderd worden met het oog op een viertal lijsten die nog moeten worden ingeleverd. Met groote plechtigheid bad in de evangelisch- Luthersdie kerk alhier de onthulling plaats van den gedenksteen ter nagedachtenis van den over leden predikant dr. G. C. Steijnis. Het luitue kerkgebouw was gevuld met eene talrijke schare van vrienden en belangstellenden uit alle rangen en standen, niet alteen van de ovangetisc.il-Lot her- se ke gemeente, maar van Paramaribo's bevolking in bet algemeen, De voorzitter van den kerkeraad der evang. Luthersche gemeente, ds. Hoekstra, opende de bijeenkomst met een kort inleidend woord, en verleende daarop het woord aan den voorzitter der commissie belast met de oprichting van den gedenksteen, den beer J. H. Teun is, die, nadat de vergaderden onder orgelbegeleiding zich in een gezang (281 1) hadden vereenigd, in eene rede dr. Steynis kortelijk herdacht, en, onder dankbetuiging voor de ten deze betoonde belang stelling, overging tot de onthulling van den ge denksteen, dien bij namens zijne commissie aan de kerkmeesters overdroeg. Nadat namens dezen door den heer J. de la Para de aanvaarding was geschied, trad ds. Hoek stra andermaal op om een hartelijk woord van waardeering aan de nagedachtenis van den over ledene te wijden. De plechtigheid werd daarna besloten met het ringen van Gez. 282 7 en 8. Do gedenksteen beslaat uit een fraaie wit ma meren plaat, tang 102, breed 66 en dik 10 cM. Hij doet den kunstenaar, den heer J. Rinse Jr. te Amsterdam, alle eer aan. Op een gekartelden grond is in verbeven letters gebeiteld dit opschrift »Ter nagedachtenis van dr. G. C Steijnis, in leven predikant der evang.-Luthersche gemeen te alhier van 18851891. geboren in 1849, over heden in 1891, een blijk van waardeering van lid maten en vrienden te Paramaribo." Boven dit opschrift ziet men de gebeeldhouwde buste en face van dr. G. C. Steijnis. De plaats is op ongeveer 2 meter hoogte gemetseld in don oostenlijken muur van het kerkgebouw, achter den kansel. VL AARDINGEN, De eerste zelfvanger is hier Vrijdag j.I. binnengekomen, zijnde de bom De vrouw Aaltje, met 487 kantjes pekel-en 29 kantjes steurharing. Gisteren kwam alhier binnen 1 schip met 14 last haring en 1 schip, aanbrengende 65 ton zou- tevisch en 4 ton leng. KRALÏNGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 510 «almen, die voor f0.70 tot 1.— per Vs kilo werden ver kocht, Nog werden aangevoerd 4 steuren De vorige week werden alhier ter markt aani gevoerd en verkocht 066 zalmen; prijs f0.70a irper i/j kilo, en 4 steuren. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Wageningen dr Nijhuis, te Veenendaalte Rouveen ds. S. Katma, te Ijlst. Aangenomen: naar Schiedam de ds, PO. A. Halffman, te Koudekerk e (Zeeland) - naar Kwadijk (toez.) door ds. M. C. Muller, te Ab- benbroek. B e a n k tvoor Oniwedde en voor Zuilen door ds. J. F. de Klerk, te Ameide c. a. Geref. Kerken ia Nederland Beroepen: te Leerdam ds. A.O, Schaafema, te Delftshaven. Boonisclt-katUolieke kerk. Gisteren had te Pijnakker de plechtige wijding plaats der nieuwe kerk door den bisschop van Haarlem. Het gebouw is met de nevenstaande nette pastorie een sieraad van bet dorp. BURGERLIJKE STAND, O e boren t 2 Juli. Cornelia, dochter van G. Koogje en J. Kolff, LaanAdrian» Huiberdina» dochter van J. Bosman en F. van Spijk, Hoogstraat. 