N°. 8055. A°. 1892. Donderdag 14 Juli. Zesenveert gste Jaargra-nêT- t 1.85. - 2.50. - 0.10. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BCKSAD: BOTEBSIBAAT, E 8ï. Advertentieprijs: na 1—10 gewon* regels mei inbegrip v»n seae Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Buitenlandsche Berichten. F E A S K E IJ K. De president der republiek heeft Maandag met het gebruikelijke ceremonieel den nieuw- benoemden gezant van Italië te Parijs, den heer Ressmann, op het Elysée ontvangen. De toespraak van den heer Ressmann en het antwoord van den heer Carnot bevatten niets opmerkelijks. Voor de portefeuille van marine is aange wezen de heer Burdeau. Het optreden van den heer Burdeau, afgevaardigde van Lyon en rapporteur-generaal der begrooting, wordt in politieke kringen met veel instemming begroet. Verscheidene dagbladen melden, dat de heer Burdeau de portefeuille van marine heeft ■aangenomen. In den ministerraad deed Roche gisteren het besluit teekenen, waarbij bepaald wordt, dat de internationale tentoonstelling te Parijs zal geopend worden op den 4 5n Mei 1900 en gesloten den 31n Oct. d.a,v. Burdeau zal waarschijnlijk de portefeuille van marine aannemen. Dit Tongkin is bericht ontvangen, dat niet oen colonne, maar een convooi, geëscorteerd door 40 soldaten, werd aangevallen. In de Kamer werd gisteren met groote meerderheid de volgende motie vanLockroy aangenomen: »De Kamer, geloovende dat de regeering de samenstelling van een koloniaal leger zal bespoedigen, gaat over tot de orde van den dag". Naar aanleiding van eene inter pellatie van Villeneuve betreffende het duel Meyer en Mores verklaarde Freycinet dat de tucht in het leger volmaakt is. In de Kamer kondigde Bouge gisteren eene interpellatie ter zake van Tongkin aan. Loubet aanvaardde eene onverwijlde discussie. Het ontslag van den heer Cavaignac als minister van oorlog werd natuurlijk druk be sproken in de couloirs. Vrij algemeen is men het gevoelen toegedaan, dat de meerderheid •door het goedkeuren der motie-Pourquery de Boisserin volstrekt geen bewijs van wantrou wen wilde geven aan den minister, maar dat, zoo de heer Cavaignac wilde aftreden, de heer Loubet en de overige ministers evenmin hadden moeten aanblijven. Dit was, naar men zegt, ook de persoonlijke meening van den minister-president, die hiervan echter naar het schijnt, na een onderhoud met den presi dent der republiek is teruggekomen. Het getuigenverhoor in de zaak van Wilson is eindelijk afgeloopen. Er waren meer dan 80 getuigen a charge gedagvaard. Van de zijde der verdediging ruim 20. Maandag heeft de officier te Loches zijn requisitoir voorge dragen. Hij eischte eene strenge straf. DUlI8CHnN]). Keizer Wilhelm is Zondagavond te 11 uur met zijn jacht Kaiser-Adler van Bodo naar Tromsö doorgestoomd. Te Berlijn loopt het gerucht dat tenge volge van het openbaarmaken der beschei den tegen Bismarck, zijn zoon Wilhelm, de regeeringpresident van Hannover en zijn schoonzoon graaf Rantzau, de Duitsehe ge zant in Den Haag zouden aftreden. Volgens de Francf. Zeïtung heeft de Duit sehe gezant te Konstantinopel Von Radowitz zijne overplaatsing naar Madrid daaraan te danken, dat hij aan vorst Bismarck op diens reis naar Weenen een telegram van geluk- wensching heeft gezonden met de betuiging dat hij hartelijk instemde met de ontvangst, hem door de bevolking van Weenen bereid. Men betwijfelt of de heer Von Radowitz met de verplaatsing genoegen zal nemen. De Fransche consul-generaal te Leipzig, de heer Jacquot, die in een koffiehuis aldaar aan het vechten is geweest en de politie agenten die hem arresteerden grof beleedigde, is door zijn regeering teruggeroepen en heeft de stad reeds verlaten. Het geval zal geen politieke beteekenis hebben. B E L G I E. Maandagavond had te Brussel, met het oog op de bijeenkomst der Constituante, een groote meeting plaats ten gunste van het algemeen kiesrecht. De leiders der werk liedenpartij, die de vergadering hadden be legd, hielden heftige redevoeringen en ver klaarden, dat, als de Constituante het algemeen kiesrecht niet aannam, de alge- meene werkstaking zou uitbreken, Naafloop der vergadering trok een troep van omstreeks 4000 socialisten onder het zingen van de Mar seillaise door de straten. De politie werd be langrijk versterkt, maar botsingen hebben tot dusver niet plaats gehad. De Constituante is gisteren bijeengekomen. De Kamer had een levendigen aanblik. Men hoorde de voorlezing aan van de protesten van kiezers der beide partijen tegen den uitslag der verkiezingen te Thuin, NiveUes en Ostende. Buiten de Kamer was het zeer rustig. E E Cl E 1 A O, Tot dusver zijn gekozen 220 conservatieven, 38 unionisten, 498 Gladstonianen, 6 Parnel- sten, 36 anti-Parnellisten. Door de conser vatieven zijn 44 nieuwe zetels gewonnen, door de unionisten 7, door de Gladstonianen 56. Gladstone hield Zaterdag in Midlothian geen redevoering, maar vergenoegde zich met het maken van eenen grooten rijtoer door het kiesdistrict, teneinde zich den volke te ver- toonen. De vergadering van houders van Portu- geesche schuldbrieven te Londen heeft