Gemengde Berichten. eflelijk Nieuws. apyertentibnT stemming voor een lid der Provinciale Staten in het district Vloardingen, tusschen de hee- ren A. H. C, M. J. IJzermans en A.W. Schip pers, den eerstgenoemde, candidaat der ka tholieken, te steunen. De beslissing der vergadering was gegrond op de overweging, dat het hier eene tusschentydsche verkiezing betreft, ter vervanging van den heer C. P. Hoek, het eenige katholieke lid dat voor het district "Vlaardingen in de Staten ritting had. Twee der vier 2etelszyn bezet door liberalen, éen door een anti-revolntionnair lidzoodat naar recht en billijkheid de vierde zetel toekomt aan de partijdie hem door den dood verloren heeft. Onthouding van stem ming zou zijn, den zetel geven aan de anti- re volution naire partij, die in stemmen tal de sterkste is. Reeds bij de eerste stemming is het denkbeeld van de meerderheid der liberale party geweest, den zetel ter beschikking te laten van de Roomsch-katholieken,doorrich van stemming te onthouden alleen het op treden der anti-revolutionnairen, die de tus- schentijdsche verkiezing en het recht der katholieken niet hebben geëerbiedigd door een eigen candidaat te stellen, heeft verande ring in de houding der liberale partij ge bracht, .Burgerplicht" wenscht bij het geno men besluit met nadruk uit te spreken, dat hare handelwijze alteen voortspruit uit de betrachting van recht en billijkheid en hoe genaamd in geen verband staat met eenig overleg met de katholieken. De Haagsche correspondent van de AT. Gr. Ctgeeft de volgende mededeelingen omtrent de nieuwe kieswet .Het wetsontwerp is, naar ik vernam, van den Baad van State terugontvangen met heel wat bedenkingen en beschouwingen, maar tevens met zooveel blijken van waar- deering van 't stelsel, dat de heer Tak ver moedelijk maar weinig er in zal hebben te veranderen en dus stellig vóór het uiteengaan der Kamer het groote werk by de vertegen woordiging aanhangig zal maken. .Reeds nu is bekend, dat het nieuwe kies recht een soort van huismanskiesrecht zyn zal, los van allen census, los van eiken gel- delijken maatstafmen weet ook, dat de split sing der meervoudige districten wordt door gevoerd dat er pl. m. 800.000 kiezers zullen komen en wij derhalve de grens van het algemeen stemrecht der meerderjarige man nelijke ingezetenen vrij wel naderen; het seHjnt evenzeer vast te staan, dat de ver kiezing zal geschieden met toepassing van het couloir-stelsel (invulling der stembiljetten in het kiesbureau door den kiezer zelf op een hem daar te verstrekken biljet) en dat de opening .der stembiljetten onmiddellijk na de inlevering, zonder een nacht tusschen- tijd, zal plaats hebben, maar ik meen te weten dat, al wordt in dit opzicht het Belgi sche systeem gevolgd, de bij onze naburen gebruikelijke twee oproepingen der kiezers op den stemdag, om, beurtelings, volgens de lijst, hun biljet te komen inleveren, niet ml worden ingevoerd, .Wel zullen de stembureau* sterk ver meerderd worden, omdat de inlevering der stembiljetten, die veel meer tijd zal vorderen dan nu, spoediger dient af te loopen wegens het op denzelfden dag volgende depouillement. Het staat vast, dat er bij het nieuwe kies recht voor onze kiesvereenigingen, die zich voor enkele jaren pas zoo goed hebben geor ganiseerd, heel wat voor het mes zal komen." Door Nederlanders, wonende te Parijs, is een adres gericht aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het by haar ingediende wets ontwerp tot regeling van liet Nederlan derschap. Zy