3. Cornells Johannes Hendribus, zoon van J. H. Suisse en A. Maltha, Broersield. Ida, dochter van G. de Ronde en J. Huiswaard, Bami aan. Wilhelmina. dochter van W. Scheffers en J. P. van Katwijk, Verbrande Erven. Martha Petronella Susanna, dochter van A. Cool en G. W. Scliieveen, Hoogstraat. 4. Alida Hendrika, dochter van W. van Reedt Dortland en D. Iges, Singel. Overleden t 4 Juli. Lauweris Petrus Verlinde, oud 1 maand, Nieuw- Weetfran- Jcenlandsche laan. Schiedam 4 en 5 Juli, Rogge en Gerst zonder handel. Mout wijn j no teen ng der makelaars f 8 Vs. Jenever: Amsterd. prod f!2l/s per heet. Ui, zonder fust en zonder belasting. Sperling: 4, f0.80, 5. f0,70 per ketel. ROTTERDAM, 4 Juli, Binnenlandse he granen. De aanvoer, die boden belangrijk kleiner was dan in de vorige week, vond langzaam, tot ongeveer onveranderde prijzen, koopera. Tarwe werd 10 ets. lager afgegeven. Do beste f8.60 58.80, goodeen middelbare fSA 6.80, mindere en geringe 6.75 a 4.75. Per 100 kilo f7.60 a 10 naar qual, Canada-tarwe was onver anderd le plaatsen, f5.50 a 6.75. Rogge als voren f5.25 5 7.20. Gerst in alle soorten onveranderd, Winter- f3.40 a 4,30: Zomer- f3.40 a 4.30Chevalier- met ruimer aanbod f4.50 A 5 50. Haver kon vorige prijzen opbrengen, f 2,50 a 4. Bruine booten met weinig aanvoer, doch daaraan geèvenredigde vraag, langzaam als voren verkocht. Naar qual, verhandeld van f6 tot 10. Witte boenen. Hiervoor geldt hetzelfde wat van bruine is gezegd. Naar qual, verkocht van fö tot 7.75. B 1 a u we erwten. Voor goede qual. is in kook soort f9,50 te bedingen, terwijl niet kokende met f 6,50 a 7.50 worden betaald. Kanarie zaad is prijshoudend te plaatsen f6.50 a 8. Rotterdam 4 Juli. Op de veemarkt alhier wassn heden aange voerd 133 vette runderen, 195 vette kalveren, nuchteie kalveren, 780 schapen of lammeren, 537 varkens, biggen, bok. De prijzen waren als volgt: runderen 1ste qual, 74 a v., 2de qm»|. 66 c., 3de qnal. 62 e., kalveren 1ste qual, 87 e., 2de qual. 75 a 70 c.; schapen Istequal. 60c.,2dequal 50c.; alles per kilo varkens 1 sle qual. 23a c., 2de ual. 22 c.» 3de qual. 2114 c-, licht soort 22 a 23 c. per Vs kilo. Zeeuwse lie eieren f3.50 a 3.80, Overmaosscho dito 13.70 a 4.de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f a Aanvoer partijtje. Zoeteroelksche kaas f23,50a28. per 50 kilo. Aanvoer 35 partijtjes. Handel vlug, Rotterdam, 4 Juli. Aardappelen. Westlandsche klei- f 4,50 a 5. dito zand- f5,50 a C>, tnettamalijken aanvoer en vraag. Rotterdam, 5 Juli, Qp de veemarkt alhier waren heden aangevoerd: 540 et te runderen, 704 magere dito, 175 vetteen graskalveren, 118 nu due kalveren, schapen of lammerenJ varkens, 162 biggen, 22 paarden, veulens, - ezels, bokken De prijzen van het vee waren air volgt: vette runderen le qual. 74 a c,, 2«i qual. 06 a c., 3e qual. 62 c.; t alveren Ie qual. 87% a c,, 2e qual. 53 a 70 c., 3e qual. e. schapen le qual. c.,, 2e qual. - e., 3e qual. c.; alles per kilo: varkens 1e qnal. a c., 2e qual. a c., 3e qual. c.; licht soort a c. per Vs kilo Melkkoeien f 170 a 220, kalfkneien f160 a 260, stieren f 150 a 200, graskalveren f 20 a 40, pinken. a vaarzen fl 40 a 170; alles mager vee; paarden f 45 a 80, r

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3