gister namiddag het besluit genomen om te prote steeren tegen het besluit der Portugeesche regeering van den 43n Juni, daarbij dank brengende aan het comité en den Council of foreign Bondholders voor de gedane pogin gen in dezen, verzoekende hunne belangen te blijven voorstaan. Een afschrift zal aan de Portugeesche re geering verzonden worden, en een ander besluit is goedgekeurd, namelijk tot uitgifte door het comité van certificaten voor het niet betaaldeJ2/3 der coupons. OOS1EHBIJE. Naar verzekerd wordt, heeft graaf Szechenyi om redenen van gezondheid ontslag gevraagd als Oostenrrjksch gezant te Berlijn en zal hij worden vervangen door graaf Szoegenyi, thans Hongaarsch minister bij het keizerlijk hof, in wiens plaats graaf Zichy zou optreden. Te Linz zal eerlang een katholiek congres worden gehouden, waaraan bijna alle Oosten- ryksche aartsbisschoppen en bisschoppen zullen deelnemen. De nuntius mgr. Galimberti en zijn eerste auditeur, mgr. Tamassi, zullen zich naar Linz begeven om aan de eerste zift ng deel te nemen. Het congres zal zich voornamelijk bezighouden met onderwijs- quaestiën en zich verklaren voor het opper gezag der kerk in de lagere scholen. ZWITSERLAND. Zooals bekend is, werd er niet verwacht, dat het, na de beslissing der bondsverga dering in de quaestie over de joodsche slacht methode, zou gelukken het vereischte aantal van 50,000 handteekeningen van stemgerech tigden te verkrijgen om eene volksstemming tot verbod van die methode aan te vragen. Toch schijnt men daarin te zullen slagen. Reeds alleen in de kantons Bern enAargau zijn er 45,000 verkregen en naar het zich liet aanzien kon men wel op 400,000 hand teekeningen rekenen. ITALIË. Het officieele blad deelt mede dat de Brazi- liaansche gezant gisteren den minister van buitenlandsche zaken Brin, heeft kennisgege ven dat de directeur der douane te Santos geschorst is, en de schuldige agenten van hun ambt zijn ontzet. Wat de Italiaansche vlag betreft, verzekert de nota van den gezant, dat de bedoeling niet is geweest haar te beleedigen. De heer Brin heeft geantwoord dat, behou dens de gerechtelijke gevolgen der zaak, de Italiaansche regeering met deze verklaringen genoegen neemt. In een Maandag door den paus gehouden consistorie zijn meer dan 30 nieuwe aarts bisschoppen en bisschoppen benoemd, bij welke gelegenheid den paus een beurs met den St.-Pieterspenning werd overhandigd. SPANJE. De regeering heeft besloten de zitting van het parlement niet te sluiten, zoolang het ontwerp betreffende de spoorwegtarieven niet aangenomen is. Te Oros, in de provincie Saragossa, is een oproer uitgebroken naar aanleiding van be lastingheffing. Het raadhuis werd door het grauw bestormd en de kohieren werden ver brand. GRIEKENLAND. De beide Turksehe secretarissen van legatie zijn teruggeroepen, en ook de Turksehe ge zant zal vermoedelijk teruggeroepen worden. De verstandhouding tusschen Griekenland en Turkije blijft evenwel goed. AMERIKA. Uit Pittsburg wordt gemeld dat de leiders der werklieden te Homestead besloten heb ben zonder verzet de door den gouverneur der staat Pennsylvania gezonden troepen toe te laten. Daarmede is liun schrikbewind geëindigdde Carnegie-werken worden onder het toezicht der troepen heropend. Intus- schen is er nog geen toenadering tusschen de werklieden en de arbeidgevers. Deeerst- genoemden willen in de loonsvermindering berusten, doch staan er op dat uitsluitend aan de leden van hunnen bond plaatsing worde gegeven, hetgeen de werkgevers ten stelligste weigeren, niettegenstaande Carnegie zelf daartoe werd aangezocht door vrienden, die beducht zijn geworden voor den uitslag der verkiezingen. Binnenlandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 42 Juli. Heden is de behandeling der vermogens belasting voortgezet. Verworpen werd een amendement-Havelaar, om een ruimeren aftrek van het vermogen toe te laten. De minister yan financiën had bezwaar zyn denkbeeld over te nemen, om ook aftrek toe te laten voor de kosten van onderhoud en opvoeding der kinderen van den belasting plichtige, maar hij beloofde met de talrijkheid van het gezin hij de regeling van het perso neel rekening te houden. Op voorstel van den heer Hintzen zijn de waarborgen dat de kooplieden zich niet aan de belasting onttrekken versterkt, terwijl na een uitvoerig debat met de commissie van rapporteurs de minister ten slotte er in toe stemde dat desgevorderd bewijs kan worden gevraagd dat de balans naar de regels der wet is opgemaakt. Donderdag sectie-onderzoek van verschillende ontwerpen voor den aanvang der openbare vergadering; ook dat voor de onteigening der waterleiding te Haarlem, dat de heer Boreel nog niet rijp voor onderzook achtte. Zijn voorstel om daartoe niet over te gaan werd echter verworpen. Art. 40 regelt de hoegrootheid der belasting. Vermogens lager dan f43,000 zijn vrij; van 43 tot 14 mille wordt f2, van 14 tot 45 f4 SGHIE0A1SGHE GO JRAII. «.BONNEMENTSPRIJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Aftondeilijke nommers »w*m i Aw——pm u j«—ar—b—

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1