verzoeken dat daatbij worde uitgegaan van het beginsel, dat vestiging en verblyf buiten het rijk of zyne koloniën en bezittingen in andere werelddeelen op zich zelve geene reden zal rijn tot verlies van het Nederlan derschap. Het wetsontwerp stelt voor, dat Neder landers ia den vreemde, tot behoud hunner nationaliteit, eens in de vijf jaren aan den burgemeester hunner laatste woonplaats ken nis zullen moeten geven van hun plan om naar het vaderland weder te keeren. Daar de burgemeesters niet gehouden zijn de ontvangst hiervan te berichten, kunnen Nederlanders door omstandigheden, van hen onafhankelijk, hunne nationaliteit verliezen. Adressanten zeggen, dat verhuizen van een groot aantal landgenooten naar den vreemde terecht wordt beschouwd als een bron van welvaart voor het land en als eene aanleiding tot handelsverkeer met andere volken. Zij wenschen daarom zoodanige wijziging der wet, dat de nationaliteit van Nederlanders in het buitenland gewaarborgd blijve. Het telegram, door den heer A. van Assen 1.1. Zondag aan den voorzitter van den sociaal- democratischen bond gericht, met verzoek tot voorlezing aan de in .Conssantia" vergaderde menigte, luidde aldus; .Aan den ontslagen heer Geel. »A1 zijt gij mij vreemd, ik wensch u geluk met uwe herkregene vrijheid en neem ter waardeering van dat feit deel in de feest viering, die op dit oogenblik uwe geestver wanten in de hoofdstad des rijks vereenigt. .Aan die betuiging echter deze bede; .Wees dankbaai* voor een Koninklijk genadebetoon, dat ten laatste macht voor recht, billijk- en menschelijkheid deed wijken. Betoon u in uw verdere leven die daad van vorstelijke grootmoedigheid steeds waardig. En eindelijkMoge uit de doorgestane be proeving het plichtbesef over u vaardig zijn geworden, dat een braaf mensch ook behoort te zijn een ordelievend burger, buigende voor de majesteit des gezags en voor de wetten des lands. .Leve de Koningin en hare moeder, uwe Weldoenster A. VAN ASSEN, oud-lid van de Staten van Friesland. In Friesland en Groningen circuleert een adres aan den minister van buïtenlandsche zakeu, waarin er op aangedrongen wordt, dat de regeering haren invloed zal aanwenden om opheffing te verkrijgen van het verbod van levende schapen in Engeland. Er wordt op gewezen dat er in de noordelijke provin ciën van ons land geeu sprake is van ziekte onder de schapen. De Ned. hoofdcommissie ter viering van het 4e eeuwfeest der ontdekking van Amerika lieeft besloten dat het zal gevierd worden te Amsterdam op 42 October, dat de feestvie ring zal bestaan in het houden eener feestrede door den heer J. W. Brouwersdat deze feest rede zou worden begeleid met muziek en zang zoo mogelijk «oor een cantate, betrekking hebbende op de gebeurtenis der feestviering en op Columbus; dat daarna een feestbanket aai worden gehouden. Van de bijeengebrachte gelden zal de helft besteed worden voor een nationaal doel: de vor ming van een Columbus-bibliotheek, waarin zooveel mogelijk alle werken, op de ontdek king van Amerika, den persoon en het leven van Columbus betrekking hebbende, zullen worden bijeengebracht, welke verzameling dan, als een blijvende berinnering van Neder lands deelneming aan het vierde eeuwfeest der ontdekking van de Nieuwe Wereld, aan de biblioteek der hoofdstad zal worden aangebo den, onder voorwaarde, dat de werken dier Columbus-bibliotheek voor eiken belangstel lenden Nederlander en vreemdeling toeganke lijk zullen zyn. De andere helft der fondsen zal besteed wor den om te dienen als bijdrage van het Neder- landsche volk in de internationale feestviering: de oprichting van een standbeeld voor Colum bus te Calvi, zonder dat de Ned. commissie daardoor wil geacht worden zich vóór of tegen Calvi, als geboorteplaats van Columbus, te hebben verklaard. In verschillende plaatsen hebben zich reeds subcommissjën gevormd. W. van Zuijlen is met het theatercomité te Weenen in onderhandeling om in October vijf Hollandsche tooneelstukken, o. a. .Anne Mie", aldaar op te voeren. Het plan van het .Leger des Heils", om te 's-Hage een wijkplaats voor dakloozen op te richten, zal verwezenlijkt worden, althans het is er in geslaagd de voormalige gebouwen van De Slamat, tegenover de koninklijke stallen, te huren, welke gebouwen voor dat doel zullen worden ingericht en vermoedelijk op Koningïns verjaardag, 2 Augustus, in ge bruik zullen worden genomen. De Fret. Gron. Ct. bevat eene beschrijving van een water* ournooi, dat te Paterswolde op 10 dezer bij den heer Kraak zal worden gehouden, onder leiding van den heer De Zeeuw, leeraar aan de H. B. S. te Veendam. Op de plecht van een sloep, die daartoe van stuur- lot bakboord voorzien is van een plat dek en waar op stuurboordszijde eene houten schutting gemaakt is van pl. m. 1M hoogte, staat in zwemkostuum een kampioen, gewa pend met een houten lans, van onderen dik, rond uitloopend, ter lengte van ongeveer 2 M. Deze stok of lans is bij het dikke eind omwonden met koehaar of zeegras, dat weer overtrokken is met leer. Zoo toegerust en staande op de plecht wordt de strijder voortgeroeid in de richting der tegenovergestelde zijde, vanwaar een dito gewapende krijger hem te gemoet geroeid wordt. Zijn de partijen dicht by elkaar, dan laten de roeiers de riemen loopenop het oogenblik dat de strijders tegenover elkaar staan, moet de een den ander met zijn wapen uit den zadel trachten te lichten, in dit geval overboord stooten. Op sommige plaatsen in Frankrijk en Italië, waar steeds duizenden dit waterfeest bijwonen, zijn naar keuze enkele stryders voorzien van borstplaten of harnassen en maskers. Dat de stryders moeten kunnen zwemmen, ligt voor de hond. Toch zal de noodige voor zichtigheid hier in aeht genomen worden. Daarvoor zal in de nabijheid van het krijt een boot met 1 of 2 duikers bij de hand zijn. Dit voor het eerst in Nederland te Paters wolde te houden wateitoumooi wordt afge wisseld door snelzwemmen op borst en rug, duiken en een tobbe-roeiwedstryd. Zekere J. te Tilburg, die 's avonds met zijn vrouw en zwager naar huis ging, is in eene stille wijk door een aantal dronken personen aangevallen en mishandeld. Hf ont ving een messteek in de rechterzijde, waar door zyne opname in het gasthuis noodzake lijk werd. Men vreest voor zijn leven. Bij den uitgever der Oprechte Steenwijker Courant, den heer G. Hovens Gréve, is een feestnummer verschenen by gelegenheid van den driehonderdsten verjaardag van het ont zet van Steenwyk. Den 5n Juli rukten de Spanjaarden de stad uit, na tien jaren lang haar in hun bezit te hebben gehad daartoe gedwongen door het leger der Staatschen onder prins Maurits. Het feestnummer bevat de portretten van dezen en Francisco Verdugo, alsmede andere toepasselijke illustration. Tevens komt er een .lied aan't voorgeslacht" in voor en verscheidene gedichten en opstel len, die op de gebeurtenis betrekking hebben. Ook van het Alg. Iff «nes- en Advertentie blad voor Steentvijk en ovist reken (uitgever de heer A. Smit te Steenwijk) verscheen een feestnummer, versierd met de portretten van prins Maurits en graaf Willem Lodewijk, j 'e-Hertogenbosck. In de heden gehouden zitting der Provinciale Staten van Noord- Brabant is gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalter vervanging van den heer mr. J. G. de Bruynde heer mr. E. van Zinnicq Bergman, advocaat-pro cureur alhier, met 37 van de 58 stemmen. PER T E L E G K A A JF. BURGERLIJKE STAND. Geboren4 Juli Cathari na Maria, doc li ter van J, tan der Meer en H. van Heiningen, Achtersingel. Maria Liduina, dochter var» F. A. Roodenrys en J. H. Veldhoven, 2Voord- molenstraat. Geturnd s 0 Juli. B. Scholte en C, A, E. van der Veer. J. van Schie en F. E. Bitter. H. Sclitkhof en H. P, Groenendaal. Voor de vele bewijzen van belangstelling den In dezer ondervonden, zeg ik hartelyk dank. J. VAN RHIJN Gz. dankbetuiging aan onze geachte Politie en allen die my bij mijn ongeval Zaterdagmorgen de be hulpzame hand geboden hebben. De bezorging van pakjes, goederen als anderszins wordt voor my als gewoon tot myn geheele herstel VOORTGEZET. VFds, Dienaar, Warande 209. J. G. HEIJGEMANN. De rechtbank te St.-Etienne beeft Beala tot een jaar en mad lie. Soubert tot b maanden gevan genisstraf veroordeeld, wegens bulpaan Raiachol ter ontvluchting en wegens heling van gestolen geld. Hol feestcomité voor bet jubilé van Peter Benoit organiseert voorden 24n Juli een grooten optocht van de muzikale, Iettei kundige en tooneeher- eenigmgen «.an Balgie. Daarna zal eene muzikale uitvoering plaats hebben, gevolgd door een feest maal, Zij, die minstens voor 10 frs. teekenen, krijgen een hermnei ingmedaille en het portret van BenoiL Onder den optocht zal alleen VJaamsche muziek worden uitgevoetd. Op voorstel van de hoeren dr. C. J. Hansen en Altons Baeyens zonden eenige kunstvrienden en vereerders van den Viaamschen toondichter Peter Benoit eer» voorstel aan het geoieentcbestuur van Antwerpen, om, nevens de Mozart-, Beethoven-, ïjrrétry-, risf» en Gounodstraien, ier gelegen heid tan Benoit jubilé ook *«n stiaat naar Benoit to noemen. Zooals te donk-u is, heeft dat vooi stel die algemeens goedkeuring verwotven. Zonder de «teen en tafelen tan Mo zes terugge vonden zijn? Dr. Gioite lieefc tijdens zijn jongste verblijf in den omtrek tan den berg Sir,;», aan ien voet van den berg tvtee steenen lafelen gevonden, die van grootendecls uitgewischte opschuilen voorzien wwen, maar overigens door een soort glazuur, gelijk raeei malen aan de oppervlakte dei- rotsen in die streek voorkomt, bewaard zijn. Grotie h 'ft de steenen, die 80 bij 30 centimeter groot zijn, naar Tor laten brengen, teneinde ze aan een ernstig onderzoek van taalgeleerden ta onder werpen, S'GKAtE«iMA«Ë, 6 Juli. Aange zien gebleken is dat werkelijk in het district Ridderkerk de heer P. Smit Jr. by eerste stemming de volstrekte meerderheid had ver kregen, maar aangezien het aantal biljetten in de bus niet overeenkwam met het aantal gestemd hebbende kiezers, een nieuwe ver kiezing had moeten uitgeschreven worden, hebben de Provinciale Staten van Zuid-Hol land zoodanige verkiezing alsnog gelast en dus den heer J. P. Ha velaar niet toegelaten. De aftredende Gedeputeerden Blussé, Van Bykndt, Van der Kemp, De la Basseeour Gaan en Goekoop en buitengewoon Gedeputeerde mr. J. A, Vaillant werden met groote meerder heid herkozen. De zaken werden commisso riaal gemaakt of naar de afdeelingen ter zonden. De Staten zijn daarna uiteengegaan tot 19 Juli